IPPB2/415-1007/12-4/LS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-1007/12-4/LS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2012 r. (data wpływu 22 listopada 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 lutego 2013 r. (data nadania 11 lutego 2013 r., data wpływu 14 lutego 2013 r.) na wezwanie Nr IPPB2/415-1007/12-2/LS z dnia 28 stycznia 2013 r. (data nadania 29 stycznia 2013 r., data doręczenia 8 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2007 r. zmarli rodzice Wnioskodawcy: matka w miesiącu lipcu, ojciec w miesiącu sierpniu. Do ich majątku wspólnego należała m.in. niezabudowana działka leśna <"Działka">. Rodzice Wnioskodawcy nie pozostawili testamentu ani też w żaden inny sposób nie rozporządzili swoim majątkiem za życia. Po śmierci matki Wnioskodawcy nie był dokonywany dział spadku.

W marcu 2008 r. sąd rejonowy wydał postanowienie o: a) nabyciu spadku przez Wnioskodawcę, brata Wnioskodawcy i nieżyjącego już ojca po 1/3 po zmarłej matce oraz b) nabyciu spadku po zmarłym ojcu po #189; przez Wnioskodawcę i brata. Sąd jednocześnie wydał postanowienie w marcu 2008 r. o podziale majątku i dziale spadku pomiędzy Wnioskodawcę i brata po zmarłych rodzicach. W wyniku wspólnego, zgodnego wniosku do sądu, Wnioskodawcy i jego brata, Działka przypadła Wnioskodawcy w całości. Działowi spadku i zniesieniu współwłasności nie towarzyszyły ani spłaty, ani dopłaty.

Wnioskodawca ma zamiar sprzedać tę działkę jako majątek osobisty (nie w ramach działalności gospodarczej).

Przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów formalnych wobec czego pismem z dnia 28 stycznia 2013 r. Nr IPPB2/415-1007/12-2/LS wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, poprzez doprecyzowanie zdarzenia przyszłego, które ma być przedmiotem rozpatrywania wniosku o następujące informacje:

* Proszę wskazać, czy w wyniku dokonanego działu spadku i zniesienia współwłasności w 2008 r., zwiększeniu uległ pierwotny udział spadkowy, który Wnioskodawca nabył w masie spadkowej otrzymanej po zmarłych w 2007 r. rodzicach.

Wnioskodawca odpowiedział w wyznaczonym terminie (data nadania uzupełnienia 11 lutego 2013 r.), uzupełniając przedmiotowy wniosek o następujące informacje:

W wyniku dokonanego działu spadku i zniesienia współwłasności w 2008 r., zwiększeniu nie uległ pierwotny udział spadkowy Wnioskodawcy, który nabył w masie spadkowej otrzymanej po zmarłych w 2007 r. rodzicach.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy sprzedaż Działki w związku z opisanym stanem faktycznym po dniu 1 stycznia 2013 r. będzie podlegała podatkowi dochodowemu od osób fizycznych na podstawie art. 30e ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a tej ustawy.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 i 925 kodeksu cywilnego), a prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów ks. IV k.c. (art. 992 § 1 k.c.). Przywołane przepisy k.c. w przypadku Wnioskodawcy wskazują, że nabył spadek w postaci Działki w 2007 r. (tekst jedn.: z chwilą śmierci rodziców). Do określenia daty nabycia nie ma zastosowania fakt wydania w marcu 2008 r. postanowienia sądu rejonowego o nabyciu spadku oraz postanowienia o podziale majątku i dziale spadku, o których Wnioskodawca wspomniał w stanie faktycznym.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości nienastępujące w wykonywaniu działalności gospodarczej przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie. Przepis art. 30e ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Mając na względzie powyższe przepisy ustawy podatkowej oraz przytoczone powyżej przepisy k.c.: w przypadku sprzedaży przeze mnie Działki po dniu 1 stycznia 2013 r., tj. po upływie pełnych 5 lat kalendarzowych od nabycia Działki - skoro nabycie przeze mnie spadku w postaci Działki nastąpiło w 2007 r., to Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego w wysokości 19% od dochodu ze zbywanej Działki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Podkreślić należy, iż przepis cytowanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że nie płaci się podatku dochodowego, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości upłynęło 5 lat. W związku z tym, jeśli od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości upłynęło 5 lat, sprzedaż nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu.

Z powyższego wynika, iż w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii ewentualnego opodatkowania podatkiem dochodowym ma moment i podstawa jej nabycia przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

W myśl art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy (spadkodawców) ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego). Istotny zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

Zatem w dacie śmierci rodziców tj. 2007 r. Wnioskodawca nabył udziały m.in. w niezabudowanej działce leśnej położonej w gminie Zgierz. W marcu 2008 r. sąd rejonowy wydał postanowienie o: a) nabyciu spadku przez Wnioskodawcę, brata Wnioskodawcy i nieżyjącego już ojca po 1/3 po zmarłej matce oraz b) nabyciu spadku po zmarłym ojcu po #189; przez Wnioskodawcę i brata. Sąd jednocześnie wydał postanowienie w marcu 2008 r. o podziale majątku i dziale spadku pomiędzy Wnioskodawcę i brata po zmarłych rodzicach. W wyniku wspólnego, zgodnego wniosku do sądu, Wnioskodawcy i jego brata, Działka przypadła Wnioskodawcy w całości. Działowi spadku i zniesieniu współwłasności nie towarzyszyły ani spłaty, ani dopłaty. W wyniku dokonanego działu spadku i zniesienia współwłasności w 2008 r., zwiększeniu nie uległ pierwotny udział spadkowy Wnioskodawcy, który nabył w masie spadkowej otrzymanej po zmarłych w 2007 r. rodzicach. Wnioskodawca ma zamiar sprzedać tę działkę jako majątek osobisty (nie w ramach działalności gospodarczej).

Stosownie do treści art. 1035 Kodeks cywilny, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku. Jednak zgodnie z art. 1036 Kodeksu cywilnego istnieje możliwość rozporządzenia przez spadkobierców prawem lub rzeczą należącą do spadku, mimo istnienia współwłasności, jeśli następuje to za zgodną wolą wszystkich spadkobierców.

Natomiast w myśl art. 210 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Przez zniesienie współwłasności rozumie się likwidację łączącego współwłaścicieli stosunku prawnego, która następuje w drodze umowy lub orzeczenia sądu. Na podstawie art. 211 i art. 212 Kodeksu cywilnego zniesienie współwłasności może nastąpić przez podział rzeczy wspólnej, a gdy rzeczy nie da się podzielić, przez przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych bądź przez podział cywilny, polegający na sprzedaży rzeczy wspólnej i podziale uzyskanej ceny stosownie do wielkości udziałów współwłaścicieli.

Zatem jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest fizyczny podział rzeczy wspólnej między współwłaścicielami. Następuje to w drodze przyznania każdemu ze współwłaścicieli wyodrębnionej (podzielonej) rzeczy wspólnej. Wielkość tej części powinna odpowiadać wielkości udziału we współwłasności. W wyniku podziału fizycznego powstają nowe rzeczy. Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w udziale jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. W przypadku, gdy udział danej osoby ulega powiększeniu musi być traktowany w kategorii nabycia, ponieważ w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością), jak i stan jej majątku osobistego.

W przedmiotowej sprawie w wyniku dokonanego działu spadku i zniesienia współwłasności w 2008 r., zwiększeniu nie uległ pierwotny udział spadkowy Wnioskodawcy, który nabył w masie spadkowej otrzymanej po zmarłych w 2007 r. rodzicach. Działowi spadku i zniesieniu współwłasności nie towarzyszyły ani spłaty, ani dopłaty. Dokonując zatem oceny skutków prawnych przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż w odniesieniu do sytuacji Wnioskodawcy nie można traktować zniesienia współwłasności w kategoriach nabycia. Stąd też pięcioletni okres, o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziałów w działce, tj. od 2007 r.

W konsekwencji, sprzedaż działki przez Wnioskodawcę po dniu 1 stycznia 2013 r. nie stanowiła źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różnić się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl