IPPB2/415-1136/08-5/JS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-1136/08-5/JS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2008 r. (data wpływu 31 lipca 2008 r.) oraz uzupełnieniu z dnia 20 listopada 2008 r. (data wpływu 21 listopada 2008 r.) na wezwanie Nr IPPB2/415-1136/08-2/SR oraz Nr IPPB2/415-1136/08-3/JS z dnia 14 listopada 2008 r. (data nadania 14 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania akcji nabytych w drodze spadku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania akcji nabytych w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W maju bieżącego roku zmarł mąż Wnioskodawczyni. Aktualnie Wnioskodawczyni oczekuje na wydanie postanowienia Sądu o nabyciu spadku. Małżonków łączyła wspólnota majątkowa. Wnioskodawczyni jest jedynym spadkobiercą. Mąż posiadał rachunek inwestycyjny w Domu Maklerskim. Akcje znajdujące się na rachunku nabywane były zarówno przed 2004 r., jak i po 2004 r. Po uprawomocnieniu się postanowienia Wnioskodawczyni złoży oświadczenie o nabyciu spadku i skorzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Na podstawie postanowienia akcje znajdujące się na rachunku maklerskim męża zostaną przetransferowane na rachunek inwestycyjny należący do Wnioskodawczyni.

Pismem z dnia 30 października 2008 r. Nr IPPB2/415-1136/08-2/SR wezwano Wnioskodawczynię o uzupełnienie wniosku poprzez przesłanie aktualnego pełnomocnictwa lub innego dokumentu, z którego wynika prawo do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o interpretacje przepisów prawa podatkowego.

Pismo to zostało wysłane na adres do korespondencji wskazany we wniosku ORD - IN. Jednakże Poczta Polska odesłała powyższą korespondencję do tut. Organu z adnotacją "adresat pod wskazanym adresem jest nieznany".

W związku z powyższym pismem z dnia 14 listopada 2008 r. Nr IPPB2/415-1136/08-3/JS ponownie zwrócono się do Wnioskodawczyni o uzupełnienie braków formalnych wniosku kierując korespondencję na adres zamieszkania wskazany we wniosku.

Przesyłka została odebrana w dniu 17 listopada 2008 r. Braki formalne zostały uzupełnione w terminie (data nadania 20 listopada 2008 r., data wpływu 21 listopada 2008 r.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w momencie sprzedaży akcji Wnioskodawczyni będzie musiała zapłacić podatek dochodowy od całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży, czy też dziedziczy ulgi i uprawnienia przysługujące mężowi.

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Ponieważ małżonków łączyła wspólnota majątkowa, połowa wartości akcji znajdujących się na rachunku męża jest Wnioskodawczyni, druga połowa jest dziedziczona. Zatem:

1.

W kwietniu 2009 r. Wnioskodawczyni rozliczy w imieniu zmarłego męża PIT-38, w którym opodatkuje sprzedaż dokonaną za życia męża oraz 50% wartości transferowanych akcji. Wnioskodawczyni uzna wartość transferu za sprzedaż. Kosztami uzyskania przychodu będą kwoty zapłacone przez męża przy zakupie. Oczywiście w stosunku do akcji nabytych przed 2004 r. Wnioskodawczyni przysługiwać będzie zwolnienie podatkowe.

2.

W przypadku sprzedaży przez Wnioskodawczynię jej części akcji przetransferowanych z rachunku męża na jej rachunek (wspólnota majątkowa) kosztem uzyskania przychodu będą kwoty zapłacone przy zakupie (przez męża).

3.

W przypadku sprzedaży przez Wnioskodawczynię akcji odziedziczonych kosztem uzyskania przychodu będzie kwota wyceny akcji dokonana przez biuro maklerskie na dzień uprawomocnienia się postanowienia Sądu, zgłoszona do urzędu skarbowego i stanowiąca podstawę naliczenia podatku od spadków i darowizn.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Natomiast zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Pojęcie papierów wartościowych zostało zdefiniowane w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Stosownie do tego przepisu przez papiery wartościowe rozumie się:

* akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,

* inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a), lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego (prawa pochodne).

W świetle art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), spadek to prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które przechodzą na jedną lub kilka osób z chwilą jego śmierci. Ponadto zgodnie z art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia.

Tym samym stwierdzenie nabycia spadku stanowi konsekwencję wcześniejszego nabycia spadku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni w 2008 r. odziedziczyła po mężu akcje nabyte zarówno przed 2004 r., jak i po 2004 r., które to znajdowały się na jego rachunku inwestycyjnym, zaś małżonków łączył ustrój wspólności małżeńskiej.

Biorąc powyższe pod uwagę wskazać należy, iż zgodnie z przepisem art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Na podstawie art. 30b ust. 5 ww. ustawy dochodów ze zbycia akcji nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (na zasadach ogólnych według skali podatkowej) oraz w art. 30c (tzw. podatek liniowy z działalności gospodarczej).

W myśl art. 30b ust. 2 pkt 1 tejże ustawy, dochodem z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych (w tym akcji) - co ma miejsce w rozpatrywanej sprawie - jest różnica pomiędzy przychodami z tego zbycia a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 - osiągnięta w roku podatkowym.

Ustawodawca regulując zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych - w tym przypadku akcji, uzależnił je od sposobu nabycia:

* gdy zbywane akcje zostały nabyte za środki pieniężne - zastosowanie mają regulacje ww. art. 23 ust. 1 pkt 38, w myśl którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e;

* gdy zbywane akcje były objęte za wkład niepieniężny - zastosowanie mają regulacje art. 22 ust. 1f, zgodnie z którym w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

1.

nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

2.

wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia;

* w przypadku zbycia udziałów (akcji) objętych w wyniku podziału spółek kapitałowych, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 7 cytowanej ustawy - zastosowanie mają przepisy art. 22 ust. 1g.

Żaden z wyżej wskazanych sposobów nabycia akcji Pani nie dotyczy, co oznacza że skoro akcje nabyła Pani w drodze spadku - nie ma kosztów uzyskania. Spadek ze swej istoty ma charakter nieodpłatny. Podstawą, od której wylicza się podatek dochodowy, jest w związku z tym cała kwota uzyskana ze sprzedaży odziedziczonych akcji, pomniejszona o ewentualne koszty sprzedaży.

Wskazać ponadto należy, iż w myśl art. 21. ust. 1 pkt 105 wolny od podatku dochodowego jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny - w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Jednocześnie od 1 stycznia 2007 r. na mocy art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.), przy spełnieniu określonych warunków, spadki i darowizny między członkami najbliższej rodziny są zwolnione od podatku od spadków i darowizn, bez względu na ich wartość. W tych okolicznościach zwolnienie od podatku dochodowego z ww. art. 21 ust. 1 pkt 105 traci w dużej mierze praktyczne znaczenie. Odnosi się to również do Pani sytuacji, jako że - zgodnie z tym, co podaje Pani we wniosku - skorzysta Pani ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn w związku z dziedziczeniem po mężu przedmiotowych akcji, a zatem nie istnieje kwota, która podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W konsekwencji oznacza to, iż praktycznie cała kwota ze zbycia akcji otrzymanych przez Panią w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto w przedmiotowej sprawie bez znaczenia pozostaje fakt, iż część akcji zgromadzonych na rachunku inwestycyjnym Pani męża, zostało nabytych przed 2004 r., bowiem abstrahując od zagadnienia, czy ich odpłatne zbycie zwolnione jest z opodatkowania na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) w zw. z art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., stwierdzić należy, iż za datę nabycia przez Panią przedmiotowych akcji należy przyjąć 2008 r. i nie dziedziczy Pani ulg i uprawnień przysługujących mężowi.

Reasumując: cała kwota uzyskana przez Wnioskodawczynię z tytułu sprzedaży akcji nabytych drodze spadku stanowi źródło przychodu w rozumieniu przepisów art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ze sprzedaży tych akcji, ustalony na podstawie informacji PIT-8C, podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30b ww. ustawy

Interpretacja dotyczy przedstawionego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl