IPPB2/415-103/12-4/MS1

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-103/12-4/MS1

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2012 r. (data wpływu) uzupełnionym pismem z dnia 7 marca 2012 r. (data wpływu 9 marca 2012 r.) na wezwanie z dnia 23 lutego 2012 r. Nr IPPB2/415-103/12-2/MS1, IPPB2/436-30/12-2/AF (data nadania 23 lutego 2012 r., data doręczenia 5 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dn. 20 grudnia 1994 r. Wnioskodawca nabył spadek po zmarłej we wrześniu 1994 r. Władysławie K. (sygnatura akt x/94). Od powyższego spadku uiszczona została opłata skarbowa. Równolegle toczyły się postępowania o odzyskanie praw spadkowych po zmarłej Władysławie K. od Skarbu Państwa zabranych spadkodawcom "D.". Powyższe części spadku zostały odzyskane od Skarbu Państwa na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego o stwierdzenie nabycia spadku z dn. 9 lipca 1971 r. sygn. akt. x/71, postanowienie Sądu Rejonowego o stwierdzenie nabycia spadku z dn. 23 lipca 1987 r. sygn. akt I x/87 oraz postanowienia Sadu Rejonowego o stwierdzenie nabycia spadku z dnia 20 grudnia 1994 r. sygn. akt. x/94. Po odzyskaniu od Skarbu państwa formie rzeczowej działek nr 56, 57 i 58. Wnioskodawca postanowił sprzedać swoje udziały jednemu z głównych spadkobierców (umowa notarialna nr Repertorium z dn. 30 czerwca 2011 r.).

Przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów formalnych wobec czego pismem z dnia 23 lutego 2012 r. wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków poprzez:

* złożenie oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz, że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej,

Uzupełnienia powyższego można dokonać:

* poprzez złożenie wniosku w tym samym zakresie podpisanego przez Wnioskodawcę w poz. 73 części J wniosku ORD-IN, zaznaczając w części A.2. pkt 8 kwadrat Nr 2 "uzupełnienie wniosku";

* osobiście zgłaszając się pod adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, pokój Nr 326.

* wskazanie, czy interpretacja przepisów prawa podatkowego ma dotyczyć przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, czy też przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca w części E.2 złożonego wniosku ORD-IN wskazał poz. 58 - podatek od spadków i darowizn. Natomiast ze sprecyzowanego w poz. 69 wniosku pytania wynika, iż interpretacja może dotyczyć przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli interpretacja ma być wydana w zakresie podatku od spadków i darowizn, wówczas należy:

* doprecyzować przedstawiony stan faktyczny poprzez wskazanie czy wszystkie udziały, które następnie zostały zbyte dn. 30 czerwca 2011 r., Wnioskodawca nabył w spadku po Władysławie K.... (jeżeli nie wówczas należy wskazać datę/daty nabycia udziałów),

* sprecyzować pytanie w zakresie podatku od spadków i darowizn, które winno być przyporządkowane do przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego w odniesieniu do przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.

* przedstawić własne stanowisko w sprawie, adekwatne do przedstawionego stanu faktycznego i zadanego pytania

Jeżeli zakres interpretacji ma dotyczyć także podatku dochodowego od osób fizycznych, wówczas należy:

* doprecyzować przedstawiony stan faktyczny poprzez wskazanie czy wszystkie udziały, które następnie zostały zbyte dn. 30 czerwca 2011 r., Wnioskodawca nabył w spadku po Władysławie K... (jeżeli nie wówczas należy wskazać datę/daty nabycia udziałów),

* przedstawić własne stanowisko w sprawie, adekwatne do przedstawionego stanu faktycznego i zadanego pytania.

* dokonać dodatkowej opłaty od wniosku w kwocie 40 zł na rachunek bankowy Izby Skarbowej w Warszawie Nr 31 1010 1010 0166 4922 3100 0000 i doręczyć dowód uiszczenia opłaty do tut. organu;

Wnioskodawca odpowiedział pismem z dnia 7 marca 2012 r. (data nadania 7 marca 2012 r., data wpływu 9 marca 2012 r. uzupełniając wniosek o następujące informacje:

1.

Wnioskodawca jest emerytem od 2 lat, nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej ani nie pracuje dodatkowo. Rozliczeń dokonuje w imieniu Wnioskodawcy ZUS.

2.

Żadne z elementów stanu faktycznego nie są objęte przedmiotem postępowania podatkowego, kontroli Podatkowej itp.

3.

Interpretacja przepisów prawa podatkowego ma dotyczyć przepisów zarówno ustawy o podatku od spadków i darowizn, jak również ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Konkretnie: Wnioskodawca zastanawia się, czy ma obowiązek opłacenia któregoś z tych podatków, a jeżeli tak, to którego i w jakiej wysokości, czy może też opłata tych podatków w świetle przepisów w ogóle Wnioskodawcy nie dotyczy.

4.

Wszystkie udziały, które zostały zbyte przez Wnioskodawcę w dniu 30.06.20111 r., Wnioskodawca nabył w spadku tylko po Władysławie K. (siostrze zmarłego ojca Wnioskodawcy).

W ww. piśmie Wnioskodawca sformułował także dodatkowe pytanie oraz przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Niniejsza interpretacja stanowi rozstrzygnięcie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie podatku od spadków i darowizn zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

W związku z powyższym Wnioskodawca kieruje zapytanie co do ewentualnej formy opodatkowania lub jego braku od przeprowadzonej transakcji.

Czy powyżej wspomnianą transakcję należy zgłosić w urzędzie skarbowym oraz deklaracji rocznej PIT-37 i jeśli tak, to w którym punkcie lub na jakimś innym druku.

Zdaniem Wnioskodawcy, według wiedzy Wnioskodawcy opartej na informacji uzyskanej w Urzędzie Skarbowym taka transakcja nie podlega żadnym czynnościom podatkowym, jednak Wnioskodawca chciałby uzyskać jednoznaczną pisemną odpowiedź w tej kwestii.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z cytowanego powyżej przepisu wynika, że przy ocenie, czy w przypadku zbycia nieruchomości, w tym udziału w nieruchomości, decydujące jest ustalenie, czy od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, do daty sprzedaży upłynęło 5 lat.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Jednak z uwagi na treść art. 7 ust. 1 powołanej wyżej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. do odpłatnego zbycia tych nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 28 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu, o którym wyżej mowa, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

W świetle przytoczonego stanu prawnego, rozstrzygającym faktem odnośnie ewentualnego opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości będzie miał moment jej nabycia.

Spadek jest instytucją regulowaną przepisami zawartymi w księdze czwartej ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Artykuł 924 tej ustawy stanowi, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Natomiast zgodnie z art. 925 Kodeksu cywilnego, spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Mając na uwadze ww. regulacje prawne stwierdzić należy, iż skoro spadek, stanowiący ogół majątkowych praw i obowiązków zmarłego (art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego) otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i według tej daty spadkobierca nabywa spadek, za dzień nabycia rzeczy lub praw w drodze spadku należy rozumieć dzień jego otwarcia.

Należy podkreślić, iż przepis cytowanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że nie płaci się podatku dochodowego, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości upłynęło 5 lat. W związku z tym, jeśli od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości upłynęło 5 lat, sprzedaż tej nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest jednym ze spadkobierców Władysławy K. zmarłej we wrześniu 1994 r. Postanowieniem z dn. 20 grudnia 1994 r. sygn. akt x/94 wraz z dwoma pozostałymi spadkobiercami Wnioskodawca nabył prawa do spadku. Następnie swój udział w działkach nr 56, 57 i 58. Wnioskodawca postanowił sprzedać jednemu z głównych spadkobierców. Zatem pięcioletni termin o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od końca 1994 r. Zatem termin, o którym mowa powyżej upłynął z końcem 1999 r.

Reasumując, w związku z powyższym w wyniku sprzedaży przez Wnioskodawcę przedmiotowego udziału w działkach obowiązek podatkowy nie powstanie. Sprzedaż ta nie będzie stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl