IPPB2/415-189/09-4/LK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-189/09-4/LK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2009 r. (data wpływu 16 marca 2009 r.) uzupełnione pismem z dnia 2 kwietnia 2009 r. (data wpływu 7 kwietnia 2009 r.) na wezwanie Nr IPPB2/415-189/09-2/LK z dnia 30 marca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 15 lipca 2006 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni, po którym wraz z dwojgiem dzieci odziedziczyła:

* udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego,

* współwłasność w trzech nieruchomościach,

* środki pieniężne zgromadzone w funduszach powierniczych.

Prawo do spadku Wnioskodawczyni nabyła postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 2007 r. Podatek spadkowy został opłacony przez wszystkich spadkobierców.

Aktami notarialnymi z października 2007 r. Wnioskodawczyni wraz z dziećmi dokonała działu spadku w taki sposób, że córka i syn darowali na rzecz Wnioskodawczyni odziedziczone po ojcu udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu oraz odziedziczony po ojcu udział w jednej z nieruchomości położonej w Ł.... Wnioskodawczyni natomiast darowała synowi i córce odziedziczony po mężu udział w nieruchomości położonej w R. W ten sposób dokonali działu spadku, pomimo iż notariusz określił te akty jako "darowizna", a nie jako "dział spadku". Współwłasność nieruchomości w Ł... nabytą w drodze dziedziczenia i działu spadku (umowy darowizny) w dniu 18 sierpnia 2008 r. Wnioskodawczyni sprzedała aktem notarialnym osobie trzeciej.

Z uwagi na fakt, iż - w ocenie organu podatkowego - wniosek nie spełniał wymogów formalnych, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie ww. pismem z dnia 19 lutego 2009 r. Nr IPPB2/415-189-2/09/LK wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku o:

* w jakiej formie został zawarty Akt Notarialny (darowizna, dział spadku)

* co bezpośrednio wynika z Aktu Notarialnego, (jak brzmi treść przekazania udziałów w nieruchomości).

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie w następującym zakresie:

Akty notarialne z dnia 22 października 2007 r. o numerach: były działem spadku bowiem przedmiotem tych aktów notarialnych były wyłącznie rzeczy i prawa nabyte w drodze spadku po moim mężu Janie K.

Z treści ww. aktów notarialnych wynika że córka i syn darowali na rzecz Wnioskodawczyni odziedziczone po ojcu udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego w W. przy ul. M. (w którym wraz z mężem mieszkałam i mieszkam) jak również darowali na moją rzecz odziedziczony po ojcu udział w jednej z nieruchomości położonej w Ł. Wnioskodawczyni zaś mocą ww. aktów notarialnych darowała synowi i córce odziedziczony po mężu udział w nieruchomości, położonej w R. (kopie aktów w załączeniu).

W dniu 15 lipca 2006 r. zmarł mój mąż po którym wraz z dwojgiem dzieci odziedziczyłam:

* udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego,

* współwłasność w trzech nieruchomościach

* oraz środki pieniężne zgromadzone w funduszach powierniczych,

Prawo do spadku nabyłam postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia (kopia w załączeniu) Podatek spadkowy został opłacony przez wszystkich spadkobierców.

Aktami notarialnymi z października 2007 r. nr córka i syn darowali na moją rzecz odziedziczone po ojcu udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu oraz odziedziczony po ojcu udział w jednej z nieruchomości położonej w Ł, a Wnioskodawczyni darowała synowi i córce odziedziczony po mężu udział w nieruchomości, położonej w R. Zawarta w dniu umowa darowizny była umową o dział spadku, służącą zniesieniu współwłasności majątku spadkowego.

Aktem notarialnym Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży prawa współwłasności nieruchomości w Ł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy kwota uzyskana z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości jest w całości zwolniona od podatku dochodowego za rok, w którym dokonano sprzedaży, tj. 2008, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w dacie nabycia przez Wnioskodawczynię spadku po swoim mężu - w dniu 15 lipca 2006 r., tj. czy zwolnienie podatkowe obejmuje także przychód z tytułu sprzedaży udziałów w nieruchomości, które były przedmiotem umowy darowizny zawartej pomiędzy Wnioskodawczynią, a pozostałymi spadkobiercami.

Zdaniem Wnioskodawczyni umowa zawarta w dniu darowizny była umową o dział spadku, służącą zniesieniu współwłasności majątku spadkowego, stanowiła etap postępowania spadkowego. Pod pojęciem "nabycie w drodze spadku" z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w dniu 15 lipca 2006 r., należy rozumieć zarówno nabycie na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, jak i nabycia nieruchomości lub prawa majątkowego w drodze umowy, której celem jest podzielenie poszczególnych składników spadku pomiędzy spadkobierców. Z tego względu cała kwota uzyskana z tytułu sprzedaży współwłasności nieruchomości jest zwolniona od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w dniu 15 lipca 2006 r. Podobne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku sygnatura akt NSA II FSK 1276/07.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

* nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

* spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

* prawa wieczystego użytkowania gruntów,

* innych rzeczy.

#8213;jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Tak więc dniem nabycia spadku przez wnioskodawczynię i pozostałych spadkobierców jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast postanowienie Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Istotna, zatem dla podatku dochodowego jest nie data postanowienia sądu o nabyciu spadku, ale data stwierdzająca dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) wprowadzono obowiązujące od 1 stycznia 2007 r., zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Z uwagi na treść przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy do odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni nabyła w 2006 r. w drodze spadku udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, współwłasność w trzech nieruchomościach, oraz środki pieniężne zgromadzone w funduszach powierniczych. Następnie spadek ten został podzielony umową darowizny w 2007 r. aktem Notarialnym.

Wobec powyższego nabycie nieruchomości położonej w Ł. nastąpiło odpowiednio w 2006 r. i w 2007 r.

Zatem do ustalenia skutków podatkowych dotyczących sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku należy zastosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujące do 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a-w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. W związku z tym odpłatne zbycie tej części nieruchomości nie będzie stanowiło źródła przychodów w rozumieniu ww. przepisów.

Natomiast w odniesieniu do części nieruchomości nabytej w drodze darowizny w dniu 22 października 2007 r. będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z zasadami opodatkowania według przepisów cytowanej ustawy po nowelizacji obowiązującej od 1 stycznia 2007 r., podatek dochodowy od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) wynosi 19% podstawy obliczenia podatku, o czym stanowi art. 30e ust. 1 i ust. 4 tejże ustawy.

Z uwagi na treść art. 30e ust. 2 ww. ustawy podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Natomiast w myśl art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Zgodnie z art. 22 ust. 6d ustawy za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Treść art. 22 ust. 6e ww. ustawy stanowi, iż wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Zgodnie z art. 30e ust. 4 i 5 ww. ustawy podatek ten jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Reasumując, w świetle przedstawionego przez Wnioskodawczynię stanu faktycznego i powołanych przepisów, należy uznać iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w części nabytej w drodze spadku będzie korzystała ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Natomiast dochód uzyskany przez Wnioskodawczynię ze zbycia przedmiotowej nieruchomości, w części nabytej w drodze darowizny w 2007 r., będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z regulacją wynikającą z art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r.

Dokumenty dołączone przez Wnioskodawczynię do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.

W odniesieniu do powołanego przez Wnioskodawczynię wyroku syg. akt NSA II FSK 1276/07 należy stwierdzić, że wyrok ten zapadł w indywidualnej sprawie i nie jest wiążący dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl