IPPB2/415-132/14-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-132/14-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2014 r. (data wpływu 26 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z nabyciem akcji z zastrzeżeniem ich zwrotu (pytanie Nr 1)- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z nabyciem akcji z zastrzeżeniem ich zwrotu (pytanie Nr 1).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczna, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej. Wnioskodawca planuje zawrzeć umowę nienazwaną, na podstawie której nabędzie (niedefinitywnie) od innej osoby fizycznej, polskiego rezydenta podatkowego, własność posiadanych przez tę osobę akcji. Umowa nie będzie odpowiadała pożyczce papierów wartościowych związanej z tzw. sprzedażą krótką w rozumieniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi.

Umowa zostanie zawarta na czas określony. Po upływie wskazanego terminu, Wnioskodawca będzie miał obowiązek:

a.

przekazać takie same (ale niekoniecznie te same) aktywa, albo

b.

wypłacić Kontrahentowi ekwiwalent w gotówce, odpowiadający aktualnej wartości rynkowej aktywów, ustalonej według kursu zamknięcia na dzień przeniesienia własności akcji na rzecz Wnioskodawcy, zgodnie z Umową.

Przeniesienie własności akcji odbędzie się za pośrednictwem domu maklerskiego w trybie pozasesyjnym.

Od strony operacyjnej umowa zostanie rozliczona przez dom maklerski jako sprzedaż. Aby było możliwe takie rozliczenie Umowy, od strony technicznej dla celów systemu transakcyjnego, w którym dokonywany jest obrót papierami wartościowymi, zostanie zadeklarowana cena sprzedaży znacznie poniżej aktualnej wartości rynkowej użyczanych papierów wartościowych (np. cena wynikająca z Umowy wyniesie 1 zł, przy wartości rynkowej akcji 300 zł). Umowa jednak nie będzie umową sprzedaży, na co wskazują poszczególne jej elementy.

Umowa może przewidywać dodatkowe wynagrodzenie na rzecz Kontrahenta.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (a).

1. Czy nabywając własność akcji na podstawie Umowy, zastrzeżeniem zwrotu obowiązku świadczenia zwrotnego, Wnioskodawca uzyska przychód z tytułu świadczeń częściowo odpłatnych.

2. Czy w związku ze zbyciem papierów wartościowych Wnioskodawca uzyska przychód, którego kosztem będą wydatki poniesione na rzecz Kontrahenta w związku z rozliczeniem Umowy.

3. Czy wydatki z tytułu wynagrodzenia na rzecz Kontrahenta będą kosztami uzyskania przychodów z kapitałów pieniężnych potrącanymi w dacie poniesienia.

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie Nr 1 wniosku. Odpowiedź w zakresie pytanie Nr 2 i 3 została udzielona w odrębnej interpretacji indywidualnej.

Zdaniem Wnioskodawcy,

W zakresie pytania nr 1: zawarcie Umowy i nabycie na jej podstawie papierów wartościowych nie prowadzi do powstania przychodu w p.d.o.f.

Ad. 1

a. Art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f. stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-5, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3 u.p.d.o.f., są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

b. O zaliczeniu określonego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby decyduje charakter tego przysporzenia. Definitywny (ostateczny, nieodwracalny) charakter nabywanego świadczenia pozwala przyjąć, że dane przysporzenie w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa Wnioskodawcy. Analogicznie w przypadku niedefinitywnych świadczeń, nie można mówić o trwałym i ostatecznym powiększeniu wartości aktywów podatnika.

c. Do momentu wynikającego z Umowy, Wnioskodawca będzie mógł wykorzystywać papiery wartościowe jak własne. Wnioskodawca może je m.in. sprzedać na rynku, a następnie np. odkupić je w celu zwrotu na rzecz Kontrahenta.

d. W konsekwencji Wnioskodawca uważa, że nabycie papierów wartościowych na podstawie Umowy nie jest definitywne. Przychód jako definitywnie osiągnięty można zdefiniować jako przysporzenie, które ma charakter ostateczny, nieodwołalny, które nie podlega zwrotowi. Przeniesienie własności akcji w drodze Umowy, której postanowienia zobowiązują do zwrotu tych akcji albo ekwiwalentu w postaci innych papierów wartościowych albo innych aktywów, nie powoduje po stronie Kontrahenta przychodu osiągniętego definitywnie, w związku z tym nie podlega on opodatkowaniu (por. NSA w wyroku z 24 października 2012 r., sygn. akt II FSK 421/11). Dochód (przychód) niedefinitywny nie jest dochodem (przychodem) podlegającym opodatkowaniu (podobnie NSA w wyroku z 10 lipca 2013 r., sygn. akt II FSK 2036/11).

e. Fakt, że od strony technicznej Umowa zostanie rozliczona przez dom maklerski tak jak sprzedaż, nie ma wpływu na ocenę całokształtu treści Umowy. Okoliczność, że od strony technicznej przeniesienie akcji zostanie zarejestrowane jako sprzedaż po symbolicznej cenie, nie powinno mieć wpływu na ocenę konsekwencji podatkowych Umowy, w szczególności nie powinno prowadzić do przyjęcia, że Umowa jest umową odpłatnego zbycia (definitywnego) papierów wartościowych.

f. Ponieważ Umowa będzie nakładała na Wnioskodawcę obowiązek zwrotu papierów wartościowych lub ich ekwiwalentu, moment przeniesienia na Wnioskodawcę własności udziałów, nie będzie skutkował powstaniem przychodu z tytułu świadczeń nieodpłatnych/częściowo odpłatnych, w szczególności tym bardziej, gdy Umowa będzie przewidywała na rzecz Kontrahenta określonej wysokości wynagrodzenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Odnosząc się do przywołanych przez Wnioskodawcę orzeczeń Wojewódzkich Sądów Administracyjnych należy stwierdzić, iż w świetle art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wyroki nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa i tym samym nie mogą być wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację, nawet jeżeli kształtują określoną linię orzeczniczą. Zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.) ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl