IPPB2/415-516/09/11-8/S/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-516/09/11-8/S/MK

.INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów, uwzględniając prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sygn. akt III SA/Wa 739/10 z dnia 20 września 2010 r. (data wpływu 24 stycznia 2011 r.) stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2009 r. (data wpływu 17 sierpnia 2009 r.) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne (data nadania -8 września 2009 r., data wpływu 10 września 2009 r.), na wezwanie Nr IPPB2/415-515/09-2/AS i Nr IPPB2/415-516/09-2/AS z dnia 25 sierpnia 2009 r. (data nadania 25 sierpnia 2009 r., data doręczenia 2 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu rzeczowego/aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa austriackiego w całości na kapitał zapasowy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu rzeczowego/aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa austriackiego w całości na kapitał zapasowy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza objąć 100% udziałów w utworzonej zgodnie z przepisami prawa austriackiego - spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - (Gesellschaeft mit beschraenkter Haftung GmbH. Wnioskodawca, jako jedyny udziałowiec spółki GmbH prawa austriackiego zamierza następnie wnieść do powyżej opisanej spółki wkład rzeczowy/aport bez podwyższania kapitału zakładowego spółki, w całości na kapitał rezerwowy (Sacheinlage ohne Kapital Erhoehung). Przedmiotem powyższego aportu będą akcje w polskiej spółce akcyjnej notowanej na giełdzie. Omawiana procedura charakteryzuje się tym, iż jest ona w pełni dobrowolna, a przeniesienie akcji na powyżej wspomnianą spółkę GmbH odbywa się bez dokonywania podwyższenia kapitału zakładowego spółki obejmującej - wkład. Samo zaś wniesienie do spółki aportu rzeczowego odbywa się bez jakichkolwiek przysporzeń majątkowych na rzecz wspólnika spółki - oczywiście poza wzrostem wartości posiadanych przez tego wspólnika udziałów. Podobnie jak w przypadku wnoszenia aportu do polskiej spółki kapitałowej podjęta zostanie uchwała Walnego Zgromadzenia Wspólników tejże spółki w przedmiocie objęcia w drodze aportu rzeczowego bez podwyższania kapitału zakładowego spółki akcyjnej. Uchwała ta określać będzie:

* przedmiot wkładu niepieniężnego (opis akcji);

* wskazanie wspólnika wnoszącego wkład niepieniężny;

* wartość wkładu i podstawę ustalenia tejże wartości;

Wnioskodawca zauważa, że ze względu na fakt iż wniesienie aportu odbywa się bez podwyższenia kapitału zakładowego nie jest określana w powyższej uchwale liczba i rodzaj wydawanych w zamian udziałów innych tytułów uczestnictwa w dochodach lub w podziale majątku spółki.

Następnie podpisana zostanie umowa wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki bez podwyższania kapitału zakładowego (Sacheinlageyertrag) przenosząca własność przedmiotu wkładu. Zarówno w uchwale jak i w umowie wniesienia aportu wskazana zostanie wartość aportu odpowiadająca wartości rynkowej wnoszonych akcji w polskiej spółce.

Wnioskodawca podnosi, że bilansowo wartość wkładu w tym wypadku otrzymanego przez austriacką spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, księgowana jest, jako pozycja kapitału rezerwowego tejże spółki. Instytucja wkładu rzeczowego/aportu w całości na kapitał rezerwowy bez podwyższania kapitału zakładowego jest instytucją austriackiego prawa spółek nieznaną polskiemu Kodeksowi Spółek Handlowych. Wniesienie wkładu rzeczowego bez podniesienia kapitału zakładowego stanowi instytucję mającą na celu ułatwienie dokapitalizowania, czy też przekazania przez jedynego wspólnika spółki składników majątkowych pozwalających spółce na generowanie większych zysków. Ponieważ wniesienie aportu czy też wkładu rzeczowego do spółki odbywa się bez podwyższenia jej kapitału zakładowego nie prowadzi ani to do objęcia przez wspólnika spółki nowych udziałów ani też zwiększenia wartości nominalnej udziałów już przez wspólnika posiadanych.

Ponieważ w dniu 17 sierpnia 2009 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynęły dwa wnioski o identycznej treści zawierające w załączniku ORD-IN/A inną treść w części dotyczącej własnego stanowiska, organ podatkowy pismem z dnia 25 sierpnia 2009 r. Nr IPPB2/415-515/09-2/AS i Nr IPPB2/415-516/09-2/AS na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h tej ustawy wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez wskazanie czy:

* interpretacja przepisów prawa podatkowego ma być udzielona w przedmiocie każdego ze złożonych wniosków,

* doręczenie dowodu uiszczenia opłaty od wniosku

w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie z dnia 25 sierpnia 2009 r. skutecznie doręczono w dniu 2 września 2009 r. Wnioskodawca w terminie pismem z dnia 7 września 2009 r. (data nadania 8 września 2009 r., data wpływu 10 września 2009 r.), w odpowiedzi na przedmiotowe wezwanie Wnioskodawca wskazał, że wnosi o udzielenie interpretacji indywidualnej na jeden wniosek, do którego przyporządkowane winny zostać oba przesłane uprzednio załączniki ORD-IN/A.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy do opisanej w stanie faktycznym (przyszłym) transakcji wniesienia wkładu rzeczowego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa austriackiego w całości na kapitał zapasowy (Sacheinlage) jest opodatkowana na podstawie art. 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy

Jednym z odrębnych źródeł przychodów osiąganych przez podatników - osoby fizyczne są kapitały pieniężne. Zostały one przez ustawodawcę zgrupowane razem z prawami majątkowymi w ramach jednego źródła przychodów, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy. Ustawodawca jednakże mimo ujęcia w jednym źródle przychodów - odrębnie opisuje przychody z kapitałów pieniężnych i przychody z praw majątkowych. Wśród kategorii przychodów z kapitałów pieniężnych uwzględnione zostały takie przychody związane z partycypacją podatników w spółkach kapitałowych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Należy zauważyć, iż polski ustawodawca nie ogranicza zakresu objętego hipotezą powyższego przepisu jedynie do transakcji polegającej na wniesieniu aportu do polskiej spółki kapitałowej. Tym samym literalna wykładnia tego przepisu wskazuje, iż winien on mieć zastosowanie również do aportu wnoszonego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa austriackiego - Gesellschaft mit beschraenkter Haftung. Wnioskodawca wskazuje, że także spółka do której będzie wnoszony aport, posiada przymiot spółki kapitałowej. Odnosząc powyższe regulacje do opisanego powyżej stanu faktycznego (przyszłego), należy zauważyć, iż w przypadku wniesienia przez podatnika aportu do spółki GmbH prawa austriackiego bez podwyższania jej kapitału zakładowego nie nastąpi emisja nowych udziałów. A więc de facto, nie wystąpi także po stronie wnoszącego aport przychód w postaci wartości nominalnej nowo-emitowanych udziałów. Podobnie jak nie nastąpi także podwyższenie wartości nominalnej istniejących już udziałów w spółce, których właścicielom jest podatnik. Jedynym więc przysporzeniem dla podatnika będzie wzrost wartości już posiadanych przez niego udziałów w austriackiej GmbH. Kwota zmiany wartości udziału nie stanowi jednakże przychodu podatkowego osiągniętego z transakcji wniesienia aportu. Zgodnie bowiem z przywołanym powyżej przepisem art. 17 ust. 1 pkt 9 przychodem w przypadku wniesienia aportu rzeczowego do spółki kapitałowej jest wartość nominalna otrzymanych w zamian udziałów czy akcji. Odnosząc powyższe regulacje do opisanego powyżej stanu faktycznego (przyszłego), należy zauważyć, iż w przypadku wniesienia przez podatnika aportu do spółki GmbH prawa austriackiego bez podwyższania jej kapitału zakładowego nie nastąpi emisja nowych udziałów. A więc da facto, nie wystąpi także po stronie wnoszącego aport przychód w postaci wartości nominalnej nowo-emitowanych udziałów. Podobnie jak nie nastąpi także podwyższenie wartości nominalnej istniejących już udziałów w spółce, których właścicielem jest podatnik.

Jedynym więc przysporzeniem dla podatnika będzie wzrost wartości już posiadanych przez niego udziałów w austriackiej GmbH. Kwota zmiany wartości udziału nie stanowi jednakże przychodu podatkowego osiągniętego z transakcji wniesienia aportu. Zgodnie bowiem z przywołanym powyżej przepisem art. 17 ust. 1 pkt 9 przychodem w przypadku wniesienia aportu rzeczowego do spółki kapitałowej jest wartość nominalna otrzymanych w zamian udziałów czy akcji. lnnymi słowy ustawodawca wiąże z wniesieniem aportu rzeczowego do spółki kapitałowej konsekwencje podatkowe w postaci powstania podlegającemu opodatkowaniu przychodu wartości nominalnej udziałów otrzymanych w zamian za aport. Jeśli więc w zamian za aport nie są wydawane udziały w spółce, do której dokonywany jest aport nie można mówić o powstaniu przychodu w ogóle. Podobnie zresztą nie możnaby zidentyfikować momentu powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1a ww. ustawy, przychód w postaci nominalnej wartości akcji (udziałów) objętych w zamian za aport powstaje w dniu:

* zarejestrowania spółki, albo

* wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo

* wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Ustalenie więc dnia powstania przychodu, skoro żadna z powyższych trzech sytuacji nie występuje w omawianym przypadku nie byłoby możliwe.

Wnioskodawca zauważa, że opisana w stanie faktycznym transakcja nie stanowi także odpłatnego zbycia akcji wnoszonych do austriackiej spółki GmbH w formie aportu w całości na kapitał rezerwowy.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Wnioskodawca podnosi, że wniesienie aportem akcji spółki nie stanowi w opisanym stanie faktycznym odpłatnego zbycia tychże akcji. Wskazuje, iż niewątpliwie w przedstawionym zdarzeniu przyszłym następuje przeniesienie własności akcji, transakcja ta nie ma jednakże charakteru odpłatnego zbycia akcji. Nie występuje w niej bowiem skorelowane z wniesieniem do spółki aportu ekwiwalentne świadczenie spółki na rzecz wnoszącego aport wspólnika. Spółka nie emituje nowych udziałów. Jedyny wspólnik spółki nie otrzymuje w zamian za dokonany wkład rzeczowy do spółki (aport) żadnego świadczenia, które mogłoby w omawianej sytuacji zostać uznane za przychód. Jednym przysporzeniem majątkowym, jakie powstaje po stronie wnoszącego aport bez podwyższania kapitału zakładowego jest wzrost wartości posiadanych przez niego udziałów w austriackiej spółce GmbH. Takie natomiast przysporzenie nie stanowi żadnej kategorii przychodu, o której mowa w art. 17 ww. ustawy. Zdaniem podatnika, uwzględniając powyższe uwagi, przy wniesieniu w formie aportu bez podwyższania kapitału zakładowego (całości na kapitał rezerwowy) akcji polskiej spółki akcyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa austriackiego nie wystąpi przychód opodatkowany.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów, w dniu 16 listopada 2009 r. wydał indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego Nr IPPB2/415-516/09-4/MK stwierdzając, iż stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2009 r. (data wpływu 17 sierpnia 2009 r.) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne (data nadania 8 września 2009 r., data wpływu 10 września 2009 r.), na wezwanie Nr IPPB2/415-515/09-2/AS i Nr IPPB2/415-516/09-2/AS z dnia 25 sierpnia 2009 r. (data nadania 25 sierpnia 2009 r., data doręczenia 2 września 2009 r.) jest nieprawidłowe.

W ocenie Organu żaden z powoływanych wyżej przepisów ustawy nie zwalnia z opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu przeniesienia własności akcji polskiej spółki akcyjnej do spółki kapitałowej prawa austriackiego.

Bez znaczenia jest czy podatnik dokonuje zbycia akcji w drodze sprzedaży, zamiany czy też jak to będzie miało miejsce w niniejszej sprawie, dokonuje zbycia w ten sposób, że przenosi własność akcji na spółkę kapitałową prawa austriackiego w celu dokapitalizowania spółki.

Z powyższego wynika, iż w zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym w momencie dokonania przeniesienia własności akcji polskiej spółki akcyjnej, nastąpi przeniesienie tytułu własności tychże akcji na rzecz spółki prawa austriackiego, w konsekwencji skutkujące wzrostem wartości posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów spółki przejmującej akcje.

Wniesienie przedmiotowych akcji do spółki austriackiej spowoduje zmianę ich właściciela - właścicielem stanie się bowiem spółka prawa austriackiego - stąd mamy do czynienia ze zbyciem wnoszonych akcji.

Wartość wnoszonych przez Wnioskodawcę akcji stanowić będzie dla celów podatkowych podlegający opodatkowaniu przychód, o którym mowa w wyżej cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym należy stwierdzić, iż w sytuacji, kiedy "wpłata" w postaci akcji spółki akcyjnej spowoduje dokapitalizowanie spółki, powstanie u Wnioskodawcy przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Wnioskodawca nie zgodził się ze stanowiskiem tutejszego organu i w dniu 2 grudnia 2009 r. wezwał organ podatkowy (data wpływu 7 grudnia 2009 r.) do usunięcia naruszenia prawa. Odpowiedzi na ww. wezwanie udzielono pismem z dnia 5 stycznia 2010 r. Nr IPPB2/415-516/09-6/MK (skutecznie doręczonym w dniu 12 stycznia 2010 r.) stwierdzając, iż brak jest podstaw do zmiany ww. indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

W dniu 15 lutego 2010 r. (data stempla pocztowego 11 lutego 2010 r.) wpłynęła skarga o uchylenie zaskarżonej interpretacji w całości oraz zasądzenie na rzecz skarżącego kosztów postępowania według norm prawem przepisanych w tym kosztów zastępstwa procesowego.

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 września 2010 r. sygn. III SA/Wa 739/10 została uchylona przedmiotowa interpretacja.

W wyroku Sąd, nie podzielił poglądów Ministra Finansów zawartych w zaskarżonej interpretacji uznających, że przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny wyczerpywał hipotezę normy wynikającej m.in. z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ocenie Sądu stanowiska takiego nie można podzielić, że w stanie faktycznym przedstawionym przez Skarżącego dochodzi do zbycia papierów wartościowych, gdyż prawo własności przeniesione zostaje ze Skarżącego na rzecz Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa austriackiego. Przemawia za tym fakt, że zbycie to nie ma charakteru odpłatnego, Skarżący w zamian za przeniesienie prawa własności akcji nie otrzymuje żadnego ekwiwalentu. W ocenie Sądu nie można utożsamić z odpłatnością, wymaganą dla zastosowania powyższego artykułu, ewentualnego wzrostu wartości udziałów posiadanych przez Skarżącego w kapitale zakładowym spółki austriackiej. Ewentualne zwiększenie wartości udziałów nie jest bowiem wynagrodzeniem przyznawanym z tytułu zbycia przez podmiot przejmujący udziały.

Sąd wskazał, że w stanie faktycznym przedstawionym przez Skarżącego, nie jest możliwe wskazanie, w którym momencie Skarżący może żądać od spółki prawa austriackiego spełnienia świadczenia w postaci zwiększenia wartości udziałów posiadanych przez Skarżącego w jej kapitale zakładowym. Oznacza to, że nie jest możliwe wskazanie w jakiej dacie przychód ten staje się należny, a co za tym idzie, w jakim konkretnie momencie powstaje obowiązek podatkowy.

Z powyższych względów, nie jest możliwe w ocenie Sądu zastosowanie do stanu faktycznego przedstawionego przez Skarżącego przepisu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) u.p.d.o.f.

Sąd podzielił również pogląd wyrażony przez Skarżącego w skardze, zgodnie z którym w art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f. wskazującym ogólną definicję przychodu nie wymienia przychodu w postaci wzrostu wartości udziałów posiadanych przez podatnika w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Sąd wskazał, że kwestie związane z przeniesieniem prawa własności na skutek wniesienia aportu do spółki posiadającej osobowość prawną uregulowane są treścią art. 17 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f. Wprowadzając powyższy przepis ustawodawca przewidział mechanizm ustalenia kwoty przychodu, którą jest nominalna wartość udziałów lub akcji objętych w zamian za wkład rzeczowy (bez względu na wartość powyższego wkładu, która może być wyższa od wartości nominalnej), jak również sprecyzował moment powstania przychodu wprowadzając stosowną regulację w art. 17 ust. 1a u.p.d.of.

Jednak również ten przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 w ocenie Sądu nie może stanowić podstawy dla przyjęcia, że w przedstawionym przez Skarżącego stanie faktycznym powstanie przychód podlegający opodatkowaniu. W art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawodawca wskazał, że przychodem jest nominalna wartość udziałów lub akcji objętych w zamian za wkład rzeczowy. Natomiast w stanie faktycznym przedstawionym przez Skarżącego z wniesieniem aportu w postaci akcji na kapitał zapasowy nie wiąże się objęcie dodatkowych udziałów w kapitale zakładowym spółki austriackiej.

W konsekwencji, Sąd uznał za uzasadniony zarzut Skarżącego dotyczący naruszenia prawa materialnego to jest art. 11 ust. 1, oraz art. 10 ust. 7 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 6a) oraz 17 ust. 1 pkt 9) u.p.d.o.f. uchylając zaskarżoną interpretację stwierdzając, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości.

W dalszej części Sąd uznał za nieuzasadnione zarzuty Skarżącego dotyczące naruszenia przez Ministra Finansów przepisów postępowania to jest art. 14c § 1 i 2 Op. oraz art. 14b § 3 Op.

W świetle obowiązującego stanu prawnego - biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 września 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 739/09 - stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do źródeł przychodów zalicza się kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Przepis ten wyraźnie odróżnia przychód należny od jego "faktycznego otrzymania" czyli "zapłacenia".

Zgodnie z dyspozycją art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Zgodnie z ust. 1a ww. artykułu przychód w postaci nominalnej wartości akcji (udziałów) objętych w zamian za aport powstaje w dniu:

* zarejestrowania spółki, albo

* wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo

* wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Dochód uzyskany z objęcia udziałów opodatkowuje się według stałej stawki w wysokości 19% (art. 30b ust. 1 ustawy).

Przepisy art. 30b ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji (art. 30b ust. 3 ustawy).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza wnieść posiadane akcje w spółce akcyjnej z siedzibą w Polsce do spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Austrii.

Z uwagi na powyższe w przedmiotowej sprawie należy odwołać się do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Wiedniu dnia 13 stycznia 2004 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 224, poz. 1921 oraz Nr 222, poz. 1450)

W sytuacji uzyskania przychodu z kapitałów pieniężnych zastosowanie znajdzie art. 13 ww. umowy zatytułowany "Zyski z przeniesienia własności majątku", z treści którego wynika, w którym państwie osiągnięty zysk może podlegać opodatkowaniu.

Zgodnie z ust. 2 art. 13 ww. umowy zyski osiągane z przeniesienia własności akcji lub innych praw w spółce, której majątek składa się głównie, bezpośrednio lub pośrednio, z majątku nieruchomego położonego w Umawiającym się Państwie lub z praw wchodzących w skład tego majątku nieruchomego, mogą być opodatkowane w tym Państwie. Natomiast ust. 5 ww. artykułu stanowi, że zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku, innego niż majątek wymieniony w powyższych ustępach, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący tytuł własności ma miejsce zamieszkania.

Z analizy przedstawionego zdarzenia przyszłego nie wynika czy, majątek polskiej spółki akcyjnej, której akcje mają zostać wniesione do austriackiej spółki składa się głównie, bezpośrednio lub pośrednio, z majątku nieruchomego oraz w jakim państwie położony jest majątek nieruchomy.

Przyjmując, że osiągnięty przychód podlegać będzie opodatkowaniu w miejscu zamieszkania Wnioskodawcy, a więc w Polsce, należy skutki podatkowe przedmiotowej transakcji ocenić w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca zamierza dokonać wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci akcji polskiej spółki akcyjnej do spółki kapitałowej prawa austriackiego bez podwyższania kapitału zakładowego, w całości na kapitał zapasowy. Konsekwencją zaistniałej sytuacji będzie zawarcie umowy przenoszącej własność przedmiotu wkładu/aportu na spółkę austriacką z określeniem wartości aportu odpowiadającego wartości rynkowej wnoszonych akcji polskiej spółki akcyjnej. W wyniku dokonanej transakcji Wnioskodawca uzyska przysporzenie w postaci wzrostu wartości posiadanych udziałów w spółce prawa austriackiego.

Mając na uwadze powyższe ustalenia oraz stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 września 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 739/10 stwierdzić należy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym przez Wnioskodawcę, dojdzie do zbycia udziałów, gdyż prawo własności przeniesione zostanie ze Skarżącego na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa austriackiego. Podkreślić jednak należy, że zbycie to nie będzie miało charakteru odpłatnego, Wnioskodawca w zamian za przeniesienie prawa własności udziałów nie otrzyma żadnego ekwiwalentu. W ocenie Organu podatkowego nie można utożsamić z odpłatnością, wymaganą dla zastosowania powyższego artykułu 17 ust. 1 pkt 6 lit. a), ewentualnego wzrostu wartości udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę w kapitale zakładowym spółki austriackiej. Ewentualne zwiększenie wartości udziałów nie jest bowiem wynagrodzeniem przyznawanym z tytułu zbycia przez podmiot przejmujący udziały. W pierwszej kolejności wskazać należy, że nie jest możliwe dokładne wyliczenie o jaką kwotę wzrasta wartość udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę w kapitale zakładowym spółki austriackiej na skutek wniesienia na jej kapitał zapasowy akcji posiadanych przez Wnioskodawcę w innych podmiotach. Wartość rynkowa wnoszonych akcji może być wielokrotnie wyższa lub niższa od ich wartości nominalnej, nie jest więc możliwe uznanie, że wartość udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę w kapitale spółki austriackiej wzrośnie o kwotę odpowiadającą wartości nominalnej akcji wniesionych przez Wnioskodawcę na kapitał zakładowy.

Nie jest również możliwe wskazanie, w którym momencie Wnioskodawca może żądać od spółki prawa austriackiego spełnienia świadczenia w postaci zwiększenia wartości udziałów posiadanych przez Skarżącego w jej kapitale zakładowym. Oznacza to, że nie jest możliwe wskazanie w jakiej dacie przychód ten staje się należny a co za tym idzie, w jakim konkretnie momencie powstaje obowiązek podatkowy.

Z powyższych względów, nie jest możliwe zastosowanie do zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) u.p.d.o.f.

Organ podatkowy zauważa, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, również kwestie związane z przeniesieniem prawa własności na skutek wniesienia aportu do spółki posiadającej osobowość prawną uregulowane przepisem art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy nie mogą stanowić podstawy dla przyjęcia, że powstanie przychód podlegający opodatkowaniu. W treści art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy ustawodawca wskazał, że przychodem jest nominalna wartość udziałów lub akcji objętych w zamian za wkład rzeczowy. Natomiast w zdarzeniu przyszłym przedstawionym przez Wnioskodawcę z wniesieniem aportu w postaci akcji na kapitał zapasowy nie wiąże się objęcie dodatkowych udziałów w kapitale zakładowym spółki austriackiej.

W konsekwencji, uznać należy że wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci akcji polskiej spółki akcyjnej do spółki prawa austriackiego bez podwyższania kapitału zakładowego, w całości na kapitał zapasowy nie będzie skutkować u Wnioskodawcy powstaniem przychodu z kapitałów pieniężnych.

Reasumując, w oparciu o opisane we wniosku zdarzenie przyszłe i przytoczone przepisy prawa należy stwierdzić, iż wniesienie w formie aportu bez podwyższania kapitału zakładowego (w całości na kapitał zapasowy) akcji polskiej spółki akcyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa austriackiego skutkuje brakiem przychodu do opodatkowania o którym mowa w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto organ podatkowy zauważa, że Wnioskodawca w uzasadnieniu stanowiska do wydanej interpretacji przywołał przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który nie ma zastosowania w odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl