IPPB2/415-285/07-5/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-285/07-5/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2007 r. (data wpływu 19 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwot umorzonego czynszu, odsetek od nieterminowych płatności oraz odszkodowań za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwot umorzonego czynszu, odsetek od nieterminowych płatności oraz odszkodowań za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego dla osób fizycznych nieprowadzacych działalności gospodarczej i prowadzących działalność gospodarczą.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, Zarząd Nieruchomości Komunalnych, jest zakładem budżetowym Gminy, działającym na podstawie Statutu. Jednym z jego zadań statutowych jest wynajmowanie lokali mieszkalnych i użytkowych w imieniu Gminy i pobieranie z tego tytułu czynszu, przy czym Wnioskodawca zaznacza, że lokale użytkowe są wynajmowane w przeważającej większości przedsiębiorcom a stosowanym trybem jest przetarg.

Najemcami lokali są osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej a także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Część nieuregulowanych należności z tytułu czynszu, odsetek od nieterminowych płatności oraz odszkodowań za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego, zarówno lokali mieszkalnych jak i użytkowych, Wnioskodawca zakwalifikował do umorzenia w całości lub w części. Decyzje w tym zakresie podejmowane są często na wniosek dłużników, po przedstawieniu przez nich dowodów uprawdopodabniających trudną sytuację finansową.

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Wnioskodawcę, umorzenie wierzytelności następuje poprzez zwolnienie dłużnika w trybie art. 508 Kodeksu cywilnego lub w wyniku stwierdzenia nieściągalności dochodzonych należności. W przypadku zwolnienia z długu Wnioskodawca uzyskuje od dłużnika oświadczenie o przyjęciu zwolnienia, jednakże nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe.

Pismem z dnia 14 listopada 2007 r. Nr IPPB2/415-308/07-2/AF wezwano Wnioskodawcę o uzupełnienie wniosku w zakresie przesłania dokumentu, z którego wynika prawo do występowania w imieniu Wnioskodawcy. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kwoty umorzonego czynszu, odsetek od nieterminowych płatności oraz odszkodowań za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego dłużnikom będącym osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej jak i dłużnikom będącym osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą są nieodpłatnym świadczeniem, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy w konsekwencji po stronie Gminy, w imieniu której działa Wnioskodawca, powstaje obowiązek sporządzenia i przekazania informacji PIT-8C, stosownie do art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy mając na uwadze postanowienia art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kwoty umorzonego czynszu, odsetek od nieterminowych płatności oraz odszkodowań za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego dłużnikom będącym osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, jak i dłużnikom będącym osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą są świadczeniem nieodpłatnym. W konsekwencji Wnioskodawca sporządził i przekazał PIT-8C - zgodnie postanowieniami art. 42a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wątpliwości co do prawidłowości działania Wnioskodawcy pojawiły się z chwilą ukazania postanowienia Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygn. 1471/DPF/415-22/07/ML z dnia 15 czerwca 2007 r.

Według Naczelnika ww. urzędu w przypadku nieuregulowania przez najemców czynszu, nie dochodzi u nich do powstania przychodów z tytułu otrzymania nieodpłatnych świadczeń. W dalszej kolejności do powstania tego rodzaju przychodów nie dochodzi również w sytuacji zwolnienia z długu lub jego przedawnienia.

Odpowiedź na pytanie dotyczące osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej.

Wniosek w zakresie pytania dotyczącego osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zostanie rozpatrzony w odrębnej interpretacji indywidualnej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy źródłami przychodów są:

1.

stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,

2.

działalność wykonywana osobiście,

3.

pozarolnicza działalność gospodarcza,

4.

działy specjalne produkcji rolnej,

5.

nieruchomości lub ich części,

6.

najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą,

7.

kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),

8.

odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany,

9.

inne źródła.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 6 wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 6, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek), z wyjątkiem pożyczek z Funduszu Pracy, stanowi przychód z działalności gospodarczej.

W sytuacji gdy umorzony czynsz, odsetki od nieterminowych płatności oraz odszkodowań za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego dłużnikom dotyczą osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na Wnioskodawcy nie spoczywa obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C. Wartość umorzonych zobowiązań dla osób prowadzących działalność gospodarczą stanowi bowiem przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym przypadku nie ma bowiem zastosowania art. 42a, zgodnie z którym Wnioskodawca musiałby sporządzić informację PIT-8C.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że kwoty umorzonego czynszu, odsetek od nieterminowych płatności oraz odszkodowań za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego dłużnikom będącym osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą są nieodpłatnym świadczeniem, który zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi przychód z działalności gospodarczej. W stosunku do tych osób Wnioskodawca nie sporządza informacji PIT-8C.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl