IPPB1/415-569/08-2/AŻ - Odsetki od kredytu na zakup nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-569/08-2/AŻ Odsetki od kredytu na zakup nieruchomości.

"(...) Podatnik nabył na współwłasność małżeńską nieruchomość, którą w całości przeznaczył na cele prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na wynajmowaniu pokoi gościnnych. Na zakup przedmiotowej nieruchomości podatnik wraz z małżonką zaciągnął kredyt hipoteczny. Raty kredytowe są spłacane wyłącznie przez podatnika.

(...) Czy odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup przedmiotowej nieruchomości przez małżonków, ale spłacane tylko przez podatnika, zapłacone po wprowadzeniu nieruchomości do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez podatnika mogą obciążyć koszty podatkowe?

(...) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W powołanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo-skutkowego, tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, bądź funkcjonowanie tego źródła. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że podatnik wykaże, iż zostały one w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów.

A zatem kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki: zostały faktycznie poniesione w celu uzyskania przychodu, tzn. pozostają w racjonalnym związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami oraz nie zostały wymienione w art. 23 ustawy zawierającym katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy, nie stanowią również kosztów uzyskania przychodów naliczone, lecz niezapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

W świetle powyższego należy uznać, że dopiero zapłacenie odsetek daje możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

Artykuł 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi zaś, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Z wyżej powołanych przepisów wynika, że odsetki od kredytu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem łącznego spełnienia następujących warunków:

1)

zaciągnięty kredyt pozostaje w związku z przychodami uzyskiwanymi przez podatnika z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej;

2)

odsetki zostały zapłacone;

3)

odsetki nie zwiększają kosztów inwestycji.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż nieruchomość przeznaczona na cele działalności gospodarczej (najem pokoi gościnnych), wprowadzona do ewidencji środków trwałych, sfinansowana została kredytem.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego, wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości, która została przeznaczona na działalność gospodarczą, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.

Reasumując stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy składnik majątku wspólnego małżonków jest wykorzystywany w całości w działalności gospodarczej jednego z małżonków (stanowi środek trwały), odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości spłacone po wprowadzeniu nieruchomości do ewidencji środków trwałych stanowić będą bezpośrednio koszty uzyskania przychodów. (podkreśl. red.) (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/10/37-38