IPPB1/415-926/08-4/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-926/08-4/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2008 r. (data wpływu 11 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych ze zbyciem udziałów/akcji spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych ze zbyciem udziałów/akcji spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Osoba fizyczna, mające miejsce zamieszkania na terytorium Polski ("Osoba Fizyczna"), posiada akcje/udziały spółek kapitałowych (zwane dalej łącznie jako "Udziały"). Osoba Fizyczna, wraz z innymi osobami, utworzyła spółkę niemającą osobowości prawnej - tj. spółkę osobową w rozumieniu przepisów Kodeksu Spółek Handlowych ("Spółka Osobowa"), oraz objęła udziały za gotówkę.

Następnie, Osoba Fizyczna zamierza objąć następne udziały w Spółce Osobowej w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci Udziałów po ich wartości rynkowej ustalonej na moment wniesienia do tej spółki (wyższej niż kwota wydatków poniesionych przez Osobę Fizyczną na objęcie/nabycie udziałów).

Następnie, Spółka Osobowa może zostać przekształcona, zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych, w spółkę kapitałową (tj. w spółkę z o.o. lub w spółkę akcyjną) ("Spółka Kapitałowa").

Następnie, Osoba Fizyczna może odpłatnie zbyć (np. sprzedać) całość lub część posiadanych przez nią udziałów/akcji Spółki Kapitałowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy zgodnie z art. 17 (w szczególności art. 17 ust. 1 pkt 9) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wystąpi u Osoby Fizycznej przychód ze źródła przychodów "kapitały pieniężne", podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w związku z wniesieniem Udziałów posiadanych przez Osobę Fizyczną w formie wkładu niepieniężnego do spółki niemającej osobowości prawnej (Spółki Osobowej)...,

2.

Czy zgodnie z (i) art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 18 ustawy o PIT oraz (ii) art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ustawy o PIT, w przypadku wniesienia przez Osobę Fizyczną posiadanych Udziałów w formie wkładu do spółki niemającej osobowości prawnej (Spółki Osobowej), nie powstaje u Osoby Fizycznej przychód ze źródła przychodów "prawa majątkowe" oraz inne źródła"...,

3.

Czy przekształcenie spółki niemającej osobowości prawnej (Spółki Osobowej) w spółkę kapitałową (Spółkę Kapitałową), nie skutkuje powstaniem - u Osoby Fizycznej - obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych...,

4.

Czy w świetle art. 30b ust. 1 pkt 9 w zw. z ust. 2 pkt 4 w zw. z art. 22 ust. 1f w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, w przypadku objęcia udziałów w spółce niemającej osobowości prawnej (Spółce Osobowej) przez osobę fizyczną (Osobę Fizyczną) w zamian za wkład niepieniężny w postaci Udziałów, a następnie przekształcenie spółki niemającej osobowości prawnej (Spółki Osobowej) w spółkę kapitałową (Spółkę Kapitałową) - kosztem uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów/akcji spółki kapitałowej (Spółki Kapitałowej) przez osobę fizyczną (Osobę Fizyczną) jest wartość rynkowa wkładu niepieniężnego w postaci Udziałów ustalona przez wspólników - w umowie spółki - w chwili ich wniesienia do spółki niemającej osobowości prawnej (Spółki Osobowej).

Odpowiedź na pytanie czwarte stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek w zakresie pozostałych pytań zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami.

Zdaniem Podatnika, w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, prawidłowa wykładnia cytowanych przepisów prowadzi do wniosku, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów/akcji w spółce kapitałowej (Spółce Kapitałowej), powstałej w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej (Spółki Osobowej), kosztem uzyskania przychodów dla osoby fizycznej (Osoby Fizycznej) w momencie odpłatnego zbycia udziałów/akcji spółki kapitałowej (Spółki Kapitałowej) będzie wartość rynkowa wkładu do spółki niemającej osobowości prawnej (Spółki Osobowej) (tj. Udziałów) ustalona - w umowie spółki niemającej osobowości prawnej (Spółki Osobowej) - w chwili jego wniesienia jako wkład niepieniężny do spółki niemającej osobowości prawnej (Spółki Osobowej)

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie precyzują w jakiej wysokości należy rozpoznać koszty uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży udziałów objętych w spółce przekształconej.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych " od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia (...) udziałów w spółkach mających osobowość prawną (...) podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu, przy czym dochodem zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38".

Wobec braku szczególnych unormowań zastosowanie znajdują przepisy ogólne zawarte w art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów alb akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych (..)

Z przepisu art. 22 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Reasumując w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów, w przypadku zbycia udziałów spółki kapitałowej kosztem uzyskania przychodów będzie kwota odpowiadająca wartości objętego wkładu w spółce osobowej.

Mając na uwadze powyższe, zajęte przez Wnioskodawcę stanowisko w zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl