IPPB2/415-13/12-4/MG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 kwietnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-13/12-4/MG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2012 r. (data wpływu 9 stycznia 2012 r.) oraz w piśmie uzupełniającym braki formalne wniosku z dnia 31 marca 2012 r. (data nadania 31 marca 2012 r., data wpływu 2 kwietnia 2012 r.) na wezwanie tut. organu z dnia 7 marca 2012 r. Nr IPPB2/415-13/12-2/MG (data nadania 7 marca 2012 r., data odbioru 26 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia akcji pracowniczych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia akcji pracowniczych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

We wrześniu 2011 r. Wnioskodawca otrzymał zadatek na poczet sprzedaży akcji pracowniczych Spółki Skarbu Państwa w wysokości 100% wartości akcji. Została zawarta Przedwstępna Umowa Sprzedaży akcji, w której Kupujący zobowiązuje się ze Sprzedawcą, czyli z Wnioskodawcą, zawrzeć Umowę Sprzedaży akcji ("Umowę Przyrzeczoną") o treści zasadniczo zgodnej ze wzorem stanowiącym załącznik do Umowy Przedwstępnej. Umowa Sprzedaży akcji ("Umowa Przyrzeczona") zostanie zgodnie z pkt Umowy Przedwstępnej zawarta w dniu wskazanym Sprzedawcy przez Kupującego, z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem, przypadającym w ciągu 30 dni następujących po dniu wygaśnięcia ograniczeń zbywalności Akcji wynikających z art. 38 ust. 3 Ustawy.

Sprzedaż akcji w imieniu Wnioskodawcy przez Pełnomocnika nastąpi nie wcześniej niż po 1 czerwca 2013 r., o czym Wnioskodawca zostanie poinformowany odrębnym pismem. Podatku od sprzedaży akcji Wnioskodawca nie uwzględni w rozliczeniu podatkowym za 2011 rok.

Przedmiotowy wniosek obarczony był brakami formalnymi, w związku z tym pismem z dnia 7 marca 2012 r. Nr IPPB2/415-13/12-2/MG (data nadania 7 marca 2012 r., data doręczenia 26 marca 2012 r.), na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez wyjaśnienie:

* czy prawo własności akcji przejdzie na kupującego w 2013 r.

Wnioskodawca uzupełnił braki formalne wniosku w ustawowym terminie, pismem z dnia 31 marca 2013 r. (data nadania 31 marca 2012 r., data wpływu 2 kwietnia 2012 r.), w którym wskazał, że prawo własności akcji przejdzie na Kupującego po 30 czerwca 2013 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w przypadku otrzymania zadatku za sprzedaż akcji pracowniczych otrzymanych od Skarbu Państwa:

* czy w chwili otrzymania zadatku (zadatek w wysokości 100% wartości akcji), czyli w 2011 r.,

* czy też w chwili formalnej sprzedaży akcji, tj. w 2013 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, podatek dochodowy należy uiścić z chwilą przeniesienia praw własności, tj. w rozliczeniu podatkowym za 2013 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z kolei art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym, odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Uszczegółowieniem ww. przepisu jest przepis art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego oraz ich uzupełnienia wynika, że we wrześniu 2011 r. Wnioskodawca otrzymał zadatek na poczet sprzedaży akcji pracowniczych spółki Skarbu Państwa w wysokości 100% wartości akcji. Została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży akcji, w której kupujący zobowiązał się zawrzeć umowę sprzedaży akcji (mowę przyrzeczoną) o treści zasadniczo zgodnej ze wzorem stanowiącym załącznik do umowy przedwstępnej. Umowa sprzedaży (umowa przyrzeczona) zostanie zawarta w dniu wskazanym sprzedawcy przez kupującego, z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem, przypadającym w ciągu 30 dni następujących po dniu wygaśnięcia ograniczeń zbywalności akcji. Sprzedaż akcji nastąpi nie wcześniej niż po 1 czerwca 2013 r., o czym Wnioskodawca zostanie poinformowany odrębnym pismem. Prawo własności akcji przejdzie na kupującego po dniu 30 czerwca 2013 r.

Sprzedaż w rozumieniu cywilnoprawnym ma charakter umowy wzajemnej, do której odnosi się wyrażona w art. 488 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) zasada jednoczesnego wykonania świadczeń, tj. przeniesienia własności rzeczy lub praw i zapłacenia sprzedawcy ceny.

Jednakże przepis ten przewiduje również wyjątki, z których najważniejsze znaczenie ma umowa pomiędzy stronami, albowiem w granicach zasady swobody umów, ustanowionej w art. 353 Kodeksu cywilnego strony mogą ustalić, że przed zawarciem definitywnej umowy sprzedaży kupujący może zapłacić część lub całość ceny.

Przyjęcie przez sprzedawcę ceny (zaliczki, przedpłaty) określonej z tytułu sprzedaży akcji następuje na podstawie umowy przedwstępnej, zobowiązującej do przeniesienia własności akcji. W umowie przedwstępnej jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy, którą Kodeks cywilny w art. 389 określa mianem umowy przyrzeczonej.

Zawarcie umowy przedwstępnej nie powoduje skutków podatkowych, ponieważ jest ona jedynie zobowiązaniem do przeniesienia własności akcji w określonym terminie. Z kolei zadatek jest instytucją prawa cywilnego związaną z wykonaniem zobowiązań umownych. Uiszczenie zadatku służyć ma zabezpieczeniu wykonania świadczenia umownego. Może również stanowić rodzaj świadczenia odszkodowawczego na wypadek niewykonania zobowiązania. Zastosowanie omawianej instytucji nie ma jednak charakteru obligatoryjnego, lecz zależy od decyzji stron umowy.

Z przepisu art. 394 § 1 ustawy - Kodeks cywilny wynika, iż w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Z kolei z art. 394 § 2 Kodeksu cywilnego wynika, że w razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada.

Przenosząc powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, iż przychód z tytułu odpłatnego zbycia akcji pracowniczych powstanie po stronie Wnioskodawcy w dniu zawarcia ostatecznej, przyrzeczonej umowy sprzedaży tych akcji, tj. w 2013 r., pomimo otrzymania we wrześniu 2011 r. zadatku na poczet sprzedaży przedmiotowych akcji w wysokości 100% wartości akcji. Zawarcie umowy przedwstępnej, która z istoty służy zabezpieczeniu wykonania zobowiązania stron do zawarcia w przyszłości właściwej umowy sprzedaży przenoszącej własność akcji oraz otrzymanie kwoty zadatku nie powoduje przeniesienia własności tych akcji. Dopiero w momencie zawarcia umowy przyrzeczonej dojdzie od sprzedaży przedmiotowych akcji, tj. przeniesienia prawa własności akcji na kupującego, które jak twierdzi Wnioskodawca nastąpi po dniu 30 czerwca 2012 r.

Uzyskany z tego tytułu dochód Wnioskodawca obowiązany będzie wykazać w odrębnym zeznaniu podatkowym PIT-38, składanym za 2013 rok, o czym stanowi przepis art. 30b ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl