IPPB1/415-581/12-2/IF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 lipca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-581/12-2/IF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2012 r. (data wpływu 4 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wyboru formy opodatkowania podatkiem liniowym dla rozpoczętej w trakcie roku działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wyboru formy opodatkowania podatkiem liniowym dla rozpoczętej w trakcie roku działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od 4 maja 2004 r. do 31 maja 2012 r. Podatnik prowadził pozarolnicza działalność gospodarczą - usługi stomatologiczne. Dokumenty księgowe zapisywane były w KPiR, zaś osiągane dochody były opodatkowane na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Z dniem 31 maja 2012 r. ww. działalność została zlikwidowana. O tym fakcie powiadomiono Naczelnika Urzędu Skarbowego. Dokonano również wykreślenia jej z Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Od miesiąca czerwca 2012 r. Podatnik planuje otworzyć nową pozarolniczą działalność gospodarczą w innej branży w formie spółki cywilnej, której przedmiotem działalności będzie sprzedaż urządzeń chłodniczych. Z nowo otwartej działalności podatnik ma zamiar rozliczać się w formie podatku liniowego (19%)- dokonując wcześniej wyboru odpowiedniej formy opodatkowania, składając stosowne oświadczenia w Urzędzie Skarbowym. W przyszłości Podatnik ma zamiar otworzyć kolejną pozarolnicza działalność gospodarczą - prowadzoną jednoosobowo, której przedmiotem działalności będzie:

* świadczenie usług najmu lokalu mieszkalnego,

* prowadzenie NZOZ-u,

* medycyna estetyczna.

Z działalności prowadzonej jednoosobowo Podatnik ma zamiar również rozliczać się w formie podatku liniowego (19%).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy po zamknięciu i wyrejestrowaniu pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym, której przedmiotem były usługi stomatologiczne, a rozpoczęciu w tym samym roku podatkowym nowej pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zajmującej się sprzedażą urządzeń chłodniczych, istnieje możliwość wyboru nowej formy opodatkowania tj. podatek liniowy (19%).

Czy w ewentualnie otwieranych nowych pozarolniczych działalnościach gospodarczych - utworzonych po zarejestrowaniu spółki cywilnej należy stosować tą sama stawkę podatkową tj. podatek liniowy (19%).

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro w ciągu roku w sposób trwały podatnik zlikwidował pozarolniczą działalność gospodarczą, zawiadomił o tym fakcie Naczelnika Urzędu Skarbowego, dokonał wykreślenia z Ewidencji Działalności Gospodarczej, a następnie w tym samym roku podatkowym ponownie rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, nie ma podstaw aby odmówić Mu statusu podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności, a więc przysługuje w tej sytuacji możliwość wyboru formy opodatkowania, w tym przypadku "podatek liniowy". Z kolejnych rozpoczynanych działalności należy wówczas rozliczać się również w tej samej formie tj. podatek liniowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Powyższe zastrzeżenie, zawarte w art. 8 ust. 1a ww. ustawy, stanowi, że przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

W myśl art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Treść art. 9a ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z treścią art. 9a ust. 4 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy - o czym stanowi art. 9a ust. 5 pkt 1 ustawy.

Zgodnie z ww. art. 9a ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Jak wynika z przytoczonych przepisów, co do zasady, wyboru opodatkowania podatkiem liniowym może dokonać podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą: samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej. Z grona osób uprawnionych do opodatkowania w sposób liniowy ustawodawca wyłącza jednak te osoby, które w danym roku wykonują (wykonywały) w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy te same czynności, które wykonywane były lub są w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Z opodatkowania podatkiem liniowym nie mogą również skorzystać wspólnicy spółek niemających osobowości prawnej, jeżeli przynajmniej jeden z nich osiąga przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które to usługi odpowiadają czynnościom wykonywanym przez niego w danym roku podatkowym w ramach stosunku pracy. Opisana bariera dostępu do opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym odnosi się jedynie do przedsiębiorcy związanego z odbiorcą swoich usług stosunkiem pracy (lub spółdzielczym stosunkiem pracy).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca od 2004 r. do 31 maja 2012 r. prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą - usługi stomatologiczne. Dokumenty księgowe zapisywane były w KPiR, zaś osiągane dochody były opodatkowane na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Z dniem 31 maja 2012 r. ww. działalność została zlikwidowana. Od miesiąca czerwca 2012 r. Podatnik planuje otworzyć nową pozarolniczą działalność gospodarczą w innej branży w formie spółki cywilnej, której przedmiotem działalności będzie sprzedaż urządzeń chłodniczych. Z nowo otwartej działalności podatnik ma zamiar rozliczać się w formie podatku liniowego (19%)- dokonując wcześniej wyboru odpowiedniej formy opodatkowania, składając stosowne oświadczenia w Urzędzie Skarbowym. W przyszłości Podatnik ma zamiar otworzyć kolejną pozarolnicza działalność gospodarczą - prowadzoną jednoosobowo, której przedmiotem działalności będzie:

* świadczenie usług najmu lokalu mieszkalnego, prowadzenie NZOZ-u, medycyna estetyczna.

Z działalności prowadzonej jednoosobowo Podatnik ma zamiar również rozliczać się w formie podatku liniowego (19%).

Z przeanalizowanych powyżej przepisów wynika, iż podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym z działalności gospodarczej jest opodatkowanie według skali podatkowej. Wymieniona forma opodatkowania przysługuje z mocy ustawy i podatnik nie musi składać oświadczenia o jej wyborze. Złożenie stosownego oświadczenia - w wymienionym w przepisach terminie - jest natomiast warunkiem koniecznym dla możliwości skorzystania z opodatkowania w formie tzw. podatku liniowego. Przy tym, wybór sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w trakcie roku podatkowego jest możliwy tylko w przypadku rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wobec tego w sytuacji, kiedy w ciągu roku podatkowego podatnik w sposób trwały zlikwiduje pozarolniczą działalność gospodarczą (dokona wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej), a następnie w tym samym roku podatkowym ponownie rozpocznie (po uzyskaniu wpisu do ewidencji) prowadzenie działalności gospodarczej - nie ma przeszkód do wyboru przez ten podmiot sposobu opodatkowania przewidzianego w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Co do zasady bowiem, skoro podatnik zawiadomi wcześniej organ podatkowy o likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej (ze wszelkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawnych), to gdy rozpocznie on ponownie działalność (nawet o zbieżnym profilu), nie ma podstaw aby odmówić mu statusu podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego.

Reasumując mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa, wskazać należy, iż w związku z tym, że w ciągu roku podatkowego Wnioskodawca w sposób trwały zlikwidował pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, a następnie w tym samym roku podatkowym chce rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie oraz w formie spółki cywilnej - nie ma przeszkód do wyboru sposobu opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile nie zachodzą inne przewidziane w art. 9a ust. 3 pkt 2 okoliczności, które wykluczałyby prawo do opłacania podatku w ww. formie.

Przychody, które Wnioskodawca będzie uzyskiwał z tytułu prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej oraz z tytułu udziału w spółce cywilnej będą stanowiły dla Wnioskodawcy przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zatem, jeżeli Wnioskodawca do nowo zarejestrowanej pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej wybierze sposób opodatkowania, o którym mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wówczas tą samą stawkę należy stosować do ewentualnie otwieranych nowych pozarolniczych działalności gospodarczych, gdyż ww. wybrana forma opodatkowania dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, o ile nie zajdą inne przewidziane w ustawach okoliczności, które wykluczają prawo do opłacania podatku w tej formie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002, r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl