IPPB2/415-552/09-4/MG - Zasady opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży gospodarstwa rolnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-552/09-4/MG Zasady opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży gospodarstwa rolnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku bez daty (data wpływu 4 września 2009 r.) uzupełnione pismem z dnia 30 września 2009 r. (data wpływu 2 października 2009 r.) na wezwanie Nr IPPB2/415-552/09-2/AS, IPPB2/443-953/09-2/AS z dnia 21 września 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży gospodarstwa rolnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży gospodarstwa rolnego.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 21 września 2009 r. Nr IPPB2/415-552/09-2/AS, IPPB2/443-953/09-2/AS na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia tego wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. uzupełnienia stanu faktycznego o informację, czy działka, o której mowa we wniosku stanowiła własność Wnioskodawcy, oraz w zakresie podatku od towarów i usług.

Ponadto wezwano do:

*

złożenia oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub ostanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej,

*

uzupełnienia przedmiotowego wniosku o czytelny podpis Wnioskodawcy (brak podpisu).

w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wniosek uzupełniono w terminie, tj. pismem z dnia 30 września 2009 r. (data nadania w placówce pocztowej 30 września 2009 r. data wpływu 2 października 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 14 marca 2001 r. Wnioskodawca otrzymał w drodze darowizny (aktem notarialnym) działkę o powierzchni 5.054 m2, na której w 2005 r. rozpoczął budowę domu mieszkalnego jednorodzinnego zgodnie z pozwoleniem na budowę z dn. 17 października 2005 r. Budowę domu zakończono - zgłoszono do odbioru w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w dn. 20 października 2008 r.

Działka, o której mowa we wniosku stanowi własność Wnioskodawcy od dn. 14 marca 2001 r., którą otrzymał w drodze darowizny (aktem notarialnym).

Grunt, który zamierza sprzedać, nie był przedmiotem najmu ani dzierżawy. Z działki o powierzchni 5.024 m2, którą otrzymał na własność w drodze darowizny, została wydzielona działka o powierzchni 1.000 m2, na której znajduje się budynek mieszkalny. Żadnych innych dostosowań do celów handlowych posiadanej nieruchomości Wnioskodawca nie dokonywał, nie wytyczał drogi, uzbrojenia, itp.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie drobnych usług remontowych takich jak: tynkarstwo, glazurnictwo, posadzkarstwo, z działalności tej rozlicza się w formie podatku zryczałtowanego.

Wnioskodawca jest rolnikiem, podatnikiem podatku rolnego, dokonuje okazjonalnej sprzedaży produktów rolnych z własnej działalności rolniczej, nie świadczy usług rolniczych. Przedmiotowa nieruchomość nie była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej ani rolniczej.

Przedmiotowa nieruchomość zabudowana, przeznaczona do sprzedaży, dotychczas była wykorzystywana w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości gruntowych przeznaczonych do sprzedaży, nie dokonywał wcześniej sprzedaży innych nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy sprzedaż części działki np. 1.000 m2 nabytej w 2001 r. wraz z wybudowanym na niej budynkiem w latach 2005-2008 podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy powyższa czynność będzie opodatkowana podatkiem VAT 7 %.

Niniejsza interpretacja indywidualna zawiera odpowiedź na pytanie w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych. Zagadnienie wynikające z zakresu podatku od towarów i usług zostało rozstrzygnięte w odrębnej interpretacji indywidualnej z dnia 29 października 2009 r. Nr IPPB2/443-953/09-4/AS.

Zdaniem Wnioskodawcy:

1. Czynność ww. jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych ponieważ od momentu nabycia na własność nieruchomości w 2001 r. do przewidywanej sprzedaży w 2009 r. minął 5-cio letni okres w czasie którego takie czynności są opodatkowane.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy wyjaśnić, iż stanowisko Wnioskodawcy w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży gospodarstwa rolnego uznano za prawidłowe, jednakże uzasadnienie prawne jest w stosunku do przedstawionego stanu faktycznego odmienne od uzasadnienia przedstawionego przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in.:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz

c.

prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że źródłem przychodu podatnika jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

*

odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

*

zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Podstawową formą nabycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości jest zawarcie umowy kupna-sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy, w której dotychczasowy właściciel zobowiązuje się do przeniesienia prawa własności do nieruchomości na jej nabywcę. Przy czym umowa zobowiązująca do przeniesienia prawa własności nieruchomości powinna być dla jej ważności zawarta w formie aktu notarialnego, zgodnie z art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego w dniu 14 marca 2001 r. Wnioskodawca otrzymał w drodze darowizny (aktem notarialnym) działkę o powierzchni 5.054 m2, na której w 2005 r. rozpoczął budowę domu mieszkalnego jednorodzinnego. Budowę domu zakończono - zgłoszono do odbioru w dn. 20 października 2008 r.

Zatem pięcioletni okres, określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z końcem 2006 r. dla działki nabytej w 2001 r.

W świetle powyższego dokonanie w 2009 r. odpłatnego zbycia opisanej nieruchomości nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ od końca roku kalendarzowego, w którym nabył Pan prawo własności tej nieruchomości minął okres pięciu lat, o którym mówi ten przepis.

Dodatkowo należy wyjaśnić, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia nieruchomości, w związku z tym zasadne jest uwzględnienie treści przepisu art. 46 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), który stanowi, że nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Przepis art. 48 tej ustawy zawiera natomiast zasadę, stosownie do której budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane należą do części składowych gruntu.

Z powyższego wynika, że w przypadku nieruchomości gruntowej budynek jest trwale związany z gruntem, jest jego integralną częścią i nie może być przedmiotem odrębnej własności.

Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości w myśl zasady, iż własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki, które stały się częścią składową nieruchomości. Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. Od tej ogólnej zasady przepisy szczególne przewidują wyjątki. W pewnych bowiem wypadkach określonych w tych przepisach niektóre trwale z gruntem związane budynki lub ich części stanowią lub mogą stanowić odrębny od gruntu przedmiot własności. Takie budynki i ich części są także nieruchomościami, które w odróżnieniu od nieruchomości gruntowych określa się jako nieruchomości budynkowe.

Nieruchomości budynkowe są to budynki trwale z gruntem związane, które na podstawie przepisów szczególnych nie stanowią części składowych nieruchomości gruntowej, lecz są odrębnymi od gruntu przedmiotami własności. Przepisy szczególne określają przy tym relację tego prawa do prawa do nieruchomości, na której budynek został wzniesiony. W aktualnym stanie prawnym ze względu na treść art. 235 § 1 k.c. odrębną własność mogą stanowić budynki wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gminy przez wieczystego użytkownika.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Przyjąć należy, że bieg tego terminu liczony jest od daty nabycia własności gruntu, a data wybudowania budynku nie ma znaczenia.

W przedmiotowej sprawie właścicielem nieruchomości gruntowej był Pan od 2001 r..

Reasumując:

W świetle powyższego dokonanie w 2009 r. sprzedaży części działki np. 1000 m2 nabytej w 2001 r. wraz z wybudowanym na niej budynkiem w latach 2005-2008 nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl