IPPB1/415-968/12-2/MT - Ustalenia źródła przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zbycia akcji w celu umorzenia oraz sprzedaży akcji, a także ustalenie kosztów uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 października 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-968/12-2/MT Ustalenia źródła przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zbycia akcji w celu umorzenia oraz sprzedaży akcji, a także ustalenie kosztów uzyskania przychodów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2012 r. (data wpływu 10 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* ustalenia źródła przychodu z tytułu zbycia/sprzedaży akcji - jest prawidłowe,

* ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia/sprzedaży akcji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia/sprzedaży akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni (dalej: "Wnioskodawczyni") jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą m.in. w zakresie doradztwa podatkowego, prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz doradztwa wspomagającego prowadzenie działalności gospodarczej. Dodatkowo, Wnioskodawczyni jest również akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: "Spółka") z akcji imiennych. Część akcji w Spółce posiada także inna osoba fizyczna, zaś komplementariuszem Spółki jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcami są Wnioskodawczyni i inna osoba fizyczna.

Wnioskodawczyni objęła akcje imienne w Spółce (dalej: "Akcje") w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci ogółu praw i obowiązków (dalej: "Udział Kapitałowy") Wnioskodawczyni w spółce komandytowej (dalej: "Spółka Komandytowa"), powstałej w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawczyni była komandytariuszem w Spółce Komandytowej na moment aportu jej Udziału Kapitałowego do Spółki.

Wartość nominalna Akcji objętych przez Wnioskodawczynię w zamian za powyższy wkład niepieniężny odpowiadała wartości rynkowej (godziwej) tego wkładu. Wnioskodawczyni nie wyklucza, iż w przyszłości może nastąpić:

* odpłatne zbycie na rzecz Spółki całości lub części Akcji Spółki w celu ich umorzenia (dalej: "Zbycie Akcji w celu Umorzenia") lub

* sprzedaż całości lub części Akcji lub inna forma ich odpłatnego zbycia na rzecz podmiotu trzeciego, tj. innego niż Spółka (dalej: Sprzedaż Akcji"). Wnioskodawczyni pragnie uzyskać potwierdzenie konsekwencji podatkowych Zbycia Akcji w celu Umorzenia i Sprzedaży Akcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy należne Wnioskodawczyni wynagrodzenie z tytułu zbycia akcji w celu umorzenia będzie stanowiło przychód podatkowy Wnioskodawczyni na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o p.d.o.f., tj. tzw. przychód z kapitałów pieniężnych.

2.

Czy należne Wnioskodawczyni wynagrodzenie z tytułu sprzedaży akcji będzie stanowiło przychód podatkowy Wnioskodawczyni na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o p.d.o.f., tj. tzw. przychód z kapitałów pieniężnych.

3.

Czy kosztem uzyskania przychodu w przypadku zbycia akcji w celu umorzenia będzie dla Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o p.d.o.f., wartość nominalna akcji będących przedmiotem zbycia z dnia objęcia tych akcji przez Wnioskodawczynię.

4.

Czy kosztem uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży akcji będzie dla Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o p.d.o.f., wartość nominalna akcji będących przedmiotem sprzedaży z dnia objęcia tych akcji przez Wnioskodawczynię.

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad: 1

Należne Wnioskodawczyni wynagrodzenie z tytułu Zbycia Akcji w celu Umorzenia będzie stanowiło przychód podatkowy Wnioskodawczyni na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o p.d.o.f., tj. tzw. przychód z kapitałów pieniężnych.

Ad: 2

Należne Wnioskodawczyni wynagrodzenie z tytułu Sprzedaży Akcji będzie stanowiło przychód podatkowy Wnioskodawczyni na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o p.d.o.f., tj. tzw. przychód z kapitałów pieniężnych.

Ad: 3

Kosztem uzyskania przychodu w przypadku Zbycia Akcji w celu Umorzenia będzie dla Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o p.d.o.f., wartość nominalna Akcji będących przedmiotem Zbycia z dnia objęcia tych Akcji przez Wnioskodawczynię.

Ad: 4

Kosztem uzyskania przychodu w przypadku Sprzedaży Akcji będzie dla Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o p.d.o.f., wartość nominalna Akcji będących przedmiotem Sprzedaży z dnia objęcia tych Akcji przez Wnioskodawczynię.

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Ad: 1

W opinii Wnioskodawczyni, należne Wnioskodawczyni wynagrodzenie z tytułu Zbycia Akcji w celu Umorzenia będzie stanowiło przychód podatkowy Wnioskodawczyni na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o p.d.o.f., tj. tzw. przychód z kapitałów pieniężnych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o p.d.o.f., opodatkowaniu p.d.o.f. podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Z kolei, na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy o POOF dochodem ze źródła przychodów jest zasadniczo nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Ponadto, na mocy art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.f., jednym ze źródeł przychodów są m.in. kapitały pieniężne.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a w związku z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.f. za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Na mocy art. 5a pkt 11 ustawy o p.d.o.f., ilekroć w ustawie o p.d.o.f. jest mowa o papierach wartościowych - oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538). Z kolei, zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. a ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, papierami wartościowymi są m.in. akcje. Należy zaznaczyć, że ustawa o obrocie instrumentami finansowymi nie rozróżnia akcji emitowanych przez spółki akcyjne oraz akcji emitowanych przez spółki komandytowo-akcyjne.

Ponadto, powołany wyżej art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o p.d.o.f. odwołuje się do pojęcia "papiery wartościowe" nie ograniczając go jedynie do akcji w spółkach mających osobowość prawną.

W konsekwencji, akcje w spółkach komandytowo-akcyjnych, w tym akcje posiadane przez Wnioskodawczynię, są papierami wartościowymi w rozumieniu przepisów o p.d.o.f.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawczyni zamierza zbyć akcje w celu ich umorzenia. Z tego względu, w pierwszej kolejności należy odwołać się do art. 126 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej: "k.s.h."), zgodnie z którym do spółki komandytowo-akcyjnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej w zakresie odnoszącym się do akcji.

Natomiast, zgodnie z art. 359 § 1 i 2 k.s.h. akcje mogą być umorzone w przypadku, gdy statut spółki tak stanowi. Akcje mogą być umorzone za zgodą akcjonariusza w drodze ich nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne). W konsekwencji, dobrowolne odpłatne umorzenie akcji spółki komandytowo-akcyjnej wymaga uprzedniego zbycia tych akcji na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej. W świetle powyższego, skoro dla skutecznego umorzenia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej, konieczne jest ich zbycie na rzecz tej spółki, wynagrodzenie z tytułu takiego odpłatnego zbycia akcji powinno zostać zakwalifikowane jako przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, określony w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o p.d.o.f.W konsekwencji, należne Wnioskodawczyni wynagrodzenie z tytułu zbycia akcji w celu umorzenia powinno stanowić przychód podatkowy Wnioskodawczyni na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PODF.

Dodatkowo, zdaniem Wnioskodawczyni, należy zwrócić uwagę na treść art. 30b ust. 1, ust. 2 pkt 1 i ust. 4 ustawy o p.d.o.f. Zgodnie z tymi przepisami, opodatkowaniu p.d.o.f. stawką 19% podlega dochód uzyskany z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, stanowiący różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów określonymi m.in. na podstawie art. 22 ust. 1f ustawy o p.d.o.f. Przy czym, powyższej zasady nie stosuje się w przypadku, gdy odpłatne zbycie papierów wartościowych następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (art. 30b ust. 4 ustawy o p.d.o.f.). W tym kontekście, Wnioskodawczyni zaznacza, że do zakresu jej działalności gospodarczej nie należy ciągły i zorganizowany obrót akcjami lub innymi papierami wartościowymi. Transakcja Zbycia Akcji w celu Umorzenia będzie wiązała się z wykonywaniem uprawnień właścicielskich w stosunku do akcji i będzie elementem restrukturyzacji majątku Wnioskodawczyni.

W konsekwencji, do opisanego zdarzenia przyszłego nie znajdzie zastosowania art. 30b ust. 4 ustawy o p.d.o.f. Oznacza to, że przychody Wnioskodawczyni z tytułu zbycia akcji w celu umorzenia będą klasyfikowane jako przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a w związku z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.f. Powyższe stanowisko Jest powszechnie akceptowane w praktyce podatkowej i znajduje swe potwierdzenie m.in. w następujących interpretacjach podatkowych dotyczących zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej w celu ich umorzenia:

* interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 30 kwietnia 2012 r., sygn. IPTPB2/415-56/12-4/Kr z 11 kwietnia 2012 r., sygn. IPTPB2/415-55/12-2/Kr, w których potwierdzono stanowisko podatnika, iż: " (...) w momencie dokonania odpłatnego zbycia akcji SKA w celu umorzenia dobrowolnego, u Wnioskodawcy powstanie przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych", oraz

* interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 marca 2012 r., sygn. IPPB1/415-97/12-2/EC i IPPB1/415-98/12-2/EC, zgodnie z którymi: " (...) w sytuacji dobrowolnego umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej następuje zbycie tychże akcji na rzecz spółki, konsekwencją czego jest zaliczenie uzyskanego wynagrodzenia do przychodu z kapitałów pieniężnych, określonego w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".

Stanowisko to zostało także zaakceptowane w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 15 kwietnia 2011 r. (sygn. I SA/Wr 464/11).

Ad: 2

Zdaniem Wnioskodawczyni, należne Wnioskodawczyni wynagrodzenie z tytułu sprzedaży akcji będzie stanowiło przychód podatkowy Wnioskodawczyni na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o p.d.o.f., tj. tzw. przychód z kapitałów pieniężnych. W szczególności, konkluzje dotyczące kwalifikacji podatkowej wynagrodzenia z tytułu zbycia akcji w celu umorzenia, przedstawione w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawczyni w zakresie pytania nr 1, pozostają aktualne także w przypadku sprzedaży akcji.

Jak bowiem wskazano powyżej, akcje stanowią papiery wartościowe dla celów ustawy o p.d.o.f., a ich sprzedaż nie będzie następowała w wykonaniu działalności gospodarczej Wnioskodawczyni. W konsekwencji, przychody z tytułu sprzedaży akcji na rzecz innych podmiotów (tekst jedn.: cena) będą podlegały opodatkowaniu jako przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) w związku z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.f. Powyższe stanowisko jest również powszechnie akceptowane w praktyce podatkowej i znajduje swe potwierdzenie m.in. w następujących interpretacjach podatkowych dotyczących sprzedaży akcji spółki komandytowo akcyjnej:

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 lutego 2012 r., sygn. IPTPB2/415-778/11-2/Kr oraz interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 sierpnia 2010 r., sygn. IPPB2/415-495/10-2/MK, zgodnie z którymi: " (...) pod pojęciem papierów wartościowych rozumie się również akcje. Należy przy tym zauważyć, że ustawa nie różnicuje akcji na te emitowane w spółkach akcyjnych i te emitowane w spółkach komandytowo-akcyjnych. Podobnie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych posługują się w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a pojęciem < nie ograniczając go tym samym jedynie do akcji w spółkach mających osobowość prawną"

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 stycznia 2012 r., sygn. PPB1/415-1075/11-2/EC, zgodnie z którą: "W katalogu instrumentów wymienionych w przepisie znajdują się m.in. akcje. Na tej podstawie uznać należy, iż akcje są papierami wartościowymi. Skutkiem takiej kwalifikacji jest uznanie przychodu ze zbycia akcji (w przypadku Wnioskodawca akcji SKA 1) za przychód z kapitałów pieniężnych"

Ad:3

Zdaniem Wnioskodawczyni, kosztem uzyskania przychodu w przypadku zbycia akcji w celu umorzenia będzie dla Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o p.d.o.f., wartość nominalna akcji będących przedmiotem zbycia z dnia objęcia tych akcji przez Wnioskodawczynię.

Jak wskazano powyżej, zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o p.d.o.f., dochodem uzyskanym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów określonymi m.in. na podstawie art. 22 ust. 1f ustawy o p.d.o.f.

Zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o p.d.o.f., w przypadku odpłatnego zbycia akcji w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, kosztem uzyskania przychodów na dzień zbycia tych akcji jest nominalna wartość tych akcji z dnia ich objęcia.

W świetle powyższego, przesłankami zastosowania art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o p.d.o.f. są: (i) odpłatne zbycie akcji w spółce, oraz (ii) wcześniejsze objęcie zbywanych akcji w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W zakresie pierwszej przesłanki, jak wskazano powyżej, niewątpliwie zbycie akcji w celu umorzenia będzie "odpłatnym zbyciem akcji w spółce" w rozumieniu art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o p.d.o.f. Wynika to z faktu, iż Wnioskodawczyni otrzyma od Spółki wynagrodzenie w zamian za przeniesienie na jej rzecz akcji w celu ich umorzenia.

W zakresie drugiej przesłanki, należy zaznaczyć, że akcje będące przedmiotem zbycia w celu umorzenia zostały objęte przez Wnioskodawczynię w zamian za wkład niepieniężny niestanowiący przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Zgodnie bowiem z art. 5a pkt 3 ustawy o p.d.o.f. w związku z art. Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespól składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej i obejmuje ono w szczególności: oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa), własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości, prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne, koncesje, licencje i zezwolenia, patenty i inne prawa własności przemysłowej, majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z kolei, zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy o p.d.o.f., zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespól składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z przywołanych definicji wynika więc, iż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część muszą stanowić zorganizowaną masę majątkową składającą się z wielu składników materialnych i niematerialnych, która jest przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej.

W świetle powyższego, niewątpliwie odrębne aktywo Wnioskodawczyni będące przedmiotem wkładu niepieniężnego, tj. udział kapitałowy w Spółce Komandytowej, nie stanowiło przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni ani jego zorganizowanej części. Aktywo to w żaden bowiem sposób nie stanowiło zorganizowanej masy majątkowej lub nie było organizacyjnie, finansowo, czy funkcjonalnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawczyni, jak również nie umożliwiało prowadzenia w oparciu o nie działalności gospodarczej.

Powyższa konkluzja jest tym bardziej prawidłowa, że przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawczyni jest m.in. doradztwo podatkowe, prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz doradztwo wspomagające prowadzenie działalności gospodarczej, a nie obrót udziałami kapitałowymi czy akcjami.

W świetle powyższego, przedmiotem aportu Wnioskodawczyni do Spółki z pewnością nie było jej przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W konsekwencji, zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o p.d.o.f., kosztem uzyskania przychodu Wnioskodawczyni w przypadku zbycia akcji w celu umorzenia będzie wartość nominalna tych akcji z dnia ich objęcia przez Wnioskodawczynię.

Powyższe stanowisko jest powszechnie akceptowane przez praktykę podatkową i znajduje swe potwierdzenie m.in. w następujących interpretacjach podatkowych dotyczących zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej w celu ich umorzenia:

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 30 kwietnia 2012 r., sygn. IPTPB2/415-56/12-4/Kr, w której potwierdzono stanowisko podatnika, iż: "W przypadku akcji SKA 1, które zostały nabyte w zamian za wkłady niepieniężne inne niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa, koszty uzyskania przychodu należy ustalić na podstawie przepisu art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy PIT, czyli w wysokości wartości nominalnej akcji SKA objętych w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego." Analogiczne stanowisko zajęto w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 11 kwietnia 2012 r., sygn. IPTPD2/415-55/12-2/Kr"

* interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 marca 2012 r., sygn. IPPB1/415-97/12-2/EC i IPPB1/415-98/12-2/EC, zgodnie z którymi: " (...) w przypadku, kiedy objęcie zbywanych akcji w spółce komandytowo - akcyjnej nastąpiło w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. koszty uzyskania przychodów z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej, Wnioskodawca ustali zgodnie z zasadami wynikającymi z ww. art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy. W oparciu o ten przepis koszt uzyskania przychodów ustała się w wysokości nominalnej wartości objętych akcji z dnia ich objęcia (...)".

Ponadto, powyższe stanowisko zostało także zaakceptowane w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 15 kwietnia 2011 r. (sygn. I SA/Wr 464/11), zgodnie z którym: "Odnośnie umorzenia dobrowolnego kosztem uzyskania przychodu jest, zgodnie z art. 22 ust. 1f, u.p.d.o.f, nominalna wartość objętych udziałów (akcji) albo wkładów". Co warte uwagi, powyższe stanowisko sądu było zgodne ze stanowiskiem organu podatkowego.

Ad: 4

Zdaniem Wnioskodawczyni, kosztem uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży akcji będzie dla Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o p.d.o.f., wartość nominalna akcji będących przedmiotem sprzedaży z dnia objęcia tych akcji przez Wnioskodawczynię. W szczególności, konkluzje dotyczące możliwości rozpoznania kosztu podatkowego w przypadku zbycia akcji w celu umorzenia, przedstawione w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawczyni w zakresie pytania nr 3, pozostają aktualne także w przypadku sprzedaży akcji.

Jak wskazano powyżej, niewątpliwie sprzedaż akcji jest odpłatnym zbyciem akcji w rozumieniu art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o p.d.o.f. Ponadto, sprzedaż akcji będzie dotyczyła akcji objętych wcześniej przez Wnioskodawczynię w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Sprzedaż akcji nie będzie także następowała w wykonaniu działalności gospodarczej Wnioskodawczyni.

W konsekwencji, kosztem uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży akcji będzie dla Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o p.d.o.f., wartość nominalna akcji z dnia ich objęcia przez Wnioskodawczynię.

Powyższe stanowisko jest powszechnie akceptowane przez organy podatkowe i znajduje swe potwierdzenie m.in. w następujących interpretacjach podatkowych dotyczących sprzedaży akcji spółki komandytowo-akcyjnej:

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 lutego 2012 r., sygn. IPTPB2/415-778/11-2/Kr, w której wskazano: " (...) w przypadku, kiedy objęcie zbywanych akcji w spółce komandytowo-akcyjnej nastąpiło w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo łub jego zorganizowana część, koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji, Wnioskodawca ustali zgodnie z zasadami wynikającymi z ww. art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W oparciu o ten przepis koszt uzyskania przychodów ustała się w wysokości nominalnej wartości objętych akcji z dnia ich objęcia (...)".

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 stycznia 2012 r., sygn. IPPB1/415-1075/11-2/EC, w której wskazano: "Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy uznać, iż w przypadku, kiedy objęcie zbywanych akcji w spółce komandytowo-akcyjncj nastąpiło w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji Wnioskodawca ustali zgodnie z zasadami wynikającymi z ww. art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy."

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 sierpnia 2010 r., sygn. IPPB2/415-495/10-2/MK, w której wskazano: "Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy uznać, iż w przypadku, kiedy objęcie zbywanych akcji w spółce komandytowo-akcyjnej nastąpiło w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji, Wnioskodawca ustali zgodnie z zasadami wynikającymi z ww. art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy. W oparciu o ten przepis koszt uzyskania przychodów ustała się w wysokości nominalnej wartości objętych akcji z dnia ich objęcia (...)".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie:

* ustalenia źródła przychodu z tytułu zbycia/sprzedaży akcji - jest prawidłowe,

* ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia/sprzedaży akcji - jest nieprawidłowe.

Spółka komandytowo-akcyjna, zaliczana jest do osobowych spółek handlowych, których ustrój i zasady funkcjonowania określają przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Przy czym do umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej należy odpowiednio zastosować przepisy art. 359 oraz art. 360 Kodeksu spółek handlowych dotyczące umorzenia akcji w spółce akcyjnej.

Zgodnie z przepisem art. 359 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych akcje mogą być umorzone w przypadku, gdy statut spółki tak stanowi. Akcja może być umorzona albo za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Umorzenie dobrowolne dokonywane jest za zgodą wspólnika w drodze nabycia akcji (udziałów) przez spółkę. W rzeczywistości więc nie chodzi tu w pierwszym rzędzie o umorzenie, ale o czynność prawną nabycia akcji (udziałów) przez spółkę w celu umorzenia. Umorzenie akcji (udziałów) wymaga uchwały walnego zgromadzenia (zgromadzenia wspólników), która powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi (wspólnikowi) za umorzone akcje (udziały). Zatem, w przypadku umorzenia dobrowolnego dochodzi do nabycia akcji (udziałów) przez spółkę i odrębnie do ich umorzenia - w dwóch etapach działań. Chodzi więc o rodzaj transakcji, czynność prawną, która jest podstawą umorzenia dobrowolnego.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednym ze źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 7 tejże ustawy są kapitały pieniężne i inne prawa majątkowe w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Odnosząc powołane wyżej przepisy stwierdzić należy, iż w sytuacji zbycia akcji w celu umorzenia jak i sprzedaży akcji następuje zbycie akcji, czego konsekwencją jest zaliczenie uzyskanego wynagrodzenia do przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

W zakresie definicji papierów wartościowych przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsyłają do przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. a tej ustawy, akcje są zaliczane do papierów wartościowych. Należy przy tym zauważyć, że ww. ustawa o obrocie instrumentami finansowymi nie różnicuje akcji na te emitowane w spółkach akcyjnych i te emitowane w spółkach komandytowo-akcyjnych. Podobnie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych posługują się w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a pojęciem "papiery wartościowe" nie ograniczając go tym samym jedynie do akcji w spółkach mających osobowość prawną.

Przepis art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochodem, o którym mowa w art. 30b ust. 1 tej ustawy podatkowej jest zgodnie z ust. 2 pkt 1 tego artykułu różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14. Przy czym, w myśl art. 30b ust. 4 ww. ustawy, przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie ustalenia źródła przychodu z tytułu zbycia akcji w celu umorzenia oraz sprzedaży akcji należy uznać za prawidłowe.

Nie można jednak podzielić poglądu Wnioskodawczyni w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia akcji w celu umorzenia oraz sprzedaży akcji. Stanowisko Wnioskodawczyni, iż w rozpatrywanym przypadku kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia akcji w celu umorzenia oraz sprzedaży akcji będzie wartość nominalna akcji będących przedmiotem zbycia/sprzedaży z dnia objęcia tych akcji przez Wnioskodawczynię jest bowiem nieprawidłowe.

W związku z powyższym wyjaśnić należy, iż ustawodawca regulując zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji, uzależnił je od sposobu nabycia (objęcia) zbywanych akcji.

Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

1.

nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część;

2.

przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg i ewidencji, o których mowa w art. 24a ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Jak wynika z powyższego, ustalenie kosztów uzyskania przychodu w oparciu o cyt. wyżej art. 22 ust. 1f ww. ustawy może nastąpić jedynie w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny (aport).

W przypadku natomiast zbycia udziałów (akcji), objętych w zamian za wkład pieniężny zastosowanie znajduje art. 23 ust. 1 pkt 38 powołanej ustawy, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni przystąpiła do spółki komandytowo - akcyjnej jako jej akcjonariusz wnosząc na pokrycie obejmowanych akcji w spółce, wkład niepieniężny w postaci ogółu praw i obowiązków. W zamian za wniesiony wkład Wnioskodawczyni otrzymała akcje spółki komandytowo-akcyjnej, których wartość nominalna odpowiadała wartości rynkowej tego wkładu. Wnioskodawczyni nie wyklucza, iż w przyszłości dokona odpłatnego zbycia akcji objętych w spółce komandytowo-akcyjnej, w zamian za wniesiony wkład, w celu ich umorzenia lub też dokona sprzedaży całości lub części akcji lub innej formy ich odpłatnego zbycia na rzecz podmiotu trzeciego.

Istotą przedmiotowej sprawy jest ustalenie kosztu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia/sprzedaży akcji spółki komandytowo-akcyjnej. Zdaniem Wnioskodawczyni, koszty uzyskania przychodów należy ustalić na podstawie przepisu art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. w wysokości nominalnej wartości objętych akcji w spółce komandytowo-akcyjnej z dnia ich objęcia.

W ocenie tut. Organu podatkowego taki sposób ustalenia przez Wnioskodawczynię kosztu uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej w celu ich umorzenia oraz sprzedaży akcji objętych w zamian za aport w postaci ogółu praw i obowiązków jest jednak nieprawidłowy, jako że Wnioskodawczyni przy ustalaniu kosztów nie uwzględniła w ogóle okoliczności, że wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej jest czynnością neutralną podatkowo, która nie stanowi formy odpłatnego zbycia ani podlegającego opodatkowaniu objęcia akcji w zamian za wkład niepieniężny.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów w dniu 14 marca 2011 r. podjął uchwałę sygn. akt II FPS 8/10, w której wskazał m.in., że (...) Wniesienie aportu do spółki osobowej nie jest zatem "zbyciem udziałów", o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) u.p.d.o.f. Relacja tego przepisu ustawy do jej art. 17 ust. 1 pkt 9 jest jak lex specjalis do lex generali. Jeśli w majątku podatnika pojawia się przychód otrzymany w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki, to przychód taki jest opodatkowany tylko wówczas, gdy spółka ta posiada osobowość prawną. Otrzymanie udziałów w spółce osobowej w zamian za wkład niepieniężny jest więc podatkowo obojętne. Tym samym w związku z wniesieniem wkładu do spółki osobowej w drodze aportu nie powstaje przychód, który mógłby być opodatkowany. (...).

Powyższe oznacza, że za koszt nabycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej nie można uznać wartości nominalnej akcji z dnia ich objęcia przez Wnioskodawczynię, skoro - jak stwierdził NSA - wniesienie wkładu do spółki osobowej w drodze aportu nie powoduje powstanie przychodu, który mógłby być opodatkowany. Innymi słowy, w wyniku wniesienia przez Wnioskodawczynię do spółki komandytowo-akcyjnej ogółu praw i obowiązków nie następuje ich odpłatne zbycie, podobnie jak nie następuje podlegające opodatkowaniu objęcie akcji w zamian za wkład niepieniężny, gdyż spółka komandytowo-akcyjna nie jest spółką kapitałową.

W przedmiotowej sprawie kosztem nabycia przez Wnioskodawczynię akcji spółki komandytowo-akcyjnej będzie wartość historyczna nabycia przez Wnioskodawczynię ogółu praw i obowiązków. czyli koszty jakie poniosła Wnioskodawczyni przy nabyciu (objęciu) ogółu praw i obowiązków.

Przedmiotowe koszty historyczne należy określić na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38, jeżeli nabycie przez Wnioskodawczynię ogółu praw i obowiązków nastąpiło w zamian za wkład pieniężny, lub na podstawie art. 22 ust. 1f jeżeli nabycie ogółu praw i obowiązków przez Wnioskodawczynię nastąpiło w zamian za wkład niepieniężny.

Wyjaśnić należy, iż wyłączenie z opodatkowania z uwagi na brak przychodu z tytułu wniesienia wkładu do spółki komandytowo-akcyjnej i objęcie akcji nie może powodować, że wartość, która była neutralna podatkowo w momencie gdy istniała kwestia rozpoznania przychodu do opodatkowania - w sytuacji sprzedaży objętych za wkład akcji stanowić będzie koszt uzyskania przychodu. Skoro Wnioskodawczyni na moment objęcia akcji nie opodatkuje ich wartości nominalnej, która ma zostać ustalona na poziomie rynkowej wartości wniesionego wkładu - ogółu praw i obowiązków, gdyż opodatkowaniu podlega objęcie w zamian za wkład niepieniężny udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną, to nie istnieje powód, dla którego w koszty mogłaby sobie zaliczać wartość ustaloną w czasie neutralnej podatkowo operacji wniesienia aportu do spółki osobowej. Wykładnia Wnioskodawczyni stawiałaby akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej w sytuacji uprzywilejowanej względem akcjonariusza spółki akcyjnej (odpowiednio udziałowca spółki z o.o.), którzy do kosztów uzyskania przychodu zaliczaliby wartość nominalną akcji (udziałów), która uprzednio była dla nich źródłem przychodów. Burzyłaby tym samym związek między obejmowaniem akcji, a ich odpłatnym zbyciem w zakresie ustalania źródła przychodów i kosztów ich uzyskania jaki ustawodawca przewidział w ustawie. Tymczasem nie istnieją konstytucyjne przesłanki, aby na podstawie tych samych przepisów odmiennie traktować akcjonariuszy tylko dlatego, że u jednych - tj. akcjonariuszy w spółkach osobowych brak jest podstawy prawnej do opodatkowania przychodu z tytułu objęcia akcji w ich wartości nominalnej, jak to się czyni u akcjonariuszy spółek kapitałowych.

Reasumując, wniesienie aportu do spółek osobowych jest neutralne podatkowo. Zatem Wnioskodawczyni wnosząc aport do spółki komandytowo-akcyjnej w postaci ogółu praw i obowiązków nie osiągnie przychodu i tym samym nie rozpozna kosztu z tytułu odpłatnego zbycia objętych w ten sposób akcji w takiej wysokości, jak akcjonariusz spółki akcyjnej, który uprzednio przychód opodatkował. Nie można więc uznać za prawidłowe stanowiska Wnioskodawczyni, zgodnie z którym w przypadku odpłatnego zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej w celu ich umorzenia lub sprzedaży tych akcji, kosztem będzie wartość nominalna tych akcji z dnia ich objęcia, a więc wartość rynkowa przedmiotu aportu. W przedmiotowej sprawie kosztem uzyskania przychodu będą wyłącznie wydatki historyczne poniesione na nabycie ogółu praw i obowiązków.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawczynię interpretacji Ministra Finansów, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Interpretacje te zostały w większości wydane w okresie, kiedy Minister Finansów poprzez działających w jego imieniu Dyrektorów Izb Skarbowych prezentował będące przedmiotem wielu rozbieżności w orzecznictwie stanowisko, że wniesienie aportu do spółki osobowej jest podlegającym opodatkowaniu odpłatnym zbyciem, stąd dopuszczał aktualizowanie kosztów uzyskania przychodów w sposób, który proponuje Wnioskodawczyni. Po zmianie linii orzekania w interpretacjach indywidualnych zgodnie z wykładnią Naczelnego Sądu Administracyjnego, w myśl której operacje wniesienia aportu do spółki osobowej jest neutralne podatkowo, dopuszczanie do generowania wyłącznie kosztów uzyskania przychodów przy braku uprzednio podlegającego opodatkowaniu przychodu straciło rację bytu. Nadto wskazać, iż należy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie podjął kroki aby wyeliminowane zostały z obrotu interpretacje indywidualne prezentujące rozbieżne stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl