IPPB2/415-531/13-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 października 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-531/13-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2013 r. (data wpływu 22 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zgromadzonych na rachunku bankowym środków pieniężnych oraz obowiązków płatnika związanych z wypłatą nadwyżki przychodów na rzecz osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zgromadzonych na rachunku bankowym środków pieniężnych oraz obowiązków płatnika związanych z wypłatą nadwyżki przychodów na rzecz osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest członkiem Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej (dalej zwana "Spółką"), tj. osoby prawnej powołanej do zarządzania wspólnotą gruntową, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 28, poz. 169 z późn. zm.) i zarazem jest osobą uprawnioną do udziału we wspólnocie, Grunty objęte Wspólnotą stanowią 44,34 ha, z czego pastwiska trwałe i grunty orne to 35,34 ha, a nieużytki to 9 ha.

Aktualnie grunty te nie są wykorzystywane na cele produkcji rolnej czy hodowli, a jedynie są utrzymywane w stanie niepogorszonym, tzn. są one regularnie koszone. Ponadto, część gruntów Wspólnoty (ok. 0,5 ha) jest oddana w dzierżawę podmiotowi trzeciemu, a znajdujący się na gruntach Wspólnoty budynek jest przedmiotem umowy najmu.

Koszty ponoszone w związku z zarządem Wspólnotą to:

* podatek rolny opłacany od posiadanych gruntów (przy czym decyzja ustalająca zobowiązanie z tego tytułu jest wydawana na rzecz Spółki);

* koszty eksploatacyjne (paliwo, części, naprawa itp.) urządzeń (kosiarka, ciągnik, prasa do słomy) utrzymywanych do właściwego utrzymywania gruntów, wraz z kosztami ubezpieczenia ciągnika i opłatami za przeglądy techniczne,

* koszty mediów (energii elektrycznej itd.) doprowadzonych do budynków znajdujących się na gruntach Wspólnoty, tj. budynku garażu, w którym przechowywane są ww. urządzenia oraz drugiego budynku, będącego przedmiotem umowy dzierżawy,

* koszty administracyjne funkcjonowania Spółki (bankowe, opłaty map, wypisów z rej. gruntów, skarbowe, pocztowe, odpisów notarialnych itp).

Ponadto, w ostatnich czterech latach Spółka wypłaciła też nagrody dla członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Wszystkie ww. koszty są pokrywane z rachunku bankowego należącego do Spółki. Z kolei na rachunek ten wpływają przychody:

* z tytułu czynszu za dzierżawę części gruntów Wspólnoty oraz z najmu znajdującego się na nich budynku;

* z odsetek od lokat i od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bieżącym; środki, od których naliczane są odsetki pochodzą z tytułu z wyżej opisanego wynajmu i dzierżawy, a także z dokonanej (ponad 20 lat temu) sprzedaży części gruntów Wspólnoty oraz sprzedaży sprzętu rolniczego, wykorzystywanego uprzednio do działalności rolniczej prowadzonej na gruntach Wspólnoty.

Wskazane przychody (czynsz najmu i odsetki) są aktualnie jedynymi przychodami uzyskiwanymi w związku zagospodarowaniem gruntów Wspólnoty (i zarazem jedynymi przychodami wpływającymi na rachunek bankowy Spółki). Przychody z powyższych tytułów, po pomniejszeniu ich o koszty z tytułu zarządzania Wspólnotą, pokrywane z rachunku bankowego Spółki, mają zostać podzielone pomiędzy osoby uprawnione do udziału we wspólnocie proporcjonalnie do posiadanych przez nie udziałów we wspólnocie gruntowej.

W dniu 15 kwietnia 2013 r. Spółka wystąpiła do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych.

W odpowiedzi w dniu 24 czerwca 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając z upoważnienia Ministra Finansów wydał interpretację indywidualną Nr IPPB5/423-260/13-2/KS, w której uznał za prawidłowe stanowisko Spółki, iż w związku otrzymywaniem środków pieniężnych z tytułu czynszu najmu oraz z tytułu odsetek i lokat zgromadzonych na rachunku Spółka nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, lecz środki te będą podlegały wyłącznie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oddzielnie u każdego członka Wspólnoty (Spółki), po dokonaniu podziału dochodów z tytułu najmu i odsetek (tekst jedn.: przychodów z tego tytułu pomniejszonych o koszty z tytułu zarządzania Wspólnotą, pokrywane z rachunku bankowego Spółki) na rzecz członków Wspólnoty (Spółki).

Natomiast w dniu 5 lipca 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając z upoważnienia Ministra Finansów wydal interpretację indywidualną nr IPPB2/415-294/13-2/MK1, w której uznał za prawidłowe stanowisko Spółki, iż w związku z przekazaniem na rzecz osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej przychodów uzyskanych z tytułu najmu i odsetek od lokat i środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym, pomniejszonych o koszty z tytułu zarządzania Wspólnotą, pokrywane z rachunku bankowego Spółki, Spółka nie będzie obowiązana pobrać od kwot wypłacanych z tego tytułu osobom uprawnionym do udziału we wspólnocie podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dochód Wnioskodawcy z tytułu udziału we Wspólnocie, w postaci wypłaconej mu przez Spółkę kwoty nadwyżki ponad przychodami z tytułu najmu i odsetek ponad koszty z tytułu zarządzania Wspólnotą, przypadającej mu proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę udziału we Wspólnocie, stanowić będzie dochód z innych źródeł, a Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych należnego z tytułu uzyskania tego dochodu wyłącznie w zeznaniu rocznym, składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym otrzymał go od Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy, dochód Wnioskodawcy z tytułu udziału we Wspólnocie, w postaci wypłaconej mu przez Spółkę kwoty nadwyżki ponad przychodami z tytułu najmu i odsetek ponad koszty z tytułu zarządzania Wspólnotą, przypadającej mu proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę udziału we Wspólnocie, stanowić będzie dochód z innych źródeł, a Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych należnego z tytułu uzyskania tego dochodu wyłącznie w zeznaniu rocznym, składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym otrzymał go od Spółki.

UZASADNIENIE

Jak wspomniano, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał na wniosek Spółki dwie interpretacje indywidualne: nr IPPB5/423-260/13-2/KS z dnia 24 czerwca 2013 r. oraz Nr IPPB2/415-294/13-2/MK1 z dnia 5 lipca 2013 r., w których uznał za prawidłowe stanowisko Spółki, iż:

* w związku z otrzymywaniem środków pieniężnych z tytułu czynszu najmu oraz z tytułu odsetek i lokat zgromadzonych na rachunku Spółka nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, lecz środki te będą podlegały wyłącznie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oddzielnie u każdego członka Wspólnoty (Spółki), po dokonaniu podziału dochodów z tytułu najmu i odsetek (tekst jedn.: przychodów z tego tytułu pomniejszonych koszty z tytułu zarządzania Wspólnotą, pokrywane z rachunku bankowego Spółki) na rzecz członków Wspólnoty (Spółki).

* w związku z przekazaniem na rzecz osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej przychodów uzyskanych z tytułu najmu i odsetek od lokat i środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym, pomniejszonych o koszty z tytułu zarządzania Wspólnotą, pokrywane z rachunku bankowego Spółki, Spółka nie będzie obowiązana pobrać od kwot wypłacanych z tego tytułu osobom uprawnionym do udziału we wspólnocie podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f.

Powyższe kwestie należy więc uznać w niniejszej sprawie za bezsporne. Przedmiotem niniejszego wniosku jest zatem wyłącznie kwestia sposobu rozliczenia podatkowego powyższego dochodu przez Wnioskodawcę.

Zdaniem Wnioskodawcy przedmiotowy dochód z udziału we Wspólnocie, tj. wypłacona przez Spółkę część nadwyżki dochodów tytułu najmu i odsetek (tekst jedn.: przychodów z tego tytułu pomniejszonych o koszty z tytułu zarządzania Wspólnotą, pokrywane z rachunku bankowego Spółki), odpowiadająca udziałowi Wnioskodawcy we Wspólnocie) stanowi dochód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f.

Przychód związany z udziałem we wspólnocie gruntowej ma specyficzny charakter nie jest możliwe jego zakwalifikowanie do któregokolwiek ze źródeł przychodów wymienionych enumeratywnie w art. 12-19 u.p.d.o.f. (w szczególności, jak wspomniano, nie stanowi on przychodu z udziału w zyskach osób prawnych). Zarazem jednak nie ulega wątpliwości, że podlega on opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie mają do niego zastosowania wyłączenia zawarte w art. 2 u.p.d.o.f.

Prowadzi to do wniosku, że stanowi on przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f.

W konsekwencji przychód ten powstaje, zgodnie z zasadą ogólną z art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f., z chwilą jego otrzymania przez Wnioskodawcę, tj. z chwilą wypłaty go przez Spółkę.

Wnioskodawca obowiązany jest do wykazania dochodu z tego tytułu, tj. przychodu z innych źródeł, pomniejszonego o koszty uzyskania przychodów z tego tytułu, ustalone zgodnie z art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f., tj. o potrącone przez Spółkę koszty zarządu Wspólnotą w zeznaniu rocznym składanym za rok uzyskania tego przychodu, tj. za rok jego wypłaty przez Spółkę. Natomiast nie ma obowiązku uiszczania od niego zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego.

Przemawia to za uznaniem za prawidłowe stanowiska Wnioskodawcy, iż dochód Wnioskodawcy z tytułu udziału we Wspólnocie, w postaci wypłaconej mu przez Spółkę kwoty nadwyżki ponad przychodami z tytułu najmu i odsetek ponad koszty z tytułu zarządzania Wspólnotą, przypadającej mu proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę udziału we Wspólnocie, stanowić będzie dochód z innych źródeł, a Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych należnego z tytułu uzyskania tego dochodu wyłącznie w zeznaniu rocznym, składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym otrzymał go od Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Końcowo, odnosząc się do powołanej przez Wnioskodawczynię interpretacji organu podatkowego - wskazać należy, iż rozstrzygnięcie w niej zawarte dotyczy tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, i nie jest wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl