IPPB1/415-568/12-2/ES - PIT w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy oraz odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne osoby współpracującej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 sierpnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-568/12-2/ES PIT w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy oraz odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne osoby współpracującej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2012 r. (data wpływu 28 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy oraz odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne osoby współpracującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy oraz odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne osoby współpracującej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą rozliczaną na podstawie podatkowe; księgi przychodów i rozchodów. Od 1 sierpnia 2008 r. do 31 grudnia 2010 r. Wnioskodawca prowadził działalność z żoną, którą zgłosił do ZUS jako osobę współpracującą i w tym czasie opłacał za żonę składki ZUS (ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy).

W tym czasie Wnioskodawca uiszczał zaliczki na podatek dochodowy potrącając wyłącznie o jedną, stosowną (zgodnie z art. 27b ust. 2) część zapłaconej składki zdrowotnej czyli tylko tą opłaconą za siebie, za żonę nie odliczał składki na ubezpieczenie zdrowotne w swoim PIT-5L. Jednocześnie Wnioskodawca nie zaliczał do kosztów uzyskania przychodów składki na Fundusz Pracy od osoby współpracującej oraz nie zaliczał do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie społeczne od osoby współpracującej ani nie odliczał jej w składanej deklaracji PIT-5L na podstawie art. 30c ust. 2 w związku z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a, z zastrzeżeniem art. 30c ust. 3 ustawy PIT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w okresie 1 sierpnia 2008 r. - 31 grudnia 2010 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne osoby współpracującej podlegała odliczeniu od podatku dochodowego przez osobę prowadzącą działalność rozliczającą się wg podatku liniowego...,

2.

Czy w okresie 1 sierpnia 2008 r. -31 grudnia 2010 r. do kosztów uzyskania przychodów można było zaliczać składki na Fundusz Pracy od osoby współpracującej...,

3.

Czy w okresie 1 sierpnia 2008 r. 31 grudnia 2010 r. do kosztów uzyskania przychodów można było zaliczać składki na ubezpieczenie społeczne od osoby współpracującej, czy też powyższe można było odliczać od dochodu.

Zdaniem Wnioskodawcy na podstawione pytania należy udzielić odpowiedzi twierdzącej.

Zgodnie z art. 85 ust. 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027) jako podatnik Wnioskodawca był zobowiązany do opłacenia z własnych środków składki zdrowotnej za żonę. Odrębnie sam podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. W całym tym okresie Wnioskodawca opłacał składki za siebie oraz za żonę.

Zgodnie z wykładnią językową oraz celowością art. 27B ust. 1 pkt 1 PIT opłacenie każdej składki zdrowotnej przez podatnika, zgodnie z powołanymi w tym artykule przepisami (czyli jako składki obowiązkowe) powinno uprawniać do obniżenia kwoty podatku dochodowego, z tym że odrębnie kwota każde) z tych opłaconych składek, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć stosownej wysokości podstawy wymiaru tej składki (wyliczone) zgodnie z art. 27b ust. 2 PIT)

Obowiązek dokonywania wpłat na Fundusz Pracy od 1 czerwca 2004 r. reguluje Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.). Jak stanowi art. 104 tej ustawy składki na Fundusz pracy są składkami obowiązkowymi.

Wydatek na Fundusz Pracy jest kosztem związanym nierozwiązalnie z prowadzoną działalnością gospodarczą i w art. 23 ust. 1 ustawy PIT kosztu tego nie wyłączono z kosztów uzyskania przychodów.

Sposób dokonania odliczeń składek na powszechne ubezpieczenie społeczne regulują przepisy ustawy PIT tj.: art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a, "Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód po odliczeniu kwot (...) 2) składek określonych w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.) Wg art. 30c ust. 2 i 3 ustawy PIT dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowany 19% podatkiem liniowym, pomniejsza się o składki na ubezpieczenie społeczne określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, o ile nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27, lub odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz zleceniobiorcami, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5, uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności gospodarczej podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców. Jeżeli osoba współpracująca posiada inny tytuł do ubezpieczeń społecznych, np. jest równocześnie pracownikiem i uzyskuje oskładkowany przychód w przeliczeniu na okres miesiąca w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia, to wówczas z tytułu współpracy podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu (ubezpieczenia społeczne są dobrowolne). Składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za osobę współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność oblicza, odprowadza i finansuje z własnych środków osoba prowadząca pozarolniczą działalność (art. 16 ust. 5a ustawy z dnia 13 października 1998 r. i art. 85 ust. 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 26. ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych zapłaconych bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.

Przy czym składki na ubezpieczenie społeczne mogą być odliczone od dochodu o ile nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie - art. 26 ust. 13a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 u.p.d.o.f.

Przy kwalifikowaniu ich do kosztów uzyskania przychodów przez podmiot prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą należy uwzględnić ogólne zasady wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponieważ świadczenia te wynikają z faktu współpracy przy prowadzeniu działalności gospodarczej, zatem zachodzi związek między tymi kosztami a przychodami uzyskanymi z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Należy jednakże wskazać ustawowe ograniczenia w zakresie możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów wynikające z tzw. negatywnego katalogu kosztów, ujętego w art. 23 ust. 1 ww. ustawy.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 55a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 37 oraz art. 22 ust. 6bb, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 55a stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 37 oraz art. 22 ust. 6bb, do składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (art. 23 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Natomiast z treści art. 22 ust. 6bb ustawy wynika, iż składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 6ba, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 i Nr 218, poz. 1690), w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 1 pkt 37, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone:

1.

z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów;

2.

z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca. W przypadku uchybienia tym terminom do składek tych stosuje się art. 23 ust. 1 pkt 55a i ust. 3d.

W świetle powyższego składki opłacone za osobę współpracującą na ubezpieczenie społeczne podlegają odliczeniu od dochodu pod warunkiem, iż nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast składki na Fundusz Pracy podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Odnosząc się do możliwości odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotna zauważyć należy, iż zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. a podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, - obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 27b ust. 2 ww. ustawy, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podatny wymiaru tej składki. Natomiast wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (art. 27b ust. 3 ww. ustawy).

A zatem jeżeli żona Wnioskodawcy spełniała w okresie od 1 sierpnia 2008 r. do 31 grudnia 2010 r. wyżej określone warunki tj. pozostawała z nim we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracowała przy prowadzeniu działalności gospodarczej Wnioskodawca mógł składki na Fundusz Pracy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, składki na ubezpieczenie społeczne zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów lub odliczyć od dochodu a składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczyć od podatku.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie należało uznać za

prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl