IPPB2/415-298/14-4/PW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-298/14-4/PW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2014 r. (data wpływu 18 kwietnia 2014 r.) oraz w piśmie z dnia 2 czerwca 2014 r. (data nadania 2 czerwca 2014 r., data wpływu 4 czerwca 2014 r.) uzupełniającym wniosek na wezwanie z dnia 28 maja 2014 r. Nr IPPB2/436-208/14-2/AF i IPPB2/415-298/14-2/PW (data odbioru 30 maja 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni otrzymała w okresie czerwiec 2010 - styczeń 2012 kilka pożyczek od swojego ojca (na cele mieszkaniowe). Pożyczki, o których mowa, potwierdzone są stosownymi Umowami. Ojciec zamierza darować wnioskodawczyni ten dług, tj. zwolnić ją ze spłaty całej wierzytelności, nie żądając nic w zamian. Zgodnie z wolą stron umowa przyjmie formę darowizny (darowizny w postaci zwolnienia z długu pod tytułem darmym). Umowa ta zawarta będzie w formie pisemnej, a przyrzeczone świadczenie polegające na zwolnieniu z długu zostanie zawarte w dacie zawarcia umowy. Oświadczenie darczyńcy nie będzie złożone w formie aktu notarialnego. Zastosowanie znajdzie tu art. 890 paragraf 1 Kodeksu cywilnego (darowizna).

Pismem z dnia 28 maja 2014 r. wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku poprzez:

* wniesienie dodatkowej opłaty w wysokości 40 zł (słownie: czterdzieści złotych) oraz przedłożenie kserokopii dowodu jej uiszczenia

lub

sprecyzowanie, którego przedstawionego zdarzenia przyszłego dotyczy uiszczona w dniu 11 kwietnia 2014 r. kwota

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 30 maja 2014 r.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie, dokonując dodatkowej opłaty w wysokości 40 zł, oraz przesłała dowód uiszczenia opłaty.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy darowizna w postaci zwolnienia z długu pieniężnego (umorzenia wierzytelności) będzie podlegać podatkowi od spadków i darowizn (zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn z dn. 28 lipca 1983 r.) oraz podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od spadków i darowizn zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy.

Zgodnie z komentarzem do ustawy o podatku od spadków i darowizn autorstwa Grzegorza Borkowskiego "przedmiot darowizny mogą stanowić pieniądze, nieruchomości, rzeczy ruchome, a także zbywalne prawa majątkowe,. Darowizną jest również przelew wierzytelności oraz zwolnienie z długu, a także przejęcie długu".

W ocenie wnioskodawczyni darowizna w postaci zwolnienia z długu polegającego na umorzeniu wierzytelności podlega podatkowi od spadków i darowizn bowiem zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy, a przedmiotem darowizny może być zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego zwolnienie z długu, z którym mamy do czynienia w tym przypadku. Umowa darowizny, która będzie zawarta, jest umową uregulowaną w przepisach art. 888 i następnych Kodeksu cywilnego, umowa zawarta zostanie zgodnie z wolą stron, a fakt darowizny wynikać będzie ponadto z charakteru umowy.

W ocenie wnioskodawczyni darowizna w postaci zwolnienia z długu polegającego na umorzeniu wierzytelności nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych jako że zgodnie z art. 2.1. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn, którym w ocenie wnioskodawczyni ta darowizna podlega. Ponadto zgodnie z art. 21.1.125 wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadku i darowizn, a wnioskodawczyni i jej darczyńca (ojciec) zaliczają się do I grupy podatkowej.

Ponadto, jako, że spełnienie przyrzeczonego świadczenia nastąpi zgodnie z wolą stron wyrażoną na piśmie w umowie w dniu jej zawarcia zdaniem wnioskodawczyni umowa będzie ważna bez konieczności składania przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego (zgodnie z art. 890 kodeksu cywilnego).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

W myśl natomiast art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny.

Stosownie do art. 2 ww. ustawy nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż każda darowizna, bez względu na jej przedmiot, a zatem również darowizna w postaci zwolnienia z długu podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, a tym samym nie znajdują zastosowania w tym przypadku przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni otrzymała w okresie czerwiec 2010 - styczeń 2012 kilka pożyczek od swojego ojca (na cele mieszkaniowe). Pożyczki, o których mowa, potwierdzone są stosownymi Umowami. Ojciec zamierza darować wnioskodawczyni ten dług, tj. zwolnić ją ze spłaty całej wierzytelności, nie żądając nic w zamian. Zgodnie z wolą stron umowa przyjmie formę darowizny (darowizny w postaci zwolnienia z długu pod tytułem darmym). Umowa ta zawarta będzie w formie pisemnej, a przyrzeczone świadczenie polegające na zwolnieniu z długu zostanie zawarte w dacie zawarcia umowy. Oświadczenie darczyńcy nie będzie złożone w formie aktu notarialnego. Zastosowanie znajdzie tu art. 890 paragraf 1 Kodeksu cywilnego (darowizna).

W odniesieniu do powyższego, uwzględniając przepisy prawa znajdujące zastosowanie w niniejszej sprawie stwierdzić należy, że z brzmienia przepisu art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika wprost, że wyłączeniu spod działania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody podlegające przepisom ustawy od spadków i darowizn. W związku z tym otrzymana przez Wnioskodawczynię darowizna w postaci zwolnienia z długu nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym po stronie Wnioskodawczyni nie powstaje z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl