IPPB1/415-624/13-4/KS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 września 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-624/13-4/KS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2013 r. (data wpływu 10 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu do spółki jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu do spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z małżonkiem są wspólnikami spółki jawnej, która została wpisana do rejestru przedsiębiorców w dniu 9 stycznia 2007 r. Wnioskodawca oraz małżonek Wnioskodawcy są małżeństwem od dnia 24 czerwca 2006 r. Wnioskodawca oraz małżonek Wnioskodawcy nie zawierali umów majątkowych małżeńskich. Obecnie siedziba ich spółki znajduje się wynajmowanym przez nią lokalu.

W dniu 22 marca 2012 r. Wnioskodawca wraz ze swym małżonkiem nabyli w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej, na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego przez notariusza dom mieszkalny położony w P. Dom składa się z dwóch kondygnacji: parteru o powierzchni 155,6 m2 oraz piętra o powierzchni 105 m2, w którym obecnie zamieszkują. Jest posadowiony na działce gruntu o powierzchni 631 m2. Dla nieruchomości jest prowadzona Księga Wieczysta. Przed nabyciem dom był wykorzystywany przez okres dłuższy niż 60 miesięcy. Jego wartość rynkowa wynosi obecnie 3.500.000 zł.

W najbliższej przyszłości Wnioskodawca wraz ze swym małżonkiem zamierzają wnieść ten dom aportem do spółki jawnej czemu będzie towarzyszyć poszerzenie przedmiotu jej przedsiębiorstwa m.in. o świadczenie usług najmu nieruchomości. Spółka następie wynajmie Wnioskodawcy oraz małżonkowi Wnioskodawcy część wniesionego domu na cele mieszkalne (I piętro z dostępem do kuchni ulokowanej na parterze). Pozostałe pomieszczenia będą służyły bieżącej działalności gospodarczej Spółki.

Dodatkowo Wnioskodawca oraz małżonek Wnioskodawcy będą wynajmować dom mieszkalny wniesiony do Spółki na cele związane z produkcją telewizyjną oraz filmową.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Jakie skutki podatkowe w podatku PIT spowoduje dla Wnioskodawcy wniesienie domu mieszkalnego aportem do spółki jawnej.

2. Czy spółka jawna, której wspólnikiem jest Wnioskodawca, będzie mogła dokonywać amortyzacji podatkowej domu mieszkalnego wniesionego do niej aportem, a jeśli tak to od jakiej wartości oraz według jakiej stawki amortyzacyjnej.

3. Czy sprzedaż domu mieszkalnego wniesionego aportem do spółki jawnej, dokonana po upływie okresu pięciu lat liczonego od końca roku podatkowego, w którym dom został przez spółkę nabyty, będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem PIT.

4. Czy w przypadku sprzedaży powyższej nieruchomości przed upływem okresu, o którym mowa w pytaniu trzecim, Wnioskodawca będzie mógł skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego w PIT o jakim mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT o ile wypełni wszystkie przesłanki określone w tym zwolnieniu przez ustawodawcę.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 1 w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu do spółki jawnej. Natomiast odpowiedź na pytania oznaczone nr 2-4 zostanie udzielona w odrębnych rozstrzygnięciach.

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym samo wniesienie przez wspólnika aportu w postaci nieruchomości do spółki jawnej (spółki osobowej) nie stanowi odpłatnego zbycia składnika majątku i w rozumieniu przepisu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej "ustawa o PIT) nie wiąże się z uzyskaniem przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, w związku z czym nie rodzi to dla tego wspólnika skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na poparcie powyższego stanowiska należy przytoczyć orzeczenie WSA w Kielcach - wyrok z 29 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Ke 121/09, WSA w Warszawie-wyrok z 14 kwietnia 2009 r., sygn. III SA/Wa 3103/08 oraz wyrok z 2 czerwca 2009 r., sygn. III SA/Wa 346/09.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o PIT odrębnym źródłem przychodów są określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:

* pozarolnicza działalność gospodarcza,

* odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2:

* nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

* spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

* prawa wieczystego użytkowania gruntów,

* innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu łat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Natomiast na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki mającej osobowość prawną lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Wyłączenie zawarte w powyższym przepisie ma zastosowanie jedynie w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do spółek kapitałowych, nie dotyczy zaś wniesienia aportu do spółek osobowych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Stosownie do przepisu art. 5a pkt 24 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

W rezultacie, w stosunku do przychodów uzyskanych przez osobę fizyczną z tytułu wniesienie aportu w formie nieruchomości do spółki osobowej, zastosowanie będzie miało zwolnienie wynikające z przepisu art. 21 ust. 1 pkt 50b cyt. ustawy, a wobec tego przychód ten nie będzie podlegał opodatkowaniu u osoby fizycznej wnoszącej taki wkład.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie skutków podatkowych wniesienia budynku mieszkalnego do spółki jawnej jest prawidłowe.

Stosownie do treści art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Należy jednak wskazać, że w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej, jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem jedynie uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One zaś, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia, bowiem wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki.

Aby zaś mówić o sytuacji "odpłatnego zbycia", w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu, osoba go wnosząca winna otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia. Taka sytuacja miałaby miejsce w razie sprzedaży przedmiotu aportu. W związku z tym, wniesienie aportu do spółki osobowej nie rodzi z tego tytułu obowiązku podatkowego, jest to czynność prawna neutralna podatkowo.

Należy przy tym wskazać, że od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera przepis art. 21 ust. 1 pkt 50b, którym ustawodawca doprecyzował obowiązujące przepisy, poprzez jednoznaczne wskazanie neutralności podatkowej czynności wniesienia aportu do spółek niemających osobowości prawnej.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wywieść należy, że Wnioskodawca wraz z małżonkiem zamierzają wnieść budynek mieszkalny aportem do spółki jawnej.

Mając zatem na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe w świetle cytowanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że czynność wniesienia budynku mieszkalnego, jako wkładów niepieniężnych do spółki jawnej - jest czynnością neutralną podatkowo. Oznacza to, że dla Wnioskodawczyni, jako wnoszącej aport, nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl