IPPB1/415-809/08-6/JK - Czy sprzedaż nieruchomości (segment wraz z przypisanym do niego udziałem w gruncie) stanowi przychód z działalności gospodarczej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 października 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-809/08-6/JK Czy sprzedaż nieruchomości (segment wraz z przypisanym do niego udziałem w gruncie) stanowi przychód z działalności gospodarczej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2008 r. (data wpływu 14 lipca 2008 r.) oraz piśmie z dnia 29 września 2008 r. (data wpływu 1 października 2008 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-809/08-2/JK z dnia 18 września 2008 r., oraz piśmie z dnia 18 października 2008 r. (data wpływu 20 listopada 2008 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-809/08-4/JK z dnia 15 października 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Z uwagi na braki formalne przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 września 2008 r. (data wpływu 1 października 2008 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka s.c. prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej z 50 % udziałem każdego ze wspólników. Spółka działa od 1991 r. W ramach prowadzonej działalności wspólnicy spółki cywilnej wybudowali 5 segmentów mieszkalnych na gruncie stanowiącym w różnych częściach prywatną własność wspólników. Przedmiotowy grunt nigdy nie został wniesiony do działalności gospodarczej. Budowa została zakończona w 2008 r., zaś grunt został zakupiony w 2004 r. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Żaden ze wspólników nie jest płatnikiem VAT, ponieważ dotychczas nie wykonywali czynności, które obligowałyby ich do rejestracji i płatności podatku VAT.

Aktem notarialnym 26 czerwca 2008 r. została dokonana sprzedaż jednego segmentu wraz z gruntem. W akcie notarialnym notariusz użył określenia, że przedmiotem sprzedaży są:

*

udziały w gruncie sprzedawane przez nich z 7 % VAT, płatnym przez nich, jako osoby fizyczne w stosownych częściach w przedmiotowym gruncie od kwoty uzyskanej ze sprzedaży gruntu

*

nakłady poczynione na przedmiotowym gruncie w postaci segmentu domu mieszkalnego sprzedawane przez spółkę, również z 7 % VAT płatnym przez spółkę od sprzedaży nakładów.

Od transakcji jako podlegającej w całości podatkowi VAT, podatku od czynności cywilnoprawnych notariusz nie pobrał. Spółka pismem z dnia 29 września 2008 r. (1 października 2008 r.) doprecyzowała, iż prowadzi działalność w zakresie należy m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. Grunt pod budowę został zakupiony 15 kwietnia 2004 r. przez A i B jako wspólników z różnymi udziałami, bez konkretnego zamiaru jego zagospodarowania. W momencie zakupu A i B byli już wspólnikami spółki cywilnej. W 2005 r. powstała koncepcja budowy budynków mieszkalnych przez spółkę na współwłasności wspólników. W maju 2006 r. spółka uzyskała zezwolenie na budowę pięciu segmentów mieszkalnych w zabudowie szeregowej na przedmiotowych działkach i zleciła ich wykonanie firmie zewnętrznej. Spółka prowadzi księgowość podatkową w postaci księgi przychodów i rozchodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym wspólnicy powinni zarejestrować się, jako płatnicy VAT i zapłacić podatek od sprzedaży gruntu w wysokości 7 % od całego przychodu netto bez uzyskania kwoty wolnej?

2.

Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym wspólnicy powinni potraktować przychód ze sprzedaży gruntu jako uzyskany poza prowadzoną działalnością gospodarczą i opodatkować go 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Spółki zgodnie z art. 47 § 1 kodeksu cywilnego część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych, tak, więc grunt i budynek nie można traktować, jako odrębne przedmioty obrotu. Zasada ta ma charakter bezwzględnie obowiązujący i nie można w drodze umowy postanowić inaczej. Grunt pomimo, że nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych służył działalności gospodarczej. W tej sytuacji przedmiotem sprzedaży przez spółkę był budynek mieszkalny (segment) wraz z gruntem. Cały przychód nieruchomości podlega opodatkowaniu w spółce zarówno podatkiem dochodowym jak i 7 % VAT-em. W wyniku dokonanej transakcji wspólnicy spółki cywilnej nie stają się odrębnymi podatnikami podatku VAT i dochodowego od osób fizycznych.

Spółka w piśmie uzupełniającym wniosek z dnia 18 października 2008 r. (data wpływu 20 października 2008 r.) sprecyzowała, iż sprzedaż gruntu, na którym zostały wybudowane segmenty mieszkalne w zabudowie szeregowej nie stanowiła przychodu z działalności gospodarczej, o czym jest mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż przedmiotowy grunt nie był środkiem trwałym ujętym w ewidencji środków trwałych spółki. Ponieważ zakup gruntu dokonany został przed 1 stycznia 2007 r., a jego sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat od zakupu, przychód ze sprzedaży powinien być opodatkowany 10 % podatkiem zryczałtowanym.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest wykładnia przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Wniosek w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Równocześnie w myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 poźn. zm) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udział w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca r. kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Treść art. 10 ust. 3 ww. ustawy stanowi, iż przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Ze złożonego wniosku wynika, iż nabycie gruntu nie nastąpiło w ramach i na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej.

Jednakże, wynika z niego również, iż na tych gruntach w ramach prowadzonej działalności wspólnicy spółki cywilnej wybudowali 5 segmentów przeznaczonych na sprzedaż.

Powyższe oznacza, iż nabyty grunt został przeznaczony na potrzeby działalności gospodarczej i wszedł w charakterze towaru w skład wybudowanych w ramach tej działalności segmentów.

W związku z powyższym sprzedaż nieruchomości (segment wraz z przypisanym do niego udziałem w gruncie) stanowi w całości przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Winien być opodatkowany przez każdego wspólnika spółki cywilnej na zasadach stosowanych do rozliczenia prowadzonej w chwili zbycia działalności gospodarczej.

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Jednocześnie, mając na uwadze, iż wniosek Spółki o udzielnie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczył stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaznacza się, iż interpretacja nie ma mocy wiążącej dla poszczególnych wspólników Spółki. Uregulowania tej ustawy dotyczą bowiem podatników, którymi są osoby fizyczne. Wniosek natomiast złożyła Spółka cywilna, która w świetle zawartych w niej przepisów nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnikami zaś są poszczególni wspólnicy.

Mając powyższe na uwadze informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez wszystkich wspólników możliwe jest poprzez złożenie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej wraz z wypełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i art. 14f ustawy Ordynacja podatkowa przez poszczególne osoby fizyczne - wspólników.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl