IPPB2/415-253/12-2/MG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-253/12-2/MG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2012 r. (data wpływu 15 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą i zarządem w Republice Cypru, nabytych w drodze darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą i zarządem w Republice Cypru, nabytych w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego jest zobowiązany do rozliczania się w Polsce z całości dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym, w tym dochodów uzyskanych poza granicami Polski. W przypadku tych ostatnich dochodów, rozliczenie następować powinno z uwzględnieniem postanowień odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę. Współmałżonek Wnioskodawcy, z którym ma ustanowioną odrębność majątkową posiada 100% udziałów w spółce zarejestrowanej w Republice Cypru (są to udziały zwykłe, tzw. ordinary sharas). Spółka ta jest spółką kapitałową prawa cypryjskiego i stanowi odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego. Spółka cypryjska ma swoją siedzibę i zarząd w Republice Cypru i tam też uznawana jest za rezydenta podatkowego. Spółka cypryjska specjalizuje się w inwestycjach kapitałowych, w tym w certyfikaty inwestycyjne polskich funduszy inwestycyjnych, działających na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.). Na majątek spółki nie składają się żadne nieruchomości.

Negatywny splot zdarzeń zdrowotnych męża powoduje, że Wnioskodawca zawrze umowę darowizny, na mocy której otrzyma od męża 100% udziałów w opisanej spółce cypryjskiej. W umowie darowizny wartość udziałów zostanie określona w wysokości ich wartości rynkowej, a Wnioskodawca zgłosi nabycie praw majątkowych właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, na zasadach określonych w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

W przyszłości, istnieje taka możliwość, iż przedmiotowe udziały utracą swój byt prawny w procesie obniżenia (umorzenia) kapitału zakładowego spółki cypryjskiej. Proces obniżenia (umorzenia) kapitału zakładowego spółki cypryjskiej zostanie przeprowadzony na podstawie odpowiednich norm prawa cypryjskiego. Mianowicie, zgodnie z Cypryjską Ustawą o Spółkach, Rozdział 113, "Spółka może obniżyć swój kapitał zakładowy w każdy sposób, a w szczególności może, nie uchybiając wyżej wymienionym uprawnieniom o charakterze ogólnym:

a.

umorzyć lub obniżyć zobowiązanie w stosunku do któregokolwiek z jej udziałów w odniesieniu do niewniesionego kapitału udziałowego; lub

b.

umarzając lub nie, albo obniżając lub nie zobowiązanie w stosunku do któregokolwiek z jej udziałów umorzyć kapitał udziałowy utracony lub niemający reprezentacji w rozporządzalnych aktywach; lub

c.

umarzając lub nie, albo obniżając lub nie zobowiązanie w stosunku do któregokolwiek z jej udziałów, wypłacić wpłacony kapitał stanowiący nadwyżkę w stosunku do potrzeb spółki;

- a także może w miarę potrzeby zmienić swoją umowę spółki poprzez obniżenie kwoty swojego kapitału udziałowego i odpowiednio swoich udziałów." (uwierzytelnione tłumaczenie z języka angielskiego).

Zastosowanie powyższej procedury w przypadku spółki cypryjskiej, o której mowa w niniejszym wniosku dozwolone jest poprzez odpowiednie zapisy w jej akcie założycielskim gdzie w art. 47 postanowiono, że "Spółka poprzez specjalną uchwałę może obniżyć swój kapitał zakładowy, jakikolwiek fundusz rezerwowy na umorzenie kapitału lub jakiekolwiek konto premii emisyjnej w jakikolwiek sposób, w przypadkach dopuszczonych i w za zgodami wymaganymi przez prawo.

W wyniku zastosowania powyższej procedury dojdzie do obniżenia (umorzenia) kapitału zakładowego - gdzie część udziałów przysługujących Wnioskodawcy przestanie istnieć (utraci byt prawny) a Wnioskodawca uzyska z tego tytułu wynagrodzenie. Nie będzie miało miejsca jakiekolwiek zbycie udziałów (które utracą swój byt prawny) za zgodą wspólnika na rzecz spółki w celu umorzenia (tj. udziały utracą byt prawny bez ich nabycia przez spółkę od Wnioskodawcy). Po zakończeniu procedury spółka będzie istniała nadal (tj. w wyniku obniżenia (umorzenia) kapitału zakładowego nie dojdzie do jej likwidacji).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż wynagrodzenie uzyskane przez Wnioskodawcę w procesie opisanym w stanie faktycznym (gdzie część udziałów Wnioskodawcy utraci swój byt prawny bez ich zbycia za zgodą wspólnika na rzecz spółki) jest dochodem z tytułu umorzenia udziałów, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż na podstawie art. 24 ust. 5d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku uzyskania dochodu z tytułu umorzenia udziałów w kapitałowej spółce prawa cypryjskiego, z siedzibą na Cyprze, która stanowi odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego, nabytych w drodze darowizny, przychód uzyskany z tytułu wypłaconego wynagrodzenia może zostać pomniejszony o koszt uzyskania przychodu w wysokości rynkowej wartości umorzonych udziałów, z dnia uzyskania darowizny.

Przedmiotowa interpretacja indywidualna została wydana w zakresie pytania Nr 1. Wniosek w zakresie pytania Nr 2 został rozpatrzony w odrębnej interpretacji indywidualnej z dnia 8 czerwca 2012 r. Nr IPPB2/415-253/12-3/MG.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad. 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, iż wynagrodzenie uzyskane przez Wnioskodawcę w procesie opisanym w stanie faktycznym jest dochodem z tytułu umorzenia udziałów, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Udział jest częścią kapitału zakładowego spółki z o.o. (art. 152 k.s.h.), do którego przypisane są określone prawa i obowiązki. Umorzenie udziałów w spółce polega na ich prawnym unicestwieniu. Wynika z tego, że z chwilą umorzenia udziałów likwidacji ulega określona część kapitału zakładowego oraz wygasają wszelkie prawa i obowiązki z nimi związane. Skutek taki wystąpi również w spółce cypryjskiej.

Mianowicie, w wyniku przeprowadzenia procedury obniżenia / umorzenia kapitału zakładowego spółki cypryjskiej część przysługujących dotąd Wnioskodawcy udziałów ulegnie prawnemu unicestwieniu (zostanie umorzona), a więc wygasną wszelkie prawa i obowiązki Wnioskodawcy związane z tymi udziałami. Jeżeli więc w wyniku zastosowania takiej procedury dojdzie do uzyskania dochodu (przychodu) przez udziałowca, którego udziały zostały unicestwione, dochód taki będzie stanowił dochód, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli dochód z umorzenia udziałów (akcji).

W tym miejscu należy podkreślić, że w wyniku przeprowadzenia procedury opisanej w niniejszym wniosku dojdzie do uzyskania dochodu z tytułu umorzenia udziałów, ale nie będzie to dochód uzyskany z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia (czyli z tzw. umorzenia dobrowolnego).

Umorzenie dobrowolne polega na tym, że wspólnik zgadza się na umorzenie udziałów w drodze ich nabycia przez spółkę. Zgodnie z brzmieniem art. 199 § 1 k.s.h. "Udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki."

W sytuacji objętej niniejszym wnioskiem do jakiegokolwiek zbycia udziałów na rzecz spółki nie dochodzi. Tak jak wspomniano wyżej - udziały przestają istnieć bez odrębnej czynności prawnej, jaką jest umowa pomiędzy spółką a wspólnikiem, na podstawie której zbywa on swe udziały na rzecz spółki w celu umorzenia.

W konsekwencji, unicestwienie udziałów w procedurze opisanej niniejszym wnioskiem nie może zostać zakwalifikowane jako umorzenie dobrowolne, a jego charakter może być zbliżony (z odrębnościami wynikającymi z różnic pomiędzy polskim oraz cypryjskim systemem prawnym w zakresie prawa handlowego) do umorzenia przymusowego lub automatycznego, gdzie wspólnik nie wyraża formalnej zgody na umorzenie udziałów poprzez zawarcie umowy, na podstawie której przenosi on własność swych udziałów na spółkę.

Podsumowując, dochód uzyskany przez Wnioskodawcę w sytuacji objętej niniejszym wnioskiem będzie wynikał z umorzenia, czyli unicestwienia prawnego udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę (tj. z tytułu praw przysługujących Wnioskodawcy w spółce) a nie ze zbycia tych praw na rzecz spółki. W konsekwencji należy zakwalifikować ten dochód jako dochód objęty hipotezą art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl