IPPB1/415-850/12-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 października 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-850/12-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2012 r. (data wpływu 9 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia przez Wnioskodawczynię w koszty uzyskania przychodów wydatków z tytułu usług świadczonych przez firmę męża - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia przez Wnioskodawczynię w koszty uzyskania przychodów wydatków z tytułu usług świadczonych przez firmę męża.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Mąż Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług informatycznych. Wnioskodawczyni natomiast jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług doradczych. Mąż Wnioskodawczyni zamierza za wykonane usługi dla firmy żony wystawić fakturę.

W prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej mąż Wnioskodawczyni zamierza rozliczać koszty związane z korzystaniem z lokalu stanowiącego majątek osobisty swojej żony. Lokal został nabyty przez żonę jeszcze przed zawarciem aktu małżeństwa. Małżonkowie zamierzają zawrzeć pomiędzy sobą umowę wynajmu dwóch pomieszczeń dla celów prowadzenia działalności gospodarczej męża. Wnioskodawczyni zamierza wystawiać dla firmy męża faktury dokumentujące wynajem pomieszczeń.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy zapłata przez firmę Wnioskodawczyni za wykonanie przez firmę jej męża usługi informatycznej podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawczyni.

2.

Czy jest możliwe na podstawie tak zawartej umowy zaliczanie przychodów z najmu do przychodów Wnioskodawczyni i kosztów z tego wynajmu do kosztów działalności gospodarczej męża Wnioskodawczyni. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 1. W zakresie pytania oznaczonego nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawczyni

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawczyni faktura dokumentująca wykonanie przez firmę męża Wnioskodawczyni usług informatycznych na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawczynię stanowi koszt uzyskania przychodów w jej firmie.

Kosztem uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy o p.d.o.f. Ograniczenie wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o p.d.o.f. nie ma w tym przypadku zastosowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych jest prawidłowe.

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki - winien:

* być poniesiony, w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

* nie znajdować się wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów wskazanych w art. 23 ww. ustawy,

* być właściwie udokumentowany.

W powołanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo - skutkowego tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, bądź funkcjonowanie źródła przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że podatnik wykaże, iż zostały one w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług doradczych. Przy wykonywaniu zleceń zamierza korzystać z usług firmy męża. Mąż Wnioskodawczyni zamierza za wykonane usługi dla firmy Wnioskodawczyni wystawić fakturę.

Należy przyjąć, że powyższe wydatki, na zakup usług, mają na celu uzyskiwanie przychodów z prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej. Wobec tego - o ile zostaną właściwie udokumentowane - spełnią kryteria określone w art. 22 ust. 1 ustawy, przez co można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

Nie ma przy tym znaczenia, że usługodawcą jest mąż Wnioskodawczyni. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują ograniczenia w zakresie możliwości zawierania umów między małżonkami prowadzącymi odrębne działalności gospodarcze. Jednakże małżonkowie prowadzący odrębne działalności gospodarcze, zawierający umowy między sobą powinni mieć na uwadze treść przepisów art. 25 i 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczących transakcji między podmiotami powiązanymi.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl