IPPB2/415-1330/08-2/SP - Ustalenie obowiązku podatkowego w Polsce w związku z przeniesieniem ośrodka interesów życiowych do Belgii.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-1330/08-2/SP Ustalenie obowiązku podatkowego w Polsce w związku z przeniesieniem ośrodka interesów życiowych do Belgii.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2008 r. (data wpływu 15 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenie obowiązku podatkowego w Polsce w 2007 r. i latach następnych, w związku z przeniesieniem ośrodka interesów życiowych Wnioskodawcy do Belgii - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenie obowiązku podatkowego w Polsce w 2007 r. i latach następnych, w związku z przeniesieniem ośrodka interesów życiowych Wnioskodawcy do Belgii.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest obywatelem polskim, który do końca 2006 r. rozliczał się w Polsce jako osoba o nieograniczonym obowiązku podatkowym.

W styczniu 2002 r. został oddelegowany przez swojego pracodawcę - B S.A. (dalej Spółka polska) - do pracy na terytorium Wielkiej Brytanii.

Od 2003 r. do sierpnia 2005 r. Wnioskodawca wykonywał pracę w tym kraju na podstawie umowy o pracę ze Spółką zagraniczną nie bodącą podmiotem podległym Spółce polskiej (dalej: Spółka zagraniczna) zawartą na czas nieokreślony. Natomiast od sierpnia 2005 r. mieszka w Belgii, gdzie pracuje na rzecz spółki podległej Spółce zagranicznej na zasadzie oddelegowania. Jednocześnie, podmiotem wypłacającym wynagrodzenie w całości jest również Spółka zagraniczna. Od Spółki polskiej Wnioskodawca nie otrzymuje wynagrodzenia.

Pracę na terytorium Belgii Wnioskodawca będzie wykonywał przez okres nie krótszy niż trzy lata z możliwością ewentualnego przedłużenia oddelegowania lub przeniesienia się do innego kraju albo powrotu do pracy w Spółce zagranicznej. W obecnej chwili, nie jest jednakże zamierzeniem Wnioskodawcy powrót do Polski.

W Belgii mieszka również żona Wnioskodawcy, która nie pracuje oraz ich dzieci, które uczęszczają tam do szkoły. Ten stan rzeczy, tzn. pobyt żony i obecność dzieci z Wnioskodawcą poza Polską a także uczęszczanie dzieci do szkoły w miejscu ich zamieszkania, a więc w Wielkiej Brytanii, a następnie w Belgii ma miejsce nieprzerwanie od 2002 r.

Obecność Wnioskodawcy w Polsce w roku 2007 była incydentalna, związana jedynie z kontaktami z dalszą rodziną. Wnioskodawca ocenia, że w bieżącym roku oraz w następnych latach wizyty w Polsce również będą miały incydentalny charakter.

W chwili obecnej Wnioskodawca posiada rachunki bankowe zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Belgii, których używa do przeprowadzania bieżących operacji finansowych.

Wnioskodawca nadmienia, iż w Polsce nie jest aktywnym członkiem żadnych organizacji politycznych ani kulturalnych.

Na terytorium Polski Wnioskodawca posiada dwa domy. Żaden z nich nie jest przez niego używany w czasie wizyt w Polsce. Jeden z domów pozostaje w chwili obecnej niezamieszkany, choć był wynajmowany (i takie też jest jego przeznaczenie), natomiast w drugim mieszkają rodzice Wnioskodawcy.

Jednocześnie informuje, iż złożył odpowiedni formularz aktualizacyjny NIP-3 w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na ostatni adres zamieszkania w Polsce, podając adres zagraniczny jako miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przedstawionego powyżej stanu faktycznego Wnioskodawca będzie podlegać w Polsce w r. 2007 oraz w latach następnych ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy:

W świetle znowelizowanych przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz. U. Nr 80, poz. 350, (dalej: Ustawa), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Na podstawie art. 3 ust. 1a Ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się osobę fizyczną która:

1.

posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2.

przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w r. podatkowym.

W 2007 r., podobnie jak w r. poprzednim, Wnioskodawca nie posiadał ośrodka interesów życiowych w Polsce, co zostało wykazane powyżej. Jednocześnie Jego pobyt w Polsce nie przekroczył 183 dni. W konsekwencji, w 2007 r. nie spełnił żadnej z przesłanek warunkujących posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż począwszy od 2007 r. nie posiada w Polsce miejsca zamieszkania. Oznacza to, że zgodnie z art. 3 ust. 2a Ustawy, podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Zgodnie z powyższym, opodatkowaniu w Polsce podlegać będą wyłącznie dochody osiągnięte na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródłem przychodów Wnioskodawcy jest praca wykonywana na terytorium Belgii. W związku z tym wynagrodzenie za pracę nie stanowi przychodu z polskich źródeł, który mógłby podlegać opodatkowaniu w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Natomiast zgodnie z treścią art. 3 ust. 2a ww. ustawy - osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do treści art. 4a ustawy powołane powyżej przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską, a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Warszawie w dniu 20 sierpnia 2001 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 211, poz. 2139) "osoba mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" oznacza każdą osobę, która, zgodnie z prawem tego Państwa, podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze i obejmuje również to Państwo, wszystkie jego jednostki terytorialne lub organy lokalne. Jednakże określenie to nie obejmuje osób, które podlegają opodatkowaniu w tym Państwie w zakresie dochodu osiągniętego tylko ze źródeł położonych tylko w tym Państwie lub z tytułu majątku położonego w tym Państwie.

Rozstrzygające znaczenie w kwestii opodatkowania dochodów uzyskiwanych ze źródeł położonych na terytorium danego państwa ma zatem ustalenie miejsca zamieszkania Podatnika.

Zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1.

posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2.

przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w r. podatkowym.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny i zdarzenie przyszłe oraz przedstawiony powyżej stan prawny należy stwierdzić, że przeniósł Pan ośrodek interesów życiowych do Belgii. W państwie tym mieszka Pan z rodziną (żoną i dziećmi), pracuje na rzecz spółki podlegającej Spółce zagranicznej na zasadzie oddelegowania, wynagrodzenie otrzymuje w całości od Spółki zagranicznej, praca na terytorium Belgii będzie wykonywana przez okres nie krótszy niż trzy lata z możliwością przedłużenia. W chwili obecnej nie zamierza Pan wracać do Polski. W 2007 r. Pana obecność w Polsce była incydentalna, podobnie będzie również w r. 2008 i latach następnych. Posiada Pan rachunki bankowe zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Belgii, które są używane do przeprowadzania bieżących operacji finansowych. W Polsce nie jest Pan aktywnym członkiem żadnych organizacji politycznych ani kulturalnych. Na terytorium Polski posiada Pan dwa domy, które nie są przez Pana używane w czasie wizyt w Polsce. Jeden z domów jest niezamieszkały, a w drugim mieszkają Pana rodzice. Złożył Pan formularz NIP-3 w urzędzie skarbowym właściwym według ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce.

Reasumując, należy stwierdzić, iż w r. 2007 i latach następnych (o ile zmianie nie ulegnie stan faktyczny, zdarzenie przyszłe i prawny) Wnioskodawca podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. podlega opodatkowaniu jedynie od dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wniosek z dnia 3 września 2008 r. (data wpływu 15 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczy jednego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast opłata została uiszczona w kwocie 150 zł, tj. w wysokości odpowiadającej 2 stanom faktycznym.

Z uwagi na powyższe dodatkowa opłata dokonana w dniu 12 września 2008 r. w wysokości 75 zł - zostanie zwrócona zgodnie z § 18 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształceniu w inną formę organizacyjno - prawną (Dz. U. z 2006 Nr 116, poz. 783) na wskazane przez Państwa konto bankowe:

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl