IPPB1/415-906/12-2/KS - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia składników majątku po likwidacji samodzielnie prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 października 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-906/12-2/KS Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia składników majątku po likwidacji samodzielnie prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2012 r. (data wpływu 23 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia składników majątku po likwidacji samodzielnie prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia składników majątku po likwidacji samodzielnie prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Wnioskodawca) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. wynajem nieruchomości. Wnioskodawca opodatkowuje dochody z tej działalności stawką podatku 19% (na podstawie art. 30c ustawy o PIT).

W 2006 r. Wnioskodawca nabył niezabudowane działki nr 85 i nr 86 położone w gminie P. Nabycie działki nr 86 zostało opodatkowane podatkiem VAT, a VAT został przez Wnioskodawcę odliczony. Działka została wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Druga z działek została natomiast nabyta od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Intencją Wnioskodawcy była późniejsza odsprzedaż zakupionych działek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W rezultacie, Wnioskodawca wystąpił do Burmistrza Miasta i Gminy P. z wnioskiem o podział powyższych nieruchomości. W wyniku podziału zostało wydzielonych 11 działek, z czego dwie zostały przeznaczone pod drogi gminne (działka nr 85/1 i 86/7), dwie pod drogi wewnętrzne (85/4 i 86/8), a pozostałe pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (85/3 i 86/1 stanowiące jedną nieruchomość, całość inwestycyjną oraz działki nr 86/2, 86/3, 86/4, 86/5 i 86/6).

W związku z przeniesieniem własności dwóch działek przeznaczonych pod drogi gminne na rzecz Gminy P., Wnioskodawca otrzymał w 2011 r. odszkodowanie, które jako czynność opodatkowana podatkiem VAT zostało przez niego wykazane w deklaracji VAT-7 za grudzień 2011 r.

Wnioskodawca podjął również inne aktywne działania mające na celu sprzedaż przedmiotowych działek. Działania reklamowe obejmowały m.in. zamieszczenie zdjęć poszczególnych działek oraz opis ich cech istotnych z punktu widzenia procesu budowlanego na portalach internetowych przeznaczonych do pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości sprzedaży. Wnioskodawca podpisał także umowy z profesjonalnymi agentami obrotu nieruchomości, których celem było zbycie ww. działek. Ponadto na działkach zostały umieszczone tablice informacyjne z podanym kontaktem do Wnioskodawcy.

Niemniej jednak jak dotąd poczynania zmierzające do sprzedaży działek nie odniosły skutku. Istnieje ryzyko, że ze względu na kryzys w budownictwie mieszkaniowym, nieruchomości wystawione na sprzedaż nie znajdą swoich nabywców w okresie wielu lat.

W przypadku, gdy Wnioskodawcy nie uda się sprzedać przedmiotowych działek w ciągu najbliższych miesięcy, wówczas dokona on zamknięcia swojej działalności gospodarczej, zgłaszając odpowiednie wnioski do organów ewidencji działalności gospodarczej oraz ZUS i Urzędu Skarbowego. W momencie zaprzestania wykonywania czynności zmierzających do wykonania odpłatnej dostawy ww. działek, Wnioskodawca dokona spisu z natury posiadanych towarów. W spisie zostaną ujęte działki wydzielone z działki nr 86 (tekst jedn.: działki nr 86/1, 86/2, 86/3, 86/4, 86/5, 86/6, 86/7, 86/8). Natomiast działki wydzielone z działki nr 85 (działka nr 85/1, 85/3 i 85/4) nie zostaną w nim uwzględnione, gdyż w momencie jej nabycia nie wystąpił podatek naliczony podlegający odliczeniu, spis z natury zgodnie z art. 14 ust. 6 ustawy o VAT zostanie sporządzony na dzień wskazany w druku VAT-Z jako dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Powyższe oznacza, że po likwidacji działalności gospodarczej przedmiotowe działki będą stanowiły majątek prywatny Wnioskodawcy. Ze względu na nieskuteczność podjętych uprzednio działań reklamowych, Wnioskodawca nie będzie podejmował żadnych dodatkowych czynności mających na celu promowanie sprzedaży działek.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy jeżeli sprzedaż działek nastąpi po zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, wówczas taka sprzedaż będzie stanowiła czynność:

a.

zwolnioną z VAT, jeżeli będzie dotyczyć działek, które zostaną objęte spisem z natury, a sprzedaż nastąpi w okresie 12 miesięcy,

b.

niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli będzie dotyczyć działek, które nie zostaną objęte spisem z natury oraz tych objętych spisem, jeżeli sprzedaż nastąpi po upływie 12 miesięcy,

- od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT wskazanego przez Wnioskodawcę w druku VAT-Z.

2.

Czy podstawę opodatkowania działek wydzielonych z działki nr 86, które zostaną objęte spisem z natury należy ustalić w wysokości ceny nabycia wspomnianej działki nr 86 przez Wnioskodawcę.

3.

Czy w sytuacji, gdy sprzedaż działek wydzielonych z działki nr 85 i 86 będzie miała miejsce po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej, wówczas przychód z ich odpłatnego zbycia będzie wyłączony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a ustawy o PIT.

4.

Czy jeżeli sprzedaż działek, o których mowa w pytaniu nr 3 nastąpi przed upływem 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej, wówczas będzie ona opodatkowana 19% stawką podatku, przy założeniu, że Wnioskodawca nie zrezygnuje z tej formy do czasu likwidacji swojej działalności.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytania nr 3 i 4 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług (pytania oznaczone nr 1 -2) wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy przychód ze sprzedaży działek wydzielonych z działki nr 85 i 86 nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem PIT, jeżeli nastąpi po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a ustawy o PIT.

W ocenie Wnioskodawcy sprzedaż działek wydzielonych z działek oznaczonych w ewidencji numerami 85 i 86 może stanowić przychód z działalności gospodarczej, jeżeli będzie miała miejsce w ciągu 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej.

Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...).

Przy czym należy mieć na uwadze również dyspozycję art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a ustawy o PIT, który wyłącza z przychodów zbycie składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę, że Wnioskodawca planuje zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej należy uznać, że jeżeli sprzeda wydzielone działki po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zlikwidował on swoją działalność, wówczas przychód ze zbycia nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem PIT.

Ad 4

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę, że przychód ze sprzedaży działek przed upływem 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej, będzie stanowić przychód z tej działalności zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, będzie on opodatkowany 19% stawką podatku na podstawie art. 30c ustawy o PIT.

Jak wskazano wyżej, zbycie składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą stanowi przychód z tej działalności zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PIT. Natomiast art. 30c ustawy o PIT stanowi, że podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wynosi 19% obliczenia podatku. Podatnicy będący osobami fizycznymi mają więc prawo wyboru czy przychody z działalności gospodarczej będą rozliczać na zasadach ogólnych czy też stosując 19% stawkę podatku (art. 9a ust. 1 i 2 ustawy o PIT).

Z analizy powyższych przepisów wynika zatem, że przychód z ewentualnej sprzedaży działek dokonanej w ciągu 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Wnioskodawca zlikwiduje swoją działalność będzie stanowił przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przy założeniu, że do momentu zakończenia swojej działalności Wnioskodawca będzie rozliczać przychody uzyskane z tego tytułu 19% stawką podatku zgodnie z art. 30c ustawy o PIT, to również ewentualny przychód z tytułu powyższej sprzedaży powinien zostać opodatkowany tym podatkiem.

Powyższe stanowisko prezentują również organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 8 września 2010 r. nr ILPB1/415-675/10-2/AG wskazał, że "po likwidacji działalności gospodarczej, w przypadku sprzedaży przedmiotowego gruntu, Wnioskodawca będzie zobowiązany zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z wybraną dla prowadzonej działalności gospodarczej formą opodatkowania - w wysokości 19%. Dochód ten stanowić będzie różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia składnika majątku, a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych" (podobnie postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego wydane przez urząd skarbowy w Kętrzynie z 13 lipca 2006 r. nr USIII/415-48/06).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanych zdarzeń przyszłych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia składników majątku po likwidacji samodzielnie prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odrębnym źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W świetle art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Jednocześnie zauważyć należy, iż zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie.

Przy czym, w myśl art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie - jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, (a więc zarówno składników majątku trwałego jak i obrotowego), pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej, jeżeli zbycie to następuje przed upływem sześciu lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie do dnia ich odpłatnego zbycia, stanowią przychód z tej działalności. Natomiast w sytuacji, gdy nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie i do dnia odpłatnego zbycia majątku trwałego jak i obrotowego jako składników majątku upłynie 6 lat, wówczas podatnik nie uzyska przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z treści złożonego wniosku Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i opodatkowuje dochody z tej działalności stawką podatku 19% na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca nabył niezabudowane działki nr 85 i nr 86, przy czym jedna z działek została wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Intencją Wnioskodawcy była późniejsza odsprzedaż zakupionych działek, które następnie zostały podzielone. W przypadku, gdy Wnioskodawcy nie uda się sprzedać przedmiotowych działek w ciągu najbliższych miesięcy, wówczas dokona on likwidacji swojej działalności gospodarczej.

Mając na względzie powołane przepisy prawa podatkowego oraz zaprezentowane zdarzenia przyszłe stwierdzić należy, iż w sytuacji gdy nastąpi likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie i do dnia odpłatnego zbycia przedmiotowych działek upłynie 6 lat, wówczas Wnioskodawca nie uzyska przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takim przypadku nie zostanie bowiem wypełniona dyspozycja art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a w związku art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wówczas odpłatne zbycie przedmiotowych działek w związku z likwidacją działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przez Wnioskodawcy nie stanowi bowiem źródła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W sytuacji jednak, gdyby Wnioskodawca po likwidacji prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej podjął decyzję o sprzedaży przedmiotowych działek, a sprzedaż ta nastąpi przed upływem sześcioletniego okresu, o którym mowa w cyt. wyżej art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to przychód z ich odpłatnego zbycia będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym wskazać należy, iż ewentualny dochód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia ww. składników majątku winien być opodatkowany na zasadach stosowanych do rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej bezpośrednio przed likwidacją samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej (zgodnie z wybraną przez podatnika dla działalności gospodarczej formą opodatkowania). Oznacza to, iż w rozpatrywanym przypadku ewentualny dochód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia przedmiotowych działek będzie opodatkowany 19% podatkiem liniowym na zasadach, o których mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego oraz przedstawione zdarzenia przyszłe stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy nastąpi likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie i do dnia odpłatnego zbycia przedmiotowych działek upłynie 6 lat, wówczas Wnioskodawca nie uzyska przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast w przypadku, gdy Wnioskodawca po likwidacji prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej dokona odpłatnego zbycia przedmiotowych działek, a sprzedaż ta nastąpi przed upływem sześcioletniego okresu, o którym mowa w art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to przychód z ich odpłatnego zbycia będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a powoływanej ustawy. W konsekwencji Wnioskodawca po likwidacji działalności gospodarczej, w przypadku sprzedaży przedmiotowych działek w okresie 6 lat i uzyskania z tego tytułu dochodu, będzie zobowiązany zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19%, zgodnie z wybraną dla tej działalności gospodarczej formą opodatkowania.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl