IPPB1/415-55/08-4/AJ - Ustalenie wartości początkowej środka trwałego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-55/08-4/AJ Ustalenie wartości początkowej środka trwałego.

"(...) Wnioskodawca jest właścicielem samochodu osobowego. Samochód ten jest wydzierżawiany dla ośrodka szkolenia kierowców na podstawie umowy dzierżawy. Umowa dzierżawy stanowi, że samochód ten jest przystosowany do nauki jazdy, a koszty napraw, konserwacji, przeglądów technicznych, ubezpieczenia OC i AC ponosi dzierżawca, czyli ośrodek szkolenia kierowców. Wnioskodawca zatrudniony jest w tym samym ośrodku szkolenia kierowców jako instruktor nauki jazdy na podstawie umowy zlecenie i na tym samym samochodzie szkoli praktycznie kursantów na prawo jazdy. Samochód ten jest wydzierżawiany od 1.09.2007 r., a przychody z tego tytułu były rozliczane w formie ryczałtu jako przychody osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. W związku z tym opisany środek trwały nie był wprowadzony do wykazu środków trwałych. Od 1.01.2008 r. dochody z tytułu dzierżawy tego samochodu będą rozliczne na zasadach ogólnych, według skali podatkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca, jako właściciel wydzierżawianego samochodu osobowego (...) może od 1.01.2008 r. zacząć go amortyzować oszacowując jego wartość rynkową na 1.01.2008 r.?

(...) W myśl art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)

inne przedmioty

-

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z uwzględnieniem ust. 2-18 uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia.

W świetle art. 22g ust. 3 cytowanej ustawy za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (art. 22h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy).

Ustawodawca ściśle określa przypadki, w których dopuszcza ustalenie wartości środka trwałego w oparciu o jego wartość rynkową.

Zgodnie z art. 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o których mowa w art. 22n wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.

W świetle opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego i powołanych przepisów prawa brak jest podstaw do ustalenia przez Wnioskodawcę na dzień zmiany formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej, tj. 1.01.2008 r. wartości początkowej samochodu w oparciu o oszacowanie wartości rynkowej.

Zatem wartość początkowa samochodu uwzględniona w ewidencji środków trwałych powinna zostać określona na podstawie ceny nabycia.

W myśl art. 22n ust. 1 powołanej ustawy podatnicy prowadzący, zgodnie z przepisami o rachunkowości, księgi rachunkowe są obowiązani do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22a-22m.

Stosownie do treści art. 22n ust. 2 tej ustawy podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zawierającej, z zastrzeżeniem ust. 3, co najmniej:

1)

liczbę porządkową,

2)

datę nabycia,

3)

datę przyjęcia do używania,

4)

określenie dokumentu stwierdzającego nabycie,

5)

określenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,

6)

symbol Klasyfikacji Środków Trwałych,

7)

wartość początkową,

8)

stawkę amortyzacyjną,

9)

kwotę odpisu amortyzacyjnego za dany rok podatkowy i narastająco za okres dokonywania tych odpisów, w tym także, gdy składnik majątku był kiedykolwiek wprowadzony do ewidencji (wykazu), a następnie z niej wykreślony i ponownie wprowadzony,

10)

zaktualizowaną wartość początkową,

11)

zaktualizowaną kwotę odpisów amortyzacyjnych,

12)

wartość ulepszenia zwiększającą wartość początkową,

13)

datę likwidacji oraz jej przyczynę albo datę zbycia.

Stosownie do treści art. 22n ust. 6 cytowanej ustawy w razie braku ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości ustalonej w cenie nabycia przedmiotowego środka trwałego od miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedmiotowy samochód zostanie wprowadzony do ewidencji. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/7/43-45