IPPB2/415-301/14-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-301/14-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2014 r. (data wpływu 18 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 7 marca 2008 r. została zawarta umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności na rzecz członka spółdzielni - tj. działającego w imieniu własnym A.P. oraz w imieniu i na rzecz swojej żony J.P.

W dniu 21 stycznia 2009 r., - zmarła J.P.

W dniu 14 lipca 2010 r. - zmarł A.P.

W dniu 20 października 2010 r. - podpisano notarialny akt poświadczenia dziedziczenia po zmarłym A.P. przez B.M. (Wnioskodawcę niniejszego wniosku). W dniu 2 grudnia 2010 r. wydano Wnioskodawcy zaświadczenie z US o zgłoszeniu o nabyciu majątku spadkowego po A.P. oraz że ze strony Naczelnika US nie ma przeszkód do ujawnienia praw majątkowych przez spadkobierczynię (B.M.).

W dniu 9 kwietnia 2011 r. - postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy stwierdzające że spadek po J.P. na podstawie ustawy nabył w całości mąż A.P.

Wnioskodawca zamierza w przyszłości dokonać sprzedaży odziedziczonej nieruchomości.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

1. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, do którego roku włącznie realizacja zdarzenia przyszłego spełnia wskazany w części E:3 wniosku zapis - tj, środki uzyskane z tej sprzedaży są źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2. Prośba o jednoznaczne wskazanie począwszy, od którego roku realizacja zdarzenia przyszłego "Sprzedaż nieruchomości" nie będzie pociągała za sobą konsekwencji w postaci przychodu w rozumieniu art. 10 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad. 1.

2015 r.

Ad. 2.

2016 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem, w przedmiotowej sprawie istotne jest prawidłowe określenie daty nabycia przez Wnioskodawcę nieruchomości, którą Wnioskodawca planuje sprzedać.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż w drodze dziedziczenia po zmarłym A.P. (śmierć A.P. nastąpiła w dniu 14 lipca 2010 r.). Wnioskodawca został właścicielem nieruchomości, którą zamierza zbyć.

Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy kwestii, do którego roku włącznie zbycie przedmiotowej nieruchomości skutkować będzie uzyskaniem z tej sprzedaży źródła przychodu w rozumieniu art. 10 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od którego roku zbycie przedmiotowej nieruchomości nie będzie skutkować uzyskaniem przychodu w rozumieniu art. 10 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze opisany stan faktyczny na wstępie należy wskazać co następuje.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 z późn. zm.) spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów niniejszej ustawy.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego).

Oznacza to, iż dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast, zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego, prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Oznacza to, że Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość w 2010 r. - w drodze spadku po zmarłym w dniu 14 lipca 2010 r. A.P.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia w 2010 r. po zmarłym A.P. stanowić będzie źródło przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych do dnia 31 grudnia 2015 r., bowiem do tego dnia nie upłynie pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Natomiast odpłatne zbycie przedmiotowej nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia w 2010 r. nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a, gdy sprzedaż nastąpi w 2016 r., tj. po upływie pięcioletniego okresu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie zbywanej nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl