IPPB1/415-993/09-2/EC - Prawo do odliczenia podatku z tytułu budowy mieszkania na wynajem.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-993/09-2/EC Prawo do odliczenia podatku z tytułu budowy mieszkania na wynajem.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2009 r. (data wpływu 23 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi podatkowej z tytułu budowy lokali mieszkalnych pod wynajem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi podatkowej z tytułu budowy lokali mieszkalnych pod wynajem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W latach 1999-2002 Wnioskodawca poniósł wraz z żoną wydatki związane z budową wielorodzinnego budynku mieszkalnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem. Poniesione na ten cel wydatki Wnioskodawca wspólnie z małżonką odliczyli w ramach obowiązujących limitów od dochodów w zeznaniach rocznych PIT -33 za lata 1999-2002. W latach, za które Wnioskodawca wspólnie z małżonką dokonali odliczeń istniała miedzy nimi ustawowa wspólność majątkowa. W dniu 24 lipca 2003 r. wspólność ta została zniesiona aktem notarialnym. W wyniku zmiany majątkowego ustroju małżeńskiego część dotychczasowego wspólnego majątku Wnioskodawcy i współmałżonki nabytego w trakcie trwania związku małżeńskiego (zwłaszcza majątku ruchomego) została podzielona bez jakichkolwiek spłat i dopłat. Natomiast część majątku, na którą składał się udział w przedmiotowej nieruchomości przeznaczonej na wynajem nie została fizycznie podzielona. W związku z powyższym udział Wnioskodawcy i małżonki w przedmiotowej nieruchomości przekształcił się z mocy prawa we wspólność w częściach ułamkowych. Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, iż w dniu 16 marca 2006 r. Sąd Okręgowy wydał prawomocny wyrok w/s orzeczenia rozwodu pomiędzy Wnioskodawcą a jego współmałżonką.

W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza dokonać faktycznego rozdzielenia przedmiotowej nieruchomości w ten sposób, że udziały w ww. nieruchomości w całości nabędzie była małżonka Wnioskodawcy. Nabycie to będzie miało charakter nieodpłatny, tj. bez żadnych spłat i dopłat na rzecz Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle wyżej przedstawionego stanu faktycznego konsekwencją dokonania przez byłych małżonków podziału wspólnego majątku dorobkowego w ten sposób, że jeden z nich nabędzie na wyłączną własność lokal mieszkalny, przeznaczony na wynajem, zakupiony z zastosowaniem odliczenia przewidzianego w art. 26 ust. 1 pkt 8 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2000 r., będzie utrata prawa do odliczeń z tytułu budowy mieszkania na wynajem.

Zdaniem Wnioskodawcy, żadna z przesłanek wymienionych w art. 26 ust. 10 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazuje na zniesienie współwłasności przez zniesienie wspólności majątkowej i podziału majątku dorobkowego jako przyczynę utraty prawa do ulgi. Utworzenie odrębnej własności lokalu zdaniem Wnioskodawcy nie mieści się w pojęciu zbycia lokalu, budynku lub udziału we współwłasności. Wnioskodawca zwraca uwagę, że w analogicznych stanach faktycznych organy podatkowe wielokrotnie wydawały postanowienie potwierdzające prawidłowość stanowiska podatnika np.: sygn. 1439/DF/410/199/2005 art. 14a z dnia 20 czerwca 2000 r., sygn. 1437/ZI/423/276/MJ/05 z dnia 20 lipca 2005 r., sygn. AD-III/415-46/06 z dnia 28 września 2006 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2000 r., podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28 - 30, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4 - 7 lub art. 25, po odliczeniu kwot: wydatków poniesionych w roku podatkowym na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku.

Za lokale przeznaczone na wynajem nie uważa się lokali mieszkalnych wynajętych osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Wymieniona powyżej ulga została zlikwidowana z dniem 31 grudnia 2001 r., natomiast przysługiwała ona jeszcze do końca 2003 r., w przypadku inwestycji rozpoczętej przed 1 stycznia 2002 r. - zgodnie z art. 7 ust. 13 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw z dnia 9 listopada 2000 r. (Dz. U. Nr 104, poz. 1104 z późn. zm.).

Przesłanki utraty nabytego już prawa do przedmiotowej ulgi regulował przepis art. 26 ust. 10 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2000 r., który stanowił, że jeżeli przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń na podstawie ust. 1 pkt 8:

1.

nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub

2.

wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy Podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub

3.

dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela

*

podatnik jest obowiązany wykazać w zeznaniu i doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniały te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty w części przypadającej na ten budynek lub lokal. Kwoty doliczone do dochodu zwiększa się o 10 % za każdy rok kalendarzowy brakujący do upływu okresu, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca wraz z żoną są współwłaścicielami wielorodzinnego budynku mieszkalnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem. W związku ze zniesieniem wspólności majątkowej wyłączną własność tych lokali uzyska małżonka Wnioskodawcy, bez żadnych spłat i dopłat.

Mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie przyszłe i przytoczone przepisy prawne stwierdzić należy, że zniesienie wspólności małżeńskiej i podział majątku wspólnego nie powoduje utraty prawa do ulgi, a także nie wiąże się ze zwrotem wykorzystanej ulgi podatkowej. Nie stanowi ono bowiem zbycia budynku, lokalu mieszkalnego bądź udziału we współwłasności.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organu podatkowego należy stwierdzić, że orzeczenie te zostały wydane w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Z uwagi na fakt, iż Strona opłaciła wniosek w zakresie zdarzenia przyszłego w wysokości 75 zł, nadpłata w wysokości 35 zł dokonana w dniu 15 grudnia 2009 r. będzie zwrócona, na wskazany rachunek bankowy zgodnie z art. 14f § 2a Ordynacji podatkowej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl