IPPB2/415-482/07-2/SP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-482/07-2/SP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2007 r. (data wpływu 30 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości otrzymanej w drodze darowizny w 2003 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości otrzymanej w drodze darowizny w 2003 r..

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Mieszkając wraz z rodzicami i nie mając własnego mieszkania Wnioskodawca otrzymał od nich w dniu 28 stycznia 2003 r. aktem darowizny mieszkanie o powierzchni 56 m2 w X. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 9, 14, 15, 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 r.) darowizna ta zwolniona była z podatku dochodowego.

Wnioskodawca będąc cały czas zameldowany u rodziców w Y, sprzedał w dniu 13 lipca 2006 r. mieszkanie, które otrzymał w drodze darowizny. Nastąpiło to przed upływem 5 lat. Wnioskodawca miał nadzieję na zdobycie własnego lokum w pobliżu swoich rodziców. Niestety, gwałtownie zmieniająca się sytuacja rynkowa spowodowała, iż uzyskana ze sprzedaży mieszkania kwota stała się zbyt mała na rozsądne dokonanie takiej zamiany.

Mając problemy ze znalezieniem pracy, Wnioskodawca zdecydował się na podjęcie próby rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Wiązało się to z koniecznością poniesienia pewnych nakładów wstępnych, na które została poświęcona część kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania.

W chwili obecnej Wnioskodawca nadal mieszka wraz z rodzicami i kontynuuje rozpoczętą we wrześniu 2006 r. działalność gospodarczą.

Informacje podatkowe, w powyższej sprawie uzyskiwane z Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów oraz Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim są niejednoznaczne i nie umożliwiają ich zamknięcie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłacenia podatku z tytułu sprzedaży darowanego mieszkania. Jeśli tak, to w jakim wymiarze i gdzie:

a.

sprzedane mieszkanie - Urząd Skarbowy Warszawa - Ursynów,

b.

zameldowanie - Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim.

2.

W przypadku, gdy Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłacenia podatku, to czy miałoby zastosowanie zwolnienie z tytułu zakupu mieszkania, działki budowlanej (ewentualnie z domkiem do remontu) lub działki rolnej (do przekwalifikowania na budowlaną). W jakim terminie musiałby nastąpić ww. zakup.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Podatek dochodowy nie powinien dotyczyć, ponieważ mieszkanie zostało otrzymane od rodziców aktem w darowizny, a uzyskane z jego sprzedaży środki stanowią wkład do zakupu przyszłego mieszkania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Pojęcie darowizny uregulowane zostało w art. 888 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z jego treścią, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż przychód ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny zwolniony jest z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy bez konieczności przeznaczania uzyskanych środków ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl