IPPB2/415-527/07-2/IŚ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-527/07-2/IŚ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2007 r. (data wpływu 10 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zasądzonego odszkodowania i odsetek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zasądzonego odszkodowania i odsetek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest jedyną testamentową spadkobierczynią #####.

Na podstawie decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola z dnia 17 września 2002 r. i z dnia 23 stycznia 2004 r. uiściła należny podatek z tytułu spadków i darowizn od odziedziczonego majątku.

Wnioskodawczyni od 2001 r. podjęła starania zmierzające do uchylenia decyzji z dnia 21 kwietnia 1969 r. odmawiającej poprzednikom prawnym przyznania prawa własności czasowej do działki gruntu położonej w ----- przy ul. -----.

Do dnia dzisiejszego nie otrzymała decyzji, która przyznawałaby Wnioskodawczyni prawo do tej nieruchomości.

W 2004 r. Wnioskodawczyni wystąpiła do sądu z pozwem przeciwko Skarbowi Państwa i Miastu ----- o należne odszkodowanie za szkodę wyrządzoną wydaniem bezprawnej decyzji o odmowie przyznania własności czasowej.

Wyrokiem z dnia 1 czerwca 2007 r. Sąd Okręgowy zasądził na rzecz Wnioskodawczyni należne odszkodowanie w wysokości ----- zł oraz należne odsetki od dnia 1 czerwca 2007 r. w wysokości ------ zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Wnioskodawczyni korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy odsetki otrzymane w związku z odszkodowaniem, o którym mowa w przedmiotowym stanie faktycznym są przychodem podlegającym opodatkowaniu.

Zdaniem Wnioskodawczyni, uzyskane odszkodowanie wraz z odsetkami stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże takie odszkodowanie korzysta ze zwolnienia podatkowego.

Natomiast należność odsetkowa jest przychodem podlegającym opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ww. ustawy wolne od podatku są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie (wyjątki dalej opisane w tym przepisie nie mają zastosowania do niniejszego stanu faktycznego).

Przez określenie "inne odszkodowania" należy rozumieć odszkodowania, których wprost nie wymieniono w katalogu zwolnień podatkowych.

Należy zatem uznać, że skoro w przedmiotowym stanie faktycznym nie zachodzi przypadek odszkodowania otrzymanego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak też nie dotyczy odszkodowania związanego z korzyściami, jakie podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono, to oznacza to, że otrzymane odszkodowanie w niniejszym stanie faktycznym korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. pkt 3b.

W przedmiotowym stanie faktycznym odsetki, mimo że są świadczeniem ubocznym, to jednak roszczenie o nie ma charakter samoistny. Należy zatem uznać, że odsetki należne nie wchodzą w zakres zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3b i stanowią źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy, tj. są przychodem z innych źródeł.

Powyższy przychód należy rozliczyć na zasadach ogólnych.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni. Dokumenty dołączone przez Panią do wniosku nie podlegają analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl