IPPB2/415-487/08-4/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-487/08-4/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko AGENCJI MIESZKANIOWEJ... w W... przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2008 r. (data wpływu 14 marca 2008 r.) oraz uzupełnieniu do wniosku z dnia 4 czerwca 2008 r. (data wpływu 6 czerwca 2008 r.), uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB2/415-487/08-2/AS z dnia 30 maja 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przychodu z tytułu zwrotu nakładów poczynionych na wybudowanie garaży przez ich najemców i dzierżawców gruntów, na których te garaże zostały wybudowane oraz powstania z tego tytułu po stronie Wnioskodawcy obowiązku sporządzenia informacji o wysokości przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przychodu z tytułu zwrotu nakładów poczynionych na wybudowanie garaży przez ich najemców i dzierżawców gruntów, na których te garaże zostały wybudowane oraz powstania z tego tytułu po stronie Wnioskodawcy obowiązku sporządzenia informacji o wysokości przychodów.

Pismem z dnia 30 maja 2008 r. Nr IPPB2/415-487/08-2/AS Wnioskodawca został wezwany o dostarczenie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego wezwania pełnomocnictwa lub innego dokumentu, z którego wynika prawo do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego przez Panią M.D.

Wnioskodawca uzupełnił braki formalne wniosku pismem z dnia 4 czerwca 2008 r. (data wpływu 6 czerwca 2008 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wykonując na mocy art. 14 i art. 15 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 396 z późn. zm.) prawo własności w stosunku do powierzonych nieruchomości Skarbu Państwa oraz na podstawie art. 34 ust. 6 i art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.), Wnioskodawca zbywa nieruchomości gruntowe zabudowane garażami z pierwszeństwem ich nabycia w trybie bezprzetargowym przez najemców lokali (garaży) i dzierżawców gruntów, na których lokale (garaże) zostały wybudowane ze środków własnych tych dzierżawców.

Dla celów przeprowadzenia stosownej transakcji rzeczoznawca majątkowy operatem szacunkowym określa wartość nieruchomości zabudowanej garażem oraz równocześnie określa kwotę nakładów poniesionych przez nabywającego na wybudowanie boksu garażowego, przy czym garaż został wybudowany przed 1996 rokiem.

W protokole z rokowań poprzedzających transakcję sprzedaży Wnioskodawca oraz przyszły nabywca wspólnie uzgadniają cenę sprzedaży nieruchomości oraz wysokość nakładów poniesionych na wybudowanie garażu.

W akcie notarialnym dokumentującym transakcję sprzedaży Wnioskodawca sprzedaje nieruchomość zabudowaną garażem (za cenę wynikającą z operatu szacunkowego) oraz równocześnie uznaje roszczenia nabywającego zwrot nakładów na wybudowanie garażu. Rozliczeniu transakcji sprzedaży strony (tj. Wnioskodawca oraz nabywca) dokonują kompensaty w kwocie stanowiącej równowartość nakładów poniesionych na wybudowanie garażu, zaś nabywca wpłaca jedynie stosowną różnicę pomiędzy ustaloną ceną sprzedaży a ww. nakładami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy równowartość określonych przez rzeczoznawcę majątkowego nakładów na wybudowanie garażu ze środków własnych nabywającego stanowi w świetle art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi przychód podlegający opodatkowaniu ("przychód z innych źródeł"), a w konsekwencji Wnioskodawca jest zobowiązany na podstawie art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do sporządzenia informacji PIT-8C.

Zdaniem Wnioskodawcy opisana transakcja obejmuje dwa odrębne zdarzenia gospodarcze: sprzedaż przez Wnioskodawcę za określoną cenę nieruchomości zabudowanej garażem oraz zwrot na rzecz nabywcy nakładów poniesionych przez niego na wybudowanie garażu, przy czym wysokość tych nakładów określona jest przez rzeczoznawcę majątkowego - bez względu na faktycznie poniesione przez nabywającego koszty wybudowania garażu w poprzednich okresach (t. j przed 1996 rokiem).

W konsekwencji, tak określona wysokość nakładów stanowi - zdaniem Wnioskodawcy dla nabywcy przychód z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), a na Wnioskodawcy spoczywa obowiązek sporządzania informacji o wysokości przychodu (PIT-8C) oraz przekazania jej podatnikowi i właściwemu urzędowi skarbowemu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Artykuł 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Dla celów podatkowych przyjmuje się, że nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są "inne źródła". W myśl art. 20 ust. 1 ww. ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Stosownie do art. 917 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.

Zgodnie z art. 676 Kodeksu cywilnego, jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż AGENCJA MIESZKANIOWA... w W... zbywa nieruchomości gruntowe zabudowane garażami z pierwszeństwem ich nabycia w trybie bezprzetargowym przez najemców lokali (garaży) i dzierżawców gruntów, na których lokale (garaże) zostały wybudowane ze środków własnych tych dzierżawców. Dla celów przeprowadzenia stosownej transakcji rzeczoznawca majątkowy operatem szacunkowym określa wartość nieruchomości zabudowanej garażem oraz równocześnie określa kwotę nakładów poniesionych przez nabywającego na wybudowanie boksu garażowego, przy czym garaż został wybudowany przed 1996 rokiem. W akcie notarialnym dokumentującym transakcję sprzedaży Wnioskodawca sprzedaje nieruchomość zabudowaną garażem (za cenę wynikającą z operatu szacunkowego) oraz równocześnie uznaje roszczenia nabywającego zwrot nakładów na wybudowanie garażu. Rozliczeniu transakcji sprzedaży strony (tj. Wnioskodawca oraz nabywca) dokonują kompensaty w kwocie stanowiącej równowartość nakładów poniesionych na wybudowanie garażu, zaś nabywca wpłaca jedynie stosowną różnicę pomiędzy ustaloną ceną sprzedaży a ww. nakładami. Zatem kwota rozliczenia wzajemnego stanowi źródło przychodu "z innych źródeł", o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu.

W myśl art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Zatem Wnioskodawca jako płatnik jest obowiązany, stosownie do cytowanego art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sporządzić informację (PIT-8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać tę informację podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl