IPPB1/415-734/13-2/KS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 października 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-734/13-2/KS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2013 r. (data wpływu 15 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży udziałów spółki kapitałowej lub odpłatnego zbycia udziałów celem ich umorzenia oraz skutków podatkowych obniżenia kapitału zapasowego w spółce kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży udziałów spółki kapitałowej lub odpłatnego zbycia udziałów celem ich umorzenia oraz skutków podatkowych obniżenia kapitału zapasowego w spółce kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Od 1991 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą wykonywaną we własnym imieniu na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Urząd Miasta Z. zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Podstawowym przedmiotem działalności firmy jest sprzedaż hurtowa i detaliczna akcesoriów do pojazdów samochodowych. Firma prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z zasadami ustawy o rachunkowości.

W związku z rozwojem firmy Wnioskodawca rozważa przekształcenie wykonywanej we własnym imieniu działalności gospodarczej w spółkę kapitałową na zasadach określonych w art. 584 (1)- 584 (13) Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 551 § 5 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2011 r. wprowadzonym ustawą 7 dnia 25 marca 2011 r. o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 106, poz. 622), przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą), (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową).

Zgodnie z art. 584 (1) § 1 przedsiębiorca przekształcony staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśla przedsiębiorcę przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Osoba fizyczna o której mowa w art. 551 § 5 staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej (art. 584 (2) § 1 § 2 i § 3).

W świetle powołanych powyżej przepisów spółkę należy uznać za następcę prawnego przekształcanego przedsiębiorcy. Powstała w wyniku przekształcenia spółka jest tym samym podmiotem gospodarczym, który działał przed dniem przekształcenia, zmienia się tylko forma prawna podmiotu.

Prawa i obowiązki w zakresie prawa podatkowego regulują zapisy zawarte w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.). W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa podmiotów przekształcanych.

Z dniem 1 stycznia 2013 r. do Ordynacji podatkowej dodany został art. 93a § 4. Zgodnie z tym przepisem jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.

Jednostka po przekształceniu planuje prowadzić działalność w takim samym zakresie jak obecnie i w przedmiotowej sprawie nastąpi "transfer" całości aktywów i pasywów przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki przekształconej.

W bilansie przekształcanego przedsiębiorcy sporządzonym na dzień poprzedzający dzień dokonania przekształcenia, wystąpi kapitał zakładowy utworzony z zysków pozostawionych w jednostce przez przekształcanego przedsiębiorcę oraz niepodzielony zysk, wypracowany od początku roku podatkowego, w którym nastąpi przekształcenie do momentu przekształcenia. Nadwyżka wartości majątku jednostki nad wartością kapitału zakładowego, obejmująca wskazany zysk, zostanie przekazana na kapitał zapasowy spółki przekształconej. W następstwie przekształcenia wypracowany zysk przez przedsiębiorcę stanie się częścią kapitałów własnych Spółki przekształconej, a kapitał zakładowy przekształcanego przedsiębiorcy będzie równy kapitałowi zakładowemu spółki przekształconej.

Do dnia przekształcenia przedsiębiorca przekształcany rozpozna dochód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, gdzie zgodnie z ustawą o podatku od osób fizycznych przekaże podatek dochodowy do urzędu skarbowego.

W okresie po dniu przekształcenia, udziałowiec jednoosobowej spółki (były właściciel) rozważa możliwość umorzenia części udziałów poprzez obniżenie kapitału zakładowego spółki przekształconej oraz odsprzedaż udziałów innemu podmiotowi. Rozważa również wypłatę kapitału zapasowego utworzonego z zysku wypracowanego przez przedsiębiorcę przed dokonaniem przekształcenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy w przypadku sprzedaży przez osobę fizyczną (przedsiębiorcę przekształcanego) udziałów w spółce kapitałowej, powstałej na skutek przekształcenia przedsiębiorcy lub odpłatnego zbycia udziałów celem ich umorzenia, kosztem uzyskania przychodów dla celów obliczenia podatku z tytułu sprzedaży (umorzenia) będzie wartość nominalna udziałów w spółce kapitałowej objętych przez osobę fizyczną w ramach procesu przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę kapitałową.

2. Czy w związku z dokonaniem przez spółkę przekształconą wypłaty udziałowcowi kwot odpowiadających części zysku wypracowanego do dnia przekształcenia przez przedsiębiorcę przekształcanego poprzez obniżenie kapitału zapasowego spółki przekształconej, co nastąpi po dacie przekształcenia, u Wnioskodawcy powstanie przychód lub dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, do którego rozliczenia Wnioskodawca będzie zobowiązany jako podatnik.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 106, poz. 622) wprowadzającej zmiany do kodeksu spółek handlowych oraz ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce wprowadzających zmiany do Ordynacji podatkowej, do systemu prawnego wprowadzona została możliwość przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę kapitałową z zachowaniem ciągłości prawnej i podatkowej.

Na podstawie art. 551 § 5 Kodeksu spółek handlowych z dnia 15 września 2000 r. (Dz. U. Nr 94, poz. 1037), przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonujący we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 i Nr 239, poz. 1593 oraz z 2011 r. Nr 85 poz. 459) - (przedsiębiorca przekształcany), może przekształcić formę prawną działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową).

Zgodnie z art. 584 (2) Kodeksu spółek handlowych spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego (§ 1), jakie przed dniem przekształcenia ciążyły na przedsiębiorcy przekształcanym. Natomiast sukcesja podatkowa wynika z wprowadzonych od 1 stycznia 2013 r. zmian w Ordynacji podatkowej. Zmiany te wprowadza ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. z 2012 r. poz. 1342). Do art. 93a dodany został 54. Zgodnie z nim jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.

Z mocy prawa spółka przekształcona stanie się właścicielem wszystkich składników przekształcanego przedsiębiorcy, a przekształcenie powoduje jedynie zmianę formy prawnej istniejącego podatnika.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Ustawodawca zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży udziałów, uzależnił od sposobu nabycia (objęcia) zbywanych udziałów.

Stosownie do treści art. 30b ust. 2 pkt 6 ww. ustawy, dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1ł - osiągnięta w roku podatkowym. Zgodnie z art. 22 ust. 1ł w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki powstałej z przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę kapitałową, koszt uzyskania przychodów ustala się na dzień zbycia tych udziałów (akcji) w wysokości przyjętej dla celów podatkowych wartości składników majątku, wynikającej z ksiąg, ewidencji i wykazu, o których mowa w art. 24 ust. 3a i art. 24a ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Artykuł 24 ust. 3a mówi, iż w razie likwidacji działalności gospodarczej, w tym także w formie spółki niebędącej osobą prawną, lub wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną, sporządza się wykaz składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub na dzień wystąpienia wspólnika z takiej spółki. Wykaz powinien zawierać co najmniej następujące dane: liczbę porządkową, określenie (nazwę) składnika majątku, datę nabycia składnika majątku, kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów, wartość początkową, metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych oraz wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną na dzień wystąpienia lub likwidacji.

Artykuł 24a ust. 1 mówi, że osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Stosownie do art. 152 k.s.h., kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dzieli się na udziały o równej albo nierównej wartości nominalnej, a w świetle art. 154 § 3 udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego.

Jeżeli, cały majątek przekształcanego przedsiębiorcy będzie się składał na kapitał zakładowy spółki przekształconej i tym samym pokryje wartość nominalną udziałów w tejże spółce, to kosztem uzyskania przychodu ze zbycia udziałów w spółce kapitałowej będzie wartość bilansowa majątku przekształcanego przedsiębiorcy na dzień poprzedzający dzień przekształcenia. Przy założeniu, że wartość tego majątku jest równa wartości nominalnej kapitału zakładowego spółki kapitałowej, koszt ten będzie odpowiadał wartości nominalnej udziałów przyznanych przedsiębiorcy, w zakresie wartości jego udziału kapitałowego w majątku spółki przekształcanej. W praktyce właściwym więc jest odniesienie do wartości nominalnej udziałów przydzielonych w kapitale zakładowym spółki przekształconej.

Dochód z dobrowolnego umorzenia udziałów w spółce podlega opodatkowaniu na takich samych zasadach, jakie obowiązują w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną. W obu przypadkach dochód:

1.

powstaje z chwilą, w której staje się należny, bez względu na moment wypłaty (postawienia do dyspozycji) wynagrodzenia,

2.

podlega opodatkowaniu jednolitą 19% stawką podatku dochodowego,

3.

jest rozliczany samodzielnie przez podatnika po zakończeniu roku podatkowego.

Tytułem do uzyskania przychodu przez wspólnika jest odpłatne zbycie udziałów. W przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przekształconej w celu ich umorzenia, zgodnie z art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, dochód ustala się jako różnicę pomiędzy przychodem uzyskanym (należnym) z odpłatnego zbycia tych udziałów, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1ł ww. ustawy. Przedsiębiorca zbywając odpłatnie udziały (akcje) spółki przekształconej w celu umorzenia, ustala koszt uzyskania przychodów na dzień zbycia tych udziałów (akcji) w wysokości przyjętej dla celów podatkowych wartości składników majątku, wynikającej z ksiąg, ewidencji i wykazu określonej na dzień objęcia tych udziałów, nie wyżej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku sprzedaży przez osobę fizyczną (przedsiębiorcę przekształcanego) udziałów w spółce kapitałowej powstałej na skutek przekształcenia przedsiębiorcy lub odpłatnego zbycia udziałów celem ich umorzenia, kosztem uzyskania przychodów dla celów obliczenia podatku z tytułu sprzedaży (umorzenia) będzie wartość nominalna udziałów w spółce kapitałowej objętych przez osobę fizyczną w ramach procesu przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę kapitałową.

Podatek należy zapłacić od dochodu ze zbycia udziałów, tj. przychodu z odpłatnego zbycia pomniejszonego o koszty jego uzyskania określone na podstawie: art. 22 ust. 1ł ustawy PIT w przypadku sprzedaży udziałów lub odpłatnego zbycia udziałów w przypadku dobrowolnego umorzenia udziałów powstałych z przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę kapitałową.

Ad. 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, kwoty wypłacone (lub postawione do dyspozycji) przedsiębiorcy przekształcanemu przez Spółkę po przekształceniu z niepodzielonych zysków przedsiębiorcy przekształcanego, które zostały przeniesione na kapitał własny spółki przekształconej i zostały już opodatkowane jako dochód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie powinna być ponownie opodatkowana w momencie faktycznej wypłaty tych środków.

Zdaniem Wnioskodawcy, uiszczenie podatku dochodowego od wypracowanego zysku do dnia przekształcenia, spowoduje, że faktyczna wypłata (postawienie do dyspozycji) przedmiotowych kwot (tekst jedn.: kwot pochodzących z niepodzielonego zysku, który został już opodatkowany) przez przekształcanego przedsiębiorcę będzie neutralny podatkowo. Przedsiębiorca nie uzyska tym samym z tego tytułu żadnego dochodu (przychodu) podlegającego ponownemu opodatkowaniu.

W związku ze zmianą formy prawnej, zgodnie z art. 553 § 1 k.s.h. oraz 93a § 4 Ordynacji podatkowej, spółka przekształcona przejmie wszystkie prawa przedsiębiorcy przekształcanego, co do zasady wejdzie w dotychczasowe stosunki prawne i faktyczne swojego poprzednika prawnego. Należy uznać, że charakter środków pieniężnych zakumulowanych przez przedsiębiorcę przekształcanego jako zysk niepodzielony nie powinien się zmienić w momencie przekształcenia. W związku z faktem, że dochód osiągnięty do dnia przekształcenia został już opodatkowany podatkiem dochodowym z tytułu działalności gospodarczej, nie będzie podlegał ponownemu opodatkowaniu.

Reasumując, kwota wypłacona przedsiębiorcy w wyniku podziału przez spółkę przekształconą niepodzielonego zysku wypracowanego przez przedsiębiorcę przekształcanego, który został przeniesiony na kapitał własny spółki przekształconej w wyniku przekształcenia, nie będzie podlegała ponownemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zostanie ona opodatkowana jako dochód (przychód) z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli wypłacone zostaną ww. zyski w wysokości, w jakiej będą przysługiwały przedsiębiorcy na dzień przekształcenia i w wysokości w jakiej zostaną wykazane i opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu działalności gospodarczej.

W świetle powołanych powyżej przepisów spółkę należy uznać za następcę prawnego przekształcanego przedsiębiorcy. Przekształcenie przedsiębiorstwa jest kontynuacją jej działalności w innej formie prawnej.

Ewentualna wypłata kwot, odpowiadających części zysków wypracowanych przez przekształcanego przedsiębiorcę nastąpi już z majątku spółki przekształconej jako następcy prawnego przedsiębiorcy. Realizacja wypłaty nastąpi po ewentualnym podjęciu przez zgromadzenie wspólników spółki przekształconej uchwały o odpowiednim obniżeniu kapitału. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności art. 10 ust. 1 nie wskazuje, aby podjęcie uchwały o dokonaniu wypłaty lub sama wypłata przez spółkę powstałą z przekształcenia, kwot odpowiadających całości lub części zysków wypracowanych przez przedsiębiorcę przed przekształceniem w drodze obniżenia kapitału spółki przekształconej, stanowiły zdarzenie skutkujące obowiązkiem rozliczenia podatku.

W konsekwencji powyższego udziałowiec jako podatnik nie będzie zobowiązany do rozliczenia podatku dochodowego w związku z podjęciem uchwały o wypłacie kwoty z obniżonego kapitału zapasowego spółki przekształconej lub w związku z faktycznym dokonaniem takiej wypłaty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie:

* ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży udziałów spółki kapitałowej lub odpłatnego zbycia udziałów celem ich umorzenia (pytanie oznaczone nr 1) uznaje się za prawidłowe,

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

* skutków podatkowych obniżenia kapitału zapasowego w spółce kapitałowej (pytanie oznaczone nr 2 - jest prawidłowe.

Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. z 2011 r. Nr 106, poz. 622), wprowadziła zmianę w Kodeksie spółek handlowych, polegającą na stworzeniu możliwości przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową. Nowelizacja weszła w życie w dniu 1 lipca 2011 r.

Zgodnie z art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. dalej "k.s.h"), przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 i Nr 239, poz. 1593 oraz z 2011 r. Nr 85, poz. 459) - (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową.).

Jak stanowi art. 5842 § 1 Kodeksu, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. (art. 5842 § 2 k.s.h.).

Osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej (art. 5842 § 3 k.s.h.).

Jednocześnie, art. 5844 Kodeksu stanowi, że do przekształcenia przedsiębiorcy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej.

Jak to zostało zaznaczone powyżej, jednoosobowej spółce kapitałowej, powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą, przysługują wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego.

Zauważyć należy, iż ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2012 r. nie zawierała regulacji dotyczących przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie przez osobę fizyczną w spółkę kapitałową. Jednakże w ustawie tej wprowadzono zmiany (obowiązujące od dnia 1 stycznia 2013 r.), poprzez dodanie do art. 93a § 4, w myśl którego, jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych (przepis ten został dodany przez art. 6 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce - Dz. U. z 2012 r. poz. 1342).

Analizując konsekwencje podatkowe dotyczące skutków podatkowych obniżenia kapitału zapasowego w jednoosobowej spółce kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą, należy odnieść się do stosownych regulacji ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Wyjaśnić należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nakłada na podatników osiągających dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, obowiązki w zakresie obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. (art. przepisu art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy). Zatem podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, ma obowiązek wpłacać w ciągu roku podatkowego od uzyskanego dochodu zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a po zakończeniu roku podatkowego złożyć zeznanie podatkowe, w którym wykaże dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to, że osiągnięty dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podatnicy opodatkowują na bieżąco w trakcie roku podatkowego.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą, w przypadku wypłaty udziałowcowi kwot odpowiadających części zysku wypracowanego do dnia przekształcenia, poprzez obniżenie kapitału zapasowego spółki przekształconej, nie wypłaci swojego wypracowanego zysku a zysk wypracowany przed przekształceniem. przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą.

Zauważyć należy, że faktycznie będą to środki pochodzące z dochodów uzyskanych przed przekształceniem przez przedsiębiorcę prowadzącego pozarolniczą działalności gospodarczą, które podlegały przez niego wcześniej (na bieżąco w trakcie roku podatkowego) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przychód (dochód) nie powstanie w momencie wypłaty przez spółkę kapitałową (przekształconą) środków pochodzących z zysku przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą, ponieważ w takim przypadku udziałowcowi spółki kapitałowej - Wnioskodawcy wypłacone zostaną środki, które już podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy). Dochód z działalności gospodarczej w związku z art. 14 ust. 1 oraz art. 44 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winien być więc opodatkowany na bieżąco w trakcie roku podatkowego.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że dokonanie przez spółkę kapitałową (powstałą z przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą) na rzecz Wnioskodawcy - udziałowca tej spółki, wypłaty środków odpowiadających części zysku wypracowanego do dnia przekształcenia poprzez obniżenie kapitału zapasowego tej spółki nie będzie wiązało się z obowiązkiem opodatkowania uzyskanych środków podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przedmiotowa wypłata środków przez spółkę, będzie dla Wnioskodawcy czynnością prawną neutralną podatkowo na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Zastrzec jedynie należy, iż tut. organ podatkowy dokonał oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy tylko w zakresie objętym zadanym przez niego pytaniem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl