IPPB2/415-1456/08-2/AS - Wydatkowanie przychodu ze zbycia lokalu mieszkalnego na spłatę kredytu mieszkaniowego a zwolnienie od opodatkowania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-1456/08-2/AS Wydatkowanie przychodu ze zbycia lokalu mieszkalnego na spłatę kredytu mieszkaniowego a zwolnienie od opodatkowania.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2008 r. (data wpływu 20 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania przychodu uzyskanego ze zbycia lokalu mieszkalnego:

*

jest prawidłowe - w części dotyczącej wydatkowania przychodu na spłatę własnego kredytu mieszkaniowego;

*

jest nieprawidłowe - w części dotyczącej wydatkowania przychodu na spłatę kredytu mieszkaniowego żony.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania przychodu uzyskanego ze zbycia lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w lipcu 2005 r. zaciągnął w banku kredyt mieszkaniowy na zakup lokalu mieszkalnego od dewelopera (w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym), na własne cele mieszkaniowe, który aktualnie spłaca.

Umowa przeniesienia własności na Wnioskodawcę tego lokalu została podpisana w 2006 roku w formie aktu notarialnego. Wnioskodawca jest jedynym właścicielem tego mieszkania. Zakupione mieszkania jest jedynym mieszkaniem własnościowym jakie posiada. Jako właściciel mieszkania ponosi koszty związane z jego posiadaniem. W mieszkaniu tym Wnioskodawca przebywał do dnia 30 września 2007 roku, ale nie był w nim zameldowany (na pobyt stały zameldowany był w mieszkaniu swoich rodziców). W miesiącu kwietniu 2007 roku złożył w Urzędzie Skarbowym wraz z zeznaniem podatkowym PIT-2K (korekta w kwietniu 2008) zawierający oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych i skorzystał z przysługującej ulgi mieszkaniowej (według art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), odliczając od dochodu odsetki od kredytu zapłacone od lipca 2005 roku do września 2007 roku, tj. w roku 2007 odsetki w wysokości 4.294,48 zł oraz w roku 2008 odsetki w wysokości 5.340,07 zł. Wnioskodawca nadmienia, że wcześniej nie korzystał z żadnych ulg mieszkaniowych. Od dnia 8 października 2007 roku lokal ten wynajął innej osobie fizycznej w ramach tzw. najmu prywatnego (art. 10 ust. 1 pkt 6) opodatkowany według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W marcu 2008 roku Wnioskodawca się ożenił, zamieszkali oboje w mieszkaniu żony, gdzie oboje są zameldowani na pobyt stały. Żona Wnioskodawcy kupiła to mieszkanie na rynku wtórnym w 2007 roku posiłkując się kredytem bankowym. Wnioskodawca nadmienia, że żona nie korzysta z ulg mieszkaniowych

Będąc obecnie małżeństwem, każdy z małżonków posiada i spłaca osobny kredyt hipoteczny na zakupione przed ślubem mieszkanie. Wnioskodawca zamierza zrezygnować z najmu, złożyć korektę zeznań podatkowych za 2006 i 2007 rok, zwrócić na rachunek Urzędu Skarbowego podatek wraz z odsetkami wynikającymi z ulgi odsetkowej i sprzedać swoje mieszkanie, a uzyskany przychód przeznaczyć na spłatę własnego kredytu hipotecznego oraz spłatę kredytu hipotecznego swojej żony z jednoczesnym przeniesieniem na Wnioskodawcę udziału we własności do mieszkania żony w formie aktu notarialnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy, jeżeli Wnioskodawca sprzeda własne mieszkanie i z uzyskanego dochodu spłaci swój kredyt hipoteczny oraz w ciągu 14 dni od sprzedaży lokalu złoży w Urzędzie Skarbowym oświadczenie o zamiarze wydatkowania uzyskanego przychodu, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na własne cele mieszkaniowe, a następnie spłaci kredyt hipoteczny swojej żony, ale na własne imię i nazwisko, uzyska przeniesienie udziału we własności do mieszkania żony - na podstawie aktu notarialnego - to czy będzie mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i lit. e) w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Jeżeli po sprzedaży lokalu mieszkalnego, Wnioskodawca zgłosi w terminie 14 dni od jego sprzedaży zamiar wydatkowania uzyskanego dochodu w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe i dokona spłaty kredytu mieszkaniowego żony uzyskując udział we współwłasności na podstawie aktu notarialnego, to będzie mógł skorzystać ze zwolnienia dochodu od podatku, jako że będzie on wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku.

Natomiast dochód przeznaczony na spłatę własnego kredytu hipotecznego będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku, po uprzednim dokonaniu korekty zeznań podatkowych za lata 1006 i 2007 w części dotyczącej odliczenia odsetek od kredytu i wpłacie różnicy podatku wraz z odsetkami na rachunek Urzędu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., podatek od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu.

Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), z zastrzeżeniem art. 21 ust. 2 i 2a) ustawy.

W myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a)-c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od sprzedaży:

*

na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

*

na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

*

na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

*

na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

*

na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) tej samej ustawy stanowi, że wolny od podatku dochodowego jest przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

W myśl przepisu art. 21 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, iż podatnicy mają prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w każdym przypadku wydatkowania, w przewidzianym ustawą terminie, przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych na spłatę kredytu zaciągniętego na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Powyższe oznacza, iż z omawianego zwolnienia mają prawo korzystać również podatnicy, którzy przeznaczyli przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie zbytej nieruchomości lub prawa lub na nabycie innej nieruchomości lub prawa, pod warunkiem, że jest to nieruchomość lub prawo wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Stosownie do art. 81 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) przyznaje podatnikom, płatnikom i inkasentom uprawnienie do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji podatkowej, poza wyjątkowymi sytuacjami, określonymi w odrębnych przepisach. Zgodnie z § 2 tego artykułu, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie deklaracji korygującej wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Jeżeli podatnik dokona korekty zeznań podatkowych za lata, w których korzystał z odliczeń mieszkaniowych, w myśl art. 81 ustawy - Ordynacja podatkowa oraz ureguluje zaległe zobowiązania podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę będzie to traktowane jak niekorzystanie z ww. ulg. W tym stanie podatnik faktycznie nie skorzystał z ulg podatkowych, bowiem poniósł finansowe konsekwencje związane z zapłaceniem w latach ubiegłych niższego podatku.

Przepisy Ordynacji podatkowej nie określają szczególnych terminów, w których przysługuje powyższe uprawnienie. Należy więc powiązać tę możliwość z zobowiązaniem podatkowym, którego deklaracje (zeznanie) dotyczy. Prawo do korekty deklaracji (zeznania) istnieje tak długo, jak długo istnieje zobowiązanie podatkowe czyli 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej).

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w 2005 r. zaciągnął w banku kredyt mieszkaniowy na zakup lokalu mieszkalnego od dewelopera, który aktualnie spłaca.

Umowa przeniesienia własności na Wnioskodawcę tego lokalu została podpisana w 2006 roku w formie aktu notarialnego.

W kwietniu 2007 roku złożył w Urzędzie Skarbowym zeznanie podatkowe i skorzystał z przysługującej ulgi mieszkaniowej (według art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), odliczając od dochodu odsetki od kredytu zapłacone od lipca 2005 roku do września 2007 roku.

W marcu 2008 roku Wnioskodawca się ożenił, zamieszkali oboje w mieszkaniu żony.

Żona Wnioskodawcy kupiła to mieszkanie na rynku wtórnym w 2007 roku posiłkując się kredytem bankowym. Wnioskodawca nadmienia, że żona nie korzysta z ulg mieszkaniowych.

Każdy z małżonków posiada i spłaca osobny kredyt hipoteczny na zakupione przed ślubem mieszkanie. Wnioskodawca zamierza, złożyć korektę zeznań podatkowych za 2006 i 2007 rok, zwrócić na rachunek Urzędu Skarbowego podatek wraz z odsetkami wynikającymi z ulgi odsetkowej i sprzedać swoje mieszkanie, a uzyskany przychód przeznaczyć na spłatę własnego kredytu hipotecznego oraz spłatę kredytu hipotecznego swojej żony z jednoczesnym przeniesieniem na Wnioskodawcę udziału we własności do mieszkania żony w formie aktu notarialnego.

W stanie faktycznym i prawnym sprawy należy stwierdzić, iż od dnia złożenia skorygowanych zeznań podatkowych za lata 2006-2007, w których zrezygnuje Pan z odliczenia ulgi odsetkowej oraz dokona wpłaty podatku wraz z odsetkami, w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży wydatki, poniesione na spłatę kredytu (własnego) zaciągniętych na zakup zbytego mieszkania korzystają z odliczenia od przychodu do opodatkowania.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej zwolnienia przychodu od opodatkowania z tytułu wydatków poniesionych na spłatę kredytu zaciągniętego na własne nazwisko, jest prawidłowe.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że w wypadku ponoszenia wydatków z tytułu spłaty kredytu przed dniem złożenia korekty zeznań za lata 2006 - 2007, na podstawie których zrezygnuje Pan z ulgi odsetkowej, oraz dokona wpłaty odpowiednich należności, nie mogą one pomniejszać przychodu do opodatkowania, z tej prostej przyczyny, że nie spełniał Pan wymogu zawartego w art. 21 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż w tym czasie faktycznie korzystał Pan z odliczeń z tzw. ulgi odsetkowej.

Natomiast w części dotyczącej skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania przychodu ze sprzedaży mieszkania w związku z wydatkami na spłatę kredytu zaciągniętego (przed ślubem) na nazwisko żony, jest nieprawidłowe.

W orzecznictwie sądowym utrwalony jest pogląd, że wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania powinny być interpretowane ściśle, z wyłączeniem wykładni rozszerzającej. Zasadą jest, że przepisy wprowadzające ulgi podatkowe nie mogą być interpretowane ani z zastosowaniem wykładni rozszerzającej ani z zastosowaniem wykładni ścieśniającej.

Aby skorzystać ze zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) należy spełnić wszystkie w nim zawarte przesłanki.

Jedną z podstawowych przesłanek, aby korzystać ze zwolnienia jest ta, iż nabycie nieruchomości winno nastąpić przed dniem 1 stycznia 2007 roku. W rozpatrywanej sprawie Wnioskodawca dopiero zamierza nabyć udział we własności lokalu mieszkalnego, na który spłacany kredyt został zaciągnięty.

Ponadto, ważne jest ustalenie kto jest kredytobiorcą oraz kto zaciągnięty kredyt spłaca.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, kredyt zaciągnęła żona Wnioskodawcy będąc panną. Z chwila zawarcia związku małżeńskiego lokal stanowił majątek odrębny małżonki. Mimo wstąpienia w prawa i obowiązki małżonki, wobec zawarcia związku małżeńskiego (o ile łączy Państwa ustawowa wspólność małżeńska), to nie sposób jest, aby spłacając po dniu 1 stycznia 2007 roku i nabywając zarazem udział we współwłasności lokalu mieszkalnego na podstawie aktu notarialnego, spełnić warunki do korzystania z przedmiotowej ulgi, obowiązującej do dnia 31 grudnia 2006 roku. Prawo do korzystania ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zachowali podatnicy na warunkach kontynuacji, którzy nabyli do niej prawo do dnia 31 grudnia 2006 roku. Nabywając prawo współwłasności po tym dniu sprawia, że brak jest możliwości skorzystania z omawianego zwolnienia.

Mając powyższe na uwadze, iż Wnioskodawca nie spełnia podstawowych warunków do korzystania ze zwolnienia od podatku przychodu uzyskanego ze sprzedaży własnego lokalu mieszkalnego odstąpiono od dalszego uzasadnienia i wskazania przesłanek, które również są przeszkodą dla uznania, iż wydatkowany został przez Pana przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, w części spłaty kredytu zaciągniętego na imię i nazwisko żony na cele powodujące zwolnienie tego przychodu od opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując:

1.

Przychód ze sprzedaży mieszkania korzysta ze zwolnienia od opodatkowania w części wydatkowanej - w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży - na spłatę kredytu zaciągniętego na własne nazwisko i po dniu złożenia skorygowanych zeznań za lata 2007 - 2007.

2.

Przychód ze sprzedaży mieszkania nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania w części wydatkowanej na spłatę kredytu zaciągniętego na imię i nazwisko żony.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja nr 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl