IPPB1/415-960/08-4/JK - Czy wypłata równowartości wkładu dokonana w wyniku obniżenia kapitału podstawowego jest wolna od podatku dochodowego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 października 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-960/08-4/JK Czy wypłata równowartości wkładu dokonana w wyniku obniżenia kapitału podstawowego jest wolna od podatku dochodowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2008 r. (data wpływu 21 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty wspólnikowi równowartości wkładu dokonanej w wyniku obniżenia kapitału podstawowego spółki osobowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty wspólnikowi równowartości wkładu dokonanej w wyniku obniżenia kapitału podstawowego spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca dysponuje udziałem - 20000/100000 w prawie wieczystego użytkowania nieruchomości (z takim samym udziałem w prawie własności budynków i urządzeń znajdujących się na tej nieruchomości a stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności). Wnioskodawca wspólnie z pozostałymi współużytkownikami wieczystymi przedmiotowej nieruchomości zamierza zawiązać spółkę prawa handlowego - spółkę osobową. Przedmiot wkładu do spółki ma stanowić m.in. przedmiotowe użytkowanie wieczyste, przy czym każdy ze współużytkowników wniesie do spółki przysługujący mu udział w użytkowaniu wieczystym. Wartość wkładu zostanie określona wg wartości rynkowej.

Spółka osobowa, może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana (art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych).

Biorąc pod uwagę postępujący wzrost wartości nieruchomości wnioskodawca oczekuje, iż nowoutworzona spółka osobowa sprzeda użytkowanie wieczyste nieruchomości za cenę przewyższającą wartość z dnia wniesienia do spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wniesienie udziału w użytkowaniu wieczystym jako wkładu do spółki osobowej jest zbyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym dla wnoszącego wspólnika?

2.

Czy w przypadku, otrzymania przez spółkę osobową, prawa użytkowania wieczystego a następnie dokonania sprzedaży tegoż prawa, kosztem uzyskania przychodu dla każdego ze wspólników jest w całości wartość wniesionego przez niego wkładu w postaci udziału w użytkowaniu wieczystym określona na dzień wniesienia wkładu do spółki?

3.

Czy wypłata równowartości wkładu dokonana w wyniku obniżenia kapitału podstawowego jest zwolniona od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie trzecie.

Wniosek w zakresie pytania pierwszego i drugiego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

Zdaniem wnioskodawcy, wypłata z tytułu obniżenia udziału kapitałowego wynikająca z obniżenia kapitału podstawowego stanowi przychód otrzymany w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, i do wysokości wniesionego wkładu do spółki osobowej jest zwolniona od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku zbycia użytkowania wieczystego nieruchomości wspólnicy spółki osobowej obniżą kapitał podstawowy o kwotę równą cenie uzyskanej ze sprzedaży podejmując uchwałę o obniżeniu wysokości udziałów kapitałowych wspólników (w tym podatnika), a spółka zwróci wspólnikom równowartość wkładów w części odpowiadającej wysokości obniżenia udziału kapitałowego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Przy czym, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 tej ustawy). W konsekwencji każdy ze wspólników oblicza odrębnie dochód z udziału w spółce i każdy samodzielnie od tego dochodu oblicza podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 tej ustawy przychodem z działalności gospodarczej, są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500,00 zł, wartościami niematerialnymi i prawnymi

*

ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określeniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 1 zd. 2 ww. ustawy dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.

Dochód ze sprzedaży ww. składników majątkowych będzie opodatkowany tak jak pozostałe dochody z działalności gospodarczej, tj. według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub według 19% stawki podatku dochodowego, na podstawie art. 30c tej ustawy (jeśli wnioskodawca wybrał ten sposób opodatkowania).

Reasumując, stwierdzić należy, że w świetle przytoczonych wyżej przepisów, przychody uzyskane ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania nieruchomości wniesionego do spółki w formie wkładu niepieniężnego stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, tj. ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto, stosownie do cytowanego wyżej art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody uzyskane ze sprzedaży przedmiotowego prawa wieczystego użytkowania gruntu u każdego wspólnika będą określone proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku spółki osobowej a zatem przychodem dla poszczególnych wspólników nie będzie wartość proporcjonalna do wniesionego przez nich wkładu.

Jednocześnie należy wskazać, że na tym etapie (tj. w momencie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania nieruchomości), powołany przez wnioskodawcę art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajduje zastosowania, bowiem jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego wspólnicy spółki osobowej uzyskają przychód z tytułu sprzedaży nieruchomości wniesionej do spółki w formie aportu, który nie podlega zwolnieniu z podatku dochodowego. Natomiast w sytuacji późniejszego podjęcia decyzji o obniżeniu kapitału podstawowego Spółki, środki wypłacone wspólnikom, tytułem częściowego zwrotu (wniesionych uprzednio do Spółki) wkładów stanowić będą przychód z praw majątkowych, a więc źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolniony jednakże z opodatkowania do wysokości wniesionych do Spółki wkładów. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż interpretacja nie mocy wiążącej dla wspólników spółki, bowiem interpretacja wywiera skutek wyłącznie w stosunku do tego podmiotu, do którego jest skierowana.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl