IPPB1/415-77/13-2/MT - Skutki podatkowe umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej bez wynagrodzenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 marca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-77/13-2/MT Skutki podatkowe umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej bez wynagrodzenia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2013 r. (data wpływu 17 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych w przypadku umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej bez wynagrodzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.01 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych w przypadku umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej bez wynagrodzenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca planuje objęcie akcji w spółce komandytowo-akcyjnej, z siedzibą na terytorium Polski (dalej jako: "SKA").

W przyszłości, planowane jest umorzenie akcji SKA należących do Wnioskodawcy. Umorzenie to zostanie dokonane bez wypłaty wynagrodzenia na rzecz Wnioskodawcy. Innymi słowy, SKA nieodpłatnie nabędzie od Wnioskodawcy należące do niego akcje w celu ich umorzenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy umorzenie, bez wynagrodzenia, posiadanych przez Wnioskodawcę akcji w SKA będzie czynnością neutralną podatkowo na gruncie podatku PIT, tzn. po stronie Wnioskodawcy nie powstanie z tego tytułu dochód (przychód) podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne zbycie akcji SKA w celu ich umorzenia będzie neutralne podatkowo na gruncie podatku PIT, gdyż transakcja nieodpłatnego zbycia akcji w SKA nie została zaliczona do żadnego ze źródeł przychodów wskazanych w ustawie o podatku PIT, a ponadto nieodpłatny charakter analizowanej transakcji powoduje, iż nie dojdzie do powstania dochodu (przychodu), który stanowiłby podstawę opodatkowania podatkiem PIT.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku PIT, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jak wynika z kolei z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku PIT dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku PIT, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c tego przepisu.

Dochód (przychód) osiągnięty na transakcji zbycia akcji w SKA w celu ich umorzenia należy zakwalifikować do kapitałów pieniężnych, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku PIT (akcja jest papierem wartościowym zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi). Należy jednak podkreślić, iż przepis ten obejmuje wyłącznie należne, choćby nie zostały otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Analizowany przepis ma zatem zastosowanie wyłącznie do transakcji odpłatnych, nie obejmuje natomiast nieodpłatnego zbycia akcji SKA.

W świetle powyższych przepisów, nieodpłatne zbycie akcji w SKA nie stanowi przychodu ze źródeł przychodów wskazanych w ustawie o podatku PIT. W szczególności, z uwagi na swój nieodpłatny charakter, transakcja nieodpłatnego zbycia akcji w SKA w celu ich umorzenia nie może zostać uznana za przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku PIT. Ponadto, analizowana w niniejszym wniosku transakcja nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego, natomiast podstawą opodatkowania podatkiem PIT jest, co do zasady, właśnie przysporzenie majątkowe określane jako dochód (przychód).

Jak wynika z przepisu art. 30b ust. 1 ustawy o podatku PIT, od dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest zgodnie z ust. 2 pkt 1 tego artykułu, różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 ustawy o PIT.

W przypadku opisanym w zdarzeniu przyszłym, dojdzie wprawdzie do zbycia papierów wartościowych - akcji SKA, jednakże zbycie to nie będzie miało charakteru odpłatnego, a tym samym po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód (przychód) z tytułu zbycia akcji SKA w celu ich umorzenia.

Należy również dodać, iż neutralność podatkowa transakcji nieodpłatnego zbycia akcji w SKA w celu ich umorzenia została potwierdzona jednolitym stanowiskiem organów podatkowych, prezentowanym w licznych interpretacjach indywidualnych wydawanych przez te organy, między innymi, w:

* Interpretacji indywidualnej MF z dnia 15 czerwca 2012 r. wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-283/12-2/AMN, w której to organ stwierdził, iż: "w przypadku opisanym w zdarzeniu przyszłym, wprawdzie dojdzie do zbycia udziałów/akcji przez Wnioskodawcę, jednakże zbycie to nie będzie miało charakteru odpłatnego, tym samym u Wnioskodawcy nie powstanie przychód z tytułu zbycia udziałów/akcji w celu ich umorzenia, bowiem jak wskazano powyżej przepis art. 17 ust. 1 pkt 6 łit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje swą dyspozycją wyłącznie zbycie o charakterze odpłatnym, natomiast jak podano w treści wniosku planowane zbycie udziałów/akcji zostanie dokonane bez wynagrodzenia, a zatem będzie miało charakter nieodpłatny. Reasumując, w związku z dobrowolnym zbyciem przez Wnioskodawcę udziałów/akcji w Spółce w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia, zgodnie z k.s.h., po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych".

* Interpretacji indywidualnej MF z dnia 14 lutego 2012 r. wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-1264/11/JG, w której organ wskazał, iż: "dokonując oceny skutków podatkowych umorzenia akcji (w SKA) bez wynagrodzenia stwierdzić należy, iż wobec braku wynagrodzenia za umarzane akcje nie wystąpi warunek odpłatnego zbycia co oznacza, że po stronie wnioskodawcy jako właściciela umorzonych akcji czy to w sposób bezpośredni czy pośredni nie powstaje przychód należny w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych."

Reasumując, należy stwierdzić, iż nieodpłatne zbycie akcji w SKA w celu ich umorzenia będzie na gruncie podatku PIT neutralne dla Wnioskodawcy i nie spowoduje powstania po jego stronie dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002, r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl