IPPB1/415-852/11-2/JB - Kwalifikacja przychodów w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu odsetek od depozytów automatycznych oraz z tytułu odsetek od terminowych lokat bankowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-852/11-2/JB Kwalifikacja przychodów w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu odsetek od depozytów automatycznych oraz z tytułu odsetek od terminowych lokat bankowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana/Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2011 r. (data wpływu 20 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie klasyfikacji źródła przychodów:

* z tytułu odsetek od depozytów automatycznych (lokat nocnych, tzw. overnight) - jest nieprawidłowe,

* z tytułu odsetek od terminowych lokat bankowych-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie klasyfikacji źródła przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, będąc wspólnikiem w spółce jawnej. Środki pieniężne uznane przez wspólników spółki do bieżącej działalności pozostają na podstawowym rachunku bankowym, za pośrednictwem którego przyjmowane i dokonywane są płatności spółki.

Środki na podstawowym rachunku bankowym-zgodnie z zawartą odrębną umową o otwieranie DEPOZYTÓW AUTOMATYCZNYCH (zwanych potocznie lokatami nocnymi, overnightami) - bank w całości na koniec każdego dnia od poniedziałku włącznie do piątku (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy) o godz. 20 przeksięgowuje z rachunku podstawowego spółki na depozyt automatyczny. Następnego dnia roboczego o godz. 8 bank stawia środki z depozytu automatycznego wraz z należnymi odsetkami do dyspozycji spółki, przeksięgowując środki te na rachunek podstawowy spółki i księgując odsetki na rachunku podstawowym spółki. Bank nie pobiera podatku dochodowego od tych odsetek.

Środki pieniężne uznane przez wspólników spółki za wolne środki lokowane są na TERMINOYCH LOKATACH BANKOWYCH. Okres trwania tych lokat jest nie krótszy niż kilkanaście dni i nie dłuższy niż kilkanaście miesięcy, Dla każdej lokaty terminowej bank, w którym spółka jawna ma otwarty podstawowy rachunek bankowy, tworzy odrębny, pomocniczy rachunek bankowy powiązany z rachunkiem podstawowym, czyli tworzy subkonto. Za pośrednictwem takiego subkonta spółka nie przyjmuje i nie dokonuje żadnych płatności. Środki z lokaty po upływie umownego terminu wracają na rachunek podstawowy wraz z należnymi odsetkami. Bank nie pobiera podatku dochodowego od tych odsetek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować powyżej opisane odsetki od środków pieniężnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od DEPOZYTÓW AUTOMATYCZNYCH (zwanych potocznie lokatami nocnymi, overnigtami) są przychodami z działalności gospodarczej. Podstawowy rachunek bankowy bowiem jest rachunkiem utrzymywanym w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Tym samym odsetki od tych środków na tym rachunku bankowym stanowią przychody z działalności gospodarczej.

Odsetki od TERMINOWYCH LOKAT BANKOWYCH są przychodami z kapitałów pieniężnych. Rachunki bankowe lokat terminowych (subkonta) nie są bowiem rachunkami związanymi z wykonywana działalnością gospodarczą. Tym samym odsetki od środków na tych rachunkach bankowych nie są przychodami z działalności gospodarczej, stanowią zaś przychody z kapitałów pieniężnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie klasyfikacji źródła przychodów z tytułu odsetek od depozytów automatycznych (lokat nocnych, tzw. overnight) uznaje się za nieprawidłowe, w zakresie klasyfikacji źródła przychodów z tytułu odsetek od terminowych lokat bankowych uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. W myśl art. 8 § 2 i art. 22 § 1 ww. ustawy spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Spółka jawna może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Podlegają natomiast opodatkowaniu dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej.

Artykuł 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 5 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością.

Wskazać jednakże należy, iż art. 5a pkt 6 ww. ustawy zawiera wyłączenie, które obejmuje m.in. kapitały pieniężne, zdefiniowane jako odrębne źródło przychodów, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, których poszczególne kategorie wymieniono w art. 17 tej ustawy.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Z powyższego wynika, iż przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą być tylko odsetki z takich rachunków bankowych, które utrzymywane są w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Odsetki od środków zgromadzonych na pozostałych rachunkach (w tym lokatach bankowych) stanowić będą zawsze przychód z kapitałów pieniężnych.

Za rachunki bankowe związane z wykonywaną działalnością gospodarczą uznać należy takie rachunki, za pośrednictwem których przyjmowane są i z których dokonywane są wszelkiego rodzaju płatności. Zatem za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej można uznać jedynie te odsetki, które uzyskiwane są z tytułu przetrzymywania środków pieniężnych na tych rachunkach. Natomiast środki pieniężne przechowywane na lokatach bankowych nie stanowią środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy. W konsekwencji odsetki od takich lokat stanowią przychód z kapitałów pieniężnych.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca, jako wspólnik spółki jawnej, uzyskuje przychody m.in. z depozytów automatycznych (zwanych potocznie lokatami nocnymi, overnightami), jak i z terminowych lokat bankowych, uzyskiwanych za pośrednictwem subkonta.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, iż zarówno odsetki z depozytów automatycznych, jak i terminowych lokat bankowych, uzyskiwane w banku prowadzącym rachunek podstawowy spółki, której Wnioskodawczyni jest wspólnikiem, nie mogą być utożsamiane z odsetkami od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Lokaty te nie dotyczą rachunków związanych z bieżącą działalnością firmy, nie dokonuje się na nich operacji gospodarczych, tj. nie dokonuje się z nich płatności za zakupione towary, usługi, czy też na te rachunki nie spływają środki za sprzedane towary, usługi.

W związku z powyższym, Wnioskodawczyni uzyskuje przychody w wysokości proporcjonalnej do Jej prawa do udziału w zysku, które należy zliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl