IPPB1/4511-284/16-2/MT - Ustalenie przychodów i kosztów z tytułu uczestnictwa w spółce osobowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 maja 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/4511-284/16-2/MT Ustalenie przychodów i kosztów z tytułu uczestnictwa w spółce osobowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2016 r. (data wpływu 7 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przychodów i kosztów z tytułu uczestnictwa w spółce osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przychodów i kosztów z tytułu uczestnictwa w spółce osobowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (zwany dalej: "Wnioskodawca") jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki pod firmą A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji spółka komandytowa z siedzibą w W. (zwana dalej "A."). A. jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki pod firmą P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w W. (zwana dalej: "Spółka"). Spółka ma również innych wspólników będących komandytariuszami, a jej komplementariuszem jest N. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wspólnicy Spółki, w tym A. oraz Wnioskodawca, podpisali umowę przedwstępną sprzedaży przysługujących im ogółów praw i obowiązków w Spółce na rzecz podmiotu zwanego dalej "Nabywcą", który nabędzie ogóły praw i obowiązków w Spółce od komandytariuszy. Ponadto, inny podmiot nabędzie ogół praw i obowiązków w Spółce od komplementariusza Spółki. Sprzedaż jest planowana na dzień X roku 2016. Na dzień poprzedzający dzień sprzedaży w Spółce zostanie sporządzony bilans zamknięcia.

Wnioskodawca stanie się wspólnikiem Spółki w wyniku otrzymania ogółu praw i obowiązków w Spółce, przysługujących A., w wyniku likwidacji A. Wnioskodawca wejdzie we wszystkie prawa i obowiązki A., wynikające z zawartej przedwstępnej umowy sprzedaży ogółów praw i obowiązków w P. Udział A. w zyskach i stratach P. to 49,95%. Zakończenie likwidacji A. i stanie się wspólnikiem P. przez Wnioskodawcę w wyniku wykreślenia A. z KRS-u jest planowane na dzień Y. Udział Wnioskodawcy w zyskach i stratach A. to 99,9%

Wnioskodawca prowadzi, a także będzie prowadził w przyszłości jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą. Wnioskodawca dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 9a ust. 2 Ustawy PIT. Wnioskodawca był bezpośrednio wspólnikiem komandytariuszem P., ale przestał nim być z dniem 22 lutego 2016 r. Dlatego niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie kwestii podatkowych związanych z jego udziałem w zyskach i stratach P. poprzez jego uczestnictwo w A., która to z kolei jest wspólnikiem w P.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca może zaliczyć do swoich przychodów i kosztów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej za rok 2016 przypadającą na niego część przychodów i kosztów P. w okresie od 1 stycznia 2016 r. do dnia likwidacji (dzień Y) A. w wys. 99,9% przypadającej na A. części przychodów i kosztów P. (czyli 99,9% z 49,95%) oraz całość przypadających na niego kosztów w P. (czyli 49,95% przypadających na niego przychodów i zysków) od dnia Y do dnia X-1, czyli do dnia poprzedzającego sprzedaż ogółu praw i obowiązków w P....

Zdaniem Wnioskodawcy

Wnioskodawca uważa, że musi zaliczyć do swoich przychodów i kosztów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej za rok 2016 przypadającą na niego część przychodów i kosztów P. w okresie od 1 stycznia 2016 r. do dnia likwidacji (dzień Y) A. w wys. 99,9% przypadającej na A. części przychodów i kosztów P. (czyli 99,9% z 49,95%) oraz całość przypadających na niego kosztów w P. (czyli 49,95% przypadających na niego przychodów i zysków) od dnia Y do dnia X-1, czyli do dnia poprzedzającego sprzedaż ogółów praw obowiązków w P.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm.) spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Stosownie do przepisu art. 4 § 1 pkt 1 ustawy - Kodeks spółek handlowych określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 tej ustawy działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

a.

wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b.

polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Przepis art. 5a pkt 26 ww. ustawy stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną - w myśl art. 5b ust. 2 ww. ustawy - przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W myśl ust. 2, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1.

rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2.

ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki pod firmą A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji spółka komandytowa. A. jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki pod firmą P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w W. (zwana dalej: "Spółka"). Spółka ma również innych wspólników będących komandytariuszami, a jej komplementariuszem jest N. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy Spółki, w tym A. oraz Wnioskodawca, podpisali umowę przedwstępną sprzedaży przysługujących im ogółów praw i obowiązków w Spółce na rzecz podmiotu zwanego dalej "Nabywcą". Sprzedaż jest planowana na dzień X roku 2016. Wnioskodawca stanie się wspólnikiem Spółki w wyniku otrzymania ogółu praw i obowiązków w Spółce, przysługujących A., w wyniku likwidacji A. Wnioskodawca wejdzie we wszystkie prawa i obowiązki A., wynikające z zawartej przedwstępnej umowy sprzedaży ogółów praw i obowiązków w P. Udział A. w zyskach i stratach P. to 49,95%. Zakończenie likwidacji A. i stanie się wspólnikiem P. przez Wnioskodawcę w wyniku wykreślenia A. z KRS-u jest planowane na dzień Y. Udział Wnioskodawcy w zyskach i stratach A. to 99,9%

Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca powinien zaliczyć do swoich przychodów i kosztów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej za rok 2016 przypadającą na niego część przychodów i kosztów P. w okresie od 1 stycznia 2016 r. do dnia likwidacji (dzień Y) A. w wys. 99,9% przypadającej na A. części przychodów i kosztów P. (czyli 99,9% z 49,95%) oraz całość przypadających na niego kosztów w P. (czyli 49,95% przypadających na niego przychodów i zysków) od dnia Y do dnia X-1, czyli do dnia poprzedzającego sprzedaż ogółów praw obowiązków w P.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl