IPPB1/415-856/11-3/EC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-856/11-3/EC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku (brak daty sporządzenia, data wpływu 22 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* opodatkowania przychodu z tytułu nienaliczonych odsetek, tj. od pożyczki nieoprocentowanej udzielonej Wnioskodawcy przez Spółkę po stronie pożyczkodawcy - jest prawidłowe,

* opodatkowania przychodu z tytułu nienaliczonych odsetek, tj. od pożyczki nieoprocentowanej udzielonej Wnioskodawcy przez Spółkę po stronie pożyczkobiorcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu nie naliczonych odsetek, tj. od pożyczki nieoprocentowanej udzielonej Wnioskodawcy przez Spółkę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest lub będzie jednym ze wspólników spółek komandytowych, zwanych dalej "Spółka". Wnioskodawca nadmienia, że prowadzi jednocześnie jednoosobową działalność gospodarczą. Spółka planuje udzielanie Wnioskodawcy nieoprocentowanych pożyczek. Pożyczki zostaną udzielone Wnioskodawcy jako osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Zdaniem Wnioskodawcy o tym, że pożyczki zostaną udzielone Wnioskodawcy jako osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, będzie decydować zapis w umowach pożyczki, z którego będzie wynikało że pożyczki są udzielane Wnioskodawcy jako osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, a nie jako prowadzącej jednoosobową i działalność gospodarczą. Możliwe jest, że po zaciągnięciu pożyczki w określonej kwocie i faktycznym otrzymaniu tej kwoty Wnioskodawcą będący pożyczkobiorcą działającym jako nieprowadzący działalności gospodarczej przeznaczy uzyskaną kwotę wyłącznie na cele prywatne, takie jak zakup mieszkania lub wyposażenia domu, założenie lokat w banku lub na zakup wycieczki. Możliwe jest również to, że już po otrzymaniu kwoty pożyczki Wnioskodawca przeznaczy część lub całość uzyskanej kwoty na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy z tytułu udzielenia nieoprocentowanych pożyczek przez spółkę Wnioskodawcy jako osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, Wnioskodawca osiągnie jakikolwiek przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, tytułem nleodpłatnego świadczenia. Pytanie dotyczy Wnioskodawcy zarówno jako pożyczkobiorcy jak i pożyczkodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku udzielenia mu przez spółkę nieoprocentowanych pożyczek nie osiągnie on żadnego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, tytułem nieodpłatnego świadczenia.

Nieoprocentowane pożyczki, udzielone Wnioskodawcy jako osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, będą dla Wnioskodawcy, zarówno jako pożyczkobiorcy, jak i jako wspólnika spółki, całkowicie neutralne podatkowo.

Wnioskodawca wskazał, iż stanowisko to znajduje potwierdzenie w otrzymanej przez Wnioskodawcę interpretacji o sygn. IPPB1/415-486/10-4/EC, która została wydana w analogicznym stanie faktycznym: "należy podkreślić, że jeżeli strony w umowie pożyczki zastrzegły brak odpłatności w postaci odsetek, to fakt ten nie rodzi skutków podatkowych w postaci uzyskania przez pożyczkobiorcę nieodpłatnego świadczenia. W konsekwencji, na gruncie przepisów ustawy z dnia 25 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), otrzymanie, jak i nieodpłatne udzielenie pożyczki jest dla obojętne podatkowo."

Dodatkowo stanowisko Wnioskodawcy znajduje pełne potwierdzenie w interpretacjach o sygn. IPPB1/415-1002/10-2/EC oraz IPPB1/415-1001/10-2/EC, otrzymanych przez Wnioskodawcę w dniu 21 lutego 2011 r., wydanych w analogicznych stanach faktycznych: "należy podkreślić, że jeżeli strony w umowie pożyczki zastrzegły brak odpłatności w postaci odsetek, to fakt ten nie rodzi skutków podatkowych w postaci uzyskania przez pożyczkobiorcę nieodpłatnego świadczenia. W konsekwencji, na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1221 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), otrzymanie, jak i nieodpłatne udzielenie pożyczki jest dla obojętne podatkowo."

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje pełne potwierdzenie również w interpretacji o sygn. IPPB1/415-412/11-2/EC, która została wydana w niemalże identycznym stanie faktycznym: "należy podkreślić, że jeżeli strony w umowie pożyczki zastrzegły brak odpłatności w postaci odsetek to fakt ten nie rodzi skutków podatkowych w postaci uzyskania przez pożyczkobiorcę nieodpłatnego świadczenia. W konsekwencji na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), otrzymanie, jak i nieodpłatne udzielenie pożyczki jest obojętne podatkowo".

Wnioskodawca uważa, że bez znaczenia będzie to, w jaki sposób Wnioskodawca, jako pożyczkobiorca działający jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, zadysponuje środkami uzyskanymi w formie pożyczki (czyli czy wykorzysta je do celów prywatnych, np. do zakupu mieszkania, wyposażenia domu, założenia lokaty w banku lub na zakup wycieczki, czy też do celów działalności gospodarczej, którą Wnioskodawca prowadzi). Zdaniem Wnioskodawcy decydujące dla oceny skutków podatkowych uzyskanej przez Wnioskodawcę od spółki nieoprocentowanej pożyczki jest to, czy Wnioskodawca zawrze umowę pożyczki jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, czy też jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. W przypadku będącym przedmiotem niniejszego wniosku Wnioskodawca uzyska nieoprocentowane pożyczki działając jako nieprowadzący działalności gospodarczej. Dlatego będą one dla niego całkowicie neutralne podatkowo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przez umowę pożyczki w świetle art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Umowa pożyczki może być udzielona nieodpłatnie lub odpłatnie, tj. za oznaczonym wynagrodzeniem w formie odsetek.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) przychodami z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymywane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Nieodpłatne świadczenie w znaczeniu prawa podatkowego obejmuje nie tylko świadczenie w rozumieniu prawa cywilnego (działanie lub zaniechanie na rzecz innej strony), ale w jego zakres wchodzą także wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne oraz gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne przysporzenie majątku mające konkretny wymiar finansowy.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż spółka komandytowa, w której Wnioskodawca jest lub będzie jednym ze wspólników, planuje udzielenie Wnioskodawcy nieoprocentowanych pożyczek. Pożyczki zostaną udzielone Wnioskodawcy jako osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż udzielenie nieoprocentowanej pożyczki nie stanowi po stronie pożyczkodawcy nieodpłatnego świadczenia. Nie rozpoznaje się w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodu w postaci utraconych korzyści np. odsetek w sytuacji udzielenia nieodpłatnej pożyczki. W związku z powyższym udzielanie nieodpłatnych pożyczek nie będzie wywoływało skutków podatkowych u pożyczkodawcy. A zatem nienaliczone przez Spółkę odsetki, nie będą stanowiły dla Wnioskodawcy, wspólnika spółki komandytowej (pożyczkodawcy) przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

W odniesieniu do skutków podatkowych dotyczących udzielenia przez Spółkę pożyczki osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, powstałych po stronie pożyczkobiorcy, wskazać należy, iż biorąc pod uwagę cytowany wyżej przepis art. 720 § 1 ustawy - Kodeks Cywilny, należy stwierdzić, iż na gruncie Kodeksu cywilnego umowa pożyczki jest umową nieodpłatną.

Niemniej jednak umowa ta może mieć charakter odpłatny. Odpłatność można ustalić w różny sposób, np. w postaci oprocentowania wyrażonego w pieniądzu, przeniesienia własności rzeczy oznaczonych co do tożsamości, zezwolenia na korzystanie z rzeczy, udziału w zysku osiągniętym przez pożyczkobiorcę.

Należy podkreślić, że jeżeli strony w umowie pożyczki zastrzegły brak odpłatności w postaci odsetek, to fakt ten nie rodzi skutków podatkowych w postaci uzyskania przez pożyczkobiorcę nieodpłatnego świadczenia.

W konsekwencji, na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), otrzymanie, jak i nieodpłatne udzielenie pożyczki jest obojętne podatkowo.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl