IPPB2/415-1116/08-2/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 października 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-1116/08-2/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2008 r. (data wpływu 28 lipca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia działek gruntowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia działek gruntowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wraz z żoną oraz jego brat także z żoną, na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej, posiadają majątek osobisty w postaci dwóch działek gruntowych (niezabudowanych i przyległych do siebie) na zasadzie współwłasności w 50%.

Działki zostały nabyte kilkanaście lat temu - w 1995 r., z myślą wybudowania wspólnego domu mieszkalnego. Potrzeby mieszkaniowe zabezpieczyli jednak w inny sposób i obecnie postanowili sprzedać obie działki jednym aktem notarialnym dla jednego nabywcy.

Od momentu zakupu do chwili obecnej, posiadają prawo własności tych nieruchomości i w tym czasie nigdy te działki w całości, bądź ich części, nie stanowiły składnika majątkowego jakiegokolwiek podmiotu gospodarczego, np. spółki.

W odpowiedzi na wezwanie Nr IPPP1/443-1426/08-2/SM Wnioskodawca uzupełnił informacje na temat zdarzenia przyszłego w następujący sposób:

Wnioskodawca oświadczył, że przedmiotowe działki gruntowe kupił wraz z żoną jako osoby fizyczne, na zasadzie małżeńskiej wspólnoty majątkowej na mocy aktów notarialnych: działkę pierwszą w dniu 21 grudnia 1994 r. oraz działkę drugą w dniu 25 grudnia 1998 r. Zasadniczo, Wnioskodawca wraz z żoną kupił udziały 50%, gdyż zakupy te były uczynione wspólnie z bratem Wnioskodawcy i jego żoną, którzy na identycznych zasadach co Wnioskodawca, kupili pozostałe 50% z każdej działki.

Każda z tych działek posiada wyodrębnioną część (oczywiście na mapie geodezyjnej) siedliskową ze swojej powierzchni (te części naturalnie były wyłączone spod produkcji rolniczej, gdyż stały tam domy poprzednich właścicieli). Jak Wnioskodawca podał wcześniej w formularzu ORD-lN, działki te zostały nabyte przez rodziny w ściśle określonym celu, tj. na częściach siedliskowych wybudowanie wspólnego domu mieszkalnego (bliźniaka). Wnioskodawca oświadczył, iż na działkach tych nigdy nie prowadził działalności rolniczej, a w związku z tym nie dokonywano żadnej produkcji i sprzedaży produktów rolnych. Ponadto na działkach tych nie prowadził nigdy żadnej innej, działalności gospodarczej a także działki te nie były w całości, ani w części składnikiem majątkowym żadnego podmiotu gospodarczego.

Jedna z działek, wcześniej kupiona, była wynajmowana w części wynoszącej 1.000m2 z ogólnej jej powierzchni wynoszącej 3000m2, czyli wynajem dotyczył 1/3 powierzchni pierwszej działki. Wynajem trwał od 1 stycznia 1998 r. do 31 lipca 2001 r. tj. 43 miesiące. Wynajem regulowała umowa najmu, a należny podatek był w całości odprowadzony do US. Przez cały czas od momentu zakupu do chwili obecnej, działki te za wyjątkiem ww. 1000-metrowej części leżą odłogiem.

Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca i jego rodzina zabezpieczyli potrzeby mieszkaniowe w inny sposób, to przedmiotowe działki stały się dla nich zbędne i postanowili je sprzedać.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy, jako sprzedający, będą zobowiązani do zapłaty jakiegokolwiek podatku, np.:

* Dochodowego od osób fizycznych.

* Od towarów i usług.

* Od czynności cywilnoprawnych.

Odpowiedź w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie rozpatrzony w odrębnych interpretacjach indywidualnych.

Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż nieruchomości w opisanym przypadku nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ jest spełniony warunek bycia właścicielem min. 5 lat oraz fakt, iż ww. nieruchomości nie stanowiły składnika majątkowego podmiotu gospodarczego. Stanowisko zgodne z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że źródłem przychodu podatnika jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

* zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Podstawową formą nabycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości jest zawarcie umowy kupna-sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy, w której dotychczasowy właściciel zobowiązuje się do przeniesienia prawa własności do nieruchomości na jej nabywcę. Przy czym umowa zobowiązująca do przeniesienia prawa własności nieruchomości powinna być dla jej ważności zawarta w formie aktu notarialnego, zgodnie z art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego w 1994 i w 1998 r. roku Wnioskodawca wraz z żoną oraz bratem także z żoną stał się współwłaścicielem udziału w dwóch działkach gruntowych.

Zatem pięcioletni okres, określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z końcem 1999 r. dla działki nabytej w 1994 r. oraz w 2003 r. dla działki nabytej w 1998 r.

W świetle powyższego dokonanie w 2008 r. odpłatnego zbycia opisanej nieruchomości nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ od końca roku kalendarzowego, w którym nabył Pan wraz z żoną prawo własności tej nieruchomości minął okres pięciu lat, o którym mówi ten przepis.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W związku z powyższym w celu uzyskania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego przez żonę oraz brata z żoną, w imieniu których zadał Pan również pytanie, winni oni złożyć odrębny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

Należy także wskazać, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Pana, jako występującego z wnioskiem. Nie chroni natomiast Pana żony oraz brata i jego żony.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja nr 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl