IPPB2/415-362/09-4/AS - Obowiązki podmiotu prowadzącego działalność w zakresie promocji kina jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z wypłatą nagród pieniężnych z tytułu wygranych w konkursach filmowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-362/09-4/AS Obowiązki podmiotu prowadzącego działalność w zakresie promocji kina jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z wypłatą nagród pieniężnych z tytułu wygranych w konkursach filmowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2009 r. (data wpływu 14 maja 2009 r.) uzupełnione pismem z dnia 29 maja 2009 r. (data wpływu 3 czerwca 2009 r.) na wezwanie z dnia 21 maja 2009 r. Nr IPPB2/415-362/09-2/AS o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nagród pieniężnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania nagród pieniężnych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 21 maja 2009 r. Nr IPPB2/415-362/09-2/AS na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia tego wniosku w zakresie przesłania aktualnego pełnomocnictwa lub innego dokumentu, z którego wynika prawo do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego przez osobę, która wniosek podpisała, oraz przedstawienie własnego stanowiska w sprawie w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wniosek uzupełniono w terminie, tj. pismem z dnia 29 maja 2009 r. (data nadania w placówce pocztowej 1 czerwca 2009 r. data wpływu 3 czerwca 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca - płatnik prowadzi działalność w zakresie promocji i prezentacji kina niezależnego, edukacji filmowej, dystrybucji i wyświetlania filmów, w tym w szczególności jest organizatorem festiwalu E. N. H., odbywającego się co roku. Głównym założeniem festiwalu jest prezentacja kina artystycznego i niezależnego. Festiwal filmowy jest członkiem The European C. z siedzibą w Brukseli. Organizacja festiwalu wspierana jest przez program Unii Europejskiej.

Zgodnie z zawartymi umowami Wnioskodawca otrzymuje środki pieniężne na nagrody w konkursach: np. najlepszy debiut filmowy, wyróżnienia filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych.

Osoba nagrodzona otrzymuje nagrodę pieniężną, od której Wnioskodawca potrąca i odprowadza podatek zryczałtowany w wysokości 10%. W złożonej rocznej deklaracji PIT-8AR jest wykazany należny zryczałtowany podatek dochodowy od wypłaconych nagród.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w powyższej sytuacji Wnioskodawca jest zobowiązany do wystawiania i przesyłania nagrodzonym uczestnikom konkursów i jego Urzędowi Skarbowemu deklaracji PIT-11...

2.

Jeśli deklaracja PIT-11 została wysłana do podatnika i Urzędu Skarbowego, czy w tej sytuacji Stowarzyszenie powinno dokonać korekty deklaracji PIT-11 tzw. zerowej i przesłać do podatników i urzędów skarbowych...

Niniejsza interpretacja indywidualna zawiera odpowiedź na pytanie pierwsze w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku płatnika do wystawiania i przesyłania nagrodzonym uczestnikom konkursów i właściwym urzędom skarbowym deklaracji PIT-11.

Zagadnienie wynikające z pytania drugiego z zakresu skorygowania deklaracji PIT-11 poprzez sporządzenie tzw. zerowej deklaracji i przesłanie do podatników i urzędów skarbowych, zostanie rozstrzygnięte w odrębnym postanowieniu.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Z tytułu wypłaconych przez Wnioskodawcę nagród pieniężnych w konkursie filmowym na festiwalu za najlepszy debiut filmowy, wyróżnienia za filmy dokumentalne, animowane i fabularne Wnioskodawca naliczył i odprowadził 10% zryczałtowany podatek dochodowy. Następnie sporządził i złożył w US roczną deklarację PIT-8AR, w którym kwoty odprowadzonego podatku zostały wykazane. Wnioskodawca również sporządził roczne deklaracje PIT-11 za 2008 r. i wysłał do podatników i ich Urzędów Skarbowych.

W świetle uzyskanych informacji, przeczytanej lektury na ten temat i interpretacji art. 30 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca postąpił błędnie i nie powinien sporządzać i przesyłać informacji PIT-11 o potrąconym i wpłaconym zryczałtowanym podatku od wypłaconych nagród.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2008 r., od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 - w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Stosownie do brzmienia w 2009 r. art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy: z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 - w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

W myśl art. 41 ust. 4 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby (art. 42 ust. 1 ustawy).

W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje (PIT-8AR), według ustalonego wzoru. Przepis art. 38 ust. 1b stosuje się odpowiednio (art. 42 ust. 1a ww. ustawy).

Wyjaśnić należy, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie dotyczy rozstrzygnięcia, czy nagroda podlega opodatkowaniu czy też nie, ale kwestii wystawienia informacji według ustalonego wzoru PIT-11, w sytuacji poboru zryczałtowanego podatku w wysokości 10% i wystawienia informacji PIT-8AR.

Mając powyższe na uwadze w sytuacji poboru przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego i wystawienia deklaracji PIT-8AR, na płatniku nie ciąży obowiązek składania dodatkowo deklaracji PIT-11, bowiem tę deklarację składa się przy poborze zaliczki na podatek, których sumy podatnik ma obowiązek rozliczyć wraz z innymi przychodami (dochodami) w składanym zeznaniu rocznym.

Natomiast, odprowadzenie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych i złożenia deklaracji PIT-8AR kończy rozliczenie tego podatku.

Reasumując:

W powyższej sytuacji Wnioskodawca nie jest zobowiązany do wystawiania i przesyłania nagrodzonym uczestnikom konkursów i właściwym urzędom skarbowym deklaracji według ustalonego wzoru PIT-11. Sporządza deklarację według wzoru PIT-8AR i przesyła do właściwego Urzędu Skarbowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja Nr 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl