IPPB2/415-567/10-5/MK1

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 września 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-567/10-5/MK1

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2010 r. (data wpływu 25 czerwca 2010 r.) oraz piśmie z dnia 27 sierpnia 2010 r. (data nadania 27 sierpnia 2010 r. data wpływu 30 sierpnia 2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 18 sierpnia 2010 r. (data nadania 18 sierpnia 2010 r., data doręczenia 23 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego na skutek wyłączenia ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego na skutek wyłączenia ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wyrokiem sądu w dniu 15 września 2008 r. Wnioskodawca został wyłączony ze spółki z o.o. której był wspólnikiem i w której miał udziały. Sąd ustalił cenę przejęcia udziałów Wnioskodawcy na wartość 253 680 zł oraz wyznaczył spółce termin 1-go m-ca od dnia uprawomocnienia się wyroku do zapłaty ceny przejęcia wraz z 7% odsetkami, tj. 48 171,41 zł.

W dniu 1 kwietnia 2009 r. spółka powiadomiła Wnioskodawcę pismem, że zostanie potrącony z ww. należności podatek 19% i odprowadzony do Urzędu Skarbowego.

Do tej pory nie otrzymał informacji o wysokości pobranego zryczałtowanego podatku.

W dniu 18 sierpnia 2010 r. pismem Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez:

* przesłanie aktualnego pełnomocnictwa (w oryginale lub poświadczonego za zgodność z oryginałem), z którego wynika prawo do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego przez Panią Marię G.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 23 sierpnia 2010 r.

W wyznaczonym terminie przedmiotowe braki zostały uzupełnione (data nadania 27 sierpnia 2010 r., data wpływu 30 sierpnia 2010 r.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy przyznaną postanowieniem sądu o wyłączeniu wspólnika ze spółki kwotę wraz z odsetkami ustalonymi, można uznać:

* cenę przejęcia udziałów przez sąd - jako przychód zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 i rozliczyć w PIT - 38,

* odsetki ustalone przez sąd - jako przychód zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 i rozliczyć w PIT-36.

Zdaniem Wnioskodawcy:

1.

Dochód otrzymany przez wyłączonego wspólnika z tytułu przejęcia jego udziałów Wnioskodawca traktuje jako przychód ze sprzedaży udziałów (art. 30b). Podatek dochodowy wynosi 19% dochodu, który należy wykazać w PIT-38 na podstawie imiennej informacji otrzymanej od płatnika. Spółka wypłacając, orzeczone przez sąd w wyroku dotyczącym wyłączenia wspólnika - cenę, zobowiązana jest wypełnić obowiązek nałożony przez art. 39 ust. 3 o podatku od osób fizycznych tzn., że spółka zobowiązana była do końca lutego następującego po roku podatkowym przesłać podatnikowi oraz Urzędowi Skarbowemu imienną informację o wysokości dochodu.

2.

Dochód z tytułu odsetek stanowi źródło przychodu z innych źródeł określone w art. 10 ust. 1 pkt 9 i podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Spółka wypłacając odsetki miała wypełnić obowiązek nałożony przez art. 42a ustawy o podatku od osób fizycznych, czyli wystawić PIT-8C na podstawie którego w PIT-36 w poz. "inne źródła" Wnioskodawca rozlicza podatek z ww. tytułu.

Reasumując:

Płatnik (sp. z o.o.) zdaniem Wnioskodawcy nie powinien potrącić podatku ani od ceny przyjętych udziałów, ani od odsetek. Rozliczenie z ww. tytułów powinno nastąpić odpowiednio w PIT-38 oraz PIT-36.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Kwestie wyłączenia wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostały unormowane w art. 266 i art. 267 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

W myśl art. 266 ww. ustawy z ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika sąd może orzec jego wyłączenie ze spółki na żądanie wszystkich pozostałych wspólników, jeżeli udziały wspólników żądających wyłączenia stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. Udziały wspólnika wyłączonego muszą być przejęte przez wspólników lub osoby trzecie. Cenę przejęcia ustala sąd na podstawie rzeczywistej wartości w dniu doręczenia pozwu.

Zgodnie z art. 267 ustawy - Kodeks spółek handlowych sąd, orzekając o wyłączeniu, wyznacza termin, w ciągu którego wyłączonemu wspólnikowi ma być zapłacona cena przejęcia wraz z odsetkami, licząc od dnia doręczenia pozwu. Jeżeli w ciągu tego czasu kwota nie została zapłacona albo złożona do depozytu sądowego, orzeczenie o wyłączeniu staje się bezskuteczne.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż wyrokiem sądu w dniu 15 września 2008 r. Wnioskodawca został wyłączony ze spółki z o.o. której był wspólnikiem i w której miał udziały. Sąd ustalił cenę przejęcia udziałów Wnioskodawcy oraz wyznaczył spółce termin 1-go m-ca od dnia uprawomocnienia się wyroku do zapłaty ceny przejęcia wraz z odsetkami.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłami przychodów są: kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Dochód otrzymany przez wyłączonego wspólnika z tytułu przejęcia jego udziałów przez pozostałych wspólników lub osoby trzecie należy traktować jak przychód ze sprzedaży udziałów.

Jak stanowi art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Przy czym, w myśl art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14, osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 30b ust. 6 ww. ustawy po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, wypłacając orzeczoną przez sąd, w wyroku dotyczącym wyłączenia wspólnika, cenę jest zobowiązana wypełnić obowiązek nałożony przez art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym. Powyższy przepis stanowi, iż osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-8C).

Dochodów uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ww. ustawy (tekst jedn.: wg skali podatkowej) oraz art. 30c (wg stawki 19% uzyskanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej).

Dochody te należy wykazać, po zakończeniu roku podatkowego, w zeznaniu podatkowym (PIT-38), o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 powołanej ustawy. W terminie określonym do złożenia tego zeznania, tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym należy również wpłacić należny podatek - zgodnie z art. 45 ust. 4 pkt 2 tej ustawy.

Zaznaczyć jednak należy, że nie otrzymanie informacji PIT-8C nie zwalnia podatnika, który uzyskał wspomniany przychód, z obowiązku złożenia zeznania PIT-38 i wykazania w nim wspomnianego dochodu.

Odnosząc się natomiast do kwestii opodatkowania odsetek, orzeczonych przez sąd w wyroku należy stwierdzić, że przedmiotowe odsetki stanowią dla Wnioskodawcy przychód z innych źródeł. W myśl bowiem postanowień art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów są również przychody z innych źródeł. Zgodnie zaś z art. 20 ust. 1 przywołanej ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12 -14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Należy zauważyć, iż katalog ten nie jest katalogiem zamkniętym.

Jak wskazano wyżej, otrzymana przez Wnioskodawcę kwota w wysokości odsetek stanowić będzie źródło przychodu z innych źródeł określone w art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy i podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, wypłacając orzeczone przez sąd odsetki jest zobowiązana wypełnić obowiązek nałożony przez art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym artykułem osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Kwoty przychodów wskazane w informacji PIT- 8C - zgodnie z art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - należy wykazać w zeznaniu rocznym (PIT-36) w pozycji "inne źródła". Nie otrzymanie ww. deklaracji nie zwalnia podatnika, który uzyskał dochody opodatkowane na zasadach ogólnych z obowiązku wykazania ich w zeznaniu.

Reasumując, otrzymaną przez wyłączonego wspólnika kwotę z tytułu przejęcia jego udziałów należy traktować jak przychód ze sprzedaży udziałów czyli jako źródło wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 i rozliczyć w PIT-38, odsetki zaś - jako przychód z innych źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 9 i rozliczyć w PIT-36. W związku z powyższym płatnik nie jest zobowiązany do poboru podatku, czy też zaliczki na podatek dochodowy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl