IPPB1/415-871/11-5/KS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-871/11-5/KS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2011 r. (data wpływu 28 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania dochodu/przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w związku z zamierzonym przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania dochodu/przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych związku z zamierzonym przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Wspólnik lub Wnioskodawca), jest osobą fizyczną na stałe zamieszkującą w Polsce i posiadając nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Wnioskodawca jest aktualnie udziałowcem spółki kapitałowej - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej "Spółka"), do której stosują się przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej: ustawa o CIT) oraz przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.; dalej: ustawa o rachunkowości).

Podstawowym składnikiem majątku Spółki jest położona w Polsce niezabudowana nieruchomość gruntowa (dalej: nieruchomość gruntowa), która została nabyta w drodze aportu. Bieżąca wartość rynkowa nieruchomości gruntowej jest wyższe niż jej wartość historyczna z dnia nabycia. Zgodnie z polityką rachunkowości Spółki, opartą o przepisy ustawy o rachunkowości nie zostało dokonane przeszacowanie wartości nieruchomości gruntowej (tj. aktualizacja jej wyceny do wartości godziwej).

W zamian za nieruchomość gruntową Spółka wydała wspólnikowi wnoszącemu aport udziały w podwyższonym kapitale zakładowym o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej nieruchomości gruntowej. Wartość nieruchomości gruntowej została zaewidencjonowana w księgach rachunkowych w wysokości wartości rynkowej określonej w umowie przeniesienia prawa własności nieruchomości określonej przez wspólnika wnoszącego aport, która odpowiadała wartości nominalnej wydanych udziałów.

Po nabyciu nieruchomości gruntowej Spółka poniosła związane z nią wydatki na usługi, która dotyczyły zmiany przeznaczenia nieruchomości gruntowej, w tym, zmiany studium uwarunkowań kierunków zagospodarowania przestrzennego, przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego, przygotowania map i dokumentów do Ministerswa Rolnictwa w związku z odrolnieniem nieruchomości oraz związanej z tym obsługi prawnej. Obsługa prawna dołyczyła m.in. ustalenia stanu prawnego nieruchomości gruntowej, przygotowania wniosków m.in. w sprawie wznowienia zakończonego już postępowania w przedmiocie odrolnienia nieruchomości, zmiany przeznaczenia gruntów, opracowywania uwag do projektu zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ponadto Spółka przekazała gminie, na terenie, której znajduje się nieruchomość gruntowa, środki pieniężne na opłacenie prac planistycznych związanych ze sporządzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz na niezbędne mapy do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przekazanie środków pieniężnych nastąpiło na podstawie umowy darowizny.

Aktualnie planowane jest przekształcenie Spółki w spółkę osobową, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 za zm.; dalej: k.s.h.). Po dokonaniu przekształcenia Wnioskodawczyni zostanie wspólnikiem przekształconej spółki osobowej.

Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym Spółki (które zostanie przygotowane na dzień poprzedzający dzień przakształcania Spółki w handlową spółkę osobową) na dzień przekształcenia w spółkę osobową Spółka nie będzie wykazywać w sprawozdaniu finansowym jakichkolwiek zysków, w tym zysków zatrzymanych. Prawidłowość sprawozdania finansowego została potwierdzona opinią wydaną przez biegłego rewidenta.

Pismem z dnia 16 grudnia 2011 r. pełnomocnik Wnioskodawczyni uzupełnił przedstawione zdarzenie przyszłe informując, iż:

* grunty stanowiące własność Z. Sp. z.o.o. (dalej Spółka) są w ewidencji księgowej Spółki uznawane za "inwestycje długoterminowe",

* opłaty ponoszone przez Spółkę w związku z ww. gruntami ponoszone były po wprowadzeniu tych gruntów do ewidencji księgowej,

* po przekształceniu w spółkę osobową, Spółka nadal prowadzić będzie ewidencję księgową w oparciu o ustawę o rachunkowości.

Ponadto pismem z dnia 16 grudnia 2011 r. pełnomocnik Wnioskodawczyni doprecyzował, iż:

* grunty stanowiące własność Z. Sp. z o.o. (dalej: Spółka) są uznawane za środki trwałe Spółki w rozumieniu art. 16c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast po przekształceniu w spółkę osobową, niewykluczone jest ich przekwalifikowanie na towary handlowe. Stąd też w ramach będącego przedmiotem wniosku potencjalnego zdarzenia przyszłego niezbędne jest uwzględnienie zarówno sytuacji, w której grunty będą dla spółki osobowej środkami trwałymi, jak i towarami handlowymi (o ile rozróżnienie to jest w opinii organu interpretacyjnego istotne),

* opłaty ponoszone przez Spółkę w związku z ww. gruntami ponoszone były po wprowadzeniu tych gruntów do rejestru środków trwałych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w związku z planowanym przekształcaniem Spółki w handlową spółkę osobową, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód ani przychód podatkowy w tym w szczególności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w wartości niepodzielonych zysków przekształconej spółki kapitałowej (na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT).

2.

Czy Wnioskodawca będzie uprawniony zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie odpłatnego zbycia nieruchomości gruntowej przez spółkę osobową, która powstanie z przekształcenia Spółki, wartości nieruchomości gruntowej wniesionej do spółki z o.o., ustalonej przez spółkę z o.o. na dzień wniesienia wkładu, nie wyższą od jej wartości rynkowej (wartość ta odpowiadała wartości nominalnej udziałów wydanych przez Spółkę w zamian z wkład) oraz poniesione przez Spółkę po dniu nabycia nierochomości wydatki związane z nieruchomością gruntową opisaną w stanie faktycznym w wysokości ustalonej proporcjonalnie w stosunku do prawa do udziału Wnioskodawcy w zysku spółki osobowej.

3.

Czy dochód Wnioskodawcy ze sprzedaży nieruchomości gruntowej w proporcji przypadającej na Wnioskodawcę według jego prawa do udziału w zysku będzie kwalifikował się do dochodu z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 1. W zakresie pytań oznaczonych nr 2 i 3 wydana zostanie odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w wyniku przekształcenia Spółki w handlową spółkę osobową, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód (ani przychód) podatkowy.

Jedynym przepisem pozwalającym potencjalnie na opodatkowanie po strona wspólników przekształcenia spółki kapitałowej w osobową jest art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT, odnoszący się do opodatkowania zysków zatrzymanych. Jednakże, w Spółce będącej podmiotem przekształcanym w osobową spółkę handlową, brak jest niepodzielonych/zatrzymanych zysków z lat ubiegłych. Zyski takie nie będą także wykazane w sprawozdaniu finansowym sporządzanym przez Spółkę na dzień poprzedzający dzień przekształcenia. W efekcie, w dacie przekształcenia, Wspólnik nie będzie zobowiązany do rozpoznania dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowanie PIT, zaś przekształcenie Spółki w handlową spółkę osobową będzie dla niego neutralne z perspektywy PIT.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawczyni do pytania 1.

"Dochody z udziału w zyskach osób prawnych".

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu PIT zalicza się m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie określonych praw majątkowych. Natomiast, jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, źródło przychodu określona w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT (kapitały pieniężne i prawa majątkowe) obejmuje m.in. dywidendy i inne przychody z udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Definicja dochodów z udziału w zyskach osób prawnych została zawarta w art. 24 ust. 5 ustawy o PIT, który stanowi, iż dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału. Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT, w szczególności, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe (przychód określa się na dzień przekształcenia).

Z powyższego przepisu wynika, iż osoba fizyczna podlegająca reżimowi ustawy o PIT (w tym przypadku - Wnioskodawczyni) może osiągnąć dochód (przychód) podlegających opodatkowaniu PIT, jeśli łącznie są spełnione następujące warunki:

I.

osoba fizyczna (podatnik) posiada udział (akcje) w spółce kapitałowej,

II.

następuje przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową,

III.

w spółce kapitałowej na dzień przekształcenia zostały skumulowane niepodzielone (zatrzymane) zyski.

W przypadku będącym przedmiotem zapytania (przekształcenie Spółki w handlową spółkę osobową, nie ulega wątpliwości, iż warunki określone w punktach (i)- (iii) zostaną spełnione. Jak bowiem wskazano w stanie faktycznym, Wnioskodawca posiada udziały w Spółce, która zostanie przekształcona w handlową spółkę osobową. Żeby więc stwierdzić, czy w wyniku przekształcenia, po stronie Wnioskodawcy powstanie dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, należy zweryfikować czy na dzień przekształcenia w Spółce pozostaną niepodzielone (zatrzymane) zyski.

Niepodzielone zyski.

W cele weryfikacji, czy na dzień przekształcenia w Spółce pozostaną niepodzielone (zatrzymane) zyski, trzeba dokonać wykładni pojęcia "niepodzielone zyski" oraz odnieść zdefiniowane pojęcie do sytuacji Spółki.

Przepisy ustawy o PIT, jak również przepisy innych aktów prawnych w zakresie podatków, nie zawierają definicji pojęcie "niepodzielone zyski". W efekcie, w celu dokonania interpretacji tego pojęcia, należy odnieść się do definicji i wyjaśnień zawieranych w innych aktach prawnych. W tym miejscu należy podkreślić, iż "zysk" jest kategorią prawa bilansowego. W efekcie, żeby określić, jakie elementy są objęte pojęciem "zysku ("niepodzielonego zysku") trzeba odwołać się do ustawy o rachunkowości. Stanowisko to potwierdza również praktyka podatkowa - przykładowo w interpretacji z dnia 26 marca 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-990/09-2/JG stwierdzono, że za niepodzielone zyski należy uznać zyski wynikające ze sprawozdań finansowych.

Niepodzielony zysk na gruncie ustawy o rachunkowości.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej. Jak stanowi art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości, na tan dzień należy sporządzić sprawozdanie finansowe obejmujące m.in. rachunek zysków i strat, a także zestawienie zmian w funduszu (kapitale) własnym.

Z perspektywy ustawy o rachunkowości, zysk osiągany przez podmiot sporządzający sprawozdanie finansowe jest więc wykazywany na rachunku zysków i strat. Natomiast, jak wyniku z załącznika numer 1 do ustawy o rachunkowości, zyski z lat ubiegłych są wykazywane w zestawieniu zmian w funduszu (kapitale) własnym. Jeśli więc, w żadnym z tych elementów sprawozdania finansowego, na dzień przekształcenia nie zostaną ujawnione zyski, pewnym jest, iż po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód (przychód) podlegający opodatkowaniu PIT na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT,

Jak wskazano w stanie faktycznym, w sprawozdaniu finansowym Spółki sporządzonym na dzień poprzedzający dzień przekształcenia (co do którego zostanie wydana opinia bieg tego rewidenta) nie zostaną wykazane żadne zyski z lat ubiegłych.

Zdaniem Spółki, w sprawozdaniu finansowym nie wykaże ona również żadnych zysków związanych ze wzrostem wartości rynkowej posiadanej nieruchomości gruntowej.

Jak stanowi bowiem art. 42 ust. 1 ustawy o rachunkowości (stosowanym dla określenia wyniku finansowego netto), w jednostkach innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji (tak więc również w Spółce) na wynik finansowy netto składają się m.in. wynik działalności operacyjnej, wynik operacji finansowych, wynik operacji nadzwyczajnych, obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego z tytułu podatku dochodowego, którego podatnikiem jest jednostka.

Zysk w sensie bilansowym może powstać w wyniku wykazania nadwyżki przychodów i odpowiadających im kosztów zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Zysk powstanie wówczas, gdy w wyniku realizacji przychodów w rozumieniu bilansowym oraz przypisania im współmiernych kosztów, wartość przychodów przekroczy kwotę kosztów. Jeżeli dotychczas spółka kapitałowa nie wykazywała zysków, ani w latach poprzednich, ani za rok bieżący, tym samym nie wystąpiły w jej sprawozdaniu finansowym żadne zyski zatrzymane ani bieżące.

Jak stanowi art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości, przez pozostałe koszty i przychody rozumie się przez to koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, w szczególności koszty i przychody związane z utrzymywaniem nieruchomości oraz wartości niematerialnych i prawnych zaliczonych do inwestycji, w tym także z aktualizacja wartości tych inwestycji, jak również z ich przekwalifikowaniem odpowiednio do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli do wyceny inwestycji przyjęto cenę rynkową bądź inaczej określoną wartość godziwą.

W przedmiotowym przypadku, zgodnie z przepisami o rachunkowości nie nastąpiła aktualizacja (przeszacowanie) wartości nieruchomości gruntowej, w związku z tym nie ma podstaw by ujmować wzrost wartości nieruchomości gruntowej w wyniku działalności operacyjnej. Prawidłowość niewystąpienia takiej aktualizacji zostanie potwierdzona opinią biegłego rewidenta.

W rezultacie, zdaniem Wnioskodawczyni, na dzień poprzedzający dzień przekształcenia (będącego dniem, na który należy sporządzić sprawozdanie finansowe), w sprawozdaniu finansowym Spółki nie zostanie wykazany zysk, który skutkowałby dochodem (przychodem) po stronie Wspólnika. Wynika to z faktu, iż w zastawieniu zmian w kapitałach własnych nie zostaną wykazana zyski z lat ubiegłych (Spółka nie wykazywała takich zysków), zaś wzrost wartości nieruchomości gruntowej nie powinien być uwzględniany przez Spółkę w kalkulacji wyniku działalności operacyjnej i finansowej (wyniku finansowego netto) ze dany rok obrotowy.

Podsumowanie dotyczące pytania 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z przekształceniem Spółki w handlową spółkę osobową, po stronie Wspólnika nie wystąpi dochód (przychód), który podlegałby opodatkowaniu PIT - w szczególności na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT. Aby wystąpił taki dochód, w sprawozdaniu finansowym Spółki sporządzanym na dzień przekształcenia, powinny zostać ujawnione zyski - w tym przypadku brak będzie zarówno zysków z lat ubiegłych, jak i zysków za bieżący rok obrotowy (wzrost wartości nieruchomości gruntowej nie skutkuje zyskiem finansowym netto Spółki).

Konkludując, przekształcenie Spółki w handlową spółkę osobową będzie neutralne dla Wnioskodawcy z perspektywy PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zasady przekształcania spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.),

Zgodnie z art. 551 § 1 wskazanej ustawy spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo - akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Z dniem przekształcenia, tj. z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru, spółka przekształcana staje się spółką przekształconą, a sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (art. 552 Kodeksu spółek handlowych). Jednocześnie, wspólnicy spółki przekształcanej, uczestniczący w przekształceniu, stają się wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 ww. ustawy). Zgodnie z zasadą wskazaną w art. 553 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (tzw. sukcesja uniwersalna). W ramach tej sukcesji, majątek spółki przekształcanej (którego składniki są wyceniane w związku z procesem przekształcenia) staje się majątkiem spółki przejmowanej.

Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych, związanych z transformacjami podmiotowymi reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Ogólna zasada w tym zakresie wyrażona została w art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) w związku z art. 93 § 1 powoływanej ustawy, zgodnie z którym osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Taki stan prawny pozwala jednoznacznie stwierdzić, iż proces przekształcenia się spółek jest związany z sukcesją podatkową spółki przekształconej. Skutkiem takiego przekształcenia jest utrata podmiotowości prawnej, przez spółkę przekształcaną, natomiast spółka przekształcona uzyskuje podmiotowość prawną z dniem wpisu do rejestru sądowego. Przewidziana w Ordynacji podatkowej zasada następstwa prawnego ma charakter sukcesji uniwersalnej, czyli oznacza przejście praw i obowiązków z jednego podmiotu (względnie z dwóch lub więcej, w zależności od rodzaju transformacji) na inny podmiot (podmioty). Wskutek dokonanego przekształcenia, kwoty zysków stają się składową częścią majątku spółki osobowej.

Przechodząc na grunt przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), skutki podatkowe przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową dla wspólnika tej spółki będącego osobą fizyczną normuje bezpośrednio przepis art. 24 ust. 5 pkt 8 ww. ustawy.

Analizując skutki podatkowe przekształcenia spółek należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, jako źródło przychodu wymienia kapitały pieniężne.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.

Zgodnie zaś z art. 24 ust. 5 pkt 8 cyt. ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Jak wynika z powołanego przepisu, ustawodawca kwalifikuje przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową jako zdarzenie, które - w przypadku, gdy majątek przekształcanej spółki kapitałowej obejmuje niepodzielone zyski - skutkuje powstaniem dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej stanowi natomiast dochód (przychód) ze źródła, jakim są kapitały pieniężne (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30a ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy).

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że kwestia powstania po stronie podatnika przedmiotowego dochodu (przychodu) z tytułu przekształcenia spółki kapitałowej, której jest wspólnikiem, w spółkę osobową jest uzależniona od istnienia - na moment przekształcenia - niepodzielonych zysków spółki kapitałowej.

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia "niepodzielonych zysków" w treści ustawy. Mając na względzie ratio legis analizowanego przepisu oraz regulacje Kodeksu spółek handlowych, można jednak stwierdzić, że niepodzielone zyski obejmują wszelkie zyski wypracowane przez spółkę kapitałową, lecz niewypłacone wspólnikom przed datą przekształcenia w spółkę osobową, w tym zyski przekazane na kapitał zapasowy i rezerwowy.

W złożonym wniosku Wnioskodawczyni opisując zdarzenie przyszłego wskazała, iż aktualnie planowane jest przekształcenie Spółki kapitałowej w spółkę osobową. Po dokonaniu przekształcenia Wnioskodawczyni zostanie wspólnikiem przekształconej spółki osobowej. Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym Spółki kapitałowej na dzień przekształcenia w spółkę osobową Spółka kapitałowa nie będzie wykazywać w sprawozdaniu finansowym jakichkolwiek zysków, w tym zysków zatrzymanych.

Odnosząc powyższe do przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz przywołanych uregulowań prawnych należy stwierdzić, iż w rozpatrywanym przypadku nie wystąpi niepodzielony zysk, o którym mowa w ww. art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji nie zostaną spełnione przesłanki wskazane w ww. przepisie warunkujące powstanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Z uwagi na powyższe Wnioskodawczyni w związku z zamierzonym przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową nie uzyska dochodu/przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Podkreślić jednak należy, iż tut. Organ podatkowy dokonał oceny prawnej stanowiska Wnioskodawczyni w zakresie objętym zadanym przez niego pytaniem.

Jednocześnie dodać należy, iż stosownie do art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretacje przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Zgodnie z treścią przepisu art. 3 pkt 2 ustawy -Ordynacja podatkowa, pod pojęciem przepisów prawa podatkowego rozumie się przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych.

Natomiast na mocy art. 3 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, przez ustawy podatkowe rozumie się ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich.

Stosownie do powyższych ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 1223 z późn. zm.) nie jest ustawą podatkową a więc interpretacja ich przepisów nie byłaby interpretacją przepisów prawa podatkowego. W trybie wydawania interpretacji określonym w art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa, Minister właściwy do spraw finansów publicznych nie ma uprawnień do interpretowania przepisów innych niż przepisy prawa podatkowego. Organ nie ocenił zatem stanowiska Wnioskodawczyni w zakresie powoływanych przez nią przepisów ustawy o rachunkowości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl