IPPB2/415-529/13-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 września 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-529/13-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2013 r. (data wpływu 22 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z planowanym podziałem spółki przez wydzielenie po stronie jej udziałowców - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z planowanym podziałem spółki przez wydzielenie po stronie jej udziałowców.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jednym z dwóch wspólników Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrowanej przez Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, (dalej: Spółka). Spółka prowadzi działalność gospodarczą w dwóch obszarach - komunikacja i marketing oraz działalność inwestycyjno-finansowa - którym odpowiadają symbole PKD wskazane w umowie Spółki oraz wpisane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wspólnicy planują dokonanie podziału Spółki przez wydzielenie zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie części majątku Spółki na spółkę nowo zawiązaną. Podział Spółki nastąpi bez obniżania jej kapitału zakładowego. Wydzielenie dokonane zostanie z kapitału zapasowego Spółki. Może więc wystąpić sytuacja, w której kapitał zakładowy nowo zawiązanej spółki będzie wyższy niż kapitał zakładowy Spółki w momencie podziału. Wskutek podziału oboje wspólników (w tym Wnioskodawca) obejmą udziały w spółce nowo zawiązanej proporcjonalnie do udziału posiadanego obecnie w Spółce. W związku z podziałem Spółki wspólnicy nie otrzymają dopłat w gotówce.

Na spółkę nowo zawiązaną przeniesiony zostanie zespół składników materialnych i niematerialnych, które są funkcjonalnie związane z działalnością inwestycyjno-finansową, natomiast w Spółce pozostanie zespół składników materialnych i niematerialnych, które służą do wykonywania działalności w zakresie komunikacji i marketingu. Po podziale Spółka kontynuować będzie działalność gospodarczą w zakresie komunikacji i marketingu, natomiast spółka nowo zawiązana prowadzić będzie działalność inwestycyjno-finansową. Chęć przeniesienia działalności inwestycyjno-finansowej do odrębnej spółki wynika z okoliczności, iż jest to działalność odmienna od działalności w zakresie komunikacji i marketingu zarówno pod względem modelu działania, zarządzania i kontroli jak też planowania i finansowania. Wydzielenie obu rodzajów działalności do osobnych podmiotów gospodarczych ułatwi więc zarządzanie nimi oraz umożliwi ich dalszy niezależny rozwój. Struktura organizacyjna Spółki odzwierciedla odrębność prowadzonej przez nią działalności w zakresie komunikacji i marketingu oraz inwestycyjno-finansowej. Struktura organizacyjna Spółki uregulowana jest w Regulaminie organizacyjnym (dalej: Regulamin), który został przyjęty uchwałą Zgromadzenia Wspólników Spółki z dnia 4 stycznia 2013 r. Zgodnie z Regulaminem w ramach przedsiębiorstwa Spółki funkcjonują dwie wewnętrzne jednostki organizacyjne:

a. X. PR,

b. X. I.

W ramach Spółki nie wyodrębniono innych wewnętrznych jednostek organizacyjnych, gdyż cała działalność gospodarcza Spółki realizowana jest przez dwie wskazane jednostki we właściwych im zakresach.

Zgodnie z Regulaminem, zadania jednostek organizacyjnych wykonują przypisani do tych jednostek pracownicy i współpracownicy. Jednostkami organizacyjnymi kierują kierownicy jednostek organizacyjnych wyznaczeni uchwałą Zgromadzenia Wspólników. Jednostkom organizacyjnym przypisane zostały określone ogólne zasady działania, a kierownikom tych jednostek odpowiedni zakres uprawnień i obowiązków.

W ramach wewnętrznej gospodarki finansowej przedsiębiorstwa Spółki jednostki organizacyjne są wyodrębnione finansowo i podlegają wewnętrznej sprawozdawczości. W tym celu:

a.

prowadzona jest ewidencja zdarzeń gospodarczych umożliwiająca przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do danej jednostki organizacyjnej (odrębne konta księgowe),

b.

sporządza się wewnętrzny bilans i rachunek zysków i strat dla obydwu jednostek organizacyjnych oraz ustala wynik finansowy tych jednostek,

c.

poszczególnym jednostkom organizacyjnym przypisuje się koszty bezpośrednio związane z ich działalnością, natomiast koszty ogólne zarządu, w tym koszty obsługi księgowej, przypisuje się poszczególnym jednostkom w sposób proporcjonalny.

Działalność w zakresie komunikacji i marketingu była pierwotną i nadal jest podstawową działalnością Spółki. Była ona prowadzona przez Spółkę w oparciu o jej składniki materialne i niematerialne jeszcze przed rozpoczęciem działalności inwestycyjno-finansowej.

Wyodrębnienie w Spółce dwóch wewnętrznych jednostek organizacyjnych wynika z odmienności funkcji gospodarczych realizowanych przez te jednostki. Działalność X. PR polega na bieżącym świadczeniu na rzecz klientów niematerialnych usług w zakresie komunikacji i marketingu przez zespół X. PR posiadający know-how w tym zakresie. Przychody i koszty z działalności operacyjnej utrzymują się na dość stabilnym poziomie. Wzrost lub spadek przychodów z tej działalności uzależniony jest od pozyskania lub utraty klientów, a także efektywności pracy zespołu. Działalność X. I. polega natomiast na nabywaniu i obrocie aktywami inwestycyjnymi, takimi jak nieruchomości i papiery wartościowe, a także udzielaniu pożyczek. Jest to działalność z potencjalnie dużą stopą zwrotu, wiążąca się jednocześnie z istotnym ryzykiem gospodarczym.

Celem wyodrębnienia dwóch wskazanych obszarów działalności w osobnych zorganizowanych częściach przedsiębiorstwa, jest umożliwienie odrębnego monitorowania i kontroli wyniku finansowego bieżącej działalności w zakresie komunikacji i marketingu oraz wyniku finansowego z działalności finansowo-inwestycyjnej.

W efekcie planowanego wyodrębnienia X. I. do osobnej spółki całkowicie zniwelowane zostanie ryzyko, że ewentualne poniesienie straty na działalności inwestycyjno-finansowej mogłoby negatywnie wpłynąć na kondycję finansową jednostki prowadzącej działalność w zakresie komunikacji i marketingu. W efekcie, wydzielenie obu rodzajów działalności do osobnych spółek prawa handlowego ułatwi w przyszłości pozyskiwanie inwestorów dla obu tych podmiotów. Aktualna wielobranżowość Spółki jest z tego punktu widzenia niekorzystna, gdyż utrudnia pozyskiwanie inwestorów branżowych (skupionych na jednej branży, np. marketingowej), a także utrudnia potencjalnym inwestorom prognozowanie przyszłej sytuacji finansowej Spółki (konieczność uwzględnienia wyniku finansowego zarówno z działalności w zakresie komunikacji i marketingu, jak również inwestycyjno-finansowej. Działalność X. I. prowadzona jest w osobnym biurze zlokalizowanym pod innym adresem niż siedziba Spółki. Zgodnie z Regulaminem, przedmiot działalności ITRC I. stanowi prowadzenie działalności inwestycyjno-finansowej w zakresie inwestycji w nieruchomości i papiery wartościowe, działalności pożyczkowej oraz innej działalności o wysokiej stopie zwrotu (w niniejszym wniosku zwanej ogólnie jako: "działalność inwestycyjno-finansowa"). Działalność ta należy do następujących grupowań PKD wymienionych w umowie Spółki oraz wpisanych w Krajowym Rejestrze Sądowym:

a. Pozostałe formy udzielania kredytów (PKD 64.92.Z),

b. Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64.9g.Z),

c. Działalność świadczona przez agencje inkasa i biura kredytowe (PKD 82.91.Z),

d. Działalność holdingów finansowych (PKD 64.20.Z),

e. Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKD 68.10.Z),

f. Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z),

g. Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.10.Z),

h. Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych niemieszkalnych (PKD 41. 20,Z),

i. Działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych (PKD 70.10.Z).

X. I. posługuje się osobnym rachunkiem bankowym, na którym gromadzone są przypisane do niej środki pieniężne. Działalnością X. I. kieruje Kierownik ITC I., który został wybrany uchwałą Zgromadzenia Wspólników z dnia 4 stycznia 2013 r.

Do spółki nowo zawiązanej przeniesiony zostanie zespół składników materialnych i niematerialnych należący do X. I. Do najważniejszych składników X. I. wykorzystywanych w jej działalności należą:

1. Środki pieniężne,

2. Składniki majątku trwałego, w tym:

* nieruchomość gruntowa,

* elementy wyposażenia biura,

3. Prawa, obowiązki, należności i zobowiązania wynikające z zwartych umów związanych funkcjonalnie z X. I., w tym na przykład z:

* umowy dotyczącej prac projektowych w zakresie planowanej zabudowy nieruchomości budynkiem biurowo-usługowym,

* umowy pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości,

* umowy o pomoc prawną dotyczącą nieruchomości w zakresie sformułowania wniosków i uwag do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego,

* umów pożyczek zawartych przez Spółkę jako pożyczkodawcę,

* umowy o wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych oraz prowadzenie rachunków maklerskich,

* umowy najmu lokalu na biuro X. I.,

4. Zobowiązanie do zapłaty na rzecz Kierownika X. I. zaległego wynagrodzenia za pełnienie funkcji,

5. Papiery wartościowe, w tym:

* certyfikaty inwestycyjne funduszu inwestycyjnego zamkniętego,

* obligacje,

* akcje,

6. Wartości niematerialne i prawne:

* klientela usług finansowych (w szczególności pożyczkobiorcy),

* know-how w zakresie działalności inwestycyjno-finansowej.

7. Personel:

* Kierownik X. I.,

* inny personel X. I., czyli osoby, które zgodnie z zakresami obowiązków wskazanymi w umowach o pracę realizują swoje zadania w ramach X. I. Personel ten z dniem podziału stanie się personelem spółki nowo zawiązanej.

8. Dokumentacja, w szczególności:

* dokumentacja związana z posiadanymi aktywami inwestycyjnymi oraz klientami umożliwiająca kontynuację działalności inwestycyjnej.

Składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, należące do X. I. zostały wymienione w Załączniku do Regulaminu. "Wykaz składników majątkowych związanych z funkcjonowaniem X. I. - Stan na dzień 4 stycznia 2013 r." (katalog ten uległ z czasem rozszerzeniu), są jej przypisane w systemie finansowo-księgowym Spółki i zostaną wymienione w Planie podziału sporządzonym w ramach procedury podziału.

Działalność X. PR prowadzona jest w siedzibie Spółki. Zgodnie z Regulaminem, przedmiot działalności X. PR stanowi realizacja działań komunikacyjnych, w tym projektów marketingowych, z zakresu public relations, relacji inwestorskich, a także organizacji wydarzeń specjalnych i treningów medialnych (w niniejszym wniosku określane ogólnie jako "działalność w zakresie komunikacji i marketingu"). Działalność ta należy do następujących grupowań PKD wymienionych w umowie Spółki oraz wpisanych w Krajowym Rejestrze Sądowym:

a. Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja (PKD 70.21.Z),

b. Pozostałe drukowanie (PKD 18.12.Z),

c. Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z)

d. Badanie rynku i opinii publicznej (PKD 73.20.Z),

e. Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów (PKD 82.30.Z).

X. PR posługuje się osobnymi rachunkami bankowymi, na których gromadzone są przypisane do niej środki pieniężne. Działalnością X. PR kieruje Kierownik X. PR, który został wybrany uchwałą Zgromadzenia Wspólników z dnia 4 stycznia 2013 r. Wskutek podziału w Spółce pozostanie zespół składników materialnych i niematerialnych należący do X. PR i wykorzystywany w prowadzonej przez nią działalności, na który składają się wszystkie składniki materialne i niematerialne nieprzypisane do X. I., w tym:

1. Środki pieniężne,

2. Składniki majątku trwałego, w tym:

* samochody,

* elementy wyposażenia biura,

3. Prawa, obowiązki, należności i zobowiązania wynikające z zwartych umów funkcjonalnie związanych z X. PR, w szczególności z umów o świadczenie usług w zakresie komunikacji i marketingu zawartych przez Spółkę z klientami,

4. Inne zobowiązania Spółki (np. zobowiązania leasingowe, naliczone koszty wynagrodzeń dotyczące X. PR),

5. Wartości niematerialne i prawne, w tym:

* klientela usług w zakresie komunikacji i marketingu,

* know - how w zakresie komunikacji i marketingu,

* strona internetowa,

6. Personel:

* Kierownik X. PR,

* inny personel X. PR, czyli pozostały personel Spółki, który nie jest przypisany do X. I. w tym personel zajmujący się obsługą klientów.

7. Dokumentacja, w szczególności:

* dokumentacja związana z funkcjonowaniem Spółki,

* dokumentacja dotycząca poszczególnych klientów umożliwiająca kontynuację świadczenia usług na ich rzecz.

Składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, należące do X. PR zostały w Regulaminie określone jako wszelkie składniki majątkowe Spółki niezwiązane bezpośrednio z działalnością jednostki organizacyjnej X. I. Składniki te są przypisane do X. PR w systemie finansowo-księgowym Spółki.

Obie jednostki organizacyjne realizują określone zadania gospodarcze przypisane im zgodnie z Regulaminem w oparciu o odrębne zespoły składników materialnych i niematerialnych i przypisane do nich zespoły ludzkie.

Fakt wydzielenia ze Spółki działalności inwestycyjno-finansowej nie wpłynie negatywnie na możliwość kontynuowania przez nią działalności podstawowej.

Natomiast spółka nowo zawiązana rozpocznie prowadzenie działalności inwestycyjno-finansowej w oparciu o otrzymany zespół składników materialnych i niematerialnych przypisanych obecnie zgodnie z Regulaminem do X. I. Zespół ten będzie wystarczający do prowadzenia przez nowo zawiązaną spółkę niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze. Możliwość kontynuowania działalności X. PR przez Spółkę i działalności X. I. przez spółkę nowo zawiązaną będzie istniała bez konieczności podejmowania istotnych dodatkowych działań dla zapewnienia jednostkom tego rodzaju samodzielności (tekst jedn.: bez zatrudniania dodatkowego personelu, zakupu nowych istotnych aktywów, pozyskania nowych źródeł finansowania, zamiany lokalizacji itd.). Obie jednostki organizacyjne posiadają bowiem lokale, zespoły ludzkie, konta bankowe oraz wszelkie inne składniki materialne i niematerialne niezbędne do kontynuacji działalności.

Wewnętrzna jednostka organizacyjna X. I. stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki, podobnie jednostka organizacyjna X. PR stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki. Podsumowując, majątek przejmowany przez spółkę nowo zawiązaną na skutek podziału Spółki, jak również majątek pozostający w Spółce stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z dokonaniem podziału Spółki Wnioskodawca nie uzyska dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z dokonaniem podziału Spółki Wnioskodawca nie uzyska dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych, ponieważ majątek przejmowany na skutek podziału, a także majątek pozostający w Spółce stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 528 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Sposoby dokonywania takiego podziału reguluje art. 529 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Jednym z nich jest podział przez wydzielenie, polegający na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 tj., dalej: "updf") jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 updf za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni. W świetle przywołanych przepisów, dochód osiągnięty przez udziałowców przy podziale spółki przez wydzielenie należy do kategorii dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych, jako jeden z rodzajów dochodów z kapitałów pieniężnych.

Konsekwencje podatkowe podziału spółki w odniesieniu do osób fizycznych będących jej wspólnikami regulują szczegółowo przepisy art. 24 ust. 8 i ust. 5 pkt 7 updf. W odniesieniu do podziału spółki art. 24 ust. 8 updf stanowi, iż w przypadku podziału spółek kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 7, dochód (przychód) udziałowca spółki dzielonej, stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną udziałów przydzielonych przez spółkę nowo zawiązaną, a wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów w spółce dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie podziału spółek. Art. 24 ust. 8 updf ustanawia więc zasadę, że udziałowcy spółek kapitałowych będący osobami fizycznymi nie osiągają dochodu (przychodu) podatkowego w związku z podziałem Spółki.

Przychód u udziałowców powstanie dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia przez udziałowca udziałów spółki nowo zawiązanej.

Artykuł 24 ust. 8 updf stosuje się z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 7 updf, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej.

Artykuł 24 ust. 5 pkt 7 updf ustanawia więc wyjątek od zasady neutralności podatkowej podziału spółki kapitałowej, wskazując, że w związku z podziałem przez wydzielenie u udziałowców powstanie dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W świetle art. 24 ust. 8 i ust. 5 pkt 7 updf podział spółki nie powoduje więc powstania dochodu (przychodu) u jej udziałowców jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie oraz pozostający w spółce po jej podziale (każdy z nich osobno) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wskazać więc należy, że konsekwencje podatkowe podziału spółki przez wydzielenie uzależnione są od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce. Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku podziału Spółki będącego przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację zarówno majątek przejmowany przez spółkę nowo zawiązaną stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa, jak również majątek pozostający w Spółce stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w związku z tym u Wnioskodawcy, będącego udziałowcem Spółki, nie powstanie w związku z podziałem Spółki dochód (przychód) podatkowy.

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa sformułowana została w art. 5a pkt 4 updf, zgodnie z którym ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zgodnie z przywołanym przepisem zorganizowana część przedsiębiorstwa istnieje jeżeli łącznie spełnione są następujące przesłanki:

a.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

b.

zespół ten jest organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

c.

zespół ten jest finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

d.

zespół ten jest przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne),

e.

zespół ten mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno majątek przejmowany przez spółkę nowo zawiązaną stanowiący wewnętrzną jednostkę organizacyjną Spółki X. I., jak również majątek pozostający w Spółce stanowiący wewnętrzną jednostkę organizacyjną Spółki X. PR stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa Spółki. W odniesieniu do obu tych jednostek spełnione bowiem zostaną wszystkie wskazane wyżej przesłanki:

Ad. a.

Wnioskodawca pragnie wskazać, że zarówno jednostka organizacyjna X. I., która zostanie przeniesiona na spółkę nowo zawiązaną, jak też jednostka organizacyjna X. PR, która pozostanie w Spółce stanowią zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.

W skład X. I. wchodzą takie składniki materialne jak nieruchomość inwestycyjna położona w Warszawie i wyposażenie biura. X. I. obejmuje także składniki niematerialne, w tym zobowiązania, takie jak: prawa, obowiązki, należności i zobowiązania wynikające z umów funkcjonalnie związanych ze składnikami majątku X. I. (np. umowa dotycząca prac projektowych w zakresie planowanej zabudowy nieruchomości budynkiem biurowo-usługowym, umowa dotycząca pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości, umowy pożyczki). Do składników niematerialnych X. I. należą także papiery wartościowe (akcje, obligacje, certyfikaty inwestycyjne funduszu inwestycyjnego zamkniętego). X. I. dysponuje środkami pieniężnymi zgromadzonymi na jej rachunku bankowym.

Z działalnością X. I. związane są również prawa, obowiązki, należności i zobowiązania wynikające z umowy o wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych oraz prowadzenie rachunków maklerskich, które w ramach podziału zostaną przeniesione na spółkę nowo zawiązaną. Podobnie, prawa i obowiązki, należności i zobowiązania wynikające z umowy najmu lokalu na biuro, z którego obecnie korzysta jednostka organizacyjna X. I., zostaną przeniesione na nową spółkę. "ESC I. posiada przypisany personel, w tym Kierownika X. I. i innych pracowników, z których umów o pracę wynika, że wykonują swoje zadania w ramach X. I. Do X. I. przypisane jest zobowiązanie do zapłaty zaległego wynagrodzenia Kierownika X. I. Wszystkie wymienione składniki należące do X. I., w tym personel, przeniesione zostaną na spółkę nowo zawiązaną.

Z kolei, w skład X. PR wchodzą takie składniki materialne jak samochody i wyposażenie biura i takie składniki niematerialne, w tym zobowiązania, jak: prawa, obowiązki, należności i zobowiązania wynikające z zawartych umów funkcjonalnie związanych z X. PR, w szczególności umów o świadczenie usług w zakresie komunikacji i marketingu zawartych przez Spółkę z klientami i inne zobowiązania Spółki (np. zobowiązania leasingowe, naliczone koszty wynagrodzeń). W skład X. PR wchodzą również wartości niematerialne i prawne takie jak klientela, know-how w zakresie komunikacji i marketingu i strona internetowa. X. PR również dysponuje własnymi środkami pieniężnymi zgromadzonymi na jej rachunkach bankowych. Do X. PR przypisany jest również personel realizujący zadania gospodarcze tej jednostki organizacyjnej, w tym personel zarządzający (Kierownik X. PR) i inny, w tym zajmujący się obsługą klientów. Wszystkie wymienione składniki X. PR, w tym personel X. PR, pozostaną po podziale w Spółce.

Powyższe składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, przypisane do każdej ze wskazanych jednostek organizacyjnych zgodnie z Regulaminem, przyporządkowane są do X. I. i X. PR w systemie finansowo-księgowym Spółki. Składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, składające się na daną jednostkę organizacyjną pozostają we wzajemnych relacjach funkcjonalnych (są ze sobą wzajemnie powiązane), tak że można o nich mówić jako o zespole, a nie zbiorze przypadkowych elementów.

Ad. b.

Wnioskodawca pragnie wskazać, że zarówno X. PR jak X. I. stanowią zespoły składników organizacyjnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki. Wyodrębnienia tych zespołów dokonano w Regulaminie organizacyjnym przyjętym uchwałą Zgromadzenia Wspólników Spółki z dnia 4 stycznia 2013 r., który stanowi wewnętrzny akt Spółki regulujący jej strukturę organizacyjną. Zgodnie z Regulaminem w ramach przedsiębiorstwa Spółki funkcjonują dwie wewnętrzne jednostki organizacyjne: X. PR i X. I.

W ramach Regulaminu określono dla każdej z jednostek organizacyjnych odrębne zadania gospodarcze (przedmiot działalności), odrębne miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, odrębne rachunki bankowe oraz własny personel. Zgodnie z Regulaminem, zadania jednostek organizacyjnych wykonują przypisani do tych jednostek pracownicy i współpracownicy. Jednostkami organizacyjnymi kierują kierownicy jednostek organizacyjnych wyznaczeni uchwałą Zgromadzenia Wspólników. Jednostkom organizacyjnym przypisane zostały określone ogólne zasady działania, a kierownikom tych jednostek odpowiedni zakresu uprawnień i obowiązków.

Zespoły pracowników przypisane do każdej z jednostek organizacyjnych i podlegające kierownictwu kierowników tych jednostek zostaną w ramach podziału przypisane do odpowiednich spółek (personel X. I. do spółki nowo zawiązanej, a personel X. PR pozostanie w Spółce). Na podstawie Regulaminu do każdej jednostki organizacyjnej przypisane są zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, Składniki należące do X. I. zostały wymienione w Załączniku do Regulaminu Wykaz składników majątkowych związanych z funkcjonowaniem X. I. - Stan na dzień 4 stycznia 2013 r." (katalog ten uległ z czasem rozszerzeniu), są jej przypisane w systemie finansowo-księgowym Spółki i zostaną wymienione w Planie podziału sporządzonym w ramach procedury podziału.

Składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, należące do X. PR zostały w Regulaminie określone jako wszelkie składniki majątkowe Spółki niezwiązane bezpośrednio z działalnością jednostki organizacyjnej X. I. Składniki te są przypisane do X. PR w systemie finansowo-księgowym Spółki.

Podsumowując, zespół składników, które zostaną przeniesione do spółki nowo zawiązanej stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze Spółki - X. I., jak również zespół składników, które pozostaną w Spółce stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze Spółki - X. PR.

Ad. c.

Zarówno X. PR jak X. I. stanowią zespoły składników finansowo wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki. Zgodnie z Regulaminem w ramach wewnętrznej gospodarki finansowej przedsiębiorstwa Spółki jednostki organizacyjne są wyodrębnione finansowo i podlegają wewnętrznej sprawozdawczości. W tym celu:

a.

prowadzona jest ewidencja zdarzeń gospodarczych umożliwiająca przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do danej jednostki organizacyjnej (odrębne konta księgowe),

b.

sporządza się wewnętrzny bilans i rachunek zysków i strat dla obydwu jednostek organizacyjnych oraz ustała wynik finansowy tych jednostek,

c.

poszczególnym jednostkom organizacyjnym przypisuje się koszty bezpośrednio związane z ich działalnością, natomiast koszty ogólne zarządu, w tym koszty obsługi księgowej, przypisuje się poszczególnym jednostkom w sposób proporcjonalny.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca pragnie wskazać, że obie jednostki organizacyjne posiadają odrębne plany finansowe, odrębne budżety i prowadzone dla nich odrębne konta księgowe, na których księgowane są wyłącznie zdarzenia gospodarcze związane z działalnością tych jednostek. W związku z powyższym aktywa i pasywa oraz przychody i koszty poszczególnych jednostek są wyodrębnione i przyporządkowane do tych jednostek, w ten sposób, że spółka nowo zawiązana i Spółka będą mogły kontynuować dotychczasową działalność prowadzoną w ramach X. I. i X. PR.

Na okoliczność istnienia odrębności finansowej X. I. i X. PR wskazuje także fakt, że obie jednostki organizacyjne posługują się odrębnymi, przypisanymi im kontami bankowymi.

Ad. d.

Wnioskodawca pragnie wskazać, że każdy z zespołów składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, które zostały wyodrębnione w przedsiębiorstwie Spółki jest przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych (tekst jedn.: jest wyodrębniony funkcjonalnie).

X. PR zgodnie z Regulaminem prowadzi działalność inwestycyjno-finansową w zakresie inwestycji w nieruchomości i papiery wartościowe, działalność pożyczkową oraz inną działalność o wysokiej stopie zwrotu. Działalność X. I. należy do następujących grupowań PKD (które są wymienione w umowie Spółki oraz wpisane w Krajowym Rejestrze Sądowym):

a. Pozostałe formy udzielania kredytów (PKD 64.92.Z),

b. Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64992),

c. Działalność świadczona przez agencje inkasa i biura kredytowe (PKD 82.gl.Z),

d. Działalność holdingów finansowych (PKD 64.20.Z),

e. Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKD 68.10.Z)

f. Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKO 68.202)

g. Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.102),

h. Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (PKO 41.20.Z),

i. Działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych (PKD 70.10.Z).

Powyższa działalność X. I. prowadzona jest w oparciu o wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, które zostały opisane powyżej i które są niezbędne i zarazem wystarczające do prowadzenia tej działalności gospodarczej. W oparciu o te składniki jednostka organizacyjna X. I. byłaby w stanie przejąć działalność Spółki we wskazanym zakresie i samodzielnie funkcjonować na rynku jako niezależny podmiot gospodarczy.

Należy podkreślić, że do X. I. przyporządkowane są aktywa inwestycyjne Spółki, takie jak nieruchomość i papiery wartościowe, a także środki pieniężne, w oparciu o które X. I. prowadzi działalność inwestycyjno-finansową. Do X. I. przypisane są zawarte umowy związane z jej działalnością, w tym ukierunkowane na osiąganie przychodów z nieruchomości (poprzez przeprowadzenie na niej inwestycji budowlanej lub jej sprzedaż), dalszą działalność w zakresie inwestycji w papiery wartościowe (rachunek maklerski) oraz umowy pożyczki, z których wynikają należności, w tym odsetki, na rzecz Spółki. Do X. I. przynależy klientela działalności inwestycyjno-finansowej prowadzonej przez Spółkę, w szczególności pożyczkobiorcy, oraz know - how dotyczący działalności inwestycyjno-finansowej. Działalność X. I. prowadzona jest poprzez przypisany do niej personel w wynajętym na jej potrzeby lokalu.

Natomiast X. PR zgodnie z Regulaminem prowadzi działalność polegającą na realizacji działań komunikacyjnych, w tym projektów marketingowych, z zakresu public relations, relacji inwestorskich, a także organizacji wydarzeń specjalnych i treningów medialnych. Działalność X. PR należy do następujących grupowań PKD (które są wymienione w umowie Spółki oraz wpisane w Krajowym Rejestrze Sądowym):

a. Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja (PKD 70.21.Z),

b. Pozostałe drukowanie (PKD 18.12.Z),

c. Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD70.22.Z),

d. Badanie rynku i opinii publicznej (PKD 73.20.Z),

e. Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów (PKD 82.30.Z).

Powyższa działalność X. PR prowadzona jest w oparciu o wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, które zostały opisane powyżej i które są niezbędne i zarazem wystarczające do prowadzenia tej działalności gospodarczej. W oparciu o te składniki jednostka organizacyjna X. PR byłaby w stanie przejąć działalność Spółki we wskazanym zakresie i samodzielnie funkcjonować na rynku jako niezależny podmiot gospodarczy.

Należy wskazać, że do X. PR przynależy klientela Spółki, a także wartości niematerialne i prawne niezbędne do świadczenia usług w zakresie komunikacji i marketingu (know - how) oraz strona internetowa, pełniąca funkcję informacyjno-promocyjną ukierunkowaną na pozyskiwanie nowych klientów. Do X. PR przyporządkowana jest także dokumentacja dotycząca projektów realizowanych na rzecz poszczególnych klientów, która umożliwi kontynuację rozpoczętych usług. Działalność X. PR prowadzona jest poprzez przypisany do niej personel w wykorzystywanym przez nią biurze (stanowiącym jednocześnie siedzibę Spółki).

Zdaniem Wnioskodawcy, na wyodrębnienie funkcjonalne obu jednostek wskazuje także fakt, że prowadzą one działalność o wyraźnie odmiennych profilach (a tym samym zaangażowanych aktywach i know-how). Postanowienia Regulaminu Spółki oraz umowy Spółki w zakresie wskazanych PKD prowadzą do wniosku, że działalność gospodarcza Spółki dzieli się na dwie odrębne funkcjonalnie gałęzie: działalność inwestycyjno-finansowa (X. I.) i działalność w zakresie komunikacji i marketingu (X. PR).

Ad e.

Wnioskodawca pragnie wskazać, że każdy z zespołów składników składających się na jednostki organizacyjne I I. i X. PR mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Jednostka organizacyjna X. I. mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące działalność inwestycyjno-finansową, natomiast X. PR mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo wykonujące działalność gospodarczą w zakresie komunikacji i marketingu. Wskazana samodzielność obu jednostek organizacyjnych jest na tyle wyraźna, że wspólnicy Spółki zdecydowali się dokonać jej podziału przez wydzielenie, w efekcie którego działalność X. PR będzie prowadzona jako niezależne przedsiębiorstwo w ramach Spółki, a działalność X. I. będzie prowadzona jako niezależne przedsiębiorstwo w ramach spółki nowo zawiązanej. Rozdzielenie dwóch zorganizowanych części przedsiębiorstwa Spółki na dwie samodzielne spółki jest uzasadnione ekonomicznie właśnie ze względu na ich daleko idąca samodzielność i wyodrębnienie organizacyjne, finansowe oraz funkcjonalne. Do kontynuacji działalności w wydzielonych do spółek zakresach nie będą konieczne nowe istotne inwestycje ze strony Spółki, ani spółki nowo zawiązanej.

Wnioskodawca pragnie wskazać, że zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, które pozostaną w Spółce obejmuje wszystkie składniki, które są konieczne do kontynuacji przez Spółkę działalności gospodarczej w zakresie komunikacji i marketingu. W Spółce pozostaną wszystkie składniki niezbędne do kontynuacji działalności w niezmienionej formie i rozmiarze, a więc składniki materialne (np. wyposażenie biura, samochody), niematerialne (np. know-how), zespół pracowników, dokumentacja niezbędna do dalszego prowadzenia spraw klientów, a także rachunki bankowe. X. PR utrzyma także dotychczasową klientelę usług w zakresie komunikacji i marketingu i działać będzie pod dotychczasową firmą i oznaczeniem przedsiębiorstwa Spółki. Podsumowując, wewnętrzna jednostka organizacyjna X. PR ma możliwość samodzielnego planowania, realizacji i kontrolowania zadań gospodarczych.

Podobnie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, które przeniesione zostaną do spółki nowo zawiązanej obejmuje wszystkie składniki, które są konieczne do prowadzenia przez spółkę nowo zawiązaną działalności inwestycyjno-finansowej. Do spółki nowo zawiązanej przeniesione zostaną wszystkie składniki niezbędne do kontynuacji działalności X. I. w niezmienionym zakresie, a więc składniki materialne (np. nieruchomość, wyposażenie biura), niematerialne (prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów dotyczących nieruchomości i umów pożyczkowych, środki pieniężne, papiery wartościowe), zespół pracowników, dokumentacja niezbędna do kontynuacji inwestycji, a także rachunki bankowe. Podsumowując, wewnętrzna jednostka organizacyjna X. I. ma możliwość samodzielnego planowania, realizacji i kontrolowania zadań gospodarczych.

Podsumowując, obie wewnętrzne jednostki organizacyjne wyodrębnione w przedsiębiorstwie Spółki (X. I. i X. PR) stanowią organizacyjnie i finansowo wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące te zadania. Tym samym, obie wewnętrzne jednostki organizacyjne Spółki, które na skutek podziału zostaną rozdzielone do osobnych podmiotów gospodarczych, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 updf.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa stanowić więc będzie majątek, składający się na wewnętrzną jednostkę organizacyjną X. I., przejmowany na skutek podziału przez spółkę nowo zawiązaną. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa stanowić będzie również majątek pozostający w Spółce, składający się na wewnętrzną jednostkę organizacyjną X. PR. Mając na uwadze powyższe, w świetle art. 24 ust. 8 i ust. 5 pkt 7 updf, w momencie podziału Spółki nie powstanie u Wnioskodawcy będącego wspólnikiem Spółki dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 528 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Sposoby dokonywania takiego podziału reguluje art. 529 § 1 Kodeksu. Jednym z nich jest podział przez wydzielenie, polegający na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu). W przypadku przeniesienia tej części majątku na istniejącą spółkę wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia) o czym stanowi art. 530 § 2 Kodeksu.

Dla dokonania podziału konieczne jest uprzednie sporządzenie tzw. planu podziału. Jednym z koniecznych elementów tego dokumentu jest dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) oraz zezwoleń, koncesji lub ulg przypadających spółkom przejmującym lub spółkom nowo zawiązanym (art. 534 § 1 pkt 7 Kodeksu spółek handlowych). Zgodnie z art. 531 § 5 Kodeksu, z dniem wydzielenia lub podziału wspólnicy spółki dzielonej stają się wspólnikami spółki przejmującej wskazanej w planie podziału.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), jednym ze źródeł przychodów są: kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ww. ustawy. Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

a.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b.

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c.

podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),

d.

wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Ustawodawca przyjął ogólną zasadę, iż w momencie dokonania podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie poddaje się opodatkowaniu dochód osiągnięty przy podziale przez wspólników. W odniesieniu do będących udziałowcami osób fizycznych dochód ten zalicza się do dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych, jako jeden z rodzajów dochodów z kapitałów pieniężnych. W tym względzie w stosunku do osób fizycznych mają zastosowanie przepisy art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 24 ust. pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

Dodatkowo należy wskazać, iż co do zasady, nie uiszcza się podatku dochodowego w momencie podziału spółek kapitałowych. Przepis art. 24 ust. 8 ustawy stanowi, że w przypadku podziału spółek kapitałowych dochód (przychód) udziałowca spółki dzielonej, stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną udziałów przydzielonych przez spółkę nowo zawiązaną, a wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów w spółce dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie podziału spółki. Obowiązek podatkowy powstanie w momencie ustalania dochodu z odpłatnego zbycia udziałów spółki powstałej w wyniku podziału.

Z powyższych uregulowań prawnych wynika, że w przypadku podziału spółek przez wydzielenie, ustawodawca uzależnił powstanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce. Dochodu tego nie ustala się, co do zasady, jeżeli jednocześnie majątek przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie oraz pozostający w spółce po jej podziale stanowi (każdy z nich osobna) zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o: zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyższej definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

a.

istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

b.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

c.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

d.

zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Powyższe oznacza, że zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa nie jest suma poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości, będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką te składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu istniejącego przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonywana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Nie musi to być postać oddziału samodzielnie rozliczającego się. Ważne natomiast jest aby przenoszone należności i zobowiązania były wyodrębnione i dały się przyporządkować organizacyjnie i finansowo do wyodrębnionego majątku (tak aby można było przejąć funkcje gospodarcze).

Odnośnie wyodrębnienia funkcjonalnego kryterium to sprowadza się do ustalenia czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Nie budzi bowiem wątpliwości to, iż aby wydzielona część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, musi ona posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka, zamierza dokonać restrukturyzacji, polegającej na przeprowadzeniu podziału przez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Jak wskazał Wnioskodawca podział nastąpi poprzez wydzielenie ze Spółki dzielonej części majątku stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa, zajmującej się działalnością inwestycyjno-finansową. W wyniku powyższego wydzielenia majątek pozostający w Spółce dzielonej po jej podziale również stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółka kontynuować będzie działalność gospodarczą w zakresie komunikacji i marketingu. Ponadto w opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, że obie jednostki organizacyjne realizują określone zadania gospodarcze przypisane im zgodnie z Regulaminem w oparciu o odrębne zespoły składników materialnych i niematerialnych i przypisane do nich zespoły ludzkie.

Fakt wydzielenia ze Spółki dzielonej działalności inwestycyjno-finansowej nie wpłynie negatywnie na możliwość kontynuowania przez nią działalności podstawowej.

Natomiast otrzymany przez Spółkę nowo zawiązaną zespół składników materialnych i niematerialnych będzie wystarczający do prowadzenia przez nowo zawiązaną spółkę niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze. Możliwość kontynuowania działalności przez Spółkę dzieloną i działalności spółki nowo zawiązanej będzie istniała bez konieczności podejmowania istotnych dodatkowych działań dla zapewnienia jednostkom tego rodzaju samodzielności (tekst jedn.: bez zatrudniania dodatkowego personelu, zakupu nowych istotnych aktywów, pozyskania nowych źródeł finansowania, zamiany lokalizacji itd.). Obie jednostki organizacyjne posiadają bowiem lokale, zespoły ludzkie, konta bankowe oraz wszelkie inne składniki materialne i niematerialne niezbędne do kontynuacji działalności.

Mając na względzie powyższe, należy stwierdzić, iż w sytuacji, w której majątek przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie oraz pozostający w spółce po jej podziale będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po stronie Wnioskodawcy, w związku z przeprowadzaną operacją nie dojdzie do powstania przychodu, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 7 i ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niezależnie od powyższego wskazać należy, iż procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę spełnienia opisywanych we wniosku przesłanek określonych w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie informuje się, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Oznacza to, że niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie w indywidualnej sprawie Wnioskodawcy i nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych wspólników. Chcąc uzyskać interpretację każda z tych osób winna osobiście lub za pomocą ustanowionego pełnomocnika zwrócić się do tutejszego organu o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie i uiścić związaną z tym opłatę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl