IPPB1/415-574/09-2/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-574/09-2/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2009 r. (data wpływu 10 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w dniu 11 grudnia 1990 r. otrzymał aktem darowizny od swoich rodziców nieruchomość (działkę rolną). W kolejnych latach zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego i obecnie zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym 30 maja 2006 r. przedmiotowa działka położona jest częściowo na terenach wolnostojącej jednorodzinnej zabudowy mieszkalnej oraz częściowo na terenach wód powierzchniowych. Po zmianie planu zagospodarowania wnioskodawca przekształcił część działki na budowlaną i rozpoczął budowę domu. W roku 2007 wydzielił z nieruchomości działkę i wraz z rozpoczętym budynkiem przekazał ją aktem darowizny córce. Pozostałą wnioskodawcy działkę zgodnie z wypisem z rejestru gruntów stanowią obecnie grunty orne i łąki trwałe. W ostatnich latach na nieruchomości graniczącej z nieruchomością wnioskodawcy powstało osiedle domów szeregowych jednorodzinnych. Właściciele tych domów chcieliby aby wnioskodawca odsprzedał im część swojej nieruchomości celem powiększenia ich przydomowych ogródków. W tym celu wnioskodawca musiałby wydzielić ze swojej nieruchomości około 7 działek (w większości odpowiadającej szerokości domów szeregowych sąsiadów). Część działki, która miałaby zostać podzielona na ww. działki w planie zagospodarowania przestrzennego położona jest na terenach wolnostojącej jednorodzinnej zabudowy mieszkalnej oraz częściowo na terenie wód powierzchniowych. Wykorzystanie nowo powstałych działek pod cele budowlane generalnie jest praktycznie niemożliwe gdyż będą to wąskie działki szerokości około 7- 8 m. długości 27 m i powierzchni około 220 m#178;. Sąsiedzi zamierzają zapewnić sobie do nich dojazd w drodze służebności. Ponadto na tej część nieruchomości, która ma być objęta podziałem jest łąka, która od kilku lat nie jest wykorzystywana w żaden sposób. Z podziału nieruchomości wnioskodawcy pozostałaby działka, którą wnioskodawca chciałby podarować synowi. W momencie otrzymania darowizny od rodziców wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą (sklep wielobranżowy). Później działalność ta zastała zlikwidowana i przez szereg lat wnioskodawca nie prowadził działalności gospodarczej. Obecnie korzystając ze wsparcia Urzędu Pracy otworzył działalność gospodarczą (został taksówkarzem). Przedmiotowa nieruchomość nigdy nie była związana z prowadzoną działalności gospodarczą. Stanowi majątek osobisty wnioskodawcy. Wnioskodawca nigdy też nie prowadził działalności rolniczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy na wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego w związku ze sprzedażą nieruchomości opisanej w stanie faktycznym.

2.

Czy wnioskodawca przy sprzedaży nieruchomości będzie zobowiązany do naliczenia podatku VAT.

Odpowiedź na pytanie pierwsze w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest przedmiotem niniejszej interpretacji. Wniosek dotyczący pytania drugiego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

Wnioskodawca uważa, ze przy sprzedaży nieruchomości będzie zwolniony z podatku dochodowego, albowiem zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i od momentu nabycia nieruchomości do jej zbycia upłynęło ponad 5 lat. Zgodnie zaś z art. 10 ust. 1 pkt a i c źródłami przychodów są odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i prawa wieczystego użytkowania gruntów - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.

W myśl art. 9 ust. 1 tejże ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże w myśl art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r., do odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Jak z powyższego wynika w przedmiotowej sprawie istotne znaczenie ma data oraz sposób nabycia nieruchomości będącej przedmiotem planowanej sprzedaży.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca w dniu 11 grudnia 1990 r. otrzymał od swoich rodziców w formie darowizny działkę rolną. Wnioskodawca zamierza część działek wydzielonych z całości nieruchomości (działki rolnej) sprzedać. W związku z tym do ustalenia skutków podatkowych sprzedaży tych działek należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Mając na uwadze powołane przepisy prawne oraz przedstawione zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż przychód uzyskany ze sprzedaży części działek powstałych z podziału działki rolnej nie będzie dla Wnioskodawcy stanowił źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ponieważ sprzedaż tych działek nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie.

Końcowo należy również wskazać, iż przepis art. art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy, który obowiązywał do 31 grudnia 2006 r. zwalniał z opodatkowania przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) - w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl