IPPB2/415-175/07-2/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-175/07-2/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2007 r. (data wpływu 20 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 13 sierpnia 2002 r. nabył Pan, na podstawie aktu notarialnego, spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu mieszkalnego w X.

Na sfinansowanie tego zakupu zaciągnął Pan kredyt hipoteczny w banku X. W dniu 29 sierpnia 2005 r. sprzedał Pan, na podstawie aktu notarialnego spółdzielcze własnościowe prawo do tegoż lokalu mieszkalnego. Stosownie do treści art. 28 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) złożył Pan organowi podatkowemu, z zachowaniem terminu, oświadczenie o przeznaczeniu przychodu uzyskanego ze sprzedaży na cele określone w art. 21 ust. I pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z oświadczeniem przeznaczył Pan z uzyskanego przychodu kwotę 120 424,74 PLN na spłatę kredytu wraz z odsetkami, zaciągniętego na zakup sprzedanego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczony na spłatę kredytu wraz z odsetkami, zaciągniętego na zakup ww. prawa do lokalu mieszkalnego, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z przepisem art. 21 ust. I pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu tub pożyczki zaciągniętych między innymi na nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność oraz na nabycie gruntu lubudziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym lokalem, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania przychodów. Treść art. 21 ust. I pkt 32 lit. e) pozwala bezspornie stwierdzić, zdaniem wnioskodawcy, że nie ma przeszkód do stosowania omawianego zwolnienia, jeżeli podatnik otrzymane pieniądze ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w art. 10 ust. I pkt 8 ustawy, wydatkuje na spłatę kredytu lub pożyczki, zaciągniętych na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. I pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym także zaciągniętych na cele mieszkaniowe przed uzyskaniem przychodów. Z treści przepisu nie wynika, zdaniem Pana, by przedmiotowe zwolnienie nie mogło dotyczyć sytuacji, gdy spłacany kredyt zaciągnięty został na zbywany lokal mieszkalny. Minister Finansów, w piśmie Nr P8 2/MK-033-0395-1629/03 z dnia 20 stycznia 2004 r. dokonał urzędowej interpretacji powyższego przepisu, zgodnie z którą spłata kredytu zaciągniętego na zbywaną nieruchomość korzysta ze zwolnienia z opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Analogiczne stanowisko, zdaniem wnioskodawcy, wyrażone zostało w pismach: - Interpretacja Ministra Finansów PB2/MK-033-02-4/02 z dnia 10 stycznia 2002 r.,- Departament Podatków Bezpośrednich P8 2/MK-033-0395-1629/03 z dnia 20 stycznia 2004 r., - Urząd Skarbowy w Kluczborku PDF-lll-415/3/06/HT z dnia 20 kwietnia 2006 r.,- Urząd Skarbowy Warszawa - Wawer I 439/DFKIP-7/07/RP z dnia 18 maja 2007 r. W związku z powyższym, zdaniem Pana, w opisanej sytuacji, do przychodu uzyskanego przez Pana ze sprzedaży prawa do lokalu własnościowego, w części wydatkowanej na spłatę kredytu i odsetek, zastosowanie ma zwolnienie z podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl