IPPB2/415-550/10-5/MS1

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-550/10-5/MS1

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2010 r. (data wpływu 18 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Na postawie dwóch umów sprzedaży: z dnia 12 października 2000 r. - w 11/18 częściach oraz z dnia 22 stycznia 2001 r. - w 7/18 częściach, Wnioskodawca nabył własność nieruchomości położonej w Z. stanowiącej działkę ewidencyjną nr 615 w obrębie 5 o pow. 6a 82 m2. Działkę nr 615 w dniu 14 listopada 2002 r. Zgodnie z mapą przyjętą w Pow. Ośrodku Dok. Geodezyjno-Kartograficznej podzielono na działki 615/1 o pow. 3a 37 m2 o 615/2 o pow. 3a 45 m2, a wydz. Ksiąg Wieczystych Sądu Rej. dokonał odpowiednich przepisów w dn. 15 stycznia 2003 r.Umową z dnia 1 kwietnia 2006 r. Wnioskodawca zbył udział wynoszący #189; części działki nr 615/2 o pow. 3a 45 m2 i wraz z nabywcą rozpoczął na niej budowę budynku mieszkalnego w zabudowie bliźniaczej, która została zakończona 26 września 2008 r.

Postanowieniem z dn. 8 stycznia 2009 r. Sąd Rejonowy dokonał pomiędzy Wnioskodawcą a drugą współwłaścicielką zniesienia współwłasności poprzez podział działki nr 615/2 na działki 615/3 o pow. 1a 5 m2 i 615/4 o pow. 1a 94 m2, każdej zabudowanej już budynkiem mieszkalnym (połową bliźniaka) przyznając na rzecz Wnioskodawcy działkę 615/3, a na rzecz drugiej współwłaścicielki - działkę 615/4. Stojące na ww. działkach połówki "bliźniaka" otrzymały odpowiednio nr 22D i 22E.

Przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów formalnych, wobec czego, pismem z dnia 20 sierpnia 2010 r. Nr IPPB2/415-550/10-2/MS1 wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez uzupełnienie stanu faktycznego przez wskazanie:

* czy zniesienie współwłasności zostało przeprowadzone bez spłat i dopłat,

* czy udział nabyty w wyniku zniesienia współwłasności jest równy udziałowi, który Wnioskodawca posiadał przed dokonaniem zniesienia współwłasności, czy też w wyniku dokonanego zniesienia współwłasności Wnioskodawca nabył udział ponad udział, który poprzednio posiadał.

Wnioskodawca odpowiedział w terminie pismem z dnia 24 sierpnia 2010 r. (data wpływu 26 sierpnia 2010 r.), w którym oświadczył, że:

* udział w nieruchomości nabyty w wyniku zniesienia sądowego współwłasności w dniu 8 stycznia 2009 r. był w swej wartości równy posiadanemu przez Wnioskodawcę wcześniej,

* zniesienie współwłasności odbyło się bez spłat i dopłat,

* wartość udziału nabytego, nie przewyższyła udziału posiadanego wcześniej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży w 2010 r. działki nr 615/3 wraz ze znajdującym się na niej budynkiem (22D) Wnioskodawca będzie zobowiązany zapłacić podatek dochodowy, a jeśli tak to w jakiej stawce i od jakiej wartości.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawca uważa, iż skoro działkę nabył w 2000 r. i 2001 r., podatek przy jej sprzedaży w 2010 r. nie należy się.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W świetle przytoczonego stanu prawnego, rozstrzygającym faktem odnośnie ewentualnego opodatkowania odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości wraz z budynkiem mieszkalnym będzie miał moment nabycia.

Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości (art. 47 k.c.), bowiem własność nieruchomości gruntowej rozciąga się co do zasady na budynki.

Z powyższego zapisu wynika zatem, iż budynek trwale związany z gruntem jako część składowa gruntu nie może być przedmiotem odrębnej własności. Oznacza to, iż sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

W świetle powyższego należy zauważyć, że w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest mowa tylko o sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości.

Przepis ten nie rozdziela więc sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia ponadto sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym. Nie można więc traktować, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również Kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku.

Należy zatem stwierdzić, że bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Przyjąć trzeba, że bieg tego terminu liczony jest od daty nabycia własności gruntu, a data wybudowania budynku nie ma znaczenia.

Współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego - art. 196 § 2 tej ustawy. Zgodnie z art. 210 i nast. k.c., każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest fizyczny podział rzeczy wspólnej między współwłaścicielami. Następuje to w drodze przyznania każdemu ze współwłaścicieli wyodrębnionej (podzielonej) rzeczy wspólnej. Wielkość tej części powinna odpowiadać wielkości udziału we współwłasności. W wyniku podziału fizycznego powstają nowe rzeczy.

Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat.

W przypadku, gdy udział danej osoby ulega powiększeniu musi być traktowany w kategorii nabycia, ponieważ w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością), jak i stan jej majątku osobistego.

Za datę nabycia nieruchomości, w przypadku gdy była ona przedmiotem zniesienia współwłasności, uważa się datę, w której dokonano przeniesienia własności nieruchomości na nowego właściciela. Jeżeli w wyniku zniesienia współwłasności takiej nieruchomości udział w niej się zwiększa, to data zniesienia współwłasności będzie również datą nabycia tej części nieruchomości, o którą zwiększył się udział w niej po dokonaniu zniesienia współwłasności.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że na postawie dwóch umów sprzedaży: z dnia 12 października 2000 r. - w 11/18 częściach oraz z dnia 22 stycznia 2001 r. - w 7/18 częściach, Wnioskodawca nabył własność nieruchomości położonej w Z. stanowiącej działkę ewidencyjną nr 615 w obrębie 5 o pow. 6a 82 m2. Działkę nr 615 w dniu 14 listopada 2002 r. Zgodnie z mapą przyjętą w Pow. Ośrodku Dok. Geodezyjno-Kartograficznej podzielono na działki 615/1 o pow. 3a 37 m2 o 615/2 o pow. 3a 45 m2, a wydz. Ksiąg Wieczystych Sądu Rej. dokonał odpowiednich przepisów w dn. 15 stycznia 2003 r.

Umową z dnia 1 kwietnia 2006 r. Wnioskodawca zbył udział wynoszący #189; części działki nr 615/2 o pow. 3a 45 m2 i wraz z nabywcą rozpoczął na niej budowę budynku mieszkalnego w zabudowie bliźniaczej, która została zakończona 26 września 2008 r. Następnie postanowieniem z dn. 8 stycznia 2009 r. Sąd Rejonowy dokonał pomiędzy Wnioskodawcą a drugą współwłaścicielką zniesienia współwłasności poprzez podział działki nr. 615/2 na działki 615/36 o pow. 1a 5 m2 i 615/4 o pow. 1a 94 m2, każdej zabudowanej już budynkiem mieszkalnym (połową bliźniaka) przyznając na rzecz Wnioskodawcy działkę 615/3, a na rzecz drugiej współwłaścicielki - działkę 615/4. Stojące na ww. działkach połówki "bliźniaka" otrzymały odpowiednio nr 22D i 22E.

Z powyższego wynika, iż u Wnioskodawcy w wyniku zniesienia współwłasności dokonanego w 2009 r. nie zwiększył się posiadany uprzednio przez Wnioskodawcę udział w nieruchomości. Zatem nabycia przez Wnioskodawcę działki nr 615/3 w dniu 8 stycznia 2009 r. nie należy traktować w kategorii przysporzenia.

Wobec powyższego datą nabycia przedmiotowej nieruchomości będą daty zakupu przedmiotowej nieruchomości, a więc 12 października 2000 r. oraz 22 stycznia 2001 r.

Podkreślić należy, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy generuje zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości dokonana przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. A zatem, odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, jeżeli nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości wogóle nie podlega opodatkowaniu.

W związku z powyższym bieg pięcioletniego terminu należy liczyć od końca 2000 i 2001 r., a zatem pięcioletni termin, określony zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z końcem 2005 i 2006 r.

Reasumując sprzedaż przedmiotowej działki o numerze ewidencyjnym 615/3 nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jej nabycie, zatem przychód uzyskany ze sprzedaży tej nieruchomości nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, czyli nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl