IPPB2/415-432/07-2/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-432/07-2/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Fundacji przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2007 r. (data wpływu 21 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania stypendium zagranicznego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania stypendium zagranicznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W lipcu ubiegłego roku komisja z udziałem dziekana Wydziału A Uniwersytetu X oraz Prezesa Zarządu Fundacji Y przeprowadziła postępowanie rekrutacyjne związane z wyjazdem na studia podyplomowe (...), odbywające się na Brytyjskim Uniwersytecie w E.....

Wybrana w tym postępowaniu osoba ma otrzymać od fundacji stypendium w ogólnej wysokości odpowiadającej kwocie 10.000,00 euro na cały rok akademicki 2007/2008 trwający 50 tygodni, t. j. 350 dni poczynając od 4 października 2007 r.

Ponieważ studia odbywają się na zagranicznej uczelni, fundator stypendium (Wnioskodawca) oraz beneficjent postanowili uregulować wzajemne prawa i obowiązki przy zastosowaniu procedury przewidzianej przez rozporządzenie Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 października 2006 r. w sprawie warunków kierowania osób za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych oraz szczególnych uprawnień tych osób (Dz. U. Nr 190, poz. 1405). Przywołany akt pozwala na skierowanie przez jednostkę prowadzącą kształcenie lub badania naukowe na uczelnię zagraniczną danej osoby w celach szkoleniowych, które mogą przybrać formę m.in. studiów podyplomowych. Osoba kierowana musi mieć stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i spełniać warunki wymagane przez uczelnię zagraniczną.

Beneficjent stypendium w ocenie Wnioskodawcy spełnia te przesłanki.

Rozporządzenie określa, iż jednostka kierująca może przyznać osobie, którą kieruje na uczelnię zagraniczną miesięczne stypendium na pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania na okres realizowanych zadań w ramach celów, w jakich ta osoba została skierowana za granicę, w wysokości określonej widełkowo przez rozporządzenie w paragrafie 3.

W omawianej sprawie kwota przyznanego stypendium mieści się w tym przedziale.

Jednostka kierująca osobę za granicę wystawia skierowanie, w którym m.in. określa zakres przyznanych beneficjentowi świadczeń, ponadto warunki przyznania stypendium, jego wysokość oraz inne świadczenia na rzecz beneficjenta (np. zwrot kosztów podróży, zwrot kosztów wykupienia polisy ubezpieczeniowej), jak również warunki ich cofnięcia, mogą być określone w oddzielnej umowie zawartej między stronami. Strony w niniejszej sprawie taką umowę zawarły, a jedno z jej postanowień przewiduje, iż stypendium zostanie wypłacone w dwóch ratach, t. j. do 30 września 2007 r.- pierwsza rata w wysokości 4.000,00 euro i do 31 stycznia 2008 r.- druga rata w wysokości 6.000,00 euro.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym stypendium w ogólnej wysokości odpowiadającej kwocie 10.000,00 euro, wypłacane w dwóch ratach, w dwóch różnych latach podatkowych (2007 i 2008 r.) będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy literalne brzmienie przywołanej podstawy prawnej pozwala na interpretację, zgodnie z którą opodatkowaniu podlega jedynie kwota nadwyżki nad wysokością diety (w przypadku Wielkiej Brytanii dieta za dobę podróży służbowej wynosi 32 funty, źródło: rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, Dz. U. Nr 236, poz. 1991), t. j. 32 funty za każdą dobę pobytu na zagranicznej uczelni. Argumentem dodatkowo przemawiającym za taką interpretacją przepisu jest dotychczasowa praktyka organów podatkowych, którą ilustruje, np. pismo Ministra Finansów - sekretarz stanu z 9 lutego 2001 r. (PB5/HM-219-033-25/01), w którym czytamy: "z opodatkowania podatkiem dochodowym wyłączona jest ta część dochodów, która odpowiada iloczynowi dni, za którą wykonywana była praca (lub pobierane było stypendium) i diet - bez żadnych ograniczeń ich wysokości".

Konieczne jest dokonanie konkretnych przeliczeń.

Wnioskodawca przyjął średnie kursy walut NBP z dnia dokonania wypłaty pierwszej raty, wszystkie zaokrąglenia dokonane zostały w górę. Zgodnie z pismem Ministra kwota zwolnienia to 32 funty x 89 dni pobytu (poczynając od rozpoczęcia roku akademickiego na angielskiej uczelni) = 2.848 funtów. Pierwsza rata stypendium w roku podatkowym 2007 r. to 15.178,40 zł, czyli 2.814,78 funtów wg kursu średniego NBP z dnia 21 września 2007 r. Wniosek - kwota zwolnienia jest wyższa niż kwota udzielonego stypendium i będzie w związku z tym opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Analogiczne obliczenie przy drugiej racie stypendium prowadzi do takich samych wniosków mimo wyższej raty stypendium, ale przy jednoczesnym ponad dwukrotnie wyższym czasie pobytu w Anglii w roku podatkowym 2008. Pewnym utrudnieniem w rachunkach są wahania kursów walut. Nie wydaje się jednak, iż były one na tyle duże, by mogły znacząco zwiększyć sumę udzielonego stypendium po przeliczeniu euro na funty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c, tj. zwolnionych od dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się m.in. stypendia.

Regulacja omawianego przepisu nie precyzuje, co należy rozumieć pod pojęciem "dochodu z tytułu stypendium".

Kluczową staje się kwestia, co należy rozumieć pod pojęciem stypendium. Wobec tego, że ogólnej definicji tego pojęcia nie można znaleźć ani w przepisach prawa podatkowego, ani w przepisach innych gałęzi prawa, dla ustalenia jego znaczenia należy posłużyć się wykładnią językową. "Stypendium" oznacza okresową pomoc finansową z funduszów państwowych, społecznych lub prywatnych głównie dla studentów, uczniów, pracowników nauki i artystów. Z prawnego punktu widzenia chodzi zatem o świadczenie okresowe, głównie pieniężne, spełniane na rzecz oznaczonej osoby i mające na celu wspieranie jej działań służących zdobywaniu wiedzy bądź twórczości naukowej lub artystycznej (uzasadnienie do wyroku NSA z dnia 17 lipca 2001 r., sygn. akt III SA 1404/00, L. Nr 50139).

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 23a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku jest część dochodów osób mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody z tytułu stypendiów - w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 z późn. zm.), za każdy dzień, w którym było otrzymywane stypendium.

Z uwagi na powyższe przepis art. 21 ust. 1 pkt 23a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie w powyższej sprawie, ponieważ ustawodawca konkretnie wskazał, iż ze zwolnienia korzysta student, będący rezydentem Polski, a przebywający czasowo za granicą i otrzymujący stypendium.

Ponadto oceniając, czy otrzymane za granicą stypendium podlega opodatkowaniu należy ustalić, czy otrzymana kwota nie przekroczyła w danym roku podatkowym wysokości diet z tytułu zagranicznej podróży służbowej wynikającej z tabeli stanowiącej załącznik do ww. rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju - "Wysokość diety za dobę podróży oraz limitu na nocleg w hotelu". Dzienny limit zwolnienia, wyznaczany przez wysokość diety, uzależniony jest przy tym od kraju, w jakim stypendysta przebywa.

Jeżeli otrzymana kwota byłaby wyższa od kwoty objętej zwolnieniem, nadwyżkę wykazać należy w zeznaniu rocznym jako przychody z innych źródeł i obliczyć (od tej nadwyżki) podatek na zasadach ogólnych.

Z uwagi na fakt, iż stypendium w wysokości 10.000 euro wypłacane jest w dwóch ratach, t. j. do 30 września 2007 r. - pierwsza rata w wysokości 4.000,00 euro (za 89 dni pobytu) i do 31 stycznia 2008 r. - druga rata w wysokości 6.000,00 euro (za 261 dni pobytu), poszczególne raty odnoszą się do danego roku podatkowego i jako takie traktowane muszą być odrębnie.

Zgodnie z treścią art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Artykuł 11 ust. 4 ww. ustawy mówi jednak, że jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Reasumując, stypendium wypłacone w dwóch ratach, w dwóch różnych latach podatkowych (2007 i 2008 r.) będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w części odpowiadającej równowartości diet za każdy dzień jego otrzymania. Nadwyżka natomiast podlega opodatkowaniu jako dochody z innych źródeł.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Dokumenty dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Ponadto należy stwierdzić, iż ewentualne przeliczenia, jakich należałoby dokonać nie należą do kompetencji tut. organu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działaniem lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl