IPPB1/415-785/09-2/AM - Określenie skutków podatkowych zwolnienia wspólników spółki cywilnej z obowiązku zapłaty czynszu dzierżawnego w związku z podpisaniem aneksu do umowy dzierżawy.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 5 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-785/09-2/AM Określenie skutków podatkowych zwolnienia wspólników spółki cywilnej z obowiązku zapłaty czynszu dzierżawnego w związku z podpisaniem aneksu do umowy dzierżawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2009 r. (data wpływu 22 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zakresie możliwości dokonania korekty w podatku dochodowym za lata 2004-2006 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonania korekty w podatku dochodowym za lata 2004-2006.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W październiku 2004 r. dwa małżeństwa w tym brat i siostra kupili nieruchomość zabudowaną budynkiem magazynowym. Wszyscy czterej właściciele są jednocześnie wspólnikami spółki jawnej. Między właścicielami nieruchomości a spółką jawną zawarto w 2004 r. umowę dzierżawy dotyczącą tej nieruchomości. Właściciele nieruchomości jako osoby fizyczne wystawiały spółce rachunki z tytułu czynszu dzierżawnego - składały deklarację PIT 28 do urzędu skarbowego.

1 stycznia 2007 r. podpisano aneks do umowy dzierżawy znoszący obowiązek płatności czynszu.

Spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej dotyczącej prawidłowości nieodpłatnego wykorzystywania nieruchomości. Otrzymana interpretacja potwierdziła stanowisko Spółki, iż może nieodpłatnie wykorzystywać nieruchomość do działalności.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w związku z otrzymaną interpretacją Spółka powinna dokonać korekty kosztów dotyczących najmu, ujętych za lata 2004-2006 w księgach spółki jawnej i jednocześnie dokonać korekty podatku dochodowego przez wspólników spółki za lata 2004,2005,2006.

Czy istnieje zależność dokonania korekty kosztów przez spółkę jawną i korekty przychodów dokonanych przez właścicieli nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy może ale nie musi dokonywać korekty kosztów z tytułu najmu nieruchomości w księgach spółki jawnej za lata 2004-2006.

Koszty zostały naliczone zgodnie z ówczesną wiedzą i w dobrej wierze, jednocześnie odprowadzony został podatek od przychodu przez osoby osiągające przychód z tego tytułu. W przypadku korekty kosztów przez spółkę nie ma konieczności korekty przychodów właścicieli nieruchomości. Jednak korekta przychodów przez właścicieli nieruchomości pociąga za sobą konieczność korekty kosztów w księgach spółki jawnej oraz podatku dochodowego jej wspólników.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co, następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 125 ww. ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20.

W tym miejscu należy wskazać, iż artykuł 21 ust. 1 pkt 125 dodany został przez art. 1 pkt 14 lit. a) tiret szóste ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.), i obowiązuje od 1 stycznia 2007 r.

Ponadto, na podstawie art. 21 ust. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnienie nie ma zastosowania do świadczeń otrzymywanych na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umów będących podstawą uzyskiwania przychodów zaliczonych do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 tj. działalności wykonywanej osobiście.

Do poszczególnych grup podatkowych, zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) zalicza się:

1.

do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;

2.

do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

3.

do grupy III - innych nabywców.

Za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej - stosownie do art. 16 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r. - uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Nie jest jednak przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1.

Jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Ww. art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został uchylony przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209 poz. 1316).

Powyższe oznacza, iż bezpłatne użyczenie nieruchomości nie powoduje od 1 stycznia 2009 r. powstania przychodu podatkowego u użyczającego.

Reasumując mając na uwadze powyższe przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny, stwierdzić należy, iż wspólnik użyczający spółce nieruchomość nie osiąga z tego tytułu przychodu od 1 stycznia 2009 r. Mając na uwadze, iż wspólnikami spółki jawnej są członkowie najbliższej rodziny, to wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń będzie stanowiła dla wspólników spółki przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegający zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie należy wskazać, iż przepis art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalniający od podatku dochodowego wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, nie znajduje zastosowania do przychodów i kosztów Spółki wykazanych za lata 2004-2006. Zwolnienie powyższe zostało wprowadzone z dniem 1 stycznia 2007 r. i ma zastosowanie w przypadku otrzymania świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń po 1 stycznia 2007 r.

Końcowo należy wskazać, iż w latach 2004-2006 przedmiotowa nieruchomość nie była użyczana bezpłatnie, bowiem Spółka płaciła czynsz dzierżawny właścicielom nieruchomości. Zatem powołane w interpretacji uregulowania nie mają zastosowania do stanu faktycznego obowiązującego w latach 2004-2006. Tym samym Spółka nie ma podstaw prawnych do dokonania korekty kosztów a właściciele do korekty przychodów.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie mając na uwadze, iż wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczył stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zaznacza się, iż interpretacja nie wywołuje skutków prawnych dla poszczególnych wspólników Spółki. Uregulowania tej ustawy dotyczą bowiem podatników, którymi są osoby fizyczne. Wniosek natomiast złożyła Spółka Jawna, która w świetle zawartych w niej przepisów nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnikami zaś są poszczególni wspólnicy.

Mając powyższe na uwadze informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez wszystkich wspólników możliwe jest poprzez złożenie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej wraz z wypełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i art. 14f ustawy - Ordynacja podatkowa przez poszczególne osoby fizyczne - wspólników.

Na mocy ustawy z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 141, poz. 888), która zmieniała treść art. 14f § 1 ustawy - Ordynacja Podatkowa od dnia 20 września 2008 r. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł. Oznacza to, że wszystkie wnioski, które wpływają do organów od wymienionej daty podlegają opłacie w wysokości 40 zł Z uwagi na fakt, iż Strona w dniu 15 października 2009 r. opłaciła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w wysokości 75 zł, różnica w kwocie 35 zł zgodnie z art. 14f § 2a Ordynacji podatkowej zostanie zwrócona na rachunek bankowy podany we wniosku.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl