IPPB2/415-172/10-4/MK - Możliwość uznania za płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych pośrednika w wypłacie dochodów z tytułu dywidendy oraz odsetek wypłacanych przez spółkę akcyjną z siedzibą za granicą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-172/10-4/MK Możliwość uznania za płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych pośrednika w wypłacie dochodów z tytułu dywidendy oraz odsetek wypłacanych przez spółkę akcyjną z siedzibą za granicą.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2010 r. (data wpływu 2 marca 2010 r.) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne (data nadania 26 maja 2010 r., data wpływu 28 maja 2010 r., na wezwanie z dnia 17 maja 2010 r. (data nadania 17 maja 2010 r., data doręczenia 20 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłacanych przez Spółkę odsetek i dywidend od emitenta zagranicznego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie obowiązków płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłacanych przez Spółkę odsetek i dywidend od emitenta zagranicznego.

Pismem z dnia z dnia 17 maja 2010 r. Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez przedstawienie dokumentu (odpowiednio wypis z KRS lub kopii urzędowo poświadczonego odpisu), z którego wynika sposób reprezentacji Spółki w zakresie oświadczeń woli i podpisywania dokumentów, przez osoby, które podpisały wniosek o udzielenie interpretacji w imieniu Spółki.. Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 20 maja 2010 r., natomiast w dniu 28 maja 2010 r. (w terminie) pismem z dnia 25 maja 2010 r. przesłano brakujące dokumenty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jako firma inwestycyjna (DM) jest i będzie pośrednikiem w wypłacie dochodów (przychodów) z tytułu dywidendy wypłacanej przez Spółkę Akcyjną z siedzibą za granicą lub odsetek / dyskonta od papierów wartościowych wyemitowanych przez podmioty mające siedzibę zagranicą. Osoby fizyczne będące akcjonariuszami lub posiadaczami papierów wartościowych są podatnikami w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Osoby powyższe otrzymują dochody opisane powyżej. Wnioskodawca otrzymuje informacje od spółki, która przekazuje dywidendę dla akcjonariuszy lub odsetki dla posiadaczy papierów wartościowych, iż podatek został pobrany w określonej wysokości lub nie został pobrany zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania Np.

1.

z umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej a Rządem Republiki Czeskiej z dnia 24 czerwca 1993 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków i majątku;

2.

umową pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowacką w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i majątku z dnia 18 sierpnia 1994 r.

3.

umową z dnia 14 maja 2003 r. między Rzeczpospolitą a Republiką Federalną Niemiec w sprawie podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca jako podmiot pośredniczący (wypłacający) dywidendę przekazaną przez Spółkę Akcyjną mającą siedzibę w państwie, z którym Polska posiada podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania lub w takiej sytuacji wypłacający odsetki od papierów wartościowych podatnikowi w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i posiadający informację o pobraniu podatku zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania powinien pobrać podatek ryczałtowy w wysokości 19% od dochodów (przychodów)...

Zdaniem Wnioskodawcy

Jako płatnik podatku od dywidend, odsetek, dyskonta w sytuacji gdy dochód będzie lub nie będzie opodatkowany u źródła zgodnie z właściwą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania nie powinien pobierać zryczałtowanego podatku w wysokości 19%, o którym mowa w art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rozliczenie podatku z powyższych tytułów zgodnie z art. 30a ust. 9 i 11 ww. ustawy powinien dokonać bezpośrednio podatnik, w tym powinien ewentualnie odprowadzić podatek. Pobranie tego podatku przez Wnioskodawcę jako płatnika spowodowałoby w konsekwencji podwójne opodatkowanie i źródła i w Polsce. Podatnik nie posiadałby informacji, iż wcześniej pobrano podatek u źródła oraz podatek został przez Wnioskodawcę.

Wnioskodawca uważa także, iż podatnik może w jakikolwiek sposób udowodnić Wnioskodawcy, iż jest rezydentem w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. złożyć pisemne oświadczenie).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ww. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ustawy 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. płatnikiem jest każdy podmiot obowiązany na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobierania od podatnika podatku i wpłacania go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Źródłem przychodów, w świetle art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 3 i pkt 4 tejże ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych oraz dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30a ust. 1 pkt 2 i 4 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów), w tym z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych oraz z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Przepisy ust. 1 pkt 1-5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji (art. 30a ust. 2 ww. ustawy).

Dochodów (przychodów) z tytułu odsetek i dyskonta od papierów wartościowych oraz z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych według skali podatkowej (art. 30a ust. 7 ww. ustawy).

W sytuacji natomiast gdy zgodnie z postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochód podatnika podlega opodatkowaniu za granicą, od zryczałtowanego podatku dochodowego w Polsce przysługuje temu podatnikowi odliczenie, na podstawie art. 30a ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż podatnicy, uzyskujący poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przychody (dochody) określone w ust. 1 pkt 1-5, od zryczałtowanego podatku obliczonego zgodnie z ust. 1, od tych przychodów (dochodów), odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19%.

W myśl art. 30a ust. 11 ww. ustawy kwoty zryczałtowanego podatku obliczonego od przychodów (dochodów), o których mowa w ust. 1 pkt 1-5, uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz kwoty podatku zapłaconego za granicą, o których mowa w ust. 9 i 10, podatnicy są obowiązani wykazać w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 lub 1a.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego Wnioskodawca (DM) będzie pośredniczył w wypłacie dochodów (przychodów) z tytułu dywidendy wypłacanej przez Spółkę Akcyjną z siedzibą zagranicą lub odsetek / dyskonta od papierów wartościowych wyemitowanych przez podmioty zagraniczne. Ponadto z treści wystąpienia wynika, że Wnioskodawca będzie dokonywać powyższych wypłat wyłącznie w granicach środków postawionych mu do dyspozycji przez podmioty mające siedzibę zagranicą w państwie, z którym Polska posiada podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W Polsce przychody uzyskane z tego tytułu będą podlegały opodatkowaniu zgodnie z powoływanymi wyżej przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwzględnieniem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W świetle powyższego, dywidenda lub odsetki wypłacone osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce przez podmiot z siedzibą zagranicą mogą być opodatkowane zarówno w państwie rezydencji (tj. w Polsce), jak i w państwie źródła. W sytuacji natomiast gdy zgodnie z postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochód podatnika podlega opodatkowaniu w państwie źródła od zryczałtowanego podatku dochodowego w Polsce przysługuje temu podatnikowi odliczenie, o którym stanowi art. 30a ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie jak już wyżej wskazano na podstawie art. 45 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zeznaniu rocznym podatnik obowiązany jest do wykazania należnego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne, jak również przedstawione zdarzenie przyszłe należy zauważyć, iż Wnioskodawca jest tylko wykonawcą zlecenia przelewów otrzymanych od emitenta zagranicznego środków. Prawnie zobowiązanym do wypłaty jest sam Emitent zlokalizowany zagranicą i do niego podatnik może kierować roszczenie o wypłatę, jeżeli Wnioskodawca nie otrzymałby zlecenia wypłaty i tym samym nie dokonałby takiej wypłaty.

Wobec powyższego Wnioskodawca nie będzie płatnikiem w rozumieniu ustawy - Ordynacja podatkowa oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie będzie zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych za jego pośrednictwem przez zagraniczny podmiot wypłat dla podatników, jak również do sporządzania informacji o wysokości uzyskanego przychodu (dochodu).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl