IPPB1/415-857/09-2/ES - Możliwość uznania za koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w tym opłat za studia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-857/09-2/ES Możliwość uznania za koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w tym opłat za studia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 listopada 2009 r. (data wpływu 12 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zakresie uznania wydatków ponoszonych w związku ze studiami za koszt uzyskania przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania wydatków ponoszonych w związku ze studiami za koszt uzyskania przychodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni od 2007 r. prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest szeroko rozumiana informatyka. Strona zajmuje się w szczególności doradztwem w sprawach tworzenia aplikacji webowych i oprogramowania użytkowego, czyli programami komputerowymi - oraz tworzeniem i wdrażaniem tych systemów. W swojej pracy musi również tworzyć interfejs użytkownika, czyli zadbać o graficzną stronę programu tak, aby jego wygląd zadowolił oczekiwania klienta. Oznacza to także projektowanie grafiki komputerowej wykorzystywanej na stronach programu (np. ikony, wskaźniki, rysunki). Zajmuje się także tworzeniem ogólnego wyglądu i kolorystyki elementów strony takich jak tło, czcionka, banery, a także rozmieszczeniem elementów widocznych na stronie, tak, aby użytkownik z łatwością, w sposób niejako intuicyjny mógł się po stronie i innych elementach programu poruszać.

Wnioskodawczyni posiada dwa dyplomy ukończenia wyższych studiów inżynierskich w Wyższej Szkole kierunku informatyka. Jeden dyplom dotyczy zakresu "bazy danych", a drugi dyplom otrzymała w zakresie "odkrywanie wiedzy i jej wizualizacja".

Tym niemniej Wnioskodawczyni nadal musi podnosić posiadane kwalifikacje zawodowe. Tylko stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych pozwala na osiąganie przychodów, zachowanie ich oraz zabezpieczenie w przyszłości w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Rynek informatyczny jest bardzo wymagający. Z miesiąca na miesiąc zmieniają się narzędzia, w których Wnioskodawczyni pracuje a używane technologie w postaci np. języków programowania - ewoluują. Z powodu dużej konkurencji klient końcowy staje się coraz bardziej wymagający. Oczekuje już nie tylko funkcjonalnych rozwiązań, ale też estetycznych, dostosowanych formą przekazem i kolorystyką do dziedziny, jaką się zajmuje.

W celu podniesienia swoich dotychczasowych kwalifikacji w październiku 2009 r. Wnioskodawczyni podjęła w Wyższej Szkole studia:

*

dzienne, magisterskie w zakresie Informatyki uzupełniające już uzyskany dyplom inżyniera

oraz

*

zaoczne, licencjackie w katedrze Sztuki Nowych Mediów na kierunku Grafika.

Program nauczania na studiach magisterskich w zakresie informatyki zawiera m.in. takie przedmioty jak: zarządzanie projektem informatycznym, standardy w zakresie systemów rozproszonych i baz danych, zaawansowane modelowanie i analiza systemów informatycznych, języki i środowisko programowania baz danych, tworzenie portali biznesowych, konstrukcja obiektowych i rozproszonych baz danych, tworzenie bezpiecznego oprogramowania, projektowanie i weryfikacja systemów informatycznych, podstawy prawne przedsięwzięć informatycznych, inżynieria oprogramowania itd.

Z kolei program studiów licencjackich w zakresie grafiki zawiera takie przedmioty jak np. grafika warsztatowa, grafika projektowa, informatyka, kompozycja proceduralna, animacja, multimedia i interaktywne multimedia, modelowanie i animacja 3D, projektowanie graficzne, psychologia reklamy, podstawy prawa autorskiego itd.

Kierunek obu studiów jest zgodny z rodzajem i profilem wykonywanej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki związane z opłatą za studia w Wyższej Szkole - dzienne, magisterskie w zakresie Informatyki (uzupełniające posiadany dyplom inżyniera), - zaoczne, licencjackie w katedrze Sztuki Nowych Mediów na kierunku Grafika oraz wydatki na podręczniki są kosztem uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawczyni stosownie do treści art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. - przedmiotowe wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu, gdyż ukierunkowane są na osiągnięcie przychodów na ich zachowanie i na zabezpieczenie ich źródła.

Pomiędzy poniesionymi wydatkami na studia, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu z działalności gospodarczej zachodzi ścisły związek, gdyż wybór profilu kształcenia został dokonany pod kątem aktywności zarobkowej w prowadzonym biznesie. Kierunek obu specjalistycznych studiów jest zgodny z rodzajem prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej. Podnoszenie posiadanych kwalifikacji w zakresie informatyki i grafiki komputerowej jest racjonalne i gospodarczo uzasadnione. W działalności Wnioskodawczyni stały rozwój i poszerzanie umiejętności jest konieczne, gdyż technologia, narzędzia oraz metodologie zmieniają się dynamicznie. Także klienci oczekują od Wnioskodawczyni rozwiązań coraz to bardziej nowoczesnych, wizualnie atrakcyjnych i funkcjonalnie przemyślanych. Można zaryzykować stwierdzenie, że to co było nowoczesne dwa lata temu, dzisiaj jest już przestarzale i popyt na takie rozwiązania maleje. Konkurencja jest ogromna. Ryzyko technologiczne stale jest odczuwalne w branży IT. Zatem, aby móc dalej prowadzić działalność w omawianym zakresie tematycznym i generować przychody Strona musi zapewnić wysoki poziom usług i produktów. Stąd też konieczne staje się ponoszenie wydatków na edukację, polegającą na podnoszeniu moich kwalifikacji zawodowych, związanych z profilem prowadzonego biznesu. Zdobywana sukcesywnie wiedza w P.-J. Wyższej Szkole T. na obu studiach pozwoli Wnioskodawczyni wykonywać dotychczasowe prace informatyczne z większym profesjonalizmem, w sposób bardziej nowoczesny i ogólnie na wyższym poziomie. Wydatki na studia związane z grafiką komputerową zapewnią ponadto tworzonym programom i aplikacjom nowoczesną wizualizację, co z pewnością przyczyni się do uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Reasumując, studia w wyższej Szkole.... poszerzają dotychczasowa wiedzę Wnioskodawczyni, co z pewnością przekłada się i będzie przekładało na poprawę usług świadczonych. Od profesjonalizmu w zakresie wykonywania zadań informatycznych zależą bezpośrednio przychody z prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem kosztem uzyskania przychodów są wszystkie wydatki, których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów i nie są wymienione w art. 23 ww. ustawy. Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na Wnioskodawcy, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

*

pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

*

nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

*

być właściwie udokumentowany.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, iż Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest doradztwo w sprawach tworzenia aplikacji webowych i oprogramowania użytkowego, czyli programami komputerowymi - oraz tworzenie i wdrażanie tych systemów.

Aby móc swoją działalność prowadzić w sposób w pełni profesjonalny, zamierza podnieść swoje kwalifikacje zawodowe - w ramach studiów dziennych, magisterskich studiach w zakresie Informatyki oraz zaocznych, licencjackich na kierunku Grafika.

Reasumując, jeżeli ponoszone wydatki na podwyższenie kwalifikacji zawodowych: opłaty za studia, podręczniki i inne koszty związane ze studiami, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w konsekwencji wpływ na powstanie lub zwiększenie, obecnie lub w przyszłości, przychodu, to wydatki na ten cel mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jednakże pod warunkiem ich należytego udokumentowania.

Przy czym podkreślić należy, że wykazanie związku poniesionych wydatków z działalnością gospodarczą oraz ich wpływu na wysokość osiągniętych przychodów spoczywa na podatniku, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii. Interpretację indywidualną wydaje się bowiem wyłącznie w oparciu o stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) przedstawiony przez Wnioskodawcę, natomiast w toku prowadzonego postępowania podatkowego lub kontrolnego właściwy organ prowadzi postępowanie dowodowe w celu dokładnego ustalenia stanu faktycznego, który rzeczywiście zaistniał.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl