IPPB1/415-575/10-2/ES - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego w celu zakupu wynajmowanego mieszkania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 września 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-575/10-2/ES Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego w celu zakupu wynajmowanego mieszkania.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2010 r. (data wpływu 16 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego w celu zakupu wynajmowanego mieszkania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego w celu zakupu wynajmowanego mieszkania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni w 2006 r. zakupiła lokal mieszkalny oznaczony numerem znajdujący się przy ulicy P. w W. Na ten cel zaciągnięty został kredyt hipoteczny w P. S.A. w walucie polskiej i ratach równych.

Z uwagi na wymogi banku w zakresie oceny zdolności kredytowej Wnioskodawcy kredytu oraz ówczesną sytuację finansową do kredytu przystąpili wspólnie z Wnioskodawczynią także jej rodzice, którzy wspólnie z nią zostali kredytobiorcą kredytu i współwłaścicielami lokalu będącego przedmiotem kredytu (#189; części lokalu Wnioskodawczyni, #189; części lokalu rodzice). W dniu 25 sierpnia 2007 r. podpisana została w formie aktu notarialnego umowa darowizny, na mocy której rodzice przekazali na rzecz Wnioskodawczyni #189; części spółdzielczego własnościowego prawa do przedmiotowego lokalu. Umowa kredytowa nie precyzuje kwestii podziału spłaty rat kapitałowo-odsetkowych kredytu pomiędzy osobami stanowiącymi według umowy kredytobiorcę kredytu. Wskazuje jedynie rachunek bankowy z którego dokonywana jest spłata rat kredytu. Począwszy od czerwca 2006 r. do grudnia 2009 r. spłata rat kapitałowo-odsetkowych kredytu dokonywana była przez ojca Wnioskodawczyni z jego rachunku bankowego wskazanego w umowie kredytowej. W dniu 12 grudnia 2009 r. zawarty został aneks Nr 1 do ww. umowy kredytowej, na mocy którego został zmieniony numer rachunku bankowego wskazanego do potrącania przez bank swoich wierzytelności z tytułu udzielonego kredytu. Od dnia podpisania niniejszego aneksu spłata rat kapitałowo-odsetkowych kredytu dokonywana jest przez Wnioskodawczynię z jej rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Spłata zaciągniętego kredytu dokonywana jest terminowo, zgodnie z harmonogramem spłat kredytu. Od czerwca 2009 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła najem przedmiotowego lokalu mieszkalnego. Wnioskodawczyni nadmienia, iż z podatku dochodowego od najmu ww. mieszkania rozlicza się na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z najmem lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni będzie miała możliwość odliczania od przychodów z tytułu najmu ww. mieszkania odsetki od kredytu bankowego zaciągniętego przez Wnioskodawczynię na jego zakup, począwszy od stycznia 2010 r....

Zdaniem Wnioskodawczyni podatnik rozliczający się na zasadach ogólnych czyli według skali podatkowej ma prawo pomniejszania przychodu o wydatki w postaci odsetek od kredytu, który został zaciągnięty na zakup tego mieszkania. Takie stanowisko potwierdza również m.in. interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (w odpowiedzi na wniosek z dnia 22 kwietnia 2009 r. Interpretacja opublikowana na portalu www.podatki.biz) która stanowi, iż prawidłowe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów spłaconych odsetek w związku z wynajmem mieszkań zakupionych ze środków kredytów hipotecznych. W świetle powyższego wydaje się, że w pełni uzasadnione jest odliczania odsetek kredytowych od przychodów z najmu lokalu mieszkalnego, na którego zakup zaciągnięty został kredyt bankowy. W ocenie Wnioskodawczyni przytoczone interpretacje prawa podatkowego pozwalają na wydanie pozytywnego stanowiska we wnioskowanej sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), źródłem przychodu jest m.in. najem, jako odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodu. Zgodnie bowiem z tym przepisem źródłem przychodu jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W przypadku opodatkowania dochodów z najmu według skali podatkowej (na zasadach ogólnych), podatnik ma prawo do obniżania osiągniętego przychodu o koszty jego uzyskania.

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z powyższego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy.

Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek przyczynowo-skutkowy z osiąganymi przychodami czyli musi wykazać, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu. Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu - każdorazowo spoczywa na podatniku.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), z tym że kosztem uzyskania przychodów są wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) w przypadku, gdy pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, jeżeli:

* pożyczkobiorca (kredytobiorca) w związku ze spłatą pożyczki (kredytu) zwraca kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanej pożyczki (kredytu) - w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki (kredytu),

* pożyczkodawca (kredytodawca) otrzymuje środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty udzielonej pożyczki (kredytu) - w wysokości różnicy pomiędzy kwotą udzielonej pożyczki (kredytu) a kwotą zwróconego kapitału.

Natomiast z treści art. 23 ust. 1 pkt 32 i 33 wynika, że nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu naliczone, lecz niezapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) oraz odsetki, prowizje i różnice kursowye od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Przytoczone wyżej przepisy art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a), pkt 32 i 33 nie wykluczają możliwości zaliczenia odsetek od kredytu do kosztów uzyskania przychodów. Zatem wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego, który to lokal przeznaczony został pod wynajem, jako związane z uzyskiwanym przez wnioskodawczynię przychodem z najmu mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania tego przychodu

Koszty te jednak - związane ze spłatą odsetek od kredytu przeznaczonego na sfinansowanie zakupu przedmiotowego mieszkania z przeznaczeniem pod wynajem - można podzielić na występujące przed dniem przekazania środka trwałego do używania oraz poniesione po tej dacie. Bowiem to data przekazania przedmiotowego mieszkania do używania decyduje o tym, w jaki sposób będą rozliczane koszty dotyczące spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na jego zakup. Odsetki naliczone do dnia przekazania do używania przedmiotowego mieszkania zwiększają jego wartość początkową, ustaloną zgodnie z art. 22g ustawy podatkowej i będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne, natomiast odsetki naliczone i zapłacone po tym dniu będą stanowić bezpośrednio koszty uzyskania przychodu.

Definicja wartości początkowej środka trwałego potwierdza, że odsetki od kredytu naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania będą wchodziły w skład wartości początkowej środka trwałego.

Zgodnie bowiem z art. 22g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w drodze kupna cenę ich nabycia. Za cenę nabycia w myśl art. 22g ust. 3 ww. ustawy uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania a w szczególności: koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Reasumując, kwota odsetek naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania podwyższa jego wartość początkową - ustaloną zgodnie z art. 22g ww. ustawy - będącą podstawą do dokonywania odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaś odsetki zapłacone po tym dniu będą mogły być zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Tym samym stanowisko wnioskodawczyni, iż może ona koszty odsetek od kredytu zaciągniętego w celu zakupu mieszkania - spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl