IPPB1/415-765/12-4/IF - PIT w zakresie opodatkowania akcjonariusza w spółce komandytowo - akcyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 października 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-765/12-4/IF PIT w zakresie opodatkowania akcjonariusza w spółce komandytowo - akcyjnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2012 r. (data wpływu 2 lipca 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 24 września 2012 r. (data wpływu 27 września 2012 r.) złożonym na wezwanie z dnia 13 września 2012 r. Nr IPPB1/415-765/12-2/IF o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania akcjonariusza w spółce komandytowo - akcyjnej-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania akcjonariusza w spółce komandytowo - akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce i podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów). Wnioskodawca rozważa skutki podatkowe dotyczące osiągania w przyszłości przychodów z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: Spółka) jako akcjonariusz nie mający statusu komplementariusza. Spółka będzie osiągać, a następnie wypłacać wspólnikom w całości lub w uchwalonej części przychody z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, obejmującej przede wszystkim transakcje odpłatnego zbycia udziałów i akcji w innych spółkach, w tym sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Wnioskodawca będzie uczestniczyć w zyskach Spółki stosownie do zasad wynikających z k.s.h., tj. poprzez uzyskiwanie dywidendy na podstawie uchwały walnego zgromadzenia wspólników o podziale zysku.

Pismem z dnia 24 września 2012 r. (data wpływu 27 września 2012 r.) Wnioskodawca doprecyzował, iż odpłatne zbycie udziałów/akcji będzie odbywać się w ramach prowadzonej przez spółkę komandytowo-akcyjną działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż opis stanu faktycznego i postawione pytania opierają się bowiem na wyraźnie sformułowanym założeniu, że przychody, jakie osiągać będzie spółka komandytowo-akcyjna z tytułu obrotu papierami wartościowymi, będą stanowić przychody z działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przychód Wnioskodawcy z tytułu udziału w zysku Spółki będzie stanowił przychód ze źródła o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., tj. przychód z działalności gospodarczej, do którego ma zastosowanie art. 30c u.p.d.o.f.

2.

W którym momencie i w jakim zakresie po stronie Wnioskodawcy powstawać będzie przychód z tytułu udziału w zysku Spółki.

3.

Czy Wnioskodawca od uzyskanego przychodu z tytułu udziału w zysku Spółki będzie zobowiązany do uiszczenia na rachunek właściwego organu podatkowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad. 1

W ocenie Wnioskodawcy, uzyskiwany przez niego przychód z tytułu udziału w zysku Spółki stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy, do którego może mieć zastosowanie art. 30c u.p.d.o.f.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego, Spółka osiągać będzie zyski z tytułu odpłatnego zbycia udziałów i akcji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca w tym miejscu z ostrożności zwraca uwagę, iż mimo że obrót udziałami i akcjami jest także objęty źródłem przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.f., okoliczność ta nie wyłącza możliwości prowadzenia działalności w zakresie obrotu udziałami i akcjami i uzyskiwania z tego tytułu przychodów w ramach źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. Wniosek taki wynika chociażby z art. 30b ust. 4 u.p.d.o.f. Także orzecznictwo sądów administracyjnych potwierdza możliwość osiągania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych w ramach źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza (por. np. wyrok z dnia 10 listopada 2010 r. sygn. I SA/Ol 566/10; wyrok z dnia 6 maja 2010 r., sygn. I SA/Ke 226/10; wyrok z dnia 15 czerwca 2010 r. sygn. I SA/Po 297/10).

Stosownie do art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f. "Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Wnioskodawca zwraca uwagę, że w u.p.d.o.f. brak jest szczególnych (odrębnych) regulacji, odnoszących się do opodatkowania przychodów akcjonariuszy spółek komandytowo - akcyjnych z tytułu udziału w zyskach tych spółek. Z uwagi na wskazany wyżej art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f., osiągane przez akcjonariusza przychody z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo - akcyjnej muszą być uznane za przychody z działalności gospodarczej. Do ich opodatkowania zastosowanie mieć będzie art. 30c u.p.d.o.f., gdy Wnioskodawca - stosownie do art. 9a ust. 2 dokona wyboru sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f.

Ad 2

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jako akcjonariusz Spółki (komandytowo - akcyjnej), przychód z tytułu udziału w tej spółce uzyska w dniu podjęcia przez walne zgromadzenie wspólników tej spółki uchwały o podziale zysku, bądź też w dniu dywidendy wskazanym w tej uchwale. Przychodem Wnioskodawcy będzie w tym przypadku jedynie ta część zysku, która w uchwale zgromadzenia wspólników Spółki zostanie przeznaczona do wypłaty. Nie będzie stanowiła przychodu Wnioskodawcy ta część zysku, która w uchwale zgromadzenia wspólników zostanie przeznaczona na powiększenie kapitałów Spółki (w tym zapasowego łub rezerwowego).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f. za przychody z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. W myśl tego przepisu, przychód po stronie akcjonariusza spółki komandytowo - akcyjnej z tytułu udziału w zysku z tej spółki powstać może nie wcześniej niż w momencie, w którym akcjonariusz uzyska prawo do zysku. Artykuł 147 § 1 Kodeksu spółek handlowych ("k.s.h.") stanowi, że komplementariusz oraz akcjonariusz spółki komandytowo - akcyjnej uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej. Dział IV Tytułu II Kodeksu spółek handlowych, który zawiera regulacje dotyczące spółki komandytowo - akcyjnej, nie zawiera przepisu, który wprost regulowałby moment, w którym wspólnicy tej spółki uzyskują prawo do zysku. Stosownie do art. 126 § 1 k.s.h., w tym zakresie obowiązywać będą regulacje dotyczące spółki akcyjnej. Na tej podstawie, dla określenia momentu, w którym akcjonariusz spółki komandytowo - akcyjnej nabywa prawo do wypłaty należnego mu udziału w jej zysku, konieczne jest odwołanie się do art. 347 § 1 oraz art. 348 § 2 k.s.h.

Artykuł 347 § 1 k.s.h. stanowi, że akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom. Z kolei z art. 348 § 2 k.s.h. wynika, że prawo do wypłaty dywidendy akcjonariusze uzyskują co do zasady w dniu podjęcia uchwały o podziale zysku, chyba, że zgromadzenie wspólników określi w uchwale inny dzień (dzień dywidendy), na który ustalane będzie prawo akcjonariuszy do dywidendy za dany rok obrotowy.

W świetle powyższej regulacji, akcjonariusz spółki komandytowo - akcyjnej uzyskiwać będzie przychód z tytułu udziału w tej spółce nie w momencie, którym ta spółka uzyska przychody z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, np. w dniu w którym spółka dokona odpłatnego zbycia udziałów lub akcji i gdy powstanie po stronie Spółki roszczenie o zapłatę kwoty należnej ze sprzedaży udziałów lub akcji, ale dopiero z chwilą, gdy akcjonariusz nabędzie prawo do dywidendy (roszczenie o wypłatę zysku), tj. w dniu podjęcia przez zgromadzenie wspólników uchwały o przeznaczeniu zysku do wypłaty, albo też w określonym w tej uchwale dniu dywidendy. Ponadto, skoro art. 347 § 1 k.s.h. przyznaje akcjonariuszowi prawo do udziału w zysku jedynie w części przeznaczonej w uchwale zgromadzenia wspólników do wypłaty, nie będzie stanowić przychodu akcjonariusza spółki komandytowo - akcyjnej ta część wypracowanego przez tę spółkę zysku, która zostanie przeznaczona na powiększenie jej kapitałów, w tym zapasowego lub rezerwowego.

Ad 3

W ocenie Wnioskodawcy, od uzyskanego przychodu z tytułu udziału w zysku Spółki, będzie on zobowiązany do uiszczenia na rachunek właściwego organu podatkowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Konsekwencją przyjęcia, że przychód z tytułu udziału w zysku Spółki klasyfikowany będzie jako przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., jest konieczność stosowania do tego przychodu zasad opodatkowania, właściwych dla tych przychodów, w tym konieczność uiszczenia w trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc, w którym Wnioskodawca uzyska przychód.

Zarówno w przypadku, gdy przychody Wnioskodawcy z tytułu działalności gospodarczej podlegać będą opodatkowaniu na zasadach ogólnych, określonych w art. 27 u.p.d.o.f., jak również w przypadku, gdy Wnioskodawca wybierze sposób ich opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f., obowiązek uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy wynikać będzie z art. 44 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f.

Wnioskodawca zwraca uwagę, iż jego stanowisko w odniesieniu do pytań 1-3, znajduje swoje potwierdzenie także w Interpretacji Ogólnej Ministra Finansów z dnia 11 maja 2012 r., sygn. DD5/033/1/12/KSM/DD-125.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkie dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano podatku.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest pozarolniczą działalność gospodarcza.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w przepisie art. 5a pkt 6 ww. ustawy, jako działalność zarobkowa:

a.

wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b.

polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 5b ust. 2 powołanej ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy, prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegają opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub po spełnieniu przez podatnika warunków określonych przepisami art. 9a wskazanej ustawy, mogą być opodatkowane zgodnie z art. 30c ust. 1 tej ustawy, tj. 19% podatkiem, określanym potocznie jako podatek liniowy.

Zgodnie natomiast z art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W myśl art. 9a ust. 5 ww. ustawy stanowi, że jeżeli podatnik:

1.

prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,

2.

jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej,

- wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej stanowić będzie dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub po spełnieniu przez podatnika warunków określonych przepisami art. 9a wskazanej ustawy, może być opodatkowany zgodnie z art. 30c ust. 1 tej ustawy, tj. 19% podatkiem, określanym potocznie jako podatek liniowy.

W myśl art. 125 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Komplementariusz oraz akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej (art. 147 § 1 Kodeksu spółek handlowych).

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Ponadto podkreślić należy, że na gruncie prawa podatkowego obowiązki akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej kształtowane są odrębnie od obowiązków akcjonariusza w spółce akcyjnej. Spółkę komandytowo-akcyjną pomimo zbieżności w wielu elementach ze spółką akcyjną odróżnia od niej brak osobowości prawnej. Wynika to bezpośrednio z art. 4 § 1 pkt 1 oraz art. 125 Kodeksu spółek handlowych. Spółka komandytowo-akcyjna, jako spółka osobowa nie podlega także podatkowi dochodowemu od osób prawnych - zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem (w tym akcjonariuszem) spółki komandytowo-akcyjnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Konsekwencją uznania, iż przychód akcjonariusza z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej związany jest z prowadzeniem przez spółkę działalności gospodarczej, jest przyjęcie memoriałowej (nie zaś kasowej) zasady ustalania momentu powstania przychodu. Wyrażona ona została w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Wskazać należy, iż w myśl słownika języka polskiego "należny" to "przysługujący, należący się komuś". Z kolei czasownik "należeć się" oznacza tyle, co "przysługiwać komuś, stanowić dług, powinność, zapłatę". (...)"Kwoty należne" są to te przychody, które wynikają ze źródła przychodów, jakie stanowi działalność gospodarcza i które w następstwie prowadzenia tej działalności stają się wymagalną wierzytelnością choćby faktycznie środków z tego tytułu jeszcze nie uzyskano. Termin "kwota należna" jest w tym ujęciu tożsamy z pojęciem "wymagalne świadczenie (wierzytelność)".

Przyjmuje się, iż przychodem należnym są wszelkie przysporzenia majątkowe-aktywa, które przysługują podatnikowi w sensie cywilnoprawnym, niezależnie czy już zostały zrealizowane na jego rzecz, czy też stanowią wierzytelność. W kontekście powyższego rozumienia terminu "przychody należne", który w istocie wiąże się z wymagalnością w znaczeniu cywilnoprawnym, należy rozważyć, kiedy dla akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej materializuje się wyżej wskazana przesłanka.

Dla prawidłowego wywiedzenia momentu powstania przychodu do opodatkowania istotne jest sięgnięcie do regulacji ustawy - Kodeks spółek handlowych, która określa zasady wypłaty środków pieniężnych lub wartości pieniężnych z zysku przez spółkę komandytowo-akcyjną. Zgodnie zatem z art. 347 § 1 k.s.h. akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom.

Z kolei na podstawie art. 348 § 2 zdanie pierwsze i drugie k.s.h. uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są akcjonariusze, którym przysługiwały akcje w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Statut może upoważnić walne zgromadzenie do określenia dnia, według którego ustala się listę akcjonariuszy uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy).

W obliczu dyspozycji przywołanych powyżej norm w spółce komandytowo-akcyjnej moment, w którym przychód akcjonariusza z tytułu partycypacji w zysku spółki powstaje, można powiązać z dwoma zdarzeniami, tj. datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy, albo w dniu dywidendy, jeżeli taki dzień został przez spółkę określony (art. 347 § 1 k.s.h. w zw. z art. 348 § 2 k.s.h. w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h.).

W konsekwencji, mając na uwadze brzmienie przepisów ustawy - Kodeks spółek handlowych, a także dyspozycję zawartą w normie art. 14 ust. 1 ww. ustawy (co jak zostało wyżej wskazane ma w niniejszej sprawie zastosowanie) przychód należny dla akcjonariusza z racji otrzymania dywidendy od wypracowanego przez spółkę komandytowo-akcyjną zysku powstaje w dniu podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki, albo też w przypadku ustalenia dnia dywidendy - w tym dniu.

Odnosząc się natomiast do kwestii obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, stwierdzić należy, iż zasady ich dokonywania determinowane są przyjęciem wskazanego powyżej sposobu ustalania przychodu należnego.

W myśl przepisu art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 - są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Zgodnie z art. 44 ust. 3f ww. ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b.

Artykuł 44 ust. 6 ww. ustawy określa natomiast dzień, w którym podatnik obowiązany jest dokonać przedmiotowych zaliczek. Z uwagi na przyjęcie, iż momentem powstania przychodu akcjonariusza z tytułu otrzymanej dywidendy jest dzień podjęcia uchwały o jej wypłacie przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej albo też dzień dywidendy (w razie jego określenia), podatnik zobligowany jest do uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych za miesiąc uzyskania przedmiotowego przychodu. Nie jest to zatem miesiąc faktycznego otrzymania przez akcjonariusza dywidendy.

Stosownie bowiem art. 44 ust. 3f oraz art. 44 ust. 6 ww. ustawy Wnioskodawca będzie obowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w razie uzyskiwania przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, innej aniżeli związana z partycypacją w spółce komandytowo-akcyjnej, przy czym wymagalna/należna dywidenda uzyskiwana w dacie uchwały o jej podjęciu (albo w dniu dywidendy) powiększać będzie wysokość zaliczki za miesiąc, w którym prawo do dywidendy zmaterializuje się w postaci roszczenia o jej wypłatę.

Reasumując, przyjmując za Wnioskodawcą, iż przychody jakie osiąga spółka z tytułu obrotu papierami wartościowymi będą stanowić przychody z działalności gospodarczej, stwierdzić należy, iż dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej stanowić będzie dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub po spełnieniu przez podatnika warunków określonych przepisami art. 9a wskazanej ustawy, może być opodatkowany zgodnie z art. 30c ust. 1 tej ustawy, tj. 19% podatkiem, określanym potocznie jako podatek liniowy. Przychód akcjonariusza z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej, który to spółka osiąga jako przychód z działalności staje się jego przychodem należnym z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy albo - jeżeli określony został dzień dywidendy - w tym dniu, przychód akcjonariusza z tytułu udziału w zysku takiej spółki staje się jego przychodem należnym, podlegającym opodatkowaniu z tą datą. Od przychodu tego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, stosownie do art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za miesiąc, w którym podjęto uchwałę przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy albo też dzień dywidendy (w razie jego określenia).

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię tez wyroków Wojewódzkich Sądów Administracyjnych - wskazać należy, iż wyroki te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników osądzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl