IPPB1/415-8/12-2/EC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-8/12-2/EC

INERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2011 r. (data wpływu 3 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów w spółce komandytowo-akcyjnej w związku z posiadaniem akcji stanowiących współwłasność małżeńską - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów w spółce komandytowo-akcyjnej w związku z posiadaniem akcji stanowiących współwłasność małżeńską.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni przysługuje współwłasność akcji w spółce komandytowo - akcyjnej przy czym:

1.

część akcji (seria B) została wyemitowana na nazwisko Wnioskodawczyni i Jej małżonka,

2.

część akcji (seria C) została wyemitowana na nazwisko wyłącznie małżonka Wnioskodawczyni.

Małżonkowie pozostają w ustawowej wspólności majątkowej (nie została zawarta umowa majątkowa). Wobec powyższego zarówno akcje serii B jak i serii C stanowią współwłasność Wnioskodawczyni wynikającą z ustawowej wspólnoty majątkowej. Należy nadmienić, iż prawa akcyjne w spółce, których podstawą są akcje zarówno serii B jak i C, wykonuje, np. uczestnicząc w zgromadzeniach akcjonariuszy, jedynie małżonek Wnioskodawczyni.

Zgodnie z umową spółki komplementariusz oraz akcjonariusze uczestniczą w zyskach Spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do Spółki. Umowa spółki nie zawiera innych szczególnych rozwiązań dotyczących podziału zysku. W Spółce nie była podejmowana dotychczas uchwała o podziale zysku. Wnioskodawczyni nie prowadzi indywidualnej działalność gospodarczej.

Wnioskodawczyni otrzymała interpretację Ministra Finansów wydaną 12 września 2011 r. (Znak: IPPB1/415-590/11-4/KS) potwierdzająca że dochody uzyskiwane przez wspólnika - akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej należy kwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, czyli że powinny być zaliczane do przychodów ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy p.d.o.f.

Z ostrożności, Wnioskodawczyni złożyła we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym:

1.

oświadczenia o wyborze opodatkowania z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych daje p.d.o.f.

2.

oświadczenie o wyborze kwartalnej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z art. 44 ust. 3g ustawy p.d.o.f.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dochody ze wspólnej własności (małżeńskiej) akcji w spółce komandytowo-akcyjnej mogą być opodatkowane przez jednego z małżonków uwzględniając że:

1.

część akcji (seria B) została wyemitowana na nazwisko Wnioskodawczyni i Jej małżonka,

2.

część akcji (seria C) została wyemitowana na nazwisko wyłącznie małżonka Wnioskodawczyni.

Zdaniem Wnioskodawczyni, uwzględniając że dochód akcjonariuszy z akcji w spółce osobowej (komandytowo-akcyjnej) zaliczany jest do przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy p.d.o.f., to jest do przychodów z działalności gospodarczej, a nie do przychodów o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 tej ustawy czyli przychodów z najmu i podobnych umów dochody te mogą być opodatkowane przez jednego z małżonków zarówno w stosunku do akcji serii B (wyemitowanych na nazwisko Wnioskodawczyni i Jej małżonka) oraz akcji (seria C) (wyemitowanych na nazwisko wyłącznie małżonka Wnioskodawczyni) bez konieczności składania jakiegokolwiek oświadczenia w tym zakresie.

Zdaniem Wnioskodawczyni byłoby też możliwe by małżonkowie, powołując się na normę art. 8 ust. 3, dopełniwszy wymogu złożenia wymaganego oświadczenia, mogli opodatkować dochody ze współwłasności akcji w spółce przez wskazanie jako jednego z nich, który opodatkowuje całości dochodu osiągniętego z tego źródła.

Wprawdzie literalna wykładnia normy art. 8 ust. 3 wskazuje, iż takie opodatkowanie możliwe jest w zakresie przychodów z współwłasności rzeczy a nie praw, a ponadto jedynie ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 czyli przychodów z najmu i podobnych umów jednak odwołując się do wykładni celowościowej można stwierdzić, iż celem normo dawcy było uproszczenie zarówno podatnikom jak i organom podatkowym rozliczeń dochodów uzyskiwanych przez małżonków ze źródeł pozostających w ich współwłasności.

Jeśli ustawodawca dopuścił takie uproszczone rozliczanie przychodów z najmu nie wydaje się by zasadnym było wyłączenie z takiej formy opodatkowania przychodów z innego majątku małżonków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) wyszczególnia dwa odrębne źródła przychodów, tj.:

* pozarolnicza działalność gospodarcza,

* kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w przepisie art. 5a pkt 6 ww. ustawy, jako działalność zarobkowa:

a.

wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b.

polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem (art. 125 ww. k.s.h.).

Z kolei art. 147 § 1 k.s.h. stanowi, iż komplementariusz i akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Podlegają natomiast opodatkowaniu dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem (akcjonariuszem) spółki komandytowo-akcyjnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy, prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, czyli z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Artykuł 8 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału), oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

W świetle cytowanych przepisów uzyskane przez spółkę osobową przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników (w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej zarówno u komplementariuszy, jak i akcjonariuszy), proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Natomiast dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej stanowić będzie, dla jej wspólnika - osoby fizycznej, dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy lub po spełnieniu przez podatnika warunków określonych przepisami art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może być opodatkowany zgodnie z art. 30c ust. 1 tej ustawy, tj. 19% podatkiem, określanym potocznie jako podatek liniowy.

W świetle art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jest osoba fizyczna.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 tejże ustawy - małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Zasadą ustawową jest zatem, iż małżonkowie są podatnikami każdy z osobna, a w szczególnych przypadkach ustawa zezwala na łączne opodatkowanie małżonków.

Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Jednakże, co do zasady w sytuacji, gdy prawami akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej, dysponuje wyłącznie jedno z małżonków, a akcje zostały nabyte w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej, to dochód opodatkowuje w całości ten z małżonków, który dysponuje prawami akcjonariusza. Samo nabycie akcji, w sytuacji gdy prawami akcjonariusza dysponuje tylko jedno z nich nie oznacza, że dochód z akcji, mają obowiązek opodatkować oboje.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż właścicielem akcji serii C w spółce komandytowo-akcyjnej jest tylko mąż Wnioskodawczyni. A właścicielami akcji serii B jest Wnioskodawczyni oraz jej mąż.

Reasumując, mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, iż jako właściciel akcji serii C został wpisany tylko mąż Wnioskodawczyni, i to na nim będzie ciążył obowiązek rozliczenia dochodu uzyskanego w spółce komandytowo-akcyjnej. Natomiast jako właściciele akcji serii B została wpisana Wnioskodawczyni oraz jej mąż, a zatem obowiązek rozliczenia z uzyskanego dochodu w spółce komandytowo-akcyjnej będzie ciążył zarówno na Wnioskodawczyni jak i jej mężu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl